ÚvodAktuality#světovéČesko a kostel svaté Ludmily na Vinohradech
Památky

#světovéČesko a kostel svaté Ludmily na Vinohradech

  • 13. července 2020
Praha, to není jen Staroměstské náměstí, Karlův Most a Pražský hrad. Naše hlavní město ukrývá spoustu krásných míst, která leží mimo turistické centrum. Vydejte se třeba prozkoumat Vinohrady. V jejich srdci přímo na Náměstí Míru objevíte kostel svaté Ludmily, který až nápadně připomíná francouzskou katedrálu Notre Dame v Chartres. A až si ho prohlédnete, můžete vyrazit na okružní procházku přes krásné Riegrovy sady kolem Žižkovské věže až na Náměstí Jiřího z Poděbrad a tam si dát kávu v jedné z kaváren.

Podnětem ke stavbě římskokatolického kostela v obci, která nesla od roku 1867 název Královské Vinohrady a byla roku 1879 povýšena na město, se stalo 40. výročí nástupu císaře Františka Josefa I. na tr

Novogotický kostel zasvěcený sv. Ludmile tvoří výraznou dominantu Vinohrad.
Katedrála Notre-Dame je jedna z největších gotických katedrál na světě.
sv. ludmilaChrám sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem a příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu chrámu je sanctusová věžička. Vybudován je ve stylu ranné, severoněmecké gotiky. Stavba podle stavitele J. Mockera byla dokončena roku 1892.

Interiér kostela upoutává každého návštěvníka svou výzdobou. Malby a ornamenty na zdech jsou od J. Jobsta. Fresky na zdech hlavní lodi a na stropě zachycují nejen řada světců, ale i postavy ze Starého zákona. Významnou část výzdoby tvoří vitráže – barevná okna s postavami světců. Nejzajímavější jsou velká okna v příčné lodi – mučednická smrt sv. Václava a sv. Ludmily. Některá okna byla za 2. světové války zničena při náletu, ale byla po válce dobře nahrazena novými.


Notre Dame v Chartres ukrývá v interiéru labyrint

chartresPražský kostel se nápadně podobá katedrále Notre Dame v Chartres. Ta patří mezi gotické skvosty světové architektury. Katedrála stojí na místě někdejší druidské svatyně a pyšně se tyčí nad řekou Eure v historickém městě cca 90 km jihozápadním směrem od Paříže. Je vyšší než Notre Dame v Paříži a patří k největším svého druhu. Sakrální stavba několikrát vyhořela, nynější katedrála se začala stavět v létě 1194 a byla slavnostně vysvěcena za účasti krále Ludvíka IX. Svatého v roce 1260.

Velkou zajímavostí je labyrint v podlaze chrámu. V době výstavby katedrály se jednalo o poměrně rozšířenou tradici, která byla postupem času vytlačována jako vzpomínka na pohanskou minulost obyvatel. V Chartres se zachovala díky tomu, že zdejší kanovníci neměli prostředky na podlahu novou.


Zajímavosti obou katedrál aneb víte, že…

  • labyrint chartresKatedrála v Chartres má zajímavou orientaci na severovýchod, směrem k bodu, kde při letním slunovratu vychází slunce.
  • V katedrále se nacházela prastará "Studna moci" s léčivou vodou ještě z časů keltských druidů. Katoličtí kněří ji však roku 1650 nechali zazdít. Archeologové ji znovu nalezli v roce 1901 společně s dalšími zbytky keltských staveb.
  • Velkou pozornost budí kachlíkový labyrint uprostřed katedrály. Labyrint je složen z 365 bílých kamenů a utváří jedenáct soustředných kruhů, rozdělených na čtyři kvadranty. Má průměr 12 metrů a jeho celková délka činí téměř 262 metrů. Křesťanští poutníci ve středověku procházeli labyrint pokorně po kolenou a přitom se modlili. Připomínali si tak křížovou cestu Ježíše. O Velikonocích se pod vedením duchovních v bludišti tančilo a pohazovalo míčem (symbolem Slunce). Tento rituál měl věřícím ukazovat cestu do nebeského Jeruzaléma a tím i cestu ke spáse.
  • detail ludmilaVinohradský kostel sv. Ludmily je nejmladším z církevních objektů na Praze 2, ale zároveň je jedním z největších.
  • Elektrické svítilny na schodišti pocházejí z dílny Františka Křižíka.
  • Na bohaté malířské a sochařské výzdobě se podílely významné osobnosti z řad slavných výtvarníků – tympanon nad středním vstupním portálem vyzdobil sochař Josef Václav Myslbek.
  • Do kostela byly přeneseny ostatky sv. Ludmily a sv. Václava.
  • Od roku 2013 je na kostel každoročně v rámci festivalu Signal promítán videomapping.
  • Kdo by si chtěl projít podobný "labyrint duše", jako mají v Chartres, nemusí až do Francie. Již několik let je jeho kopie na pražském Vyšehradě u Nového probošství.
Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad Památky

