Úvod > Aktuality > #světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců
Památky

#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců

  • Vydáno18. srpna 2021
Krásný výhled, příjemná procházka a hlavně archeologická lokalita, která proslavila město Štramberk v celém světě: to je jeskyně Šipka na severním úbočí vrchu Kotouč. V roce 1880, pouhých 24 let po nálezu lebky a kosti v německém Neanderthalu, tu Karel Jaroslav Maška objevil úlomek čelisti neandrtálského dítěte, takzvanou Šipeckou čelist.
Dvě místa vzácných objevů a stop Homo sapiens neanderthalensis: jeskyně Šipka u Štramberku a údolí Neanderthal v Německu
Štramberk
Neanderthal
Možná byste u tak proslulého místa jako je jeskyně Šipka čekali mříže, pokladnu a výstražné tabulky, co všechno se kolem ní a v ní nesmí dělat, ale realita je úplně jiná a k výletníkům do Štramberka mnohem přívětivější. Jeskyně je volně přístupná, z města vás k ní dovede Lašská naučná stezka, a když už vystoupáte do nadmořské výšky 440 metrů, můžete si projít celý vrch Kotouč i s bývalým hradem Jurův kámen, Jurovou jeskyní, několika pomníky a vyhlídkami i s půvabnou dřevěnou zvoničkou nad jeskyní. Pamětníci vzpomínají, že na ní býval nápis „Kdo si na mne zazvoní, bude žít až do smrti.“
 

Jeskyně Šipka a její bohaté nálezyDobu vzniku jeskyně Šipky coby nejznámějšího krasového útvaru štramberského krasu přesně neznáme. Jisté ale je, že lidem poskytovala útočiště už před více než 32 000 lety. Sídlili zde neandrtálci, nositelé mousterienské kultury, gravettienští lovci mamutů i magdalénienští lovci sobů. V bohatých nalezištích na dně jeskyně byly postupně objeveny různě opracované kosti a parohy, stovky kamenných nástrojů z místního křemence, pazourku, rohovce a křišťálu, a také 80 tisíc kostí a zubů jeskynních medvědů, lvů a hyen, nosorožců srstnatých, mamutů, zubrů a praturů, levhartů, rosomáků, sobů polárních, losů či lumíků. Sečteno a podtrženo tu archeologové objevili pozůstatky celkem 130 druhů živočichů.
 

Šipecká čelist: poklad, který neexistuje

Téměř na dně jeskyně v nejstarší kulturní vrstvě ve skalním výklenku před boční chodbou zvanou Jezevčí díra nalezl 26. srpna 1880 středoškolský profesor Karel Jaroslav Maška (1851–1916) část spodní čelisti neandrtálského dítěte. Náležela dítěti, které zemřelo ve věku osmi až deseti let přibližně před 40 000 lety a podle odborného průzkumu vykazovala přechodové znaky mezi člověkem neandrtálským a člověkem dnešního typu. Šlo o první nález tohoto druhu na území Rakouska-Uherska a také jediný přímý pozůstatek člověka neandertálského v českých zemích. Ve své době se Šipecká čelist stala světovou archeologickou senzací.Zatímco prozkoumat Šipku je dnes celkem jednoduché (krápníkovou výzdobu už sice lidé dávno zničili, ale několik desítek metrů dlouhá hlavní chodba je přístupná bez problémů; pro jistotu si s sebou na výlet vezměte baterku), slavný nález se nedochoval. O Maškovy archeologické sbírkyobjevy ze Šipky, Moravského krasu a Předmostí u Přerova pečovalo po jeho smrti Moravské zemské muzeum v Brně. Před blížící se německo-ruskou frontou na sklonku druhé světové války byla čelist ze Šipky společně s řadou dalších unikátů a důležitých artefaktů a souborů převezena na zámek v Mikulově, kde sbírky v roce 1945 zničil požár. Dnes existují pouze odlitky čelisti, podrobně se ale s nálezem i místem objevu seznámíte v Muzeu Šipka ve Štramberku s expozicí archeologie a geologie. Znalosti o pravěku si navíc můžete doplnit v Muzeu Zdeňka Buriana ve Štramberku na náměstí.
 

Toulky kolem ŠipkyCoby nejstarší dosud objevené sídlo člověka na území Česka a zároveň naleziště vzácné reliktní květeny byla jeskyně Šipkaroku 1960 vyhlášena národní přírodní památkou. Z portálu jeskyně je krásný výhled na ŠtramberkTrúbou, někdejší strážní věží středověkého hradu, která byla na začátku 20. století přestavěna na rozhlednu. Stejně jako k řadě zajímavých míst v okolí včetně rozhledny na Bílé hoře, štramberského náměstí s malebnými měšťanskými domy z 18. a 19. století nebo blízkého města Kopřivnice vás na hrad zavede Lašská naučná stezka.
 

Neandertálci z Neanderthalu

  • Odkud se vlastně vzal název neandertálec? Lidé druhu Homo sapiens neanderthalensis žili v Evropě a Asii asi před 300 tisíci lety až do svého vymizení před 28 tisíci lety. S přímými předky moderního typu člověka se začali křížit přibližně před 50 až 60 tisíci lety.
  • Říká se jim podle Neanderthalu, údolí řeky Düssel v německém spolkovém státě Severní Porýní-Vestfálsko, které leží západně od Düsseldorfu. Údolí se původně nazývalo Hundsklipp, po roce 1850 pak bylo na počest pastora Joachima Neandera přejmenováno na Neandertal.
  • V roce 1856 při jedné ze svých procházek profesor Carl Fuhlrott narazil na dělníky, kteří při práci v kamenolomu vyhazovali zbytky lidské kostry. Opatrně nález co nejvíce zkompletoval, prozkoumal a zhodnotil, že jde o kosterní pozůstatky předvěké formy člověka. Ostatky byly vůbec prvními prozkoumanými fosiliemi pravěkého člověka se zveřejněnými výsledky.
#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši

#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši

Podle věže zvané Trúba už zdálky poznáte, kde v podhůří Beskyd leží městečko Štramberk. Kdyby sem zavítali Turci, prý by mohli mít na chvíli pocit, že jsou doma. Zvláštní kulatá věž se totiž nápadně podobá Galatské věži v tureckém Istanbulu.

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Štramberk

Štramberk

V horském městečku, rozloženém na strmých úbočích několika kopců, vás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy z 18. a 19. století, díky nimž se Štramberku říká Valašský betlém. Vysoko nad městem se tyčí pozůstatky hradu a válcová věž zvaná Trúba s dřevěným ochozem a fantastickým výhledem.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Na celý den do města Štramberk

Na celý den do města Štramberk

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Pro mlsné jazýčky je zde jedna tradiční perníková pochoutka – Štramberské uši. Přijeďte si na nich pochutnat a dozvědět se, proč se tato báječná sladkost začala ve Štramberku vyrábět.

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Další aktuality

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima se pozvolna chýlí ke konci. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A nově také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
Moravskoslezský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

Jaké proměny prožil Moravskoslezský kraj během posledních třiceti let? Vůbec poprvé jsme se mohli podívat například industriálního areálu Dolní Vítkovice, do Hornického muzea na Landeku anebo do Muzea Tatra v Kopřivnici. V Beskydech vznikla Stezka Valaška, horské útulny Maměnka a Libušín se po požáru dočkaly kompletní pečlivé obnovy a v Ostravě se poprvé konaly Dny NATO i festival Colours of Ostrava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Moravskoslezským krajem rok za rokem!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kam? Do Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Moravskoslezský kraj | Příroda

O hodinu déle v Zoo Ostrava: areál zoo prodlužuje otevírací dobu

Jak se postupně prodlužují dny, prodlužuje se i otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Zatímco na přelomu roku byla zoo otevřena jen do 16:00 hodin, od března můžete v areálu zůstat až do 18:00 hodin. Přijít ale musíte nejpozději v 17:00 hodin, pak již nejsou v provozu pokladny. Ve stejnou hodinu se uzavírají i pavilony. Během března stále můžete využít mimosezónní zlevněné vstupné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Inspiraci, kam na dovolenou, přináší ostravský veletrh cestovního ruchu

Široká nabídka dovolených, tipy na výlety a lázeňské pobyty, ochutnávky regionálních specialit, informace o zajímavostech a mnoho dalšího přináší jediná výstava cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji – veletrh Dovolená, která se bude konat od 3. do 4. března 2023 na výstavišti Černá louka v Ostravě, v pavilonu A.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.
Moravskoslezský kraj | Památky

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

Znáte jednu jedinou Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd? Pak pro vás bude překvapením, kolik dalších Lysých hor v Česku objevíte. Přes jednu z nich dokonce vede silnice, na další se dá vyjet na běžkách, a za pomocí lanovky se můžete na některý z vrcholů nechat vyvézt.
Moravskoslezský kraj | Příroda