Úvod > Aktuality > #světovéČesko a jeskyně Postojna: největší jeskyně Českého ráje, kam se leze po čtyřech
Příroda

#světovéČesko a jeskyně Postojna: největší jeskyně Českého ráje, kam se leze po čtyřech

  • Vydáno11. dubna 2021
Skalní hradba se spoustou jeskyní a jeskyněk, úzkými průchody, báječnými výhledy a dokonce se skalním hradem: to všechno objevíte s přírodní rezervaci Klokočské skály. Tím ale překvapení nekončí: malé skalní město totiž ukrývá také vůbec největší jeskyni v Českém ráji. Jmenuje se Postojna, tedy stejně jako nejznámější jeskyně Slovinska.

Dvě jeskyně se stejným názvem nabízejí zajímavé zážitky, na každém místě jiné, ale pokaždé působivé: jeskyně Postojna v Českém ráji a jeskyně Postojna ve Slovinsku

Jeskyně PostojnaKlokočských skalách je největší jeskyně Českého ráje a také jediná, do které se můžete podívat na vlastní oči. Krasovou výzdobu tu sice nenajdete, ale i přesto vás čeká nevšední zážitek – pro ty méně ohebné už před samotným vstupem, protože dovnitř se leze po kolenou nebo po čtyřech.
Postojna v Českém ráji
Postojna ve Slovinsku

Kousek od obou jeskyní se stejným jménem Postojna objevíte skalní hrady: hrad Rotštejn v Klokočských skalách v Českém ráji a hrad Predjama ve Slovinsku


Hruboskalskem nebo Prachovskými skalami se Klokočské skály co do velikosti měřit nemohou, ale na poměrně malém prostoru mezi Turnovem a Kozákovem najdete všechno, co máte na Českém ráji rádi. Asi kilometr a půl dlouhou skalní stěnu u obce Klokočí prolamují Klokočské průchody, úzká stezka se spoustou schodišť a kliček, do skal se dostanete také kolem zříceniny skalního hradu Rotštejn. K jeskyni Postojna se dá dojít i ze severovýchodního okraje Turnova po červené turistické stezce přes rozcestí a vyhlídku Zdenčina skála, anebo po žluté přes Bělou a Bukovinu. Váš cíl leží na konci Zeleného dolu, přibližně 750 metrů od rozcestí Klokočské průchody.
Rotštejn
Predjama

Jeskyně Postojna v Českém ráji

V pískovcích Klokočských skal nevznikla jen řada skalních věží, stěn a rozsedlin, ale také jeskyně a skalní dutiny. Je jich asi tři sta a do žádné z nich se nesmí, tedy s jedinou výjimkou: tou je právě jeskyně Postojna, někdy nazývaná také Amerika.

Nízký vstup trochu klame, dovnitř se nejlépe dostanete po čtyřech. Možná si trochu ušpiníte dlaně i kolena, ale nenechte se tím odradit: hned za vchodem se pohodlně postavíte, dokonce se ani nebudete muset hrbit. Hlavní síň jeskyně je přibližně 18 metrů dlouhá a 16 metrů široká, za ní následuje ještě malá síň s rozměry osm krát čtyři metry, nižší okrouhlá komůrka s průměrem dva metry a nakonec chodbička, kde se opět budete muset hodně pokrčit. Celkem dosahují chodby délky asi 75 metrů a k průzkumu se určitě bude hodit čelovka.
 

Proč se Postojna jmenuje Postojna?

Archeologické výzkumy potvrdily, že Postojnu a další okolní jeskyně obývali pravěcí lidé již v době kamenné, jako útočiště je využívali i v mladší době bronzové; nálezy jsou k vidění v turnovském Muzeu Českého ráje. Skutečně ale Postojna dostala jméno podle slovinské jeskyně v Dinárském krasu?

Jiné vysvětlení nabízí Tichá stezka, naučná trasa pro neslyšící a nevidomé, která se vine Klokočskými skalami. Na jednom informačním panelu se uvádí, že název jeskyni dali hospodáři z vesnice, která se nacházela na nedalekých pláních. V těchto místech se prý občas ztrácela dobytčata, a ve snaze zvířata ochránit na ně lidé volali „Postůj, malá,“, z čehož prý časem vzniklo jméno Postojna.
 

Jemné cesty v pískovci



Všechny stezky Klokočskými skalami jsou určené jen pro pěší. Pískovec je měkký a pod koly by docházelo k jeho narušování a vymílání, na stezkách je navíc řada schodišť.

Na panelu je dokonce prosba, aby se do jeskyní nevstupovalo, protože jakákoliv přítomnost člověka narušuje citlivé vnitřní prostředí tohoto fenoménu. U Postojny záleží jen na vás, zda poslechnete – zatím je přístupná, ale už za pár let může být všechno jinak.

Zříceninu skalního hradu Rotštejn objevíte v jihovýchodní části Klokočských skal. Možná vám budě něčím povědomý: ano, skalní rozsedlina kousek od něj se v pohádce S čerty nejsou žerty proměnila ve vstup do pekla.
 

Originální jeskyně Postojna, podzemní klenot Slovinska

  • Postojna jama (jama = jeskyně) ve slovinském Krasu u městečka Postojna v jihozápadní části Slovinska patří k nejkrásnějším na světě. Podzemní krasový labyrint, který vytvořila podzemní říčka Pivka, je dlouhý asi 19 kilometrů, takže Postojna je rovněž nejdelší jeskyní Slovinska. Zároveň je jedinou zpřístupněnou jeskyní na světě, kam byla zavedena železnice a na vlastní oči zde spatříte takzvanou člověčí rybu.
  • První návštěvníci se do jeskyně podívali již v roce 1819 a elektrické osvětlení bylo v jeskyni nainstalováno již v roce 1872, což bylo dříve než v hlavním městě Lublaň.
  • Trasa podzemím měří přes pět kilometrů, ale převážnou část pojedete podzemním vláčkem. Prohlídka trvá asi 90 minut.
  • K nejzajímavějším místům patří Ruský most hlubokou jeskynní propast, který budovali za první světové války ruští zajatci. Obdivovat můžete také velký krápník zvaný Briljant.
  • A jak je to s člověčí rybou? Říká se tak vzácnému slepému obojživelníkovi macarátovi jeskynnímu, který nemá pigment a vypadá jako had s nožičkami a dračí hlavou. Na konci prohlídkové trasy si ho prohlédnete ve speciálním teráriu. Víte, že se dožívá až stovky let a deset let dokáže vydržet bez jídla?
  • Jen několik kilometrů od jeskyně stojí unikátní pohádkový hrad Predjama. Je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako největší jeskynní hrad na světě; právě díky síti skalních chodeb a tajných tunelů jeho obyvatelé ve středověku dokázali přežít i dlouhodobé obléhání. Legendárním a smutně proslulým hrdinou byl rytíř Erazem Lueger Predjamský, na kterého si nepřátelé počíhali na latríně. Fanouškům fantasy seriálu Hra o trůny jeho osud nepochybně připomene příběh