Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Labský kaňon: magický výlet do Středozemě
Zážitky

#světovéČesko a Labský kaňon: magický výlet do Středozemě

  • Vydáno20. července 2021
Mezi Děčínem a Hřenskem protéká Labe pohádkovou krajinou pískovcových skal. Pohled do nejmohutnějšího pískovcového kaňonu v Evropě vás přenese na stránky Tolkienova Pána prstenů a do bájné Středozemě, a to včetně skalních romantických skalních mostů, divokých soutěsek, starodávných schodišť mezi skalami, žebříků a balvanů.
Dvě krajiny jako z Tolkienovy Středozemě: podmanivá krása kaňonu Labe mezi Děčínem a Hřenskem a údolí Lauterbrunnen jižně od švýcarského Interlakenu
kaňon Labe
údolí Lauterbrunnen
Odkud je pohled do kaňonu Labe nejkrásnější? Kde budete mít pocit, že se jeho stěny tyčí zdánlivě až do nebe? A kterému místu se říká Skalní balkon Českého Švýcarska? Tohle všechno vám prozradíme na portálu Kudy z nudy. Na vás ale je vybrat si vhodnou obuv, outdoorové oblečení, turistické hůlky a vyrazit: málo platné, jinak než pěšky to zkrátka nepůjde.
 

Kaňon řeky Labe aneb z pohádky do pohádky

Cestování podél Labe neznamená jen toulky z pohádky do pohádky, ale také z údolí do údolí. První kilometry za pramenem v podobě horské říčky Labe protéká Labským dolem, jedním z nejhezčích a také nejnavštěvovanějších míst Krkonoš, naopak Labským kaňonem se s naším územím loučí. Ovšem zatímco dnešní národní park České Švýcarsko byl ještě v 18. století neprůchodnou divočinou, Labe tu bylo odjakživa: široké, valící se širokým pískovcovým kaňonem k severu, s okolím plným skal, strží a romantických výhledů.Objevování dnešní chráněné krajinné oblasti Labské pískovce začínalo právě po Labi: lodě tehdy pluly stejně jako dnes, z Drážďan a Míšně do Děčína a Ústí nad Labem.
 

Co byste měli vědět o kaňonu Labe?Vůbec nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě sevřený až 300 metrů vysokými skalními stěnami se táhne od Děčína do Hřenska. Impozantní skalní hradbu si můžete prohlížet mnoha způsoby: ze značených turistických stezek po obou stranách údolí, z oken vlaků, které projíždějí po mezinárodní železniční trati, z lodí, a pokud patříte mezi horolezce, pak i přímo ze skal, třeba z via ferraty na Pastýřské stěně v Děčíně. Souběžně se železnicí a řekou se údolím Labe klikatí i silnice a Labská cyklostezka: ideální pro ty, kteří chtějí občas zastavit a rozhlédnout se po velkolepých přírodních kulisách. U silnice žádná odpočívadla a vyhlídková místa nenajdete.
 

Vyhlídka Belveder a výlet plný výhledůNejkrásnější vyhlídky do hlubin labského kaňonu lemovaného pískovcovými skalami se otvírají zejména z vyhlídek nad kaňonem. Pověstný je především Belveder u obce Labská Stráň, vystupující nad údolím jako příď obří kamenné lodi. Vyhlídkovou terasu obehnanou kamennou zídkou nechal v roce 1711 postavit František Karel Clary-Aldringen, majitel většiny území nynějšího Českého Švýcarska, umělá skalní jeskyně připomíná časy, kde se tu hrávalo divadlo a konaly koncerty. Poblíž ale najdete ještě další, komornější vyhlídkový altán, bývá tu otevřený stánek s občerstvením a posezením na terase před hotelem Belveder.Z Belvederu se dá podniknout výlet plný výhledů. Z parkoviště sejdete po zelené značce po skalních schodech a úzkých pěšinkách dolů do údolí Labe a pak pokračujte po proudu řeky po značené cestě lesem nad silnicí až do místa, kde do Labe ústí potok Suchá Kamenice. Podél něj vyjdete roklí po červené značce kolem kamenné Císařské lavičky z roku 1908 a nakonec vystoupáte na Labskou Stráň. Po značce se pak vrátíte zpět k lesu a zaparkovanému autu.
 

Pohled do kaňonu z výšky

Nezapomenutelná panoramata nabízí i další vyhlídky nad kaňonem, například z děčínského lesoparku Kvádrberk. Z některých už sice kvůli vysokým stromům žádný výhled není (Loretánská vyhlídka) ale například Císařský výhled, tedy vyhlídková terasa s obeliskem zřízená v roce 1879 na počest 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty Bavorské, je okouzlující. Podobně ikonickým místem je Labská stráž s malým vyhlídkovým glorietem, z níž pak můžete pokračovat po červeně značené trase a současně naučné stezce Kaňon Labe přes další vyhlídky (Spálenisko, Růžová vyhlídka) až k Belvederu.V kaňonu Labe nejsou mosty, nahrazují je přívozy: přívozem z Hřenska se tak pohodlně dostanete do německé Schöny, další přívoz najdete u Dolního Žlebu. Z vyhlídek na opačném břehu je známá především Labská vyhlídka s lavičkou nad Dolním Žlebem, stejné jméno má i jedna z vyhlídek v Hřensku.
 

Ze Švýcarska do Švýcarska

  • Se seriálem #světovéČesko se vypravíme z Českého Švýcarska do Švýcarska skutečného, a to do údolí Lauterbrunnen jižně od Interlakenu. Je to království vodopádů: ze skal se jich tu řítí několik desítek, všechny jsou dobře přístupně, perfektně označené a večer i nasvícené, takže nabízejí oslnivou podívanou plnou světla a vody.
  • Na konci údolí se zvedají k obloze skuteční alpští velikáni včetně známé trojice Jungfrau (4158 m), Eiger (3970 m) a Mönch (4107 m).
  • Údolí bývalo oblíbeným cílem básníků a filozofů, kteří tu hledali inspiraci. Ke každému vodopádu se tak vážou tajemné, romantické a melancholické příběhy.
  • Kombinace malebné krajiny a úchvatných vodopádů zafungovala i v roce 1911, když údolím procházel tehdy devatenáctiletý J. R. R. Tolkien. Po letech přiznal, že právě tady našel krajinu, kterou pak popsal ve svém díle Pán prstenů.
  • Milovníci ferrat tu objeví ferratu Mürreflue, která vede na kramlích, žebřících, skobách či ocelových lanech v kolmých stěnách v závratné výšce 800 metrů nad zemí a je zakončená sto metrů dlouhým lanovým mostem.
Cyklokemp Loděnice v Ústí nad Labem

Cyklokemp Loděnice v Ústí nad Labem

Kemp pro cyklisty v Ústí nad Labem. Nachází se na pravém břehu řeky Labe přímo na Labské cyklostezce. K dispozici je pět chat o kapacitě 28 lůžek, 2 pokoje o celkové kapacitě 8 lůžek, karavany s osmi lůžky a prostor pro cca 30-40 stanů.

Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska

Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska

Labe není jen řeka a dopravní trasa, ale také široká škála aktivit a zážitků. Vydejte se na turistické lodní linky, vyzkoušejte wakeboarding nebo sjeďte Labe na raftu. Poznejte Labe jako turistickou vodní cestu a řeku mnoha možností.

Tajuplný hrad Střekov – zřícenina umělců

Tajuplný hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Zámek Krásné Březno v Ústí nad Labem

Zámek Krásné Březno v Ústí nad Labem

Nově zrekonstruovaný areál zámku Krásné Březno vznikl v 16. století. Nejstarší dochovanou částí je kaple svatého Floriána. Dnes zde sídlí pobočka Národního památkového ústavu.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Mlynářův kámen – skalní vyhlídka nad meandrem Labe

Mlynářův kámen – skalní vyhlídka nad meandrem Labe

Ze skalní vyhlídky Mlynářův kámen na svahu Dubického kopce se na vrcholu čedičové skály nachází pěkná vyhlídka do údolí Labe a na východní část Českého středohoří.

Vaňovský vodopád – překrásný vodopád v Českém středohoří

Vaňovský vodopád – překrásný vodopád v Českém středohoří

Vaňovský vodopád na Podlešínském potoce je jeden z nejvyšších a také nejznámějších vodopádů Českého středohoří. Návštěva tohoto 12 metrů vysokého vodopádu je mimořádně působivým zážitkem zejména v jarních měsících.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Lodní linka T91 Ústí nad Labem – Litoměřice – Roudnice

1.4.
29.10.
Lodní linka T91 Ústí nad Labem – Litoměřice – Roudnice

V letní sezóně se po vodě lze dopravit z Ústí nad Labem do Litoměřic a obráceně. Jezdí každou sobotu, neděli a státní svátek, až do 29. října.

Labe – nejdelší splavná řeka v České republice

Labe – nejdelší splavná řeka v České republice

Nejdelší splavnou řekou v délce 160 km je Labe, v úseku od Chvaletic po státní hranici s Německem v Hřensku. Své jméno řeka získala od Keltů, kteří ji pojmenovali "Bílá řeka".

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Když se řekne Ústecký kraj, každý si vybaví zcela určitě Hřensko, Labské pískovce, Děčín, prostě krajinu kolem Labe. Vydejte se však s námi na cesty a objevte krásy Podkrušnohoří. Budete žasnout, jak může být krajina považovaná za zdevastovanou povrchovými doly nečekaně krásná a jaké skryté skvosty nabízí.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Národní přírodní památka Vrkoč

Národní přírodní památka Vrkoč

Národní přírodní památka Vrkoč leží v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Vrkoč je nápadný skalní útvar ukrývající ve svém středu vynikající ukázku sloupcovitého rozpadu olivinického čediče ve tvaru obráceného vějíře.

