Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Kraj Vysočina
#světovéČesko a Kraj Vysočina
"> "> "> "> "> ">

#světovéČesko a Kraj Vysočina

Vydáno 27. května 2020 Památky
Venkovská idylka s hlubokými lesy, loukami a rybníky, spousta historických měst i technických památek a také tři pozoruhodná místa, zapsaná v seznamu UNESCO: Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Tam můžete vyjít k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, postavenému podle plánů mistra barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho.

Jednou z nejvýznamnějších třebíčských památek na prestižním seznamu UNESCO je románsko-gotická Bazilika sv. Prokopa

Třebíč
Palencia
Areál bývalého žďárského kláštera patří rodině Kinských, která tu před časem otevřela Muzeum nové generace s řadou moderních technologií a interaktivních audiovizuálních efektů. Nechte se také pozvat na prohlídku nazvanou Po stopách Santiniho; s průvodcem navštívíte baziliku, prelaturu, kapli a rajský dvůr, sádky a expozici barokního sochařství a malířství ze sbírek Národní galerie v Praze.
 
Třebíči se projděte malebnou židovskou čtvrtí se spoustou obchůdků a kavárniček, prohlédněte si synagogu a zastavte se také na zámku a u baziliky sv. Prokopa, kde můžete společně s kampaní #světovéČesko pátrat po originálních prvcích ze slavných německých a francouzských gotických katedrál. V Telči se projdete renesancí podobně jako v italských Benátkách a jihlavská brána Matky Boží nabídne stejnou podívanou jako Belémská věž v portugalském Lisabonu.
 
Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou si možná budete připadat jako v noblesních interiérech francouzského Versailles, pohled na zámek ve Velkém Meziříčí pak nabídne podívanou jako francouzský region Dordogne a Château de Bourdeilles. Dokonce i dálniční most Vysočina nad Velkým Meziříčím má kolegu ve světě: je jím most Evropy v Brennerském průsmyku mezi Rakouskem a Itálií.
 
#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat hádanku: víte, kde to je? Naplánujte si výlet na zajímavé místo!

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.

#světovéČesko a výlety do hor: jak zdolat Everesty na Šumavě, v Beskydech nebo na Vysočině?

#světovéČesko a výlety do hor: jak zdolat Everesty na Šumavě, v Beskydech nebo na Vysočině?

Znáte Šumavský Everest? K jeho zdolání stačí vystoupat na osm vrcholů a bodů, jejichž nadmořské výšky po sečtení měří stejně jako nejvyšší hora světa. Máme pro vás tipy, kde můžete šumavský nápad napodobit anebo se přidat k jiným nadšeným králům hor. Třeba na Kleti můžete potkat Himálajské tygry a na Lysé hoře Lysaře.

#světovéČesko a romantické putování divokými soutěskami

#světovéČesko a romantické putování divokými soutěskami

Zamilovali jste si alpské říční soutěsky, které vyhloubila voda na své strmé cestě z hor do údolí? Tajemná a dobrodružná putování klikatými kaňony po chodnících a lávkách si užijete i v Česku. U Rešovských vodopádů i jinde objevíte divoké průrvy, vodopádové kaskády a tůně, krásné vyhlídky nebo altány pro odpočinek.

#světovéČesko a putování za poznáním Božího hrobu do Votic, na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod

#světovéČesko a putování za poznáním Božího hrobu do Votic, na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod

Navštívit při cestě do Jeruzaléma chrám Božího hrobu – to je pro turistu, nejen křesťanského poutníka, takřka povinnost. Ovšem málokdo ví, že cestovat až na Přední východ není nutné. Kapli Božího hrobu, navlas takovou, jaká stojí na izraelsko-palestinském území, najdete ve středočeských Voticích.

#světovéČesko a putování po stopách tajemných Templářů

#světovéČesko a putování po stopách tajemných Templářů

Málokterá organizace v dějinách vzbuzovala tolik emocí jako mocný řád křesťanských rytířů - Templářů. Vzhledem k tomu, že historie jejich řádu se psala necelých dvě stě let (od roku 1120 do roku 1312), je pozoruhodné, jak silný odkaz po sobě zanechali, a to dokonce i v Českých zemích. Jejich aktivita u nás spadá zejména do 13. století, tedy do dob jejich největšího ekonomického rozmachu v Evropě.

Další aktuality