Úvod > Aktuality > #světovéČesko a kamenné tajemství Vavřince Toulovce a jeho maštalí
Příroda

#světovéČesko a kamenné tajemství Vavřince Toulovce a jeho maštalí

  • Vydáno4. září 2020
Kuchyně, Sklep, Panský stůl, Kolumbovo vejce, Kazatelna, Myší díra, Zvon, Liščí doupě, Hrad, Kostelíček anebo Deštník: až některé z těch slov proletí kolem vašich uší, zbystřete. Jmenují se tak chodby, jeskyně, soutěsky a další části skalního města s prazvláštním jménem Toulovcovy maštale. Objevíte je v překrásném koutě Českomoravského pomezí, jen pár kilometrů od Litomyšle.

Krásná příroda a skalní převisy lákající k malé zastávce na cestách

Toulovcovy maštale
Līču-Laņği klintis
Ačkoli Toulovcovy maštale neleží za sedmero horami a sedmero řekami, ale na Českomoravském pomezí mezi Prosečí a Litomyšlí, jejich jméno zní trochu jako z pohádky. Ostatně pokud se do dobře ukrytého a málo známého skalního města vypravíte, o pohádkové příběhy a legendy budete zakopávat na každém kroku. Včetně té hlavní, a to jak vlastně Maštale ke svému jménu přišly.
 

Maštale bez koní

Koně v Maštalích dávno nenajdete a kdo ví, zda tu někdy byli. Říká se, že v krajině zbrázděné řadou strží a soutěsek kdysi řádil loupeživý rytíř Toulovec aneb malý český Robin Hood: bohatým bral, chudé, nemocné a trpící obdarovával. S tlupou svých věrných kumpánů se ukrýval v nepřehledném labyrintu pískovcových skal, které dnes nesou jeho jméno, a tady také schovával svůj lup, koně a dobytek.

Podobně jako anglický lidový hrdina ze Sherwoodu měl dvě tváře i rytíř Toulovec. Podle historických pramenů totiž na počátku 15. století v Litomyšli skutečně žil Vavřinec Toulovec z Třemošné, ctihodný měšťan proslulý svou dobročinností. V erbu měl toulec se šípy a vlastnil krčmy, mlýny, pivovar i vesnice. Protože jinak se toho o něm moc neví (a i to málo, co se ví, většinou má víc verzí), má se za to, že podobně jako jiní dobrodruzi v určité chvíli pověsil loupežnické řemeslo na hřebík a začal sekat dobrotu.

Když v roce 1412 nebo 1413 zemřel, pochovali ho u kostela nebo přímo v kostele na Špitálku. A aby těch pověstí nebylo málo, vypráví se také o podzemních chodbách, které z jeho domů vedly do sousedních vesnic anebo dokonce až do nedalekého skalního města, kde prý měl až do smrti ukryté své nevyčerpatelné bohatství.
 

Toulovcovy ukryté poklady

Dnes má Toulovcovo bohatství podobu přírodní rezervace se spoustou krásných zákoutí, kde se vyskytují vzácné a chráněné rostliny i živočichové. Na dvě části je rozděluje silnice, vedoucí od Nových Hradů na jih do Proseče. Nepočítejte ale s tím, že pitoreskní pískovcové útvary uvidíte v krajině kolem sebe třeba cestou autem: takzvané Městské maštale i Toulovcovy maštale jsou zanořené v terénu, v úzkých údolích a skalnatých stržích, které během věků vymlela říčka Novohradka a její přítoky.

Jsou to dva různé světy: na náhorních plošinách se táhnou borové lesy plné vřesu, borůvek a brusinek, ale kdo chce objevovat stovky nejrůznějších jeskyněk, věží, pilířů a roklí, musí sestoupit mnohem níž. V soutěskách často leží stín, roste tu kapradí a mech, zkrátka je to jiný svět – svět Vavřince Toulovce, muže dvou tváří s nejasnou minulostí.

O radost výletníků se starají také tři rozhledny – Terezka na Pasekách, v místní části Proseče, Toulovcova rozhledna mezi obcemi Budislav a Jarošov u Litomyšle a Borůvka u obce Hluboká. Maštalemi prochází spousta značených cest a cyklostezek pro nenáročné i zkušené cyklisty.

Pokud budete mít dost času, prozkoumejte také údolí Prosečského potoka; narazíte tu třeba na skalní útvary Kolumbovo vejce či Kazatelnu anebo na skálu se sochou udatného zajíce, který dokázat utéct honicím psům.
 

Co musíte vidět?

  • Na severním okraji Toulovcových maštalí objevíte české Versaillesrokokový zámek v Nových Hradech se zahradami, bludištěm, Galerií anglických klobouků, Muzeem motokol a dalšími lákadly.
  • Za bližší seznámení stojí také unikátní pískovcové sklepy ve Zderazi, které sloužily k uskladňování potravin i bydlení ještě na začátku 19. století, Muzeum dýmek a Planetární stezkaProseči.
  • Světovým protějškem Maštalí je lotyšská přírodní rezervace Līču-Laņği klintis, oblast jižně od města Valmiera. Asi kilometr dlouhý pískovcový útes se tyčí nad řekou Gauja, v nejvyšších místech dosahuje výšky asi 30 metrů. Kolem útesů vede pohodlná pěší stezka. Prameny na úpatí útesu vytvořily řadu jeskyní rozmanitých velikostí a délek. Nejdelší je jeskyně Laņģu v jižní části útesů s délkou bezmála padesát metrů. Ještě větší jeskyně, která se nacházela v severní části útesů, se po pádu stropu proměnila v podivuhodnou roklinu s vysokými strmými zdmi. V útesu Līči-Laņģi najdete celkem osm velkých pramenů a devět jeskyní a výklenků.
Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Pivnická rokle u Zderaze

Pivnická rokle u Zderaze

Divoký kaňon vyhloubený v pískovcích a opukách. V rokli došlo v zimě 2024 k masivnímu sesuvu pískovcové stěny, cesta roklí je uzavřena.

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Borůvka je v pořadí již třetí rozhlednou, kterou najdete u obce Toulovcovy Maštale. Svojí ojedinělou a netradiční konstrukcí patří bezesporu k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám tohoto druhu nejen v mikroregionu Toulovcovy Maštale, ale i v širokém okolí.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Maštalskými hvozdy

Maštalskými hvozdy

Cyklovýlet kopcovitým terénem s mnoha stoupáními a klesáními vede převážně po nezpevněných polních a lesních cestách, kratší úseky po zpevněných místních komunikacích. Celý okruh je vybaven speciálním cyklistickým značením Mikroregionu Toulovcovy maštale.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna stojí na Jarošovském kopci ve výšce 539 m n. m. mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav v okrese Svitavy. Rozhledna měří 15 metrů, má dvě vyhlídkové plošiny, první ve výšce 6 metrů a druhou ve výšce 12 metrů.

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče

Nedaleko vesničky Bor u Skutče se nachází velice prapodivný kámen a to takový, který svým tvarem nápadně připomíná vejce. Zvláštností tohoto útvaru je fakt, že stojí na užší „špičaté“ straně.

Další aktuality

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 19. března do 13. dubna 2024 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomíná ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahajuje hlavní návštěvnickou sezónu

Víte, že můžete zavítat do národního hřebčína i o velikonočních svátcích? Nebaví vás už barvit plata vajíček nebo plést pomlázku? Udělejte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 28. března do 1. dubna 2024 se na vás těší starokladrubáci v národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska.
Pardubický kraj | Zážitky