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.

Via ferrata Poustevna v Mírkově u Ústí nad Labem

Via ferrata Poustevna v Mírkově u Ústí nad Labem

Na levém břehu řeky Labe v Českém středohoří nedaleko obce Mirkov se nachází krátká, ale úderná via ferrata jménem Poustevna.

Via ferrata Vinařská v Ústí nad Labem

Via ferrata Vinařská v Ústí nad Labem

Krátká jednoduchá cvičná via ferrata přímo v Ústí nad Labem je ideální pro začátečníky nebo děti.

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je jedním z měst, kde se ani po několika dnech nebudete nudit. Až poznáte jeho dvě hlavní dominanty Větruši a Střekov, vydejte se na výpravy do jeho okolí. Leží v nádherném Labském údolí, které je lemované turistickými trasami a cyklostezkami. Seznámíte se jak s přírodními krásami, tak s historií sahající do prvopočátků našich dějin.

Turistická mapová aplikace Ústí nad Labem

Turistická mapová aplikace Ústí nad Labem

Město Ústí nad Labem připravilo pro své návštěvníky novou turistickou aplikaci, která vás provede městem. Součástí aplikace jsou mapy, fotografie, informace o památkách města, důležité historické milníky města a GPS souřadnice jednotlivých míst.

Horolezectví v oblasti Labských pískovců

Horolezectví v oblasti Labských pískovců

Lezení na pískovcovích věžích, sklaních masívech a umělé stěně. Nabízíme opravdu skvělé a bezpečné lezení na pískovcové věže cestami od úrovně I až po VII pro ty opravdu náročné.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark, Památník Terezín a příroda Českého Švýcarska

Rodiny s dětmi tradičně láká rozlehlý zoopark v Chomutově. Památník Terezín připomíná období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. V Národním parku České Švýcarsko najdete unikátní přírodní skvosty Ústeckého kraje. Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku, nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná – tak by se dala stručně charakterizovat obnova turistického ruchu po požáru v Národním parku České Švýcarsko. Někde se přírodní atraktivity již podařilo otevřít v plném rozsahu a některé oblasti na bezpečný pohyb turistů ještě čekají.
Ústecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

V pátek odpoledne a o víkendu 26. 5. až 28. 5. 2023 Teplice slavnostně zahajují již 869. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
Ústecký kraj | Lázně a wellness

Ve skanzenu Zubrnice si prohlédnete novou expozici o chmelařství

Chmel, který stavěl domy – tak zní název nové stálé expozice, kterou návštěvníci Muzea v přírodě Zubrnice mohou zhlédnout od letošní sezóny. Byla nainstalována na půdě zemědělské usedlosti čp. 61 a v autentickém prostoru tak představuje způsob práce s chmelem v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti.
Ústecký kraj | Životní styl

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Loupeživí rytíři bývají často hrdiny starých pověstí: většinou to s nimi nedopadne dobře, ale pro naše uši přes propast několika staletí jejich život plný dobrodružství a skrývání na osamělých hrádcích v hlubokých lesích vypadá velmi romanticky. Kde objevíte jejich doupata? Vybrali jsme volně přístupné hrady a hrádky, kam se můžete podívat kdykoliv. Někde by se prý daly najít poklady nedozírné ceny, po většině tlup ale zbyly jen pověsti.
Ústecký kraj | Památky

Romantické pískovcové skalní město Tiské stěny láká na jarní výlet

Tiské stěny vytváří ve výběžku CHKO Labské pískovce spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou oblast, která je také vyhlášeným rájem horolezců. Pokud nevíte, kam na výlet, navštivte malebnou krajinu Tiských skal a poznejte místo plné bizarních pískovcových útvarů, ve kterém se natáčel film Letopisy Narnie.
Ústecký kraj | Příroda

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

Právě před sto lety v roce 1923 se u Ústí nad Labem začala stavět Masarykova zdymadla. Stavba největšího a nejmodernějšího vodního díla předválečného Československa trvala třináct let, po dokončení dokonce šlo o největší stavbu svého druhu v Evropě. Zdymadlo si můžete prohlédnout shora, zdola z řeky, a dokonce přes něj vede i turistická trasa.
Ústecký kraj | Památky

Všechny podoby nového cirkusu ožijí v Praze a Chomutově na Cirkusu Base

Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus Base. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky. V průběhu tří týdnů se odehrají i čtyři premiéry českých novocirkusových souborů. Stožáry šapitó se vztyčí v Chomutově od 5. do 13. května a v Praze od 20. května do 2. června.
Ústecký kraj | Kultura