Úvod > Aktuality > #světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně
Památky

#světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně

  • Vydáno25. července 2020
Architekti i historici v tom mají jasno: jízdárna ve Světcích u Tachova byla už v době svého vzniku doslova zjevením. Po 150 letech se na tom nic nezměnilo, navíc pohádková stavba za sebou má úžasný příběh a také jedno nečekané nej-. Po jízdárně ve Vídni totiž jde o druhou největší jízdárnu ve střední Evropě.

Jízdárna ve Světcích u Tachova: největší česká jízdárna, luxusní a velkolepá stavba, po dvorní jízdárně ve Vídni druhá největší v Evropě

Windischgrätzova jízdárna Světce
Vídeňská jízdárna v Hofburgu
Polní maršál Alfréd Candidus Ferdinand Windischgrätz (1787–1862), který se rád nechával slyšet, že „člověk začíná teprve od barona výše“, se neblaze proslavil tvrdým zákrokem proti českému povstání v roce 1848. Když nechal Prahu obklopit dělostřeleckými bateriemi a zahájil střelbu na vzbouřené město, povstalcům nezbylo nic jiného než se vzdát. Odplatou byla nevinná oběť: o život tehdy náhodně přišla Windischgrätzova manželka Marie Eleonora, rozená ze Schwarzenbergu. Když stála v okně vojenského velitelství na Ovocném trhu, zasáhla ji zbloudilá střela. Kníže nechal smrtící kulku podrobit balistické expertize a nosil ji prý až do konce života na krku jako vzpomínku.
 

Windischgrätzova jízdárna, hrobka a zámek

Když se vydáte na výlet do Tachova, váš pohled na arogantního aristokrata se možná trochu změní. Za Windischgrätzovských časů město zažívalo nebývalý rozvoj, k němuž nepochybně přispělo vysoké postavení vojenského velitele u císařského dvora. Když jeho politickou i vojenskou kariéru ukončil revoluční rok 1848, kníže se stáhl na svá panství. Ve městě dostavěl klasicistní zámek (kde knížecí rod připomíná prohlídkový okruh) a kostel sv. Václava dal přebudovat na rodinnou hrobku, ve Světcích zahájil stavbu monumentálního – a nikdy nedokončeného – zámku a na samém sklonku života v letech 1860 až 1861 nechal ve svahu pod zámkem vybudovat jízdárnu. To je ona: velkolepá stavba, která už tehdy na všechny návštěvníky působila jako zjevení.
 

Zámek pro koně

Kníže Windischgrätz na koních ani na vybavení pro ně nikdy nešetřil: nejlepším důkazem je právě největší česká jízdárna, luxusní a velkolepá stavba, po dvorní jízdárně ve Vídni druhá největší v Evropě. Prvky průmyslové architektury se propojily s aristokratickou stavbou tak, že výsledek vypadá spíš jako zámek pro koně. Dechberoucí je zejména výhled do hlavní haly, 40 metrů dlouhé a 20 metrů široké, kam dvojitou střechou s unikátně řešenou prosklenou lucernou proniká dostatek přirozeného světla.

I přes okázalou výzdobu ale byla na prvním místě funkčnost. Po stranách hlavní haly se nacházely stáje, kde bylo možné ustájit 24 koní. Na severní straně byly postrojové komory a na té protější zase sedlárny, v suterénu pak kovárna s bytem kováře, sklady, uhelna i prostor, kam se ze stájí přímo na vozy shazoval hnůj. Jízdárna měla důmyslný a dokonalý větrací systém, a aby se tu dobře cítili jak koně, tak jejich jezdci a diváci, nechyběly ani lóže a salonky s pěknými výhledy, ochozy a obytné pokoje s toaletami.
 

Kdy na prohlídku?   

Život ani peníze polnímu maršálovi Windischgrätzovi na všechno nestačily, ale velkolepou jízdárnu můžete obdivovat dodnes. Není to samozřejmost: 20. století pro skvostnou stavbu takové pochopení nemělo a po dlouhých letech chátrání jí dokonce v osmdesátých letech hrozila demolice. Teprve v roce 2000 začala dlouhá a náročná rekonstrukce, v roce 2010 pak byla zařazena mezi národní kulturní památky. Občas se objeví i ve filmech, zahrála si například v seriálu Marie Terezie.

Komentované prohlídky se odehrávají hlavně v letních měsících a při akcích; termíny najdete na webových stránkách jízdárny. Nejhezčí cesta z Tachova k jízdárně vede pěšky po modré turistické značce krásnou Knížecí alejí, kterou nechal v roce 1791 vysadit otec polního maršála Josef Mikuláš. Právě on se také pustil do přestavby tachovského zámku a přestěhoval se proto do zrušeného paulánského kláštera ve Světcích.
Do města se můžete vrátit procházkou přes vrch Vysoká. Objevíte tu památník bitvy u Tachova a rozhlednu, zelená značka vás pak dovede zpět k tachovskému zámku.
 

Španělský výlet do vídeňské barokní jízdárny

  • Vídeňská jízdárna se nachází v historickém centru Vídně, v areálu bývalého císařského hradu Hofburgu. Monumentální stavba s překrásnou výzdobou, postavená v letech 1729–1735 podle projektu slavného barokního stavitele Josepha Emanuela Fischera z Erlachu, od samého začátku sloužila šlechtické mládeži k výuce jezdectví.
  • V seznamech vídeňských zajímavostí ji najdete pod oficiálním názvem Španělská dvorní jízdárna. Můžete tu totiž vidět tréninky a galapředstavení Španělské jezdecké školy, která se věnuje klasické drezúře a výcviku lipicánů.
  • Navzdory názvu je Španělská jezdecká škola / Spanische Hofreitschule rakouská vzdělávací instituce, společně s francouzskou Cadre Noir, portugalskou jezdeckou školou a královskou andaluzskou jezdeckou školou řazená k takzvané velké čtyřce světových jezdeckých škol.
  • Název „španělská“ je odvozen od španělského původu lipicánů, velmi starého plemene koní, jehož počátky sahají až do 16. století do vesnice Lipica, ležící na území současného Slovinska. Lipicáni mají většinou bílou barvu a jsou blízcí příbuzní našich Starokladrubáků z hřebčína v Kladrubech nad Labem.
Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.

Historická jízdárna ve Světcích – největší historická jízdárna v České republice, druhá v Evropě

Historická jízdárna ve Světcích – největší historická jízdárna v České republice, druhá v Evropě

Jízdárna ve Světcích u Tachova je po císařské jízdárně ve Vídni druhou největší ve střední Evropě. Tehdejší majitel panství, slavný generál Alfréd Windischgrätz ji nechal postavit v letech 1858-1861 v novorománském a novorenesančním slohu.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého se nachází v lese, nedaleko obce Loreta jižně od Klatov. Ve zchátralém objektu objevíte zvláštní dílo – netypickou podlahu, která je zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody.

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.

Tachov – brána Českého lesa

Tachov – brána Českého lesa

Branou Českého lesa je označováno město Tachov v Plzeňském kraji nedaleko hranic s Německem, které dodnes obklopují hradby ze 14. století. Tachovské památky lákají na prohlídku jak v letní turistické sezóně, tak v průběhu celého roku.

Další aktuality

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Plzeňský kraj | Památky