ÚvodAktuality#světovéČesko a mramorový benátský kostel v Dubí
Památky

#světovéČesko a mramorový benátský kostel v Dubí

  • 10. října 2020
Čistá a nefalšovaná radost z objevování neznámého: kdo nezná Dubí na Teplicku, právě takové pocity může zažít při pohledu na kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Zdá se vám, jako by ho sem přenesli odněkud z Itálie? Nemýlíte se, jeho předlohou skutečně byl kostel Madonna dell'Orto v Benátkách.

Půvabná a křehká benátská architektura: Dubí u Teplic a benátské Cannaregio

Dubí
Cannaregio
Benátská architektura je podobně specifická jako Santiniho barokní gotika: křehká, pozoruhodná a různorodá, skrz naskrz regionální a jen obtížně popsatelná. Přesto tu a tam narazíte na stavby, kde se mluví či píše o benátském stylu: vedle některých renesančních domů na náměstích v Telči a Slavonicích je to třeba kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí. Kdo se na stavbu z bílého a červeného mramoru podívá pozorněji, snadno si ji dokáže představit na nábřeží některého z benátských kanálů či na mořském pobřeží. Ale kdepak, tady jste v Dubí, v údolí ostře zaříznutém do svahů Krušných hor. Cesty tady nevedou k moři, ale naopak v nekonečných serpentinách na vrcholky hor k hraničnímu přechodu Cínovec. Jakým zázrakem se právě tady vzal kousek exotické Itálie?
 

Kousek Benátek na úpatí Krušných hor

Šlechtický rod Aldringenů pocházel z Lotrinska, rod knížat Clary pak z Toskánska. Osudy obou rodů se spojily v 17. století a jsou neodmyslitelně spojené s Teplicemi a Českým Švýcarskem. Edmundova soutěska na řece Kamenici u Hřenska a upravené cestyPravčické bráně připomínají nejslavnějšího příslušníka rodu, Edmunda Clary-Aldringena. Když převzal rodinné dědictví, bylo mu teprve devatenáct let. V roce 1841 se oženil s tehdy šestnáctiletou Elisabeth Alexandrine / Elisalex de Ficquelmont ze starého lotrinského rodu. Její otec a Edmundův tchán, hrabě Ficquelmont, vlastnil palác v Benátkách, a tepličtí Clary-Aldringenové začali s italským městem navazovat těsné a trvalé styky.

Edmundův a Elisalexin syn Carlos dokonce při svých benátských výletech objevil na ostrůvcích San Giorgio a Torcello staré gotické oblouky a sloupy, které koupil a nechal je dopravit do Teplic. Původně měly být použity na opravu rodinné hrobky v Loretánské kapli, ale mezitím už se začalo uvažovat o nové rodinné hrobce v nově založeném kostele. Ano, řeč je o kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí.
 

Benátská gotika na severu Čech

Plány kostela vypracoval profesor Akademie výtvarných umění v Benátkách Pietro Bigaglio, který osobně stavbu v Dubí sledoval. Základní kámen byl položen v roce 1897, vysvěcení se trojlodní bazilika ve stylu benátské gotiky dočkala roku 1906. Třiatřicet metrů vysoká věž má otevřenou zvonici s benátskou římsou, střechu zdobí dvojitý benátský kříž. Portál tvoří padesát pět řad bílých a červených mramorových kvádrů. Podle původních plánů je součástí kostela hrobka rodu Clary-Aldringenů, naopak z některých dalších projektů sešlo: nikdy třeba nevznikla klášterní budova s otevřenou křížovou chodbou, která měla být ke kostelu připojená. Chrám neslouží jen věřícím, přístupný je i v rámci předem domluvených komentovaných prohlídek, navíc město v něm pořádá kulturní akce a koncerty.
 

Tisíc kilometrů aneb cesta od kostela ke kostelu

  • Nejsevernější čtvrti Benátek, která se táhne od železničního nádraží podél Canal Grande na východ, se říká Cannaregio. Pro část města téměř nedotčenou moderní dobou jsou typické dlouhé rovné kanály, slunečná nábřeží, skryté zahrady i uličky mnohem širší než ty, které znáte z centra města. Přestože tu žije více než třetina obyvatel Benátek, turisté sem tak často nechodí.
  • K nejhezčím místům patří okolí kostela Madonna dell’Orto. Římskokatolický kostel je pojmenovaný podle sochy, nalezené roku 1377 v nedaleké zeleninové zahradě (ortho). V chrámu je pochovaný slavný malíř Tintoretto (1518–1594); odpočívá vedle své oblíbené dcery Marietty, která zemřela roku 1590 ve třiceti letech.
  • Doslova jen pár kroků od chrámu stojí na nábřeží Fondamenta dei Mori červený dům s „ďábelským číslem“ 3399. Vypráví se o něm legenda, že tu zdí proletěla čarodějnice, ale zajímavější je pro milovníky děl slavného malíře: právě tady totiž Tintoretto žil. Jeho mistrovská díla můžete v Benátkách obdivovat nejenom v kostele Chiesa della Madonna dell’Orto, ale také v muzeu La Scuola Grande di San Rocco nebo v Dóžecím paláci.
Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu Zážitky

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Společnost Český porcelán se snaží aby zájemci o světově známý porcelán mohli poznat nejen jeho výrobu a lidi, kteří ho vyrábějí, ale i město Dubí a nezajímavější památky v jeho okolí. Připravila proto několik prohlídkových tras pro organizovanou turistiku.

Tereziny lázně Dubí – plně bezbariérové zařízení v Krušných horách Lázně a wellness

Tereziny lázně Dubí – plně bezbariérové zařízení v Krušných horách

Historie Tereziných lázní sahá až do roku 1870. Zajímavostí je jejich téměř 3 hektarová rozloha s vlastním překrásným lesoparkem, který nabízí nenáročný bezbariérový terén, opalovárnu, tenisový kurt, minigolfové hřiště a venkovní vyhřívaný bazén.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí Památky

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl inspirován benátským kostelem Santa Maria dell Orto. Jedinečná památka z bílého a červeného mramoru se stala dominantou v hlubokém klínu Krušných hor. Stavba je výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury v celé ČR.

Další aktuality

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
12. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 13. července 2024. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
11. červenec 2024 21:31
Zážitky, Ústecký kraj

100 tipů, kam za lázeňskou pohodou a za pobyty v lázních

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. Léčebné procedury vám pod dohledem lékařů a odborného personálu pomohou nejen při léčení konkrétních zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a příliv nové energie. Nabídka lázeňských wellness programů je velmi pestrá a vybere si z nich opravdu každý. Mezi populární patří třeba programy manažerské, antistresové, redukční, detoxikační nebo wellness & beauty. Tipy, kam vyrazit za relaxací a lázeňskou pohodou vám přináší Kudy z nudy. Čeká vás božský klid, čistá příroda, léčivé prameny a blahodárné procedury.!
11. červenec 2024 11:30
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Celkem si tu můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
6. červenec 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2024. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
30. červen 2024 10:13
Zážitky, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 28. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj

Zámek Ploskovice se znovu otevírá: navštivte místa, kde se točila řada pohádek

Zámek Ploskovice byl od loňského srpna zavřený a za bezmála rok prošel zásadní reinstalací vnitřních prostorů. První prohlídková trasa v novém se milovníkům historických památek poprvé otevře v sobotu 29. června 2024. Při návštěvě nezapomeňte i na krásný park a umělé jeskyně, takzvané grotty z 18. století.
22. červen 2024 6:00
Památky, Ústecký kraj

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – tak proč jezdit k moři, když je to daleko, a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.
7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj