Úvod > Aktuality > #světovéČesko a loutkářství: loutky, loutková divadla, UNESCO a muzea
Kultura

#světovéČesko a loutkářství: loutky, loutková divadla, UNESCO a muzea

  • Vydáno19. března 2021
Kdo by neměl rád loutky, pestrá loutková divadla, panoptika a hravý svět pimprlat? České loutkářství je zapsané v seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, každý rok v březnu si připomínáme Mezinárodní den loutkového divadla a navštívit můžete celou řadu divadel nebo muzeí. Vypravte se s portálem Kudy z nudy za loutkami třeba do Chrudimi, Prachatic, Českého Krumlova nebo do Plzně.

Klasika a exotika: klasické české loutky a loutky vietnamského vodního divadla


 
tradiční české loutky
vitnamské vodní divadlo
Konec března patří divadlům a jeho různým formám. Loutky a loutková divadla se mezi nimi rozhodně neztratí. Série divadelních svátků začíná 20. března Světovým dnem divadla pro děti a mládež, o den později, 21. března, následuje Mezinárodní den loutkového divadla a oslavy zakončuje 27. března Mezinárodní den divadla. Oceněním pro české loutkářství byl i rok 2016 a zápis na Seznam nehmotného dědictví UNESCO.
 

Tradice českého loutkářství

Časy, kdy po venkově od města k městu jezdívaly tisíce kočovných marionetářů, kdy v zemi prakticky nebylo město či městečko bez vlastního loutkového divadla, existoval bezpočet loutkářských dílen a větší či menší loutkové divadélko vlastnila téměř každá měšťanská rodina, jsou dávno pryč. Přesto se ale loutkovým divadlům, loutkám, maňáskům a marionetám nikdy dřív nevedlo tak dobře jako teď. Důkazem jsou speciální muzea věnovaná loutkám od sklepa až po půdu, řady loutkářských expozic a také i loutková divadla, mnohdy existující od svého založení dodnes. K těm nejstarším patří pražská Říše loutek, založená roku 1920, anebo Divadlo Spejbla a Hurvínka, založené roku 1930. Nejenom pro děti hraje Divadlo loutek Ostrava, pražské Divadlo Minor, Divadlo DrakHradci Králové anebo brněnské Divadlo Radost. Přijďte dostatečně dlouho před začátkem představení, protože ve většině divadel objevíte malá loutková muzea.
 

Muzeum loutkářských kultur a loutkářský festival v Chrudimi

Chcete se vrátit do 19. století, kdy loutková představení hrála důležitou úlohu při šíření češtiny a obrozeneckých myšlenek a pro řadu lidí byla jedinou možností, jak se setkat s divadlem? Zajděte se podívat do některého z loutkářských muzeí. Třeba do Chrudimi, která bohatou historii loutkářství představuje v Muzeu loutkářských kultur v půvabném renesančním Mydlářovském domě. Své místo tu mají největší čeští mistři v čele s Matějem Kopeckým a Josefem Skupou, ale i vzácné loutky z více než sedmdesáti zemí celého světa; jde o vůbec největší sbírku loutek v České republice. Oživit kašpárka či princeznu můžete v muzejní herně, ale muzeem to rozhodně nekončí: staleté loutkářské tradice nejenom z východních Čech rok co rok ožívají během festivalu Loutkářská Chrudim, nejstarší akce svého druhu na světě. Už od roku 1951 představuje výběr toho nejlepšího, co české loutkové divadlo nabízí, a skvělá atmosféra festivalu prozrazuje, že loutky se v Chrudimi dodnes těší velké oblibě.
 

Spejbl, Hurvínek, Josef Skupa a Muzeum loutek v Plzni

Ačkoli Divadlo Spejbla a Hurvínka působí v Praze, profesor Josef Skupa je založil v Plzni. Jak vypadaly začátky nejznámějších českých loutek Spejbla a Hurvínka se dozvíte v plzeňském Muzeu loutek. Také zdejší příběh začíná již na počátku 19. století, v době, kdy se Plzeňané mohli těšit z divadelních představení kočovných lidových loutkářů, kteří projížděli s koňskými povozy opakovaně své oblíbené štace. Bohatá loutkářská tradice Plzně pokračuje dál díky profesionálnímu Divadlu Alfa; v muzeu si prohlédnete loutky z mnoha oceňovaných autorských inscenací. Seznámit se s různými technikami vodění loutek a vyzkoušet si práci loutkářů můžete v malém divadle, které je součástí muzea, nechybí ani Skupova loutkářská dílna a půjčovna loutkových divadel. A rozhodně přijeďte na mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň a projděte si město s pomocí originálního geocachingového průvodce Paměť loutky: příběh města Plzně; putování dějinami západočeské metropole s neobvyklými průvodci a s pokladem na konci cesty připravilo Muzeum loutek.
 

Muzeum české loutky a cirkusu a dobové panoptikum v Prachaticích

Zajímá vás, s jakými loutkami si hrála vnučka legendárního Matěje Kopeckého? Jak se do historie loutkového divadla zapsali slavní čeští výtvarníci od Mikoláše Alše až po Jiřího Trnku? Zajeďte si do Prachatic, projděte se historickým centrem a zastavte se v renesančním domě na Velkém náměstí, kde od roku 2006 sídlí Muzeum české loutky a cirkusu. Speciální expozice Národního muzea propojuje svět loutkového divadla s dalšími neobvyklými kratochvílemi, a to s cirkusem a kouzly. Dozvíte se, jaké jsou cirkusové disciplíny a kdo v nich nejvíce vynikal, poznáte nejslavnější české kouzelníky a prohlédnete si i dobovou putovní atrakci, která není vystavena v žádném jiném muzeu u nás: panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i s pohyblivou mořskou pannou. Součástí expozice je dokonce i motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou. Muzejní obchod nabízí nejenom loutky, ale i cirkusové rekvizity pro žonglování i klaunské výstupy či kouzelnickou literaturu, v muzejní herně můžete s muzejními loutkami secvičit vlastní představení.
 

Muzeum loutek a marionet v Českém Krumlově

Za loutkami se můžete vypravit také do Českého Krumlova: v Muzeu loutek a pohádkovém domě je k vidění několik stovek historických loutek a dalších exponátů. Loutky vás provedou krumlovskými legendami i tradiční jihočeskou svatbou, seznámíte se s vltavskými vodníky, nechybí ani doktor Faust, Kašpárek, hejno čertů anebo Spejbl s Hurvínkem.

Milovníky loutek zve k návštěvě také českokrumlovské Muzeum marionet: sídlí v historických prostorách bývalého kostela sv. Jošta, loutky, divadélka a dekorace pocházejí z druhé poloviny 19. století a součástí muzea je galerie, kde si některou z umělecky vypracovaných marionet můžete koupit na památku.
 

Kouzlo vietnamského vodního divadla

  • Čeští loutkáři čerpají od kolegů ve světě spousty inspirativních podnětů, některé ale jsou natolik exotické, že do našeho loutkářství zatím nepronikly – například vietnamské vodní loutkové divadlo (vietnamsky Múa rối nước, loutky tančící na vodě).
  • Jevištěm je bazén naplněný vodou, v níž se za zástěnou pohybují po pás ve vodě loutkáři. Loutky řídí dlouhými bambusovými tyčemi s pomocí strun a lan, skrytých pod hladinou.
  • Prvními jevišti pro taková představení bývala už v 11. století zatopená rýžová pole; vodiči loutek stáli za závěsem z ratanových rohoží. Spíš než o hry však šlo o rituály, které měly zajistit dobrou úrodu a symbolicky vyjadřovaly důležitost vody pro život vietnamského venkova.
  • Vodní divadlo získávalo větší a větší popularitu, v současnosti jsou nejvýznamnější divadla Thang Long v Hanoji a divadlo Zlatého draka v Ho Či Minově Městě. Jde také o vyhledávanou atrakci pro zahraniční turisty.
  • Loutky se vyrábějí z lehkého fíkovníkového dřeva a natírají lakem odpuzujícím vodu, mohou být až metr vysoké a váží jeden až pět kilogramů. Pohybují se na jevišti, které tvoří čtvercový bazén naplněný vodou. Představení se skládá z řady krátkých výstupů, dění na scéně provází orchestr tvořený flétnami, bubínky a strunným nástrojem đàn bầu.
  • Vodiči loutek stojí stejně jako kdysi za ozdobným závěsem po pás ve vodě a pohybují loutkami pomocí tyčí, lan a provazů skrytých pod hladinou. Díky tomu loutky působí, jako by se pohybovaly vlastní silou, voda se také různě vlní a zesiluje tak působivost různých světelných a kouřových efektů vytvářených pyrotechnikou. Vodiči loutek se ukážou teprve na konci představení.
  • Loutky představují postavy z vietnamské mytologie i ze všedního života, nechybí ani zvířata. Mezi nejoblíbenější postavy patří Chú Tễu, usměvavý chlapík, který vtipně komentuje dění na jevišti. Nepřipomíná vám našeho Kašpárka?
  • Umění loutkářů je velmi prestižní a předává se z otce na syna. Ženám bylo dovoleno hrát ve vodním divadle teprve ve 20. století.
Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti – to je podtitul expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe. Zajímavá je i expozice historické lékárny.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem vytvořeným na míru snahám o propojování umění a vzdělávání. Nabízí možnosti poznávání nejen tajů divadelního umění, ale i světa kolem nás a nás samých.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění přes 400 loutek různého stáří a velikostí. Ve dvou patrech historického domu ze 14. století, jsou loutky aranžovány do tematických celků. Návštěvníci si také mohou zahrát loutkové představení.

Palác šlechtičen v Brně

Palác šlechtičen v Brně

Jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně je Palác šlechtičen. Od roku 2022 jsou zde k vidění stálé expozice Loutkářské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času.

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek se nachází v tzv. Jezuitské hvězdárně. V galerii je vystaveno kolem stovky loutek. Návštěvníky obklopují desítky pohádkových bytostí, králů, princezen, rytířů i čertů.

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost má v repertoáru hry pro děti a mládež, představení loutková i s živými herci. Pořádá také představení pro mateřské a základní školy.

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Divadlo Říše loutek Praha

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Šternberské historické loutky

Šternberské historické loutky

Stálou expozici věnovanou historii loutkového divadla si můžete prohlédnout v bývalém augustiniánském klášteře ve Šternberku. Staré kulisy a loutky, které se před časem náhodně našly při úklidu v kulturním domě v místní části Dalov.

Divadlo Buchty a loutky

Divadlo Buchty a loutky

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo založené čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU v roce 1991 v chebské ubytovně. Do jeho repertoáru spadají představení nejen pro děti, ale i dospělé.

Půjčovna rodinných loutkových divadel v Plzni

Půjčovna rodinných loutkových divadel v Plzni

S nápadem na půjčovnu rodinných loutkových divadel pro domácí loutková představení přišlo plzeňské Muzeum loutek. Zájemci si mohou půjčit kompletní sadu, která čítá sérii patnácti pohádkových postav, čtyři rozlišná prostředí a sadu rekvizit.

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Největší sbírku loutek vlastní Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Naleznete zde asi 8 500 ks loutek z 50 zemí světa. Je zde i největší loutkářská knihovna a sbírka předmětů s loutkářskou tematikou v počtu 45 500 položek ze 70 zemí světa.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).

Divadlo Minor – divadlo pro celou rodinu

Divadlo Minor – divadlo pro celou rodinu

Divadlo Minor se snaží hrát nikoli jen pro děti, ale přilákat spolu s dětmi i dospělého diváka, čili celou rodinu. Tomuto cíli se přizpůsobuje jak dramaturgie, tak také hrací časy. Společným jmenovatelem všech inscenací je především originální výtvarná a hudební složka.

Divadlo Neklid – stálá profesionální scéna v Emauzích

Divadlo Neklid – stálá profesionální scéna v Emauzích

Divadlo Neklid nabízí pestrý repertoár pro všechny věkové skupiny diváků, druhové rozpětí od klasické činohry, moderní činohry k inscenaci v site specific prostoru, přes alternativně loutkové po experimentální formy a scénická čtení.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Divadlo Alfa v Plzni

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Další aktuality

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!
Kultura