Úvod > Aktuality > #světovéČesko a mrazivá pověst z hradu Kašperk
#světovéČesko a mrazivá pověst z hradu Kašperk
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a mrazivá pověst z hradu Kašperk

Vydáno 27. června 2020
Že středověké hrady vypadají jeden jako druhý a snadno si je spletete? Kdepak, šumavský hrad Kašperk je skutečný originál a najít jemu podobný dá docela práci. Než se ale vypravíme na romantický hrad Gallenstein ve Štýrských Alpách, trochu se po Kašperku porozhlédneme. Ostatně i když jste tu už třeba byli stokrát, jste si jistí, že znáte všechna jeho tajemství?

Z Kašperku vidíte vše s nadhlednem

Kašperk
Gallenstein
S okolím Kašperských Hor nejsou spojené jen osudy obyvatel drsného šumavského pohraničí, ale také historie nejvýznamnějšího zlatonosného revíru Českého království. Právě proto tu český král a římský císař Karel IV. založil strážní hrad Kašperk: kromě zlatodolů, rýžovišť a zlatorudných mlýnů měl chránit také Zlatou stezku a starou zemskou hranici se sousedním Bavorskem. V létě se sem můžete vypravit na výlet nejenom autem, ale také pěšky, na kole nebo zelenými autobusy: Šumavou budou jezdit téměř až do konce září.
 

Prohlídky hradu a vyhlídky z věží

Co vás tu čeká? Například dva prohlídkové okruhy zaměřené na stavbu hradu a každodenní život, letní noční prohlídky anebo speciální prohlídky, při nichž se vaše děti a vnoučata promění v mladé rytíře a dámy, naučí se vybranému dvorskému chování a vyzkouší si předměty, které se ve středověku běžně používaly. Během letních prázdnin je Kašperk otevřený denně kromě pondělí od 9.30 do 18 hodin a prohlídka jednoho okruhu stojí 100/75 Kč.

Mimochodem, prohlídky vedou na obě věže: jedna na západní, druhá na východní. Těšit se tak můžete na úžasnou vyhlídku na Šumavu a řadu horských vrcholů, třeba na Velký Roklan, Poledník, Ždánidla, Svatobor či Valy, na kterých stávalo keltské hradiště.
 

Jak se staví hrad

Stavitel Vít Hedvábný dokázal Kašperk vtěsnat na 18 metrů úzký a 116 metrů dlouhý kamenný ostroh. Pro hrad, na panovníkovu počest pojmenovaný Karlsberg, ale je více než šířka a délka důležitá nadmořská výška: s 886 metry totiž drží titul nejvýše položeného královského hradu v Čechách. Ještě o něco výš se ale dostanete, když vystoupáte až na vrchol zbořeného Pustého hrádku. Ten od poloviny 15. století sloužil jako předsunuté opevnění a je to jediné místo, z něhož uvidíte Kašperk shora, společně s pásmem Šumavy a velké části Pošumaví. To už budete stát 924 metrů nad mořem.
 

Od Anděla Páně až k tajemné Swize

Možná víte, že se na Kašperku a v dalších místech v okolí – například u kostela na Mouřenci – natáčela pohádka Anděl Páně. Když ale přijde řeč na strašidla z hradu a okolí, úsměvy se rychle vytratí a vystřídá je mrazení v zádech. V lesích a na lukách kolem hradu se totiž objevovala tajemná podivná žena. Říkalo se jí Swiza, byla stará jako tento svět a krajem procházela prý už v pohanských dobách. Zjevení nejstrašnější a nejdémoničtější postavy šumavských pověstí předznamenávalo morové rány, zhoubné nemoci, živelné pohromy a neštěstí.

Vychrtlá, vysoká a nekonečně stará, zahalená ve vlčí kůži s jelením parožím na hlavě procházela Swiza svým krajem. Nečekaně a neslyšně se před vámi mohla vynořit z přítmí lesa, z vlhké rokle, z bažiny či povstat z vysoké trávy. Její zjevení budilo děs a hrůzu a potkat ji nebo jen zahlédnout její stín mezi stromy přinášelo neštěstí – i když setkání bylo většinou pouhou předzvěstí budoucích chmur.

Okolí Kašperských Hor se duchy a strašidly jen hemží, přesto všichni zdejší bubáci mívali před Swizou patřičný respekt. Platilo to i pro pověsti: žádná se nepokusila vysvětlit, odkud Swiza pochází, kde žije a jaký smysl její existence má. Traduje se jen to, že patří mezi démony, schopné vysát člověku duši a že kdo jí pohlédne do očí, ten na místě zkamení.
 

Víte, že?

  • Ještě na vyšším kopci než Kašperk stojí Vítkův Hrádek nad Lipnem: s nadmořskou výškou 1 035 metrů je skutečně nejvyšší. Jenže ho založili Vítkovci, a mezi králem a šlechticem vždy býval rozdíl, proto nejvýše položený královský hrad byl a bude Kašperk. Za totality Vítkův Hrádek díky své poloze sloužil jako letecká pozorovatelna.
  • V pořadí všech nejvýše položených hradů v Česku ale Kašperku nepatří ani druhá příčka: na té se drží Kunžvart, zřícenina šumavského strážního hradu na výběžku hory Strážný nad Zlatou stezkou nedaleko Strážného. Výš leží i Koberštejn (912 m), zřícenina hradu vratislavských biskupů poblíž Rejvízu v Jeseníkách, a několik dalších hradních zřícenin, po kterých už ale zbyly jen nepatrné stopy.
  • Hrad Gallenstein poblíž Liezenu v rakouském Štýrsku leží o něco níž, v nadmořské výšce 600 metrů, okolo se ale tyčí důstojné hory s výškou přes dva tisíce metrů. Kdo má chuť, ten může vyzkoušet krásné via ferraty s výhledem na zelené lesy a horské chaty v národním parku Gesäuse. Romantický hrad Gallenstein, původně gotická pevnost ze 13. století, má tři čtvercové věže a každé léto se tu koná kulturní festival.
Vintířova skála u Dobré Vody

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Šumavskými vesnicemi

Šumavskými vesnicemi

Vycházkový okruh šumavskými vesnicemi – kaštanovou alejí do Tuškova, přes Opolenec do sedla pod hradem Kašperkem a zpět do Kašperských Hor.

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.

Rozhledna na Sedle u Albrechtic

Rozhledna na Sedle u Albrechtic

Na vrchu Sedlo nedaleko obce Albrechtice u Sušice, který býval keltským hradištěm, stojí rozhledna, která je svým půdorysným tvarem inspirována právě keltskými vzory. Z rozhledny je krásný výhled na panorama Šumavy, hrad Kašperk, vrch Svatobor a českou kotlinu.

Zřícenina hradu Kunžvart

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Zřícenina hradu Kyšperk u Krupky

Zřícenina hradu Kyšperk u Krupky

Poměrně rozsáhlé zříceniny hradu Kyšperka naleznete nedaleko města Krupky. Dochovalo se zde několik místností, hradby a část velké věže. Hrad je skvělé romantické místo pro přespání pod širákem.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Stezkou strážců hranice

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.