!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Minaret v lednickém zámeckém parku: stavba na truc nebo z lásky?
#světovéČesko a Minaret v lednickém zámeckém parku: stavba na truc nebo z lásky?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Minaret v lednickém zámeckém parku: stavba na truc nebo z lásky?

  • Vydáno10. srpna 2021
Minaret je vysoká romantická rozhledna v areálu zámeckého parku Lednice. Na kontě má řadu nej-: jde o nejstarší dochovanou rozhlednu a zároveň o jediný minaret u nás, současně se jedná o nejvyšší stavbu tohoto typu mimo islámské země. Navíc je originální a autentickou ukázkou maurské architektury: podle oborníků totiž na výzdobě interiérů pracovali umělci z arabských zemí.
Islámská architektura exotická i běžná: Minaret v zámeckém parku v Lednici a šest minaretů Modré mešity v tureckém Istanbulu
Lednice
Istanbul
Navíc Minaret stojí za vidění i proto, že je součástí Lednicko-valtického areálu, nejrozsáhlejší parkově upravené krajiny na světě, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. S více než 60 metry výšky je mezi zámky, zámečky, kolonádami, umělou zříceninou a řadou drobných romantických staveb bezkonkurenčně nejvyšší, zároveň ale patří k nejstarším: podle plánů architekta a vynálezce Josefa Hardtmutha se stavěl už na přelomu 18. a 19. století. Pár staveb v té době už sice v zámecké zahradě stálo, namátkou holandský rybářský domek s pitoreskním vchodem z velrybí čelisti, gotický dům, čínský pavilon nebo antické lázně. Žádná z nich kromě Minaretu se však nedochovala.
 

Stavba z trucu, pro milenku anebo vlastní potěšení

Ačkoli jde o jediný minaret na našem území, pravověrné muslimy k modlitbám nikdy nesvolával. Jeho vznik provází několik příběhů. Podle jednoho prý Alois I. kníže z Lichtenštejna (1759–1805) chtěl v Lednici postavit nový kostel, jenže církev byla proti, a tak natruc katolickým hodnostářům vybudoval na svém pozemku přímo v lednickém zámeckém parku islámský svatostánek. Druhá, lechtivější verze tvrdí, že kníže měl tajný románek s muslimskou milenkou. Protože se jí stýskalo po domově, kníže pro ni postavil minaret, aby se na jižní Moravě necítila jako v cizině.Třetí verze je zřejmě nepravdivější: neobvyklé stavby z antického i orientálního světa se v té době staly oblíbeným prvkem zahrad mnoha evropských aristokratů. Kníže Lichtenštejn nejenže chtěl jít s dobou, ale Minaret budoval také jako stylové místo pro vystavení exotických předmětů, které si rodina přivezla z cest po Orientu.
 

Stavba na vodě

Ať už to bylo jakkoliv, stavba Minaretu dala Josefu Hardmuthovi, dvornímu staviteli a architektovi u Lichtenštejnů, mimořádně zabrat. Stavělo se totiž na močálovité půdě v krajině lužních lesů, z kamenných kvádrů mnohdy těžších než 100 kg. Základy zpevnilo 500 dřevěných pilot, na nichž spočívá rošt z dubových trámů a konečně v nejvyšší vrstvě základová deska. Teprve na ní pak mohla vyrůst jednopatrová mešita s minaretem, arkádovým ochozem, sloupy a několika bohatě vyzdobenými místnostmi. Orientální ornamenty a arabské nápisy s citacemi z Koránu, které zdobí stropy, stěny i podlahy interiérů, prováděli podle odborníků umělci z arabských zemí.


 

Kudy k minaretu?

Ačkoli po dokončení stavby měl kníže konečně důstojný prostor pro vystavení exotických sbírek, Minaret měl vždy sloužit především jako vyhlídková věž. Dvaašedesát metrů vysoká stavba má tři vyhlídkové ochozy, na ten nejvyšší musíte vystoupat po samonosném spirálovitém schodišti se 302 stupni. Shora snadno přehlédnete celý Lednicko-valtický areál, dobře je vidět i Pálava, Bílé Karpaty a za příznivých podmínek můžete dokonce zahlédnout vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.
A jak se k Minaretu dostanete? Buď pěšky zámeckým parkem, na palubě vyhlídkových lodí po Zámecké Dyji anebo do třetice kočárem a s koňmi stejně, jako kdysi po zámeckém parku jezdíval kníže Lichtenštejn.

Víte, že…?

  • Mešity a minarety sice byly v knížecích časech v Evropě raritou, ale Minaret v Lednici nebyl první stavbou svého druhu. Kromě mešity v londýnských zahradách Kew Gardens si v letech 1779–1795 nechal postavit mešitu s minaretem rýnský falckrabě v zahradách paláce ve Schwetzingenu, podobná stavba vznikla také v parku letního sídla hessenského vévody Wilhelmshöhe u Kasselu.
  • Minaret je věž u mešity, odkud muezzini svolávají věřící k modlitbě. Věž může být přímo součástí mešity nebo stojí samostatně vedle. Zatímco většina malých mešit má jeden minaret, ve městech a u významnějších staveb bývají dva nebo čtyři minarety.
  • Jedním ze symbolů Istanbulu hned po Hagii Sofii je Mešita sultána Ahmeda, jíž se díky obložení stěn modrými fajánsovými dlaždicemi říká také Modrá mešita. Jako jediná má šest minaretů a ve své době tím porušila obvyklé zvyklosti. Tolik minaretů směla mít pouze mešita v Mekce. Sultán se s problémem vypořádal elegantně: nechal v Mekce vybudovat sedmý.
  • Dnes jich má mešita v Mekce už devět, deset minaretů pak má mešita v Medině, městě v západní části Saúdské Arábie, které patří vedle Mekky a Jeruzaléma mezi tři nejposvátnější centra islámu.
Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje. Nové expozice představují zámek jako památku UNESCO, okolní historické stavby a přírodní význam této oblasti.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Po vodě Lednicko-valtickým areálem – pravidelné plavby k Minaretu a Janohradu

Po vodě Lednicko-valtickým areálem – pravidelné plavby k Minaretu a Janohradu

Přijměte pozvání k romantické plavbě zámeckým parkem a lužním lesem, tajemnými meandry staré Dyje, bývalým panstvím rodu Lichtenštejnů. Můžete si vychutnat plavbu na dvou trasách – od lednického zámku k Minaretu a odtud dále k Janovu hradu.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Romantické jízdy v kočárech v lednickém parku

Romantické jízdy v kočárech v lednickém parku

Zajišťujeme vyhlídkové jízdy v kočárech po zámeckém parku, kolem zámeckých rybníků, jako kdysi jezdil kníže Lichtenštejn.

Cyklovýlet k nejatraktivnějším místům Lednicko-Valtického areálu

Cyklovýlet k nejatraktivnějším místům Lednicko-Valtického areálu

Dvě impozantní šlechtická sídla, upravené zahrady a parky volně přecházející do krajiny lužních lesů, dekorativní sochy, lovecké zámečky, kaple a kolonády, umělá zřícenina i římský vítězný oblouk skrytý v lesích – to všechno je Lednicko-valtický areál, památka UNESCO a zároveň nejrozsáhlejší koncepčně upravená krajina na světě.

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Kvalitou i rozsahem ojedinělé krajinářské dílo na jihu Moravy nechala vytvořit v průběhu staletí rodina Liechtensteinů. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy.

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

Fantastický výhled, ideální cíl pro výlet pěšky anebo na kole, spousty zajímavostí v okolí, a hlavně stavba, která vypadá pohádkový šperk, zasazený v nádherné krajině: to je kolonáda na návrší Reistna nad Valticemi. Široko daleko se rozprostírá parkově upravený Lednicko-valtický areál, vinice a lesy protkané sítí pohodlných cest. Zkrátka ráj na zemi!

Lednice

Lednice

Pohádková krajina se zámky a zámečky, kolonádami, umělou zříceninou, rybníky, upravenými cestami a řadou drobných romantických staveb – to je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO.

Výlety po stopách Lichtenštejnů

Výlety po stopách Lichtenštejnů

Lednicko-valtický areál coby jedna ze vzácných památek UNESCO, zámky v Lednici a ve Valticích, zámek Mikulov, zámek Bučovice a další místa lákají k putování za příběhy rodu Lichtenštejnů. Patří mezi nejstarší šlechtické rodiny ve střední Evropě a na česko-rakouském pomezí žili a panovali více než osm set let.

Akvadukt v lednickém parku

Akvadukt v lednickém parku

Akvadukt byl postaven v roce 1805 knížecím architektem Josefem Hardtmuthem jako napodobenina římského vodovodu a patřil do zavlažovacího sytému parku. Zároveň sloužil jako umělý vodopád, kdy voda z jeho vrcholu přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka.

Další aktuality

25.11.
2021
Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Jižní Morava | Gurmánská turistika
23.11.
2021
Špilberk ožije hračkami na hradě

Špilberk ožije hračkami na hradě

Jižní Morava | Zážitky
18.11.
2021
Dvanáctý ročník soutěže Vinařství roku zná své finalisty

Dvanáctý ročník soutěže Vinařství roku zná své finalisty

Jižní Morava | Gurmánská turistika