Úvod > Aktuality > #světovéČesko a královny mezi sopkami nejen v Českém středohoří
Příroda

#světovéČesko a královny mezi sopkami nejen v Českém středohoří

 • Vydáno24. května 2020
Hory, které vznikly původně jako sopky jsou fascinující. Nejen mnohdy svým zajímavým tvarem, ale také tou dráždivou možností, že by se v jejich nitru snad mohl ještě nalézat poslední plamínek života. V případě „českých sopek“ jde samozřejmě o zbožné přání, neboť se jedná o sopky dávno vyhaslé. Ovšem jinde na světě se vulkány k životu probouzejí, jako například Pico del Teide na Kanárských ostrovech. Nejvyšší hora Španělska se nejvyšší hoře Českého středohoří v mnohém podobá – sopečným původem, oslňujícím výhledem i svým tvarem.

Hora Milešovka je označována jako hromová hora a královna Českého středohoří

Milešovka
Pico de Teide

České nej hromové hory Milešovky

MilešovkaMilešovka (837 m) známá také jako Hromová hora je nejen nejvyšším vrcholem Českého středohoří, ale také asi naší nejznámější horou sopečného původu a největrnější horou v České republice.

Průměrná rychlost větru je tu 8,5 m/s (30,5 km/hod), bezvětří zde bývá průměrně 8 dní v roce. Je zde zaznamenáváno i nejvíce bouří na našem území. V průměru 280 dní v roce zde vane silný vítr, ročně je zde zaznamenáno až 35 bouřek, rekord je 5 úderů blesku do budovy meteorologické observatoře s rozhlednou během 15 minut.
 
Z geologického hlediska je Milešovka kupou vymodelovanou sodalitickým trachytem. Její svahy, které dosahují sklonu až 30°, pokrývá přirozený lesní porost. Pokud vyjdete na vrchol a budete mít štěstí na pěkné počasí, bude výhled z Milešovky nezapomenutelným zážitkem, při kterém spatříte Krušné hory, Krkonoše, Ještěd, a dokonce i Šumavu.
 

Španělské nej sopky Pico del Teide

pico del tiedeDominantou největšího ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantiku, ostrova Tenerife, je zdejší hora Pico del Teide, která se svým tvarem naší Milešovce velmi podobá. Má s Milešovkou dokonce i stejný původ – sopečný. Pico de Teide je však s nadmořskou výškou 3 718 metrů třetí nejvyšší sopkou světa, navíc činnou. Zabírá více než polovinu rozlohy ostrova Tenerife. Obvod kráteru činí neuvěřitelných 48 km. Při východu slunce vrhá hora pyramidový stín do vzdálenosti až 200 km, což je vůbec nejdelší stín na světě.
 
K největší zaznamenané erupci sopky došlo v roce 1706. Tehdy pohřbil mohutný proud žhavé lávy celou polovinu pulzujícího přístavu Garachico, ležícího na severním pobřeží. Láva tehdy protékala údolím celých devět dní. Vulkán je stále aktivní, poslední zaznamenaná erupce byla v roce 1909.
 

10 rozdílů a 10 podobností aneb víte, že…?

 • MilešovkaPico del Teide je nejvyšší horou Španělska a pyšní se 3 718 metry
 • Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří a měří 837 metry
 • Na vrchol Pico del Tiede si můžete vybrat jednodušší a složitější cestu: buď lanovkou, anebo horský trek měřící 8 kilometrů s převýšením 1 380 metrů.
 • I na vrchol Milešovky vede několik cest: nejjednodušší cesta sem vede z obce Bílka. Naopak nejnáročnější z obce Milešov o délce 3 km a převýšení 452 m. Také na vrchol Milešovky vede lanovka, avšak pouze nákladní.
 • Na svazích španělské sopky se nachází astronomická observatoř
 • Na vrcholu Milešovky sídlí meteorologická observatoř
 • Sopka Pico del Tiede byla naposledy činná v roce 1909
 • Sopečná činnost v Českém středohoří proběhla v mladších třetihorách a čtvrtohorách (před 56 až 34 miliony lety)
 • pico del tiedeZ vrcholu obou hor se odkrývá fantastický výhled do krajiny: z vyhlídkové plošiny na Pico del Tiede se naskytne pohled na téměř na celé souostroví, vidět je 150 kilometrů daleko. Na Milešovce poskytuje panoramatický výhled rozhledna z roku 1904. Vidět je opravdu do daleka, za jasného počasí až na 300 km vzdálené vrcholky Alp.
 • V okolí hory Pico del Tiede lze zahlédnout vzácného ptáka, pěnkavu kanárskou
 • Na svazích Milešovky žije ohrožený Výr velký, jedno místo je zde dokonce pojmenované jako Výří skály
 • Obě hory jsou si velmi podobné svým krásným, takřka dokonalým kuželovitým tvarem
 • Skutečným vulkánem Milešovka nikdy nebyla – vznikla jako "bublina" plastického magmatu, která se vtlačila do prasklin, ne na povrch tehdy zde ležících mnoha set metrových usazenin pravěkých moří.
 

Kam se podívat za českými sopkami

BezdězSopečnou minulostí se nepyšní jen nejvyšší hora Českého středohoří, po zbytcích prastarých vulkánů budete kráčet i při výletech na Říp a na Bezděz nebo na Radobýl nad Litoměřicemi, na Střekov v Ústí nad Labem, na Ralsko či Kunětickou horu na Pardubicku, na Vinařickou horu u Kladna, na Vlčí horu u Černošína nebo Uhlířský vrch u Bruntálu.
 
Mezi naše nejmladší sopky patří Komorní hůrka u Františkových Lázní a Železná hůrka na Chebsku.
Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena.

Hora Milešovka – největrnější hora v České republice

Hora Milešovka – největrnější hora v České republice

Milešovka, nejvyšší vrchol Českého středohoří (837 m), známá také jako Hromová hora. Meteorologická stanice na jejím vrcholu funguje více než 100 let, rozhledna ještě déle. Tu současnou můžete navštívit celoročně, ale pouze za příznivých klimatických podmínek.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.

Další aktuality

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 23. a 24. září 2023 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
Ústecký kraj | Památky

Kde je podzim nejkrásnější? Tipy pro milovníky fotografování a přírody

Podzim, čas barevného listí... Pro někoho nastává období plískanic a splínů, pro milovníky přírody a fotografy ale začíná krátké období, kdy by venku nejraději trávili celé dny. I když máte svá oblíbená místa, kam se chodíte těšit z podzimních barev, naše tipy se vám možná budou hodit jako inspirace. A přibalte si foťáky i stativy, budete je potřebovat!
Ústecký kraj | Příroda

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Ústecký kraj | Památky

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 16. září nabídne dobové tržiště s ukázkami starých řemesel také žongléry, šermíře, kejklíře s ohněm a další představení. Oslava vína bude již tradičně podpořena slavnostním krojovaným průvodem v čele s českým králem a císařem Karlem IV. Vinobraní bude probíhat od 10 do 22 hodin.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Železniční depozitář NTM Chomutov zve na nově zrestaurované lokomotivy

Národní technické muzeum zrestaurovalo vzácné památky železniční historie – lokomotivy 210.001 „Serényi“ a 411.019 „Conrad Vorlauf“. Lokomotivy mají velkou dokumentační hodnotu a v budoucnu se stanou stěžejními exponáty Muzea železnice a elektrotechniky, které Národní technické muzeum připravuje na Masarykově nádraží. Od druhé poloviny září 2023 si je však prozatím prohlédnete v Železničním depozitáři NTM v Chomutově, který je pro návštěvníky každoročně otevřen od dubna do října.
Ústecký kraj | Památky

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Po stopách seriálu Náměstíčko: 10 tipů na místa, která poznáte z natáčení

Desetidílný seriál Náměstíčko se na obrazovkách poprvé objevil v roce 2004. Scenárista Jan Míka vytvořil mozaiku osudů obyvatel okresního městečka, které spojuje komunitní život, jehož středobodem je náměstí s trafikou paní Plecité v podání Luby Skořepové. Další výraznou postavou je svérázný soused, bývalý kontrolor Lopušný, kterého ztvárnil Josef Vinklář. Pokud je Náměstíčko i vaším oblíbeným seriálem, pojďte si na něj zavzpomínat pomocí našich 10 tipů na místa, kde se natáčel.
Ústecký kraj | Zážitky

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 9. září 2023 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
Ústecký kraj | Gurmánská turistika