Úvod > Aktuality > #světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou
Památky

#světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou

  • Vydáno24. září 2020
Bílé či smetanově zbarvené sloupy probleskující mezi stromy, otevřené sloupové haly, arkády a kolonády, ba dokonce i vítězný oblouk: půvabných míst inspirovaných antickým Řeckem u nás najdete bezpočet. Tentokrát necháme stranou zámky i kostely a vypravíme se pátrat po kouzelných zákoutích v parcích a zahradách. Vesměs jde o skvělé tipy pro báječné podzimní procházky, co říkáte?

Výpravy za starověkého Řecka v Česku

Architektura starověkého Řecka sice střední Evropu nezasáhla, zato klasicistních staveb inspirovaných antikou máme spousty. Pro milovníky antiky je rájem na zemi Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Jako sen z dávných časů vypadá Dianin chrám zvaný též Rendez-vous. Pro Jana I. z Lichtenštejna jej navrhl architekt Josef Hardtmuth a dal mu tvar impozantního vítězného oblouku.

Zatímco jinde po světě se stavěly pro oslavu vůdců a jejich krvavých úspěchů, Dianin chrám byl určen „jen“ pro krásnou bohyni a její les. Boří les, dodejme, protože právě tam neobvyklý lovecký letohrádek najdete: stojí kousek od silnice spojující Valtice a Poštornou. V interiérech najdete byt lovčího, schodiště, salonky a hlavní sál, kde se panstvo shromažďovalo před lovy a po nich, nechybí ani střešní terasa s výhledem na zelené moře dubů, buků a borovic, které měly svou vůni vyvolávat atmosféru antických hájů.
 

Apollonův chrám u Lednice

Lednicko-valtickém areálu se chvilku zdržíme; nesmíme vás totiž připravit o další antické kousky. Například o Apollonův chrám, který se tyčí nad Mlýnským rybníkem nedaleko Lednice. Je o pár let mladší než Dianin chrám, jeho přední část zdobí osm dórských sloupů a po točitém dřevěném schodišti se dá vyjít na střešní terasu. Ústředním motivem výzdoby je reliéf s mytologickým výjevem boha Apollona na slunečním voze, doplňují jej sochy čtyř ročních období, múza a amorci s Apollonovou lyrou.

Jako nefalšovaná antická památka vypadá akvadukt v parku lednického zámku, ale je to jen zdání: napodobeninu římského vodovodu knížecí architekt Josef Hardtmuth začlenil do zavlažovacího sytému parku tak, aby voda z jeho vrcholu jako působivý umělý vodopád přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka. Atrakce bývá v provozu hlavně v letních měsících.

Antické motivy nezapře ani Lovecký zámeček, vybudovaný rovněž podle návrhu Josefa Hardtmutha: zdobí ho lodžie se šesti toskánskými sloupy. Sloužil jako myslivna a dnes má jako jeden z mála saletů Lednicko-valtického areálu soukromého vlastníka.
 

Místa dostaveníček a romantických schůzek

Veltrusy
King William's Temple, Kew

Antický (nebo anglický?) svět kolem zámku Veltrusy

Líbezný, antikou inspirovaný svět vytvořili pro Jana Rudolfa Chotka architekt Mathias Hummel, Jan Filip Jöndl a ředitel císařských zahrad ve Vídni Richard van der Scott. Jejich společným dílem je rozsáhlý krajinářský park kolem zámku Veltrusy s dančí oborou, s řadou romantických pavilonů i můstků přes Mlýnský potok.

Zajímavá stavba, které zdobila park a zároveň plnila technickou funkci, je Laudonův pavilon. Nad původním ramenem Vltavy stojí od roku 1797 a jeho základem je klenutý most se stavidlem, kterým se reguloval průtok vody umělým kanálem. Pavilon je pojmenovaný podle generála Gideona Ernsta von Laudona (1717–1790), který býval v době bramborové války na zámku častým hostem; připomíná to i jeden z prohlídkových okruhů nazvaný Generál Laudon jede skrz Veltrusy.

V lese stranou hlavních cest objevíte dovedně ukrytý Dórský pavilon, původně dřevěný, do zděné podoby přestavěný až v roce 1843. Otevřenou síň pavilonu obklopuje dvanáct dórských sloupů, nesoucích střechu se dvěma trojúhelníkovými štíty: výsledkem je čistá podoba chrámového průčelí, která dokonale odpovídá antickým předlohám. Podívejte se na něj v naší srovnávačce: jako protějšek jsme pro něj vybrali pavilon krále Williama (King William's Temple) v londýnské Královské botanické zahradě v Kew. Tam prý našel Hummel předlohu i pro Chrám přátel venkova a zahrad, který stojí na vyvýšenině v jihovýchodní části parku. Ostatně i Laudonův pavilon prý má svou předlohu v Anglii, a to buď Palladiánský most ve Stowe v Buckinghamshire anebo podobnou stavbu v Prior Parku v Bathu. Kniha o zámku Stowe, parku a všech romantických stavbách vyšla roku 1769 a hrabě Chotek ji měl v knihovně: pro inspiraci tudíž Hummel nemusel jezdit daleko.
 

Palladiánský most ve Stowe v Buckinghamshire u nás má malého kolegu: Laudonův pavilon v parku u zámku Veltrusy

Veltrusy
Prior Parku v Bathu

Dalších pět dostaveníček s antikou

  • Podle řeckého boha lesů a pastvin je pojmenovaný antikou inspirovaný Panův templ, nejstarší z romantických staveb v parku u zámku Krásný dvůr. Nejznámější je zřejmě novogotický templ, ale za vidění stojí také ptačí voliéra, koryto vodopádu, gloriet, čínský pavilon, poustevníkova rokle anebo Lusthaus. Osmiboký zahradní pavilon se nápadně podobá Belvederu poblíž Malého Trianonu ve Versailles.
  • Další antická stavba stojí v Zámecké zahraděTeplicích: Apollonův chrámek se sloupy s iónskými hlavicemi býval častým cílem vycházek lázeňských hostů a místem dostaveníček a romantických schůzek.
  • Antickou tvář mají také vratislavská hrobka v Čimelicích a oranžerie v parku u zámku Karlova korunaChlumci nad Cidlinou.
  • Mnohem mladší než všechny stavby našeho výběru, nicméně rovněž inspirované antikou, je nedávno opravené Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech. Pochází z roku 1926, chrání ostatky 1 200 jugoslávských vojáků z první světové války a bylo postaveno podle projektu architekta Huberta Austa. Právě taková setkání s architekturou připomínají malý zázrak: ze zeleně uprostřed města najednou vykoukne malý antický chrám.
Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Kolonáda Reistna u Valtic

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysicích

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysicích

Na východní straně od zámku naleznete zahradu okrasnou, jejíž vznik je kladen již do 1. poloviny 17. století, čemuž odpovídá ještě pozdně renesanční koncepce na principu italské terasovité zahrady. Zahrada je kvůli rekonstrukci od roku 2021 uzavřena.

Rybniční zámeček

Rybniční zámeček

Současná podoba zámečku má původ v návrhu Josefa Kornhäusela z roku 1815. V roce 2003 byla objevena 80 cm široká a 10 m dlouhá zeď, která je důkazem, že zámeček byl někdy přestavován. Jeho původní podoba se tedy od té dnešní výrazně lišila.

Expozice antických soch na zámku Duchcov

Expozice antických soch na zámku Duchcov

V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Asi 5 km severovýchodně od Valtic se nachází Chrám tří Grácií. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Zámeček Pohansko- archeologická expozice uzavřena

Zámeček Pohansko- archeologická expozice uzavřena

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Zámek Troja

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Apollonův chrám s vyhlídkou

Apollonův chrám s vyhlídkou

Jednou z památek Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě je Appolonův chrám na návrší u břehu Mlýnského rybníka. Leží na trase spojující Lednici a Valtice a jedná se o středovou vyhlídkovou terasu LVA s dalekohledem zdarma!

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci

Památka ukrývá ostatky jugoslávských vojáků z první světové války. Jedenáct metrů vysoká stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu byla postavena v roce 1926.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů

Také máte rádi hrady a zámky? Nejenom na portálu Kudy z nudy patří mezi oblíbená výletní místa. Vydejte se s námi odhalit tajemství několika zajímavých památek, jejichž krásu smazaly požáry, běh času i nenechavé lidské ruce. Zaniklé zámky, které se proměnily ve zříceniny.
Památky

10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy za nostalgickou atmosférou starých vodních mlýnů. O nevšední zážitky se postará tiché klapání mlýnského kola a šplouchání vody v náhonu, nahlédnete do domova mlynářů a jejich rodin, a podíváte se, jaké nářadí bylo potřeba k běžnému chodu mlýna i k hospodaření na polích. Samozřejmě nechybí ani tradiční vodníci a buclaté hrnečky na dušičky – bez nich se žádný správný mlýn neobejde.
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.
Památky

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďme se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
Památky

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

Možná máte bambusovou nebo kovovou zvonkohru doma na zahradě, ale zaposlouchejte se někdy do harmonických tónů velkých zvonkoher. Zvláštní hudební stroje hrají nejrůznější melodie, od lidových a církevních písní přes populární melodie až po koledy. Někde dokonce i zvonkohry odlétají na Velikonoce společně s kostelními zvony do Říma.
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národním muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících dnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
Památky