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela se nachzí sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Prahou a okolím za přestavbami Josefa Mockera

Prahou a okolím za přestavbami Josefa Mockera

Josef Mocker (22. listopadu 1835 Cítoliby – 16. ledna 1899 Praha) byl český architekt a restaurátor řady českých i zahraničních památek. Byl u dostavby katedrály sv. Víta na Pražském hradě, u obnovy Karlštejna, Konopiště, Křivoklátu i chrámu sv. Štěpána ve Vídni. Jenže měly takové štěstí i památky, kterých se ujal?

Další aktuality

Praha je plavců ráj – tipy na místa, kde si skvěle zaplavete

Praha by se dala označit jako plavecký ráj – plavci si mohou vybrat z řady klasických krytých bazénů, ale také intimních hotelových wellness center či aquaparků, které nabízejí zábavu i bohaté sportovní vyžití. Užijte si chvíle strávené v bazénu s mořskou vodou, nevšední návštěvu největšího aquaparku ve střední Evropě nebo nezapomenutelné výhledy na hlavní město.
10. říjen 2024 12:10
Životní styl, Praha

Začíná Signal Festival: rozzáří Pražský hrad, nabídne videomapping a rozsáhlou Galerijní zónu

Čtyři dny nabité audiovizuálním uměním nejen ve veřejném prostoru nabídne Signal Festival od 10. do 13. října 2024, každý den od 19:00 do půlnoci. Letošní ročník přinese dvě trasy – Hradčany a Centrum, uvede 22 uměleckých instalací a vůbec poprvé rozzáří i areál Pražského hradu. Součástí tras bude 7 zastávek placené Galerijní zóny a 2 videomappingy. Program také zahrnuje první ročník networkingové konference Signal Forum, která 11. a 12. října zaplní CAMP přednáškami s odborníky a odbornicemi z oblasti technologií, nových médií a vědy. Vstupenky na festival jsou k dostání online.
10. říjen 2024 8:00
Kultura, Praha

Státní svátek aneb jak si prohlédnout 28. října Prahu a okolí zdarma

I těm, kdo nemají hluboko do kapsy, udělá radost, když se někdy někam podívají zadarmo anebo s výraznou slevou. Takovou možnost nabízí státní svátek 28. října: v Praze a středních Čechách ten den rozhodně nestihnete všechno, co byste chtěli vidět.
9. říjen 2024 9:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: 80. výročí letecké bitvy nad Jesenicí, Havelské posvícení v Radotíně, Prague Coffee Festival 2024, Bloudění Prahou podle Sadelerova prospektu, Benešovské trhy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. říjen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Oslavy kávové kultury si můžete užít o víkendu na Prague Coffee Festivalu

V sobotu a v neděli 12. a 13. října 2024 proběhne v Pražské tržnici v Holešovicích dvanáctý ročník Prague Coffee Festivalu. Jedná se o největší kávový festival v České republice, na kterém se pravidelně potkávají odborníci ze světa kávy i nadšenci z řad laické veřejnosti. Pořadatelem festivalu je spolek Coffee Embassy, jehož cílem je rozvíjet a propagovat kávovou kulturu.
8. říjen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Podzimu v trojské botanické zahradě budou kralovat dýně

Už posedmnácté rozzáří venkovní expozici trojské Botanické zahrady hlavního města Prahy široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Výstava Dýňový podzim v trojské botanické zahradě se letos koná od 11. do 3. listopadu 2024. Během ní můžete obdivovat paletu odstínů, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale pouze příroda.
8. říjen 2024 12:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
7. říjen 2024 7:13
Kultura, Praha

Během říjnového státního svátku se podíváte zdarma do Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze i letos nabízí volný vstup do svých expozic během říjnového svátku ke Dni vzniku samostatného československého státu, který slavíme v pondělí 28. 10. 2024. Milovníci umění tak mají šanci prohlédnout si bezplatně expozice v palácích na Hradčanech, v klášteře sv. Anežky České či ve Veletržním paláci. Otevřeno zde bude po celý den, od 10:00 do 18:00 hodin.
6. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha