Úvod > Aktuality > #světovéČesko a krása starých alpských domů na Kladské a ve Volarech
Letní sporty

#světovéČesko a krása starých alpských domů na Kladské a ve Volarech

  • Vydáno11. září 2020
Komu by se nelíbily krásné roubené domy v alpských horských vesničkách? Nejsou inspirací jen pro dnešní stavitele, domů a vyhlídek inspirovaných lidovou architekturou z Alp u nás máme celou řadu, některým se proto dokonce říká Švýcárna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jejich stopách!

Alpská architektura ctí staletím ověřené principy: potvrzuje to zámeček z druhé poloviny 19. století a moderní výstavba v Alpách

Kladská
Francouzské Alpy
Za jedno z nejhezčích míst kolem Mariánských Lázní je považovaná Kladská, kousek cenné chráněné přírody v srdci Slavkovského lesa s rybníkem, Domem přírody a loveckým zámečkem. Kdo by hádal, že ho sem přenesli odněkud z Alp, není daleko od pravdy.
 

Kladská: krása alpské architektury v lesích

V roce 1873 navštívil kníže Otto Friendich Schönburg-Waldenburg, tehdejší majitel Kladské, nadšený lovec a milovník jelení i tetřeví zvěře, pátou světovou výstavu ve Vídni. Knížeti se velmi zalíbily výstavní pavilony v expozici švýcarských kantonů, navržené švýcarským architektem Jacquesem Grosem z Curychu. Po skončení výstavy proto kníže celý areál odkoupil, nechal jej rozebrat na jednotlivé díly, převézt na Kladskou a znovu složit. Na správné sestavení domů dohlížel přímo architekt, který kvůli tomu na Kladské několik let pobýval a navrhl i několik dalších objektů – například budovu lesního úřadu.

Dnes lovecký zámeček slouží jako restaurace a hotel, jehož služeb využívají milovníci lovu a sportovní rybáři, jsou tu i další penziony a místa k ubytování. V těsné blízkosti můžete navštívit Dům přírody Slavkovského lesa a začíná tu rovněž bezbariérová naučná stezka, která se vine loukami a rašeliništi kolem Kladského rybníka. Byla otevřena v září 1977 a patří nejenom k nejstarším naučným stezkám v Česku, ale také k nejjednodušším: bez problémů ji zvládnou fyzicky méně zdatní návštěvníci, senioři i vozíčkáři. Vypravit se sem můžete i s kočárkem, na cestě navíc objevíte spousty odpočinkových míst, laviček a velmi romantický altánek – i ten vypadá jak vystřižený z alpských strání.

Mimochodem, kníže Otto našel na milované Kladské i místo posledního odpočinku, jeho hrobku najdete kousek od zámečku na úpatí vrchu Lysina.
 

Kousek Alp na Šumavě

Že jsou Alpy dobře vidět z řady šumavských vyhlídek je známá věc, ale objevíte je i tam, kde byste je patrně nečekali. Ve Volarech. Mohutné roubené horské dvorce vznikly díky alpským horalům ze Štýrska a Tyrol, kteří se na Šumavu přistěhovali v 16. století. S sebou přinesli své zvyklosti včetně architektury a budovali domy, na jaké byli zvyklí ze své domoviny – nejenom pohledné, ale také velmi účelné pro drsné šumavské zimy, kdy se celé hospodářství včetně obytné části, chlévů, maštalí i stodoly vměstnalo pod jednu střechu. Původní tyrolský vzhled celého městečka narušil velký požár roku 1863, který zničil desítky domů, školu i kostel. Roubených alpských usedlostí se proto dochovalo jen několik, některé si ale můžete prohlédnout zvenčí i zevnitř: sídlí v nich penziony, obchod anebo Muzeum.

Stálá expozice připomíná historii a význam solné Zlaté stezky, ale najdete tu také pěkné snímky starých Volar včetně již zaniklých alpských domů. Věděli jste, že ještě těsně po druhé světové válce byly Volary nejrozsáhlejším dochovaným sídlem v Evropě sestávajícím z roubených budov?
 

Víte, že?

  • Inspiraci Alpami prozrazují také místa nazvaná Švýcárna. Najdete jich u nás celou řadu, i když paradoxně jedna z nejznámějších Švýcáren, horská chata u cesty z Červenohorského sedla na Praděd, má s pohledným alpským stylem pramálo společného.
  • Pěknou Švýcárnu ale objevíte v lese poblíž zámku Slatiňany: sídlí v ní malé muzeum starokladrubských vraníků. Další, tentokrát hrázděná Švýcárna stojí v Josefovském údolíMoravském krasu, hezká je i vyhlídka Švýcárna: tu najdete v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova. Na další stejnojmennou vyhlídku narazíte třeba v Krušných horách
  • Pohledy, které si ničím nezadaly s alpskými scenériemi, nabízelo také Račí údolí, kdysi jedno z nejoblíbenějších a dnes opět jedno z nejkrásnějších míst Rychlebských hor. Stojí tu Tančírna, dřevěná budova s řadou vyřezávaných ornamentů a velkým tanečním sálem s nádhernými vitrážovými okny. Podobně jako na Kladské i tady bývalo budov mnohem více, stál tu například malý lokál zvaný Jägerstube, Myslivecká jizba, vedle byl dům podkoního a stáj pro koně, dnešní hájovna, a několik výletních restaurací. Dnes zbyla jen tančírna.
  • Krásné alpské domy najdete v několika zemích, dnešní snímek je z Francouzských Alp.
Alpská architektura ve Volarech

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří Pochod smrti, Staré Volary ve fotografii, Zlatá stezka a Střípky z historie.

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Další aktuality

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor, mezi Podbořany a Karlovými Vary, je i letos v zimě otevřený návštěvníkům. Navíc tu vždy v pátek a v sobotu spořádají noční prohlídky až do 23:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Horní Hrad pod Krušným horami je otevřený i v únoru

Horní hrad Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří v zimním období rozhodně neupadá do zimního spánku. I v únoru má otevřeno denně: od pondělí do pátku na telefonické zavolání a o víknendech od 10:00 do 17:00 hodin. Užijte si zimní turistiku a romantiku, hradní čeládka se na vás těší!
Karlovarský kraj | Památky

Zámek Kynžvart se od února otevírá turistům

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. V únoru a březnu bude otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy budou vždy od 13:00 a od 15:00 hodin připraveny prohlídky zámeckých interiérů a ve 14:00 Muzea a kabinetu kuriozit.
Karlovarský kraj | Památky

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Karlovarský kraj | Kultura

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Kam na běžky v Krušných horách?

Kam na běžky v Krušných horách? Ačkoli na mnohých hřebenech v Česku nasněžilo, naše severozápadní hory trápí ne příliš vysoká vrstva sněhu. Upravena ale je páteřní magistrála téměř v celé své délce. Díky mrazům v předchozích dnech bylo možné upravit i část magistrály vedoucí na NPR Božídarské rašeliniště, sněhu však stále není na mnoha místech dost a tam, kde zcela odtál podklad, může být ve stopě štěrk nebo tráva. Vždy si proto zjistěte aktuální informace z oblasti, kde se chystáte lyžovat.
Karlovarský kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Karlových Varů a okolí, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Lázeňské město je totiž plné překvapení a malebných zákoutí!
Karlovarský kraj | Zážitky