Úvod > Aktuality > #světovéČesko a kostel svaté Ludmily na Vinohradech
Památky

#světovéČesko a kostel svaté Ludmily na Vinohradech

  • Vydáno13. července 2020
Praha, to není jen Staroměstské náměstí, Karlův Most a Pražský hrad. Naše hlavní město ukrývá spoustu krásných míst, která leží mimo turistické centrum. Vydejte se třeba prozkoumat Vinohrady. V jejich srdci přímo na Náměstí Míru objevíte kostel svaté Ludmily, který až nápadně připomíná francouzskou katedrálu Notre Dame v Chartres. A až si ho prohlédnete, můžete vyrazit na okružní procházku přes krásné Riegrovy sady kolem Žižkovské věže až na Náměstí Jiřího z Poděbrad a tam si dát kávu v jedné z kaváren.

Podnětem ke stavbě římskokatolického kostela v obci, která nesla od roku 1867 název Královské Vinohrady a byla roku 1879 povýšena na město, se stalo 40. výročí nástupu císaře Františka Josefa I. na tr

Novogotický kostel zasvěcený sv. Ludmile tvoří výraznou dominantu Vinohrad.
Katedrála Notre-Dame je jedna z největších gotických katedrál na světě.
sv. ludmilaChrám sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem a příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu chrámu je sanctusová věžička. Vybudován je ve stylu ranné, severoněmecké gotiky. Stavba podle stavitele J. Mockera byla dokončena roku 1892.

Interiér kostela upoutává každého návštěvníka svou výzdobou. Malby a ornamenty na zdech jsou od J. Jobsta. Fresky na zdech hlavní lodi a na stropě zachycují nejen řada světců, ale i postavy ze Starého zákona. Významnou část výzdoby tvoří vitráže – barevná okna s postavami světců. Nejzajímavější jsou velká okna v příčné lodi – mučednická smrt sv. Václava a sv. Ludmily. Některá okna byla za 2. světové války zničena při náletu, ale byla po válce dobře nahrazena novými.


Notre Dame v Chartres ukrývá v interiéru labyrint

chartresPražský kostel se nápadně podobá katedrále Notre Dame v Chartres. Ta patří mezi gotické skvosty světové architektury. Katedrála stojí na místě někdejší druidské svatyně a pyšně se tyčí nad řekou Eure v historickém městě cca 90 km jihozápadním směrem od Paříže. Je vyšší než Notre Dame v Paříži a patří k největším svého druhu. Sakrální stavba několikrát vyhořela, nynější katedrála se začala stavět v létě 1194 a byla slavnostně vysvěcena za účasti krále Ludvíka IX. Svatého v roce 1260.

Velkou zajímavostí je labyrint v podlaze chrámu. V době výstavby katedrály se jednalo o poměrně rozšířenou tradici, která byla postupem času vytlačována jako vzpomínka na pohanskou minulost obyvatel. V Chartres se zachovala díky tomu, že zdejší kanovníci neměli prostředky na podlahu novou.


Zajímavosti obou katedrál aneb víte, že…

  • labyrint chartresKatedrála v Chartres má zajímavou orientaci na severovýchod, směrem k bodu, kde při letním slunovratu vychází slunce.
  • V katedrále se nacházela prastará "Studna moci" s léčivou vodou ještě z časů keltských druidů. Katoličtí kněří ji však roku 1650 nechali zazdít. Archeologové ji znovu nalezli v roce 1901 společně s dalšími zbytky keltských staveb.
  • Velkou pozornost budí kachlíkový labyrint uprostřed katedrály. Labyrint je složen z 365 bílých kamenů a utváří jedenáct soustředných kruhů, rozdělených na čtyři kvadranty. Má průměr 12 metrů a jeho celková délka činí téměř 262 metrů. Křesťanští poutníci ve středověku procházeli labyrint pokorně po kolenou a přitom se modlili. Připomínali si tak křížovou cestu Ježíše. O Velikonocích se pod vedením duchovních v bludišti tančilo a pohazovalo míčem (symbolem Slunce). Tento rituál měl věřícím ukazovat cestu do nebeského Jeruzaléma a tím i cestu ke spáse.
  • detail ludmilaVinohradský kostel sv. Ludmily je nejmladším z církevních objektů na Praze 2, ale zároveň je jedním z největších.
  • Elektrické svítilny na schodišti pocházejí z dílny Františka Křižíka.
  • Na bohaté malířské a sochařské výzdobě se podílely významné osobnosti z řad slavných výtvarníků – tympanon nad středním vstupním portálem vyzdobil sochař Josef Václav Myslbek.
  • Do kostela byly přeneseny ostatky sv. Ludmily a sv. Václava.
  • Od roku 2013 je na kostel každoročně v rámci festivalu Signal promítán videomapping.
  • Kdo by si chtěl projít podobný "labyrint duše", jako mají v Chartres, nemusí až do Francie. Již několik let je jeho kopie na pražském Vyšehradě u Nového probošství.
Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Chrám sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela, který je sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Prahou a okolím za přestavbami Josefa Mockera

Prahou a okolím za přestavbami Josefa Mockera

Josef Mocker (22. listopadu 1835 Cítoliby – 16. ledna 1899 Praha) byl český architekt a restaurátor řady českých i zahraničních památek. Byl u dostavby katedrály sv. Víta na Pražském hradě, u obnovy Karlštejna, Konopiště, Křivoklátu i chrámu sv. Štěpána ve Vídni. Jenže měly takové štěstí i památky, kterých se ujal?

Další aktuality

V pražské zoo uvidíte nejohroženější jeřáby světa

Dva samce jeřábů bílých mohou návštěvníci v Zoo Praha spatřit od minulého týdne. Zahrada tak nově láká nejen na unikátně zbarvená mláďata tohoto jediného kriticky ohroženého zástupce svého rodu, ale i na největší kolekci jeřábů v Česku.
Praha | Příroda

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku vyhlásila nominace za rok 2022

Soutěž o Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví, zveřejnila nominace 58. ročníku. Publikace nominované v osmi kategoriích vybrala technická a výtvarná komise složená z výtvarníků, grafických designérů, teoretiků umění a polygrafů z celkového počtu 367 přihlášek.
Praha | Kultura

Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkobraní: Vejce natvrdo opět doputují na Karlův most

Už pošesté přijdou v neděli 2. dubna na Karlův most obyvatelé Velvar a blízkého okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti pro obyvatele Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava o Ježíšovi.
Praha | Kultura

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.
Praha | Kultura

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.
Praha | Příroda

Parníky od dubna znovu vyplují do pražské zoo

Po zimní přestávce zahájí od dubna Pražská paroplavební společnost plavby svou pravidelnou lodní linkou do zoologické zahrady v Troji. Na začátku jara budou lodě zatím vyplouvat pouze o víkendu z Rašínova nábřeží (Výtoň), s přibývajícími teplými dny pak od května do přelomu srpna a září budou jezdit denně.
Praha | Zážitky

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní i národopisné soubory

Velikonoční tradice ze všech koutů země a zábava pro nejmenší – nejen to přinese oslava největších křesťanských svátků do centra Prahy. Na pódiu na Staroměstském náměstí se představí folklórní i národopisné soubory i staročeská kapela. Chybět nebude animační program pod velikonoční břízou. Letošní novinkou bude zelené pivo a obří zajíc.
Praha | Zážitky

Národní divadlo uvádí v roce 2023 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2023 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika.
Praha | Kultura