Úvod > Aktuality > #světovéČesko a jezero Medard, které bývalo hnědouhelným dolem
Letní sporty

#světovéČesko a jezero Medard, které bývalo hnědouhelným dolem

  • Vydáno25. července 2020
Jezero Medard představuje největší rekultivační jezero v Česku. Pokud milujete romantickou krajinu bez davů turistů, je právě teď ten správný čas se k jezeru podívat. V současné době je zde minimum turistů, ale v budoucnu se zde plánuje vybudování veškeré infrastruktury a vznikne zde oblast rekreačních sportů. Stejná situace panuje i v sousedním Německu, kde stejně jako u nás, vzniká postupně jezero Cottbuser Ostsee u Chotěbuzi v Braniborsku.

Rekultivační jezero Medard na Sokolovsku je v současnosti největším jezerem svého typu v Česku

Medard
Cottbuser Ostsee
jezero MedardJezero Medard najdete u Sokolova, mezi Svatavou a Habartovem. Vzniklo jako projekt rekultivace a revitalizace území po těžbě hnědého uhlí. Celková plocha pokrývá téměř 500 hektarů. Jezero je 4 kilometry dlouhé a 1,5 široké. Největší hloubka je 57 metrů. Délka břehové linie, kolem které má v příštích letech vyrůst rozsáhlý rekreační areál, měří 12 kilometrů. V jezeře je už dnes vysazeno několik druhů ryb, vede tu stezka pro cyklisty a jezerní voda je zde krásně čistá.
 
jezero MedardZatím zde moc turistů nepotkáte, což by se mohlo změnit už v příštích letech. U Medardu se počítá například s dalším golfovým hřištěm, přístavy, zázemí pro turistiku a bytová výstavba i nezbytná infrastruktura. Zatímco blízký Michal je určen pro koupání, Medard bude sloužit spíše vodním sportům. Měla by zde vzniknout in-line dráha, bikrosový areál, fotbalové hřiště a základna sportovního jachtingu.
 
Přístup k jezeru je zatím poměrně obtížný. Dostanete se k němu pěšky buď od Sokolova po cyklostezce a bývalém železničním mostě, nebo stezkou od obce Habartov a sestupem na obvodovou cestu přímo svahem. V budoucnu se plánuje další přístupová cesta od Svatavy.
 

Jezero Medard začalo vyrůstat již před 10 lety

jezero MedardMedard je v současnosti největším jezerem svého typu v Česku. Vznikl zaplavením zbytkové jámy hnědouhelných lomů Medard-Libík. Uhlí se zde těžilo v dole Libík od roku 1872, v dole Medard od roku 1918, těžbu zde majitel dolů Sokolovská uhelná ukončil v roce 2000.
 
rekultivací krajiny se začalo ihned po ukončení těžby, bylo třeba upravit budoucí dno a zpevnit břehy. S napouštěním vody se začalo v červnu roku 2020. Aby se mohlo začít napouštět, bylo třeba, aby srážkové a důlní vody zaplnily dno do potřebné výšky. Nejprve se roku 2008 přestalo s čerpáním důlních vod a roku 2010 došlo k otevření nově vybudovaného kanálu, který přiváděl vodu z řeky Ohře. V původním plánu bylo napustit jezero za tři roky, ovšem nejprve idea ztroskotala na nedostatku vody při nízkém stavu hladiny Ohře, poté nebylo možné použít znečištěnou vodu při povodních. Hladina požadované kóty 400 metrů nad mořem dosáhla až v roce 2016.
 

Cottbuser Ostsee – Chotěbuzský Balt

Cottbuser OstseePodobně jako u nás se i v sousedním Německu pracuje na rekultivaci krajiny. Nedaleko města Cottbus (Chotěbuz) vzniká v současnosti ohromné jezero o rozloze 1 900 hektarů s 26 km pobřeží, které obyvatelé Braniborska přezdívají „Cottbuser Ostsee“ (Chotěbuzský Balt).
 
Nové jezero, vzdálené asi 160 km od Liberce, vyrůstá v nové rekultivované krajině Dolní Lužice po 30 letech těžby hnědého uhlí povrchového dolu Cottbus-Nord. Těžba zde skončila v roce 2015, se zaplavením těžební jámy se začalo roku 2018 a od minulého roku budoucí jezero zaplňuje voda z řeky Sprévy. Bude se jednat o největší vnitrozemskou vodní plochu a největší rekultivační jezero Německa. Jezero bude sloužit především k rekreaci a komerčnímu rybolovu. Východní pobřeží je vyhrazeno volně žijícím zvířatům a divoké přírodě. Napuštěné by mělo být do konce sezóny 2020, další rok pak čekají Chotěbuzský Balt práce na jižním, severním a západním pobřeží. Na konci všech úprav (do roku 2024) by mělo jezero maximální hloubku 30 metrů a průměrnou hloubku 2,5 metru.
 

