ÚvodAktuality#světovéČesko a kamenné tajemství Vavřince Toulovce a jeho maštalí
Příroda

#světovéČesko a kamenné tajemství Vavřince Toulovce a jeho maštalí

  • 4. září 2020
Kuchyně, Sklep, Panský stůl, Kolumbovo vejce, Kazatelna, Myší díra, Zvon, Liščí doupě, Hrad, Kostelíček anebo Deštník: až některé z těch slov proletí kolem vašich uší, zbystřete. Jmenují se tak chodby, jeskyně, soutěsky a další části skalního města s prazvláštním jménem Toulovcovy maštale. Objevíte je v překrásném koutě Českomoravského pomezí, jen pár kilometrů od Litomyšle.

Krásná příroda a skalní převisy lákající k malé zastávce na cestách

Toulovcovy maštale
Līču-Laņği klintis
Ačkoli Toulovcovy maštale neleží za sedmero horami a sedmero řekami, ale na Českomoravském pomezí mezi Prosečí a Litomyšlí, jejich jméno zní trochu jako z pohádky. Ostatně pokud se do dobře ukrytého a málo známého skalního města vypravíte, o pohádkové příběhy a legendy budete zakopávat na každém kroku. Včetně té hlavní, a to jak vlastně Maštale ke svému jménu přišly.
 

Maštale bez koní

Koně v Maštalích dávno nenajdete a kdo ví, zda tu někdy byli. Říká se, že v krajině zbrázděné řadou strží a soutěsek kdysi řádil loupeživý rytíř Toulovec aneb malý český Robin Hood: bohatým bral, chudé, nemocné a trpící obdarovával. S tlupou svých věrných kumpánů se ukrýval v nepřehledném labyrintu pískovcových skal, které dnes nesou jeho jméno, a tady také schovával svůj lup, koně a dobytek.

Podobně jako anglický lidový hrdina ze Sherwoodu měl dvě tváře i rytíř Toulovec. Podle historických pramenů totiž na počátku 15. století v Litomyšli skutečně žil Vavřinec Toulovec z Třemošné, ctihodný měšťan proslulý svou dobročinností. V erbu měl toulec se šípy a vlastnil krčmy, mlýny, pivovar i vesnice. Protože jinak se toho o něm moc neví (a i to málo, co se ví, většinou má víc verzí), má se za to, že podobně jako jiní dobrodruzi v určité chvíli pověsil loupežnické řemeslo na hřebík a začal sekat dobrotu.

Když v roce 1412 nebo 1413 zemřel, pochovali ho u kostela nebo přímo v kostele na Špitálku. A aby těch pověstí nebylo málo, vypráví se také o podzemních chodbách, které z jeho domů vedly do sousedních vesnic anebo dokonce až do nedalekého skalního města, kde prý měl až do smrti ukryté své nevyčerpatelné bohatství.
 

Toulovcovy ukryté poklady

Dnes má Toulovcovo bohatství podobu přírodní rezervace se spoustou krásných zákoutí, kde se vyskytují vzácné a chráněné rostliny i živočichové. Na dvě části je rozděluje silnice, vedoucí od Nových Hradů na jih do Proseče. Nepočítejte ale s tím, že pitoreskní pískovcové útvary uvidíte v krajině kolem sebe třeba cestou autem: takzvané Městské maštale i Toulovcovy maštale jsou zanořené v terénu, v úzkých údolích a skalnatých stržích, které během věků vymlela říčka Novohradka a její přítoky.

Jsou to dva různé světy: na náhorních plošinách se táhnou borové lesy plné vřesu, borůvek a brusinek, ale kdo chce objevovat stovky nejrůznějších jeskyněk, věží, pilířů a roklí, musí sestoupit mnohem níž. V soutěskách často leží stín, roste tu kapradí a mech, zkrátka je to jiný svět – svět Vavřince Toulovce, muže dvou tváří s nejasnou minulostí.

O radost výletníků se starají také tři rozhledny – Terezka na Pasekách, v místní části Proseče, Toulovcova rozhledna mezi obcemi Budislav a Jarošov u Litomyšle a Borůvka u obce Hluboká. Maštalemi prochází spousta značených cest a cyklostezek pro nenáročné i zkušené cyklisty.

Pokud budete mít dost času, prozkoumejte také údolí Prosečského potoka; narazíte tu třeba na skalní útvary Kolumbovo vejce či Kazatelnu anebo na skálu se sochou udatného zajíce, který dokázat utéct honicím psům.
 

Co musíte vidět?

