!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Lednicko-valtický areál: romantické cestování jižní Moravou
#světovéČesko a Lednicko-valtický areál: romantické cestování jižní Moravou
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Lednicko-valtický areál: romantické cestování jižní Moravou

  • Vydáno25. srpna 2021
Lesy, louky a aleje, zámky a lovecké zámečky, zámecké parky a v nich řady soch, kolonád a dalších romantických staveb: to je Lednicko-valtický areál. Když k tomu připočítáte spousty tras pro cyklisty a pěší, vinařství, restaurace a další zajímavosti, pochopíte, proč jižní Morava patří k nejoblíbenějším výletním místům. Nejrozsáhlejší komponovaná krajina v Evropě a možná i na světě je totiž opravdu nádherná – a hlavně je tak rozsáhlá, že se do ní můžete znovu a znovu vracet a stále objevovat něco nového.
Dvě rozsáhlé parkově upravené krajiny střední Evropy, zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO: Lednicko-valtický areál na jižní Moravě a německé paláce a parky v Postupimi a Berlíně
Lednicko-valtický areál
Postupim
Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl Lednicko-valtický areál zapsán v roce 1996. Překrásný kout jižní Moravy se dvěma zámky v Lednici a ve Valticích, se zahradami a parky, rybníky, řekami a lesy, řadou soch, loveckých zámečků, kolonád a dalších romantických staveb s rozlohou bezmála 300 kilometrů čtverečních je pokládán za největší komponovanou krajinu nejenom u nás, ale v celé Evropě a možná i na světě.
 

Lednicko-valtický areál a #světovéČesko

Podobně jako statisíce výletníků Lednicko-valtický areál přitahuje i seriál #světovéČesko. Vypravili jsme se sem už několikrát: obdivovali jsme kouzlo starých anglických parků, všimli jsme si půvabných míst inspirovaných antikou, a ukázali jsme vám také dokonale skryté schodiště, vedoucí na vyhlídkovou terasu na střeše kolonády na Reistně. Ta stojí v nejvyšším bodě Lednicko-valtického areálu kousek od Valtic. Není to jen místo s fantastickými výhledy, ale také kousek císařské Vídně na jižní Moravě. Pro stavitele Josefa Hardmutha totiž byla přímou inspirací stavba zvaná Gloriette ve vídeňském Schönbrunnu, bývalém letním sídle Habsburků. Na stejném místě jsme našli srovnání také pro obří palmový skleník u zámku Lednice. Vznikl v polovině 19. století z oceli, litiny a skla a patřil k zázrakům soudobé techniky.Svůj vzor má ve světě také Dianin chrám aneb Rendez-vous: klasicistní zámeček v Bořím lese je vzdáleným protějškem Napoleonova vítězného obloukuPaříži. Naší pozornosti neunikl ani Minaret, rozhledna v zámeckém parku v Lednici, jediný minaret u nás a zároveň nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země, anebo nedaleký akvadukt. Sice vypadá jako antická památka, ale je to jen zdání: vznikl v roce 1805 jako módní replika římského vodovodu. Technická stavba nicméně byla plně funkční součástí zavlažovacího sytému parku, kdy voda z vrcholu akvaduktu jako vodopád spadala do rybníka.
 

Areálem všemi směry

Z jihu je Lednicko-valtický areál vymezený hranicí s Rakouskem, na západě na něj navazuje chráněná krajinná oblast Pálava, na severu a na východě tvoří volnou hranici areálu řeka Dyje. Území má nepravidelný tvar; sice nezahrnuje město Břeclav, jinak ale zasahuje od zámečku Lány v oboře Soutok přes Pohansko až ke kolonádě na Reistně. Patří do něj také obora Obelisk, rozsáhlý komplex Bořího lesa i lesy kolem meandrující Dyje. Areál si můžete projít pěšky a projet na kolech, k památkám se dostanete i na loďkách anebo si užijte vyjížďku v kočáře taženém párem koní jako kníže Lichtenštejn.


 

Zaniklá krása: chrám Slunce a čínský pavilon

Romantický svět Lichtenštejnů kdysi zdobila řada dalších staveb, které se však nedochovaly. Patří k nim například bývalý zámeček Katzelsdorf, zbořený v polovině 20. století, holandský rybářský domek s pitoreskním vchodem z velrybí čelisti, čínský pavilon nebo antické lázně. Zub času zapracoval i na promyšlené koncepci parkově upravené krajiny. Když se ze zámecké zahrady v Lednici vydáte po zelené značce k umělé zřícenině Janohrad, budete procházet místy, kde před časem zahradní architekti odhalili zbytky zaniklé klasicistní zahrady Hvězda.V jejím středu stával chrám Slunce, od něhož se rozbíhalo osm alejí z černých topolů a kaštanů. Každá nabízela průhled na některou z dalších půvabných staveb, ale kromě Minaretu a zámeckých jízdáren už neexistují. Od chrámu bylo vidět k vysoce klenutému mostu přes Starou Dyji, na římský triumfální oblouk (nepleťte si ho s Dianiným chrámem u Valtic, tenhle stál mnohem blíž), gotický lovecký dům nebo Labutí jezero s vodotrysky.
 

Výlet kolem Lednických rybníků

Zejména v Lednici a Valticích občas bývá až moc výletníků. Pokud se to stane i vám, jeďte zkrátka jinam: pomocníkem vám bude právě obrovská rozloha Lednicko-valtického areálu. Přelidněno rozhodně nebývá všude. Vypravte se na výlet třeba na výlet do království vodních ptáků kolem kaskády Lednických rybníků jižně od Lednice, po jejichž březích vede okružní naučná stezka. V Hlohovci, kde je rozhodně klidněji než v Lednici, stojí na někdejší hranici mezi Markrabstvím moravským a Dolním Rakouskem půvabný Hraniční zámeček; hraniční potůček kdysi vytékal z vázy u sochy ležící nymfy. Cestou objevíte také Rybniční zámeček, Apollonův chrám a ornitologickou pozorovatelnu, mezi Mlýnským a Prostředním rybníkem pak můžete odbočit k Novému dvoru a chrámu Tří grácií, klasicistní kryté kolonádě se sousoším antických bohyní, vytesaným z jediného kusu kamene.


 

Kouzlo komponovaných krajin

  • Postupim / Postdam je německé město, které se do celosvětových dějin zapsalo díky Postupimské konferenci v roce 1945. Jedním z turistických magnetů je rokokový zámek Sanssouci, který sloužil jako letní sídlo císaře Fridricha II. Velikého.
  • Zámek obklopují rozsáhlé parky s řadou menších staveb, nicméně kulturní krajina byla během studené války brutálně rozdělena hranicemi, zdmi a barikádami. Některé části proto jsou nenávratně zničené.
  • Celý komplex byl roku 1990 pod názvem Paláce a parky v Postupimi a Berlíně zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO a po sjednocení obou německých států se několikrát rozšířil. Parkově upravená krajina s řadou paláců a dalších staveb mezi Postupimí a Berlínem na březích řeky Havel a okolních jezer s rozlohou přibližně 2 000 hektarů připomíná Lednicko-valtický areál.
Lednice

Lednice

Pohádková krajina se zámky a zámečky, kolonádami, umělou zříceninou, rybníky, upravenými cestami a řadou drobných romantických staveb – to je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO.

#světovéČesko a vinařská cesta jižní Moravou: z vinice Šobes přes Pálavu a Plže na rozhlednu v Kobylí

#světovéČesko a vinařská cesta jižní Moravou: z vinice Šobes přes Pálavu a Plže na rozhlednu v Kobylí

Jižní Moravou se nejlépe cestuje se sklenkou vína v ruce. Víno je tu zkrátka doma, vinice a malebné vinné sklepy se vám nenápadně vsunou téměř do každého snímku a vinařských zajímavostí se na cestách nedopočítáte. Která místa mají světový punc a často se o nich říká a píše, že připomínají jiné slavné vinařské oblasti? Skvělý tip pro seriál #světovéČesko, co myslíte?

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

Fantastický výhled, ideální cíl pro výlet pěšky anebo na kole, spousty zajímavostí v okolí, a hlavně stavba, která vypadá pohádkový šperk, zasazený v nádherné krajině: to je kolonáda na návrší Reistna nad Valticemi. Široko daleko se rozprostírá parkově upravený Lednicko-valtický areál, vinice a lesy protkané sítí pohodlných cest. Zkrátka ráj na zemi!

#světovéČesko a Dianin chrám: vítězný oblouk knížete Lichtenštejna v Lednicko-valtickém areálu

#světovéČesko a Dianin chrám: vítězný oblouk knížete Lichtenštejna v Lednicko-valtickém areálu

Romantický lovecký zámek ukrytý v lese, kousek snové krajiny Lednicko-valtického areálu anebo vítězný oblouk, který je vzdáleným protějškem Napoleonova vítězného oblouku v Paříži? Pro Dianin chrám zvaný též Rendez-vous, klasicistní zámeček v Bořím lese u Valtic, platí všechny tři možnosti. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na romantické dostaveníčko s bohyní lovu!

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zámeček Pohansko v Lednicko-Valtickém areálu

Zámeček Pohansko v Lednicko-Valtickém areálu

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Za památkami do Lednicko – valtického areálu

Za památkami do Lednicko – valtického areálu

Vydejte se do míst, kde můžete spojit kulturní a sportovní zážitky a zároveň ochutnat sklenkou lahodného vína. Lednicko – valtický areál, zapsaný v roce 1996 na Seznam světového dědictví UNESCO je ideálním tipem, kde strávit víkend.

Umělá jeskyně Grotta v Lednici

Umělá jeskyně Grotta v Lednici

Grotta je umělá krápníková jeskyně v podzemí zámku Lednice, součást IV. prohlídkového zámeckého okruhu. Uměle vytvořené krápníky v těchto prostorách jsou zhotoveny štukovou technikou nanesenou na kostry a jádra z dřevěného uhlí, dubové špalíčky nebo rákos.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Kvalitou i rozsahem ojedinělé krajinářské dílo na jihu Moravy nechala vytvořit v průběhu staletí rodina Liechtensteinů. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Asi 5 km severovýchodně od Valtic se nachází Chrám tří Grácií. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje. Nové expozice představují zámek jako památku UNESCO, okolní historické stavby a přírodní význam této oblasti.

#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum

#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum

Mandloně pocházejí z Afriky a Asie, daří se jim v jižní Evropě a milují středomořské klima. Zdálo by se, že se jim u nás příliš dařit nebude, ale opak je pravdou: na jižní Moravě u Hustopečí už stovky let rostou mandloňové sady, které si město hýčká jako turistickou atrakci. Přijet můžete brzy na jaře, když mandloně září do dálky svítí záplavou bílých a růžových květů, ale také kdykoliv během roku: třeba na Slavnosti mandloní a vína, na letní Mandlobraní, na vinařské slavnosti anebo jen tak, na docela obyčejnou procházku mandlovými sady.

Další aktuality

25.11.
2021
Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Jižní Morava | Gurmánská turistika
23.11.
2021
Špilberk ožije hračkami na hradě

Špilberk ožije hračkami na hradě

Jižní Morava | Zážitky
18.11.
2021
Dvanáctý ročník soutěže Vinařství roku zná své finalisty

Dvanáctý ročník soutěže Vinařství roku zná své finalisty

Jižní Morava | Gurmánská turistika