Kde najít další rekultivační jezera České republiky

  • Jezero MichalJezero Michal – koupaliště patří mezi nejčistší přírodní vodní nádrže v celé ČR. Kvůli 500 m dlouhé pískové pláži se koupališti říká Sokolovské moře. Největší atrakcí areálu je 190 metrů dlouhý tobogán společně se 117 metrů dlouhou trojskuzavkou.
  • Jezero Milada – jezero leží jen pár kilometrů od Ústí nad Labem. Těžba hnědého uhlí zde skončila v roce 1997, jezero o rozloze 252 hektarů se napouštělo 9 let, maximální hloubka je 24,7 metru. Vodní plocha nabízí možnost rekreace s výbornou kvalitou vody pro koupání, rybaření, jachting, ale ani ostatní druhy sportů. Průhlednost vody je několik metrů. V jezeře žije mnoho druhů ryb, hlavně okoun, štika, candát, sumec, plotice a perlín.
  • Jezero MatyldaJezero Benedikt – v zalesněném údolí, pod sídlištěm Liščí vrch, na jihovýchodním okraji Mostu se nachází rekreačně-sportovní areál Benedikt. Původně zatopený povrchový důl prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes zde najdete koupaliště, sportovní hřiště a hřiště pro děti s prolézačkami, skluzavkami a pískovišti.
  • Jezero Matylda u Mostu – vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský. Příznivci slunění a koupání naleznou na východních březích nádrže písčitou pláž i travnaté plochy. Jezero slouží především k rekreaci, provozování vodních sportů jako je windsurfing nebo vodní lyžování. Nachází se zde také půjčovna vodních skútrú.
  • Jezero BarboraJezero Barbora u Teplic – umělé jezero vzniklo v 70. letech zatopením povrchového lomu na hnědé uhlí, si oblíbili i turisté z dalekého okolí. Vodní plocha o 65 hektarech nabízí vše: krásné koupání, veškeré sociální zázemí, občerstvení i zábavu. Může se zde plavat, potápět se, surfovat nebo plachtit. Vypůjčit si zde můžete také  kajaky, hrát míčové hry na plážovém hřišti. Své místo tu mají i příznivci nudistiky.
  • Jezero Most – jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a od té doby zde vzniká nová rekreační zóna. Otevřít by se měla 12. září 2020.
Jezero Matylda u Mostu

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Jezero Medard na Sokolovsku

Jezero Medard na Sokolovsku

Sokolovská uhelná pánev v Karlovarském kraji je známá svým nerostným bohatstvím. Po konci těžby na dole Medard v těsné blízkosti Sokolova začala jeho přeměna v jezero.

Rekreačně sportovní areál Benedikt v Mostě

Rekreačně sportovní areál Benedikt v Mostě

V zalesněném údolí, pod sídlištěm Liščí vrch, na jihovýchodním okraji Mostu se nachází rekreačně-sportovní areál Benedikt. Původně zatopený povrchový důl prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes zde najdete koupaliště, sportovní hřiště a hřiště pro děti s prolézačkami, skluzavkami a pískovišti.

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic

Nejrozsáhlejší vodní plochou v okolí Teplic je vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového dolu.

Další aktuality

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Do kterých můžete vstoupit a prohlédnout si je na vlastní oči?
Karlovarský kraj | Památky

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 9. a 10. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
Karlovarský kraj | Zážitky

Společnost Thun 1794 zve na Porcelánové slavnosti do Karlových Varů

Na prostranství před Grandhotelem Ambassador (bývalý Národní dům) v Karlových Varech se v termínu 1. – 3. září 2023 konají Porcelánové slavnosti, které pořádá porcelánka Thun 1794 a.s. ve spolupráci s Grandhotelem Ambassador. V prostorách karlovarského grandhotelu bude instalována výstava Prostřené stoly, kde si lze prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794 vhodně doplněnou kolekcemi nápojového skla karlovarské sklárny Moser. V prodejních stáncích bude nabízen porcelán a sklo za mimořádně zvýhodněné ceny.
Karlovarský kraj | Kultura

Česko mezi řádky: Cejch, Krušné hory a Zdeněk Šmíd

Spisovatel Zdeněk Šmíd (1937–2011) je autorem řady populárních knížek, část své tvorby věnoval také kraji, kde se narodil a působil jako učitel a profesor na základních a středních školách. Do Krušných hor umístil svůj nejdiskutovanější román nazvaný Cejch, v němž se jako jeden z prvních českých autorů pustil do tématu soužití Čechů a Němců v západním pohraničí. Kde přesně se odehrává?
Karlovarský kraj | Životní styl

Vánoce v létě? Vezměte děti na Ježíškovu stezku

Dětem určitě udělá radost výlet po Ježíškově cestě, který můžete podniknout na kole, pěšky i na koloběžce. V infocentru na Božím Daru získáte plánek cesty a Ježíškův pas. Po celý rok tu též děti mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště.
Karlovarský kraj | Zážitky

Mariánské lázně hostí již 64. ročník Chopinova festivalu

Od 12. do 19. srpna 2023 probíhá v Mariánských Lázních již 64. ročník mezinárodního hudebního svátku, Chopinova festivalu, který se svou tradicí řadí mezi deset nejstarších hudebních evropských festivalů. Festival pořádá Společnost Fryderyka Chopina v České republice a pro letošní rok vyhlásila jako hlavní téma "Chopin a jeho přátelé". Kromě hudby si návštěvníci festivalu mohou prohlédnout i dva zajímavé klavíry.
Karlovarský kraj | Kultura

Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí

Poutní místo Skoky je proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou. Místní kostel ale nežije jen v minulosti a nabízí bohatý kulturní program s poutěmi a hudebními představeními. V úterý 15. srpna 2023 se ve Skokách koná Slavnost Nanebevzetí Panny Marie.
Karlovarský kraj | Památky

Na Lokti vypuknou o víkendu tradiční Slavnosti purkrabího Půty

Stejně jako každý rok, tak i letos vás čekají o tomto víkendu na hradu Loket dva dny plné dobrého jídla a pití, jadrné středověké zábavy a možnosti pobavit sebe i své blízké účastí v různých kláních. Letošní akce přichystala i několik novinek. Přijďte 12. srpna 2023 nasát atmosféru starých časů na hrad Loket, kde můžete hradní branou vstoupit do časů gotiky.
Karlovarský kraj | Zážitky