  • Na severním okraji Toulovcových maštalí objevíte české Versaillesrokokový zámek v Nových Hradech se zahradami, bludištěm, Galerií anglických klobouků, Muzeem motokol a dalšími lákadly.
  • Za bližší seznámení stojí také unikátní pískovcové sklepy ve Zderazi, které sloužily k uskladňování potravin i bydlení ještě na začátku 19. století, Muzeum dýmek a Planetární stezkaProseči.
  • Světovým protějškem Maštalí je lotyšská přírodní rezervace Līču-Laņği klintis, oblast jižně od města Valmiera. Asi kilometr dlouhý pískovcový útes se tyčí nad řekou Gauja, v nejvyšších místech dosahuje výšky asi 30 metrů. Kolem útesů vede pohodlná pěší stezka. Prameny na úpatí útesu vytvořily řadu jeskyní rozmanitých velikostí a délek. Nejdelší je jeskyně Laņģu v jižní části útesů s délkou bezmála padesát metrů. Ještě větší jeskyně, která se nacházela v severní části útesů, se po pádu stropu proměnila v podivuhodnou roklinu s vysokými strmými zdmi. V útesu Līči-Laņģi najdete celkem osm velkých pramenů a devět jeskyní a výklenků.
Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích Příroda

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Pivnická rokle u Zderaze Příroda

Pivnická rokle u Zderaze

Divoký kaňon vyhloubený v pískovcích a opukách. V rokli došlo v zimě 2024 k masivnímu sesuvu pískovcové stěny, cesta roklí je uzavřena.

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku Příroda

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Borůvka je v pořadí již třetí rozhlednou, kterou najdete u obce Toulovcovy Maštale. Svojí ojedinělou a netradiční konstrukcí patří bezesporu k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám tohoto druhu nejen v mikroregionu Toulovcovy Maštale, ale i v širokém okolí.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty Příroda

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Maštalskými hvozdy Letní sporty

Maštalskými hvozdy

Cyklovýlet kopcovitým terénem s mnoha stoupáními a klesáními vede převážně po nezpevněných polních a lesních cestách, kratší úseky po zpevněných místních komunikacích. Celý okruh je vybaven speciálním cyklistickým značením Mikroregionu Toulovcovy maštale.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce Příroda

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles Památky

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Toulovcova rozhledna Příroda

Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna stojí na Jarošovském kopci ve výšce 539 m n. m. mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav v okrese Svitavy. Rozhledna měří 15 metrů, má dvě vyhlídkové plošiny, první ve výšce 6 metrů a druhou ve výšce 12 metrů.

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče Příroda

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče

Nedaleko vesničky Bor u Skutče se nachází velice prapodivný kámen a to takový, který svým tvarem nápadně připomíná vejce. Zvláštností tohoto útvaru je fakt, že stojí na užší „špičaté“ straně.

Další aktuality

Hlinecký Betlém představuje v létě šikovné ruce Nositelů tradice

Areál památkové rezervace Betlém v Hlinsku ožívá přes léto programem „Žijící poklady aneb Šikovné ruce Nositelů tradice Pardubického kraje“. Ten je nejen představením zručných mistrů řemesla, kteří předvádějí svůj um každou sobotu v domku čp. 178 hlineckého muzea v přírodě. Přijďte se potěšit pohledem na ukázky výroby košíků, řezbářství, výrobky ze šustí a další řemesla, které pro vás připravilo Muzeum v přírodě Vysočina.
19. červenec 2024 14:00
Památky, Pardubický kraj

Festival Hrady CZ pokračuje na Kunětické hoře

Oblíbený letní kulturní festival Hrady CZ se přesouvá 19. a 20. července 2024 na Kunětickou horu s Danielem Landou, Migem 21, Davidem Kollerem nebo Chinaski, Jelenem či Vypsanou fiXou. Ani letos nechybí VIP kempy Plus, kde se budete cítit skoro jako v hotelu.
19. červenec 2024 11:00
Kultura, Pardubický kraj

Na Veselém kopci bude veselo: chystá se Veselokopecký jarmark

V sobotu 20. a v neděli 21. července se v době od 9:00 do 17:00 v areálu Veselého Kopce u Hlinska uskuteční oblíbený Veselokopecký jarmark. Ten byl jeden z prvních pořadů, které se v areálu před desítkami let poprvé uskutečnil – v letošním roce je to již 39. ročník v 50leté historii muzea. Pozvání k účasti přijali vybraní lidoví výrobci z celé České republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice České republiky nebo Nositel Tradice Pardubického kraje.
17. červenec 2024 8:00
Památky, Pardubický kraj

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, je od července 2024 k vidění v Městském muzeu Žamberk. Přijeďte se podívat do stálé expozice a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel. Nejvěrnější maketa Codexu Gigas, jaká kdy byla zhotovena, se stala hlavním exponátem ve zcela novém a moderním prostoru muzea, který připomíná historii žamberských knihařů.
16. červenec 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Pardubickém kraji

Písníky s příjemnými plážemi, tiché zatopené lomy na kámen s chladnou vodou, přehrady i populární akvaparky a koupaliště – taková je nabídka oblíbených koupacích míst v Pardubickém kraji. Udělejte si hezký den a vyrazte za slunečními paprsky k vodě!
15. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Pardubický kraj

V Pardubicích se sešli nejlepší hráči šachu, deskových her i křížovek

Od 11. do 28. července 2024 hostí Pardubice mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek. Hlavních šachových turnajů by se mělo zúčastnit zhruba 4 500 hráčů z 43 zemí.
11. červenec 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Král Vladislav Jagellonský, cestující z Prahy do Uher, navštíví v neděli 14. 7. 2024 na Kunětické hoře svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 může veřejnost zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav – krále Vladislava Jagellonského a nejvyššího hofmistra Království českého Viléma II. z Pernštejna. Výklady budou spojeny s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.
11. červenec 2024 9:44
Zážitky, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 26. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 5. července do 30. srpna 2024.
4. červenec 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj