Úvod > Aktuality > #světovéČesko a klášter Želiv: výlet za historií, pivem a Santinim
Památky

#světovéČesko a klášter Želiv: výlet za historií, pivem a Santinim

  • Vydáno24. října 2021
Málokterý z českých klášterů předkládá návštěvníkům tak bohatou nabídku jako Želiv. V samém srdci Vysočiny kousek od Humpolce si vychutnáte prohlídky rozlehlého barokního areálu s restaurací a pivovarem, najdete tu i hotel a klášterní lazebnu. Hlavně se ale setkáte se skutečnými premonstráty, kteří v Želivě působí již od roku 1149.
Dva barokní kláštery: premonstrátský klášter v Želivě a benediktinský klášter v rakouském Melku
Želiv
Melk
Leckomu by se zdálo, že klášter Želiv je mistrně ukrytý před okolním světem v hlubokém údolí řek Želivky a Trnavy. Přesto za sebou má bouřlivou historii plnou krve a požárů: dvakrát ho vypálili husité, za třicetileté války ho poškodili Švédové a znovu vyhořel i s kostelem po velké barokní rekonstrukci. Teprve pak přišel čas mistra Santiniho.
 

Klášterní kostel v Želivě

Gotická bazilika Narození Panny Marie v Želivě vznikla přestavbou původní románské stavby během 14. století. Po rozsáhlém požáru v roce 1712 začal opat Jeroným Hlína hledat architekta a projektanta, který by kostel upravil. Opat kláštera v Sedleci v Kutné Hoře mu doporučil Jana Blažeje Santiniho. Od dubna 1714 do roku 1720 Santini opakovaně Želiv navštívil; vyměřil nové trojlodí, současně vypracoval plány kostelů ve Lhoticích a Vojslavicích a navštívil také Humpolec, kde měl opat v plánu přestavět kostel sv. Mikuláše. Stavba klášterního kostela byla definitivně dokončena roku 1721. Dnes si Santiniho kostel můžete prohlédnout společně s konventem; prohlídky jsou bezbariérové a zvládnou je i vozíčkáři.
 

Klášter, kde benediktiny vystřídali premonstráti

Do českých zemí přivedl premonstráty olomoucký biskup Jindřich Zdík a první premonstrátský klášter v Čechách vznikl roku 1143 na Strahově; ten je dodnes hlavním centrem řádu. Brzy následovaly další kláštery, ten v Želivě ale je výjimečný: pro řeholníky řádu sv. Benedikta jej už v roce 1139 založil přemyslovský kníže Soběslav I. s manželkou Adlétou. Po deseti letech ovšem benediktiny vystřídali premonstráti z Porýní, a tak se nyní Želiv řadí vedle Hradiska v Olomouci (1150), Milevského kláštera (1187), Louckého kláštera ve Znojmě (1190) a kláštera v Teplé (1193) mezi nejstarší premonstrátské kláštery u nás.

Ačkoli Želivský klášter prošel výraznou proměnou a v roce 2010 byl zapsaný na seznam národních kulturních památek, neměli bychom zapomenout na nedávnou minulost. V padesátých letech 20. století se klášter proměnil v internační tábor pro nepohodlné kněží a řeholníky; celkem jich tu žily přibližně čtyři stovky. Poté se stal pobočkou psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě a budova chátrala až do sametové revoluce.
 

Co nabízí Želiv?

Premonstráti se do kláštera Želiv vrátili v roce 1991. Kromě duchovního programu od slavení mše svaté až po semináře duchovní obnovy nabízejí návštěvníkům mnohem víc. Jedinečnou atmosféru klášterních prostor si vychutnáte v hotelu: je umístěn v barokní budově opatství a pokoje jsou vybaveny replikami historického nábytku.Roku 2010 se obnovil klášterní pivovar, kde se vaří nejenom řada klasických ležáků a speciálů, ale i svrchně kvašená piva typu India Pale Ale nebo Abbey Ale. Jde o pivovar zážitkový, a tak nechybí zajímavé exkurze v provozu a pro zájemce víkendové vaření piva.K posezení láká klášterní restaurace, a kdo má chuť na dovolenou od kolotoče všedních dnů, může vyzkoušet klášterní lazebnu s nabídkou příjemných wellness procedur.
 

#světovéČesko, Jméno růže a klášter v Melku

  • Milovníci literatury znají rakouský klášter Melk z románu Umberta Eca Jméno růže, inspirovaném údajným příběhem Adsona z Melku. Ten sice na rozdíl od Viléma z Baskervillu nemá svou historickou předlohu, ovšem klášter v Melku skutečně existuje.
  • Impozantní barokní klášter v Melku není jen jednou z největších sakrálních památek Rakouska, ale dokonce je největším komplexem sakrálních budov v Rakousku.
  • Je zapsán na seznamu UNESCO, je otevřený po celý rok a kromě klášterního muzea v současném a velmi pestrém designu, knihovny či kostela sv. Petra a Pavla si můžete prohlédnout i barokní zahradní pavilon s nádhernými freskami a projít se rozsáhlými zahradami. Z balkonu mezi mramorovým sálem a knihovnou se otvírá krásný výhled na Dunaj a vinařskou oblast Wachau.
  • Inspirací pro román Jméno růže a „největší knihovnu tehdejšího křesťanského světa“ sice byla knihovna v Melku, kam Eco umisťuje začátek i konec románu, ovšem tajemný labyrint tu nenajdete. Pro ten byl předlohou jihoitalský hrad Castel del Monte z let 1240–1250.
  • Dnes má knihovna v Melku asi 100 000 svazků, ovšem v listopadu 1327, kdy se román Jméno růže odehrává, prakticky neexistovala: klášter se v té době zvolna vzpamatovával z obrovského požáru, který ho postihl v srpnu 1297.
  • Vzhledem k tomu, že klášter provozoval proslulé gymnázium, nebyl při reformách císaře Josefa II. zrušen jako mnoho jiných. Škola sídlí v části areálu dodnes.
Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie je významnou ukázkou barokní gotiky. Založen byl roku 1139, nad soutokem říček Želivky a Trnávky, spolu s klášterem. Archeologickým výzkumem bylo potvrzeno, že v místech dnešního chrámu stával původní románský konventní kostel.

Želiv

Želiv

Želiv je obec na Vysočině západně od Humpolce, skrytá v hlubokém údolí řek Želivky a Trnavy. Nejstarší architektonickou památkou je premonstrátský klášter s kostelem Narození Panny Marie, který po rozsáhlém požáru upravil na začátku 18. století architekt Jan Blažej Santini.

Cesta Gustava Mahlera

Cesta Gustava Mahlera

Zeleně značená Cesta Gustava Mahlera začíná u Wolkerova památníku pod Lipnicí, poklidnou, přívětivou a mírně zvlněnou krajinou zavede turisty do Mahlerových rodných Kaliští a pokračuje partiemi s nádhernými výhledy až do Želiva, kde po dvaceti pěti kilometrech končí.

Hotel Klášter Želiv

Hotel Klášter Želiv

Netradiční ubytování v bývalém barokním opatství s stylovými replikami dobového nábytku.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Želivský klášterní pivovar

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla pochází již z 12. století, přičemž vv 18. století byl přestavěn do dnešní podoby. Kostel leží v těsné blízkosti kláštera Želiv a na poslední přestavbě se údajně mohl podílet Jan Blažej Santini-Aichel.

Další aktuality

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Dnes uplynulo přesně 124 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.
Kraj Vysočina | Zážitky

Užijte si kus Afriky v Jihlavě

Chcete zažít Afriku a při tom nevycestovat do zahraničí? Udělejte si výlet na Vysočinu! Jihlavská Zoo nabízí stylovou expozici, která vám ukáže africkou vesnici v poušti, což se ve svahilštině dá přeložit jako Matongo. Expozice je inspirovaná prostředím v Zimbabwe.
Kraj Vysočina | Příroda

Poznejte Vysočinu: 20 tipů na jarní procházku

Máte před sebou volný den a přemýšlíte, kam vyrazit? Líbit se vám bude určitě na Vysočině! Zdejší lesy a malebná údolí lákají k procházce přírodou a na své si přijdou i milovníci památek – objeví zde jak starobylé hrady, tak impozantní zámky nebo tiché kláštery. Tipy, kam na Vysočině vám přináší Kudy z nudy.
Kraj Vysočina | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky kraje Vysočina

Jaké proměny prožila Vysočina během posledních třiceti let? Do UNESCO byla zapsána židovská čtvrť v Třebíči se zámkem a bazilikou sv. Prokopa, historické centrum Telče a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V kraji vyrostla řada rozhleden a zajímavých atrakcí pro rodiny s dětmi. Poprvé jsme se také mohli vypravit na ferratu ve Víru, do Muzea Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou nebo do pivovaru Dalešice. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít krajem Vysočina rok za rokem!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne první březnovou sobotu v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

Velikonoční zážitky všeho druhu vás čekají ve Žďáru nad Sázavou

Velikonoce pomalu klepou na dveře a pokud ještě nemáte žádné plány, zveme vás na pěkný výlet do Žďáru nad Sázavou, kde se budou slavit svátky jara nejen v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ale také na zdejším zámku.
Kraj Vysočina | Životní styl

V Novém Městě na Moravě se chystá Světový pohár v biatlonu

Nové Město na Moravě bude od 2. do 5. března 2023 již posedmé dějištěm Světového poháru v biatlonu. Ve Vysočina Aréně proběhne VII. díl Světového poháru. Ve čtvrtek a v pátek jsou na pořadu sprinty, v sobotu stíhací závody a program ukončí v neděli smíšená štafeta dvojic.
Kraj Vysočina | Zimní sporty

Objevte deset hravých soch Michala Olšiaka

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině, i mimo ní.
Kraj Vysočina | Zážitky