Úvod > Aktuality > #světovéČesko a mramorový benátský kostel v Dubí
Památky

#světovéČesko a mramorový benátský kostel v Dubí

  • Vydáno10. října 2020
Čistá a nefalšovaná radost z objevování neznámého: kdo nezná Dubí na Teplicku, právě takové pocity může zažít při pohledu na kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Zdá se vám, jako by ho sem přenesli odněkud z Itálie? Nemýlíte se, jeho předlohou skutečně byl kostel Madonna dell'Orto v Benátkách.

Půvabná a křehká benátská architektura: Dubí u Teplic a benátské Cannaregio

Dubí
Cannaregio
Benátská architektura je podobně specifická jako Santiniho barokní gotika: křehká, pozoruhodná a různorodá, skrz naskrz regionální a jen obtížně popsatelná. Přesto tu a tam narazíte na stavby, kde se mluví či píše o benátském stylu: vedle některých renesančních domů na náměstích v Telči a Slavonicích je to třeba kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí. Kdo se na stavbu z bílého a červeného mramoru podívá pozorněji, snadno si ji dokáže představit na nábřeží některého z benátských kanálů či na mořském pobřeží. Ale kdepak, tady jste v Dubí, v údolí ostře zaříznutém do svahů Krušných hor. Cesty tady nevedou k moři, ale naopak v nekonečných serpentinách na vrcholky hor k hraničnímu přechodu Cínovec. Jakým zázrakem se právě tady vzal kousek exotické Itálie?
 

Kousek Benátek na úpatí Krušných hor

Šlechtický rod Aldringenů pocházel z Lotrinska, rod knížat Clary pak z Toskánska. Osudy obou rodů se spojily v 17. století a jsou neodmyslitelně spojené s Teplicemi a Českým Švýcarskem. Edmundova soutěska na řece Kamenici u Hřenska a upravené cestyPravčické bráně připomínají nejslavnějšího příslušníka rodu, Edmunda Clary-Aldringena. Když převzal rodinné dědictví, bylo mu teprve devatenáct let. V roce 1841 se oženil s tehdy šestnáctiletou Elisabeth Alexandrine / Elisalex de Ficquelmont ze starého lotrinského rodu. Její otec a Edmundův tchán, hrabě Ficquelmont, vlastnil palác v Benátkách, a tepličtí Clary-Aldringenové začali s italským městem navazovat těsné a trvalé styky.

Edmundův a Elisalexin syn Carlos dokonce při svých benátských výletech objevil na ostrůvcích San Giorgio a Torcello staré gotické oblouky a sloupy, které koupil a nechal je dopravit do Teplic. Původně měly být použity na opravu rodinné hrobky v Loretánské kapli, ale mezitím už se začalo uvažovat o nové rodinné hrobce v nově založeném kostele. Ano, řeč je o kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí.
 

Benátská gotika na severu Čech

Plány kostela vypracoval profesor Akademie výtvarných umění v Benátkách Pietro Bigaglio, který osobně stavbu v Dubí sledoval. Základní kámen byl položen v roce 1897, vysvěcení se trojlodní bazilika ve stylu benátské gotiky dočkala roku 1906. Třiatřicet metrů vysoká věž má otevřenou zvonici s benátskou římsou, střechu zdobí dvojitý benátský kříž. Portál tvoří padesát pět řad bílých a červených mramorových kvádrů. Podle původních plánů je součástí kostela hrobka rodu Clary-Aldringenů, naopak z některých dalších projektů sešlo: nikdy třeba nevznikla klášterní budova s otevřenou křížovou chodbou, která měla být ke kostelu připojená. Chrám neslouží jen věřícím, přístupný je i v rámci předem domluvených komentovaných prohlídek, navíc město v něm pořádá kulturní akce a koncerty.
 

Tisíc kilometrů aneb cesta od kostela ke kostelu

  • Nejsevernější čtvrti Benátek, která se táhne od železničního nádraží podél Canal Grande na východ, se říká Cannaregio. Pro část města téměř nedotčenou moderní dobou jsou typické dlouhé rovné kanály, slunečná nábřeží, skryté zahrady i uličky mnohem širší než ty, které znáte z centra města. Přestože tu žije více než třetina obyvatel Benátek, turisté sem tak často nechodí.
  • K nejhezčím místům patří okolí kostela Madonna dell’Orto. Římskokatolický kostel je pojmenovaný podle sochy, nalezené roku 1377 v nedaleké zeleninové zahradě (ortho). V chrámu je pochovaný slavný malíř Tintoretto (1518–1594); odpočívá vedle své oblíbené dcery Marietty, která zemřela roku 1590 ve třiceti letech.
  • Doslova jen pár kroků od chrámu stojí na nábřeží Fondamenta dei Mori červený dům s „ďábelským číslem“ 3399. Vypráví se o něm legenda, že tu zdí proletěla čarodějnice, ale zajímavější je pro milovníky děl slavného malíře: právě tady totiž Tintoretto žil. Jeho mistrovská díla můžete v Benátkách obdivovat nejenom v kostele Chiesa della Madonna dell’Orto, ale také v muzeu La Scuola Grande di San Rocco nebo v Dóžecím paláci.
Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Společnost Český porcelán se snaží aby zájemci o světově známý porcelán mohli poznat nejen jeho výrobu a lidi, kteří ho vyrábějí, ale i město Dubí a nezajímavější památky v jeho okolí. Připravila proto několik prohlídkových tras pro organizovanou turistiku.

Tereziny lázně Dubí – plně bezbariérové zařízení v Krušných horách

Tereziny lázně Dubí – plně bezbariérové zařízení v Krušných horách

Historie Tereziných lázní sahá až do roku 1870. Zajímavostí je jejich téměř 3 hektarová rozloha s vlastním překrásným lesoparkem, který nabízí nenáročný bezbariérový terén, opalovárnu, tenisový kurt, minigolfové hřiště a venkovní vyhřívaný bazén.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl inspirován benátským kostelem Santa Maria dell Orto. Jedinečná památka z bílého a červeného mramoru se stala dominantou v hlubokém klínu Krušných hor. Stavba je výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury v celé ČR.

Další aktuality

Casanovské slavnosti v Duchcově nabídnou i speciální oživené prohlídky

Giacomo Casanova přijíždí do Duchcova a celé město se baví! Kdy? Už od tento pátek 9. a sobotu 10. června 2023. Tradiční casanovský festival zábavy, který se letos koná již 27. rokem, nabídne sérii koncertních a divadelních představení s historickým jarmarkem, ukázkou dobových řemesel a historického šermu na nádvoří zámku a v zámeckém parku. Zahájení slavností bude v pátek 9. června v 18:00 hodin slavnostním příjezdem Giacoma Casanovy na nádvoří zámku.
Ústecký kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark, Památník Terezín a příroda Českého Švýcarska

Rodiny s dětmi tradičně láká rozlehlý zoopark v Chomutově. Památník Terezín připomíná období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. V Národním parku České Švýcarsko najdete unikátní přírodní skvosty Ústeckého kraje. Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku, nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná – tak by se dala stručně charakterizovat obnova turistického ruchu po požáru v Národním parku České Švýcarsko. Někde se přírodní atraktivity již podařilo otevřít v plném rozsahu a některé oblasti na bezpečný pohyb turistů ještě čekají.
Ústecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

V pátek odpoledne a o víkendu 26. 5. až 28. 5. 2023 Teplice slavnostně zahajují již 869. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
Ústecký kraj | Lázně a wellness

Ve skanzenu Zubrnice si prohlédnete novou expozici o chmelařství

Chmel, který stavěl domy – tak zní název nové stálé expozice, kterou návštěvníci Muzea v přírodě Zubrnice mohou zhlédnout od letošní sezóny. Byla nainstalována na půdě zemědělské usedlosti čp. 61 a v autentickém prostoru tak představuje způsob práce s chmelem v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti.
Ústecký kraj | Životní styl

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Loupeživí rytíři bývají často hrdiny starých pověstí: většinou to s nimi nedopadne dobře, ale pro naše uši přes propast několika staletí jejich život plný dobrodružství a skrývání na osamělých hrádcích v hlubokých lesích vypadá velmi romanticky. Kde objevíte jejich doupata? Vybrali jsme volně přístupné hrady a hrádky, kam se můžete podívat kdykoliv. Někde by se prý daly najít poklady nedozírné ceny, po většině tlup ale zbyly jen pověsti.
Ústecký kraj | Památky

Romantické pískovcové skalní město Tiské stěny láká na jarní výlet

Tiské stěny vytváří ve výběžku CHKO Labské pískovce spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou oblast, která je také vyhlášeným rájem horolezců. Pokud nevíte, kam na výlet, navštivte malebnou krajinu Tiských skal a poznejte místo plné bizarních pískovcových útvarů, ve kterém se natáčel film Letopisy Narnie.
Ústecký kraj | Příroda

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

Právě před sto lety v roce 1923 se u Ústí nad Labem začala stavět Masarykova zdymadla. Stavba největšího a nejmodernějšího vodního díla předválečného Československa trvala třináct let, po dokončení dokonce šlo o největší stavbu svého druhu v Evropě. Zdymadlo si můžete prohlédnout shora, zdola z řeky, a dokonce přes něj vede i turistická trasa.
Ústecký kraj | Památky