Úvod > Aktuality > #světovéČesko a kamenné tajemství Vavřince Toulovce a jeho maštalí
Příroda

#světovéČesko a kamenné tajemství Vavřince Toulovce a jeho maštalí

  • Vydáno4. září 2020
Kuchyně, Sklep, Panský stůl, Kolumbovo vejce, Kazatelna, Myší díra, Zvon, Liščí doupě, Hrad, Kostelíček anebo Deštník: až některé z těch slov proletí kolem vašich uší, zbystřete. Jmenují se tak chodby, jeskyně, soutěsky a další části skalního města s prazvláštním jménem Toulovcovy maštale. Objevíte je v překrásném koutě Českomoravského pomezí, jen pár kilometrů od Litomyšle.

Krásná příroda a skalní převisy lákající k malé zastávce na cestách

Toulovcovy maštale
Līču-Laņği klintis
Ačkoli Toulovcovy maštale neleží za sedmero horami a sedmero řekami, ale na Českomoravském pomezí mezi Prosečí a Litomyšlí, jejich jméno zní trochu jako z pohádky. Ostatně pokud se do dobře ukrytého a málo známého skalního města vypravíte, o pohádkové příběhy a legendy budete zakopávat na každém kroku. Včetně té hlavní, a to jak vlastně Maštale ke svému jménu přišly.
 

Maštale bez koní

Koně v Maštalích dávno nenajdete a kdo ví, zda tu někdy byli. Říká se, že v krajině zbrázděné řadou strží a soutěsek kdysi řádil loupeživý rytíř Toulovec aneb malý český Robin Hood: bohatým bral, chudé, nemocné a trpící obdarovával. S tlupou svých věrných kumpánů se ukrýval v nepřehledném labyrintu pískovcových skal, které dnes nesou jeho jméno, a tady také schovával svůj lup, koně a dobytek.

Podobně jako anglický lidový hrdina ze Sherwoodu měl dvě tváře i rytíř Toulovec. Podle historických pramenů totiž na počátku 15. století v Litomyšli skutečně žil Vavřinec Toulovec z Třemošné, ctihodný měšťan proslulý svou dobročinností. V erbu měl toulec se šípy a vlastnil krčmy, mlýny, pivovar i vesnice. Protože jinak se toho o něm moc neví (a i to málo, co se ví, většinou má víc verzí), má se za to, že podobně jako jiní dobrodruzi v určité chvíli pověsil loupežnické řemeslo na hřebík a začal sekat dobrotu.

Když v roce 1412 nebo 1413 zemřel, pochovali ho u kostela nebo přímo v kostele na Špitálku. A aby těch pověstí nebylo málo, vypráví se také o podzemních chodbách, které z jeho domů vedly do sousedních vesnic anebo dokonce až do nedalekého skalního města, kde prý měl až do smrti ukryté své nevyčerpatelné bohatství.
 

Toulovcovy ukryté poklady

Dnes má Toulovcovo bohatství podobu přírodní rezervace se spoustou krásných zákoutí, kde se vyskytují vzácné a chráněné rostliny i živočichové. Na dvě části je rozděluje silnice, vedoucí od Nových Hradů na jih do Proseče. Nepočítejte ale s tím, že pitoreskní pískovcové útvary uvidíte v krajině kolem sebe třeba cestou autem: takzvané Městské maštale i Toulovcovy maštale jsou zanořené v terénu, v úzkých údolích a skalnatých stržích, které během věků vymlela říčka Novohradka a její přítoky.

Jsou to dva různé světy: na náhorních plošinách se táhnou borové lesy plné vřesu, borůvek a brusinek, ale kdo chce objevovat stovky nejrůznějších jeskyněk, věží, pilířů a roklí, musí sestoupit mnohem níž. V soutěskách často leží stín, roste tu kapradí a mech, zkrátka je to jiný svět – svět Vavřince Toulovce, muže dvou tváří s nejasnou minulostí.

O radost výletníků se starají také tři rozhledny – Terezka na Pasekách, v místní části Proseče, Toulovcova rozhledna mezi obcemi Budislav a Jarošov u Litomyšle a Borůvka u obce Hluboká. Maštalemi prochází spousta značených cest a cyklostezek pro nenáročné i zkušené cyklisty.

Pokud budete mít dost času, prozkoumejte také údolí Prosečského potoka; narazíte tu třeba na skalní útvary Kolumbovo vejce či Kazatelnu anebo na skálu se sochou udatného zajíce, který dokázat utéct honicím psům.
 

Co musíte vidět?

  • Na severním okraji Toulovcových maštalí objevíte české Versaillesrokokový zámek v Nových Hradech se zahradami, bludištěm, Galerií anglických klobouků, Muzeem motokol a dalšími lákadly.
  • Za bližší seznámení stojí také unikátní pískovcové sklepy ve Zderazi, které sloužily k uskladňování potravin i bydlení ještě na začátku 19. století, Muzeum dýmek a Planetární stezkaProseči.
  • Světovým protějškem Maštalí je lotyšská přírodní rezervace Līču-Laņği klintis, oblast jižně od města Valmiera. Asi kilometr dlouhý pískovcový útes se tyčí nad řekou Gauja, v nejvyšších místech dosahuje výšky asi 30 metrů. Kolem útesů vede pohodlná pěší stezka. Prameny na úpatí útesu vytvořily řadu jeskyní rozmanitých velikostí a délek. Nejdelší je jeskyně Laņģu v jižní části útesů s délkou bezmála padesát metrů. Ještě větší jeskyně, která se nacházela v severní části útesů, se po pádu stropu proměnila v podivuhodnou roklinu s vysokými strmými zdmi. V útesu Līči-Laņģi najdete celkem osm velkých pramenů a devět jeskyní a výklenků.
Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Pivnická rokle u Zderazi – unikátní český kaňon

Pivnická rokle u Zderazi – unikátní český kaňon

Pivnická rokle (přírodní památka Pivnice) někdy nazývaná Žižkovy maštale se nachází severovýchodně od Žďárských vrchů a leží na hranici Českomoravské vrchoviny a České křídové tabule.

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Borůvka je v pořadí již třetí rozhlednou, kterou najdete u obce Toulovcovy Maštale. Svojí ojedinělou a netradiční konstrukcí patří bezesporu k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám tohoto druhu nejen v mikroregionu Toulovcovy Maštale, ale i v širokém okolí.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Maštalskými hvozdy

Maštalskými hvozdy

Cyklovýlet kopcovitým terénem s mnoha stoupáními a klesáními vede převážně po nezpevněných polních a lesních cestách, kratší úseky po zpevněných místních komunikacích. Celý okruh je vybaven speciálním cyklistickým značením Mikroregionu Toulovcovy maštale.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna stojí na Jarošovském kopci ve výšce 539 m n. m. mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav v okrese Svitavy. Rozhledna měří 15 metrů, má dvě vyhlídkové plošiny, první ve výšce 6 metrů a druhou ve výšce 12 metrů.

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče

Nedaleko vesničky Bor u Skutče se nachází velice prapodivný kámen a to takový, který svým tvarem nápadně připomíná vejce. Zvláštností tohoto útvaru je fakt, že stojí na užší „špičaté“ straně.

Další aktuality

Velká pardubická v Pardubicích bude vrcholem dostihové sezóny

Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy, již 133. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, se poběží v neděli 8. října 2023. Na jejím startu by mělo stát 18 koní z Česka, Slovenska, ale také Francie či Irska. Největší pozornost startovní listiny přitahují dva koně – dvanáctiletý Talent, který zvítězil předloni a loňský vítěz devítiletý hnědák Mr Spex.
Pardubický kraj | Letní sporty

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

V roce 2023 společnost ETA oslavila krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!
Pardubický kraj | Kultura

Nenechejte si ujít Tlačenici perníku se svatým Václavem

Již tradičně se ve státní svátek svatého Václava sjíždějí do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická hora u Pardubic malí i velcí návštěvníci, aby si v rámci Svatováclavské tlačenice perníku sami mohli zkusit vytlačit, vykrojit a upéci staročeský perníček – třeba právě ten s motivem českého krále.
Pardubický kraj | Památky

V sobotu si užijete Loutkohrátky na Betlémě

V sobotu 23. září zamíří do památkové rezervace Betlém v Hlinsko opět loutky z Muzea loutkařských kultur v Chrudimi. Součástí programu Loutkohrátky na Betlémě jsou workshopy, kdy si malí i velcí návštěvníci budou moci na 4 stanovištích vyrobit vlastního maňáska či prstovou loutku z papíru.
Pardubický kraj | Památky

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapně přiblížil a horské kopce na Dolní Moravě se brzy vybarví. Ale ještě do konce října si můžete užít zážitky, za kterými mířili lidé po celé léto. Pak se hory začnou připravovat na další skvělou zimní sezónu. Využijte proto posledních týdnů letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Co všechno nabízí?
Pardubický kraj | Zážitky

Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna i tkalcovského stavu

Dvoudenní program s názvem Mlynáři a sekerníci je připraven na víkend 16. – 17. září 2023 v areálu Veselého Kopce. Vždy od 9:30 do 16:30 hodin můžete vidět v chodu veselokopecké technické památky na vodní pohon. V rámci komentovaných prohlídek s tkalcem Josefem Fidlerem, které začínají po oba dva dny v 10:30 a 14:00 hodin, můžete navštívit také novou stálou expozici Len na Veselém Kopci v usedlosti Pilných čp. 4.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte si užít zábavné odpoledne Kladruby naruby v Národním hřebčíně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 16. září 2023 bohatý program, který se snaží přiblížit chov starokladrubských koní nejširší veřejnosti. Pátý ročník akce Kladruby naruby nabídne odpoledne plné zábavy ale i poučení se odehraje na závodišti v Kladrubech nad Labem. Zábavnou formou představí význam Národního hřebčína a hodnoty krajiny zapsané na seznam na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pardubický kraj | Zážitky

Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky

Na největší setkání koní a lidí v domově slavné Velké pardubické se můžete zajet podívat o víkendu 9. a 10. září 2023. Jedná se mezinárodní výstavu Koně v akci, která koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Pořadatelé v rámci 25. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož součástí se v neděli 10. září stanou také krajské dožínky. A protože pořadatel výstavy – Dostihový spolek – si letos připomíná 30 let svého založení, nemůže být tématem výstavy nic jiného než výročí.
Pardubický kraj | Letní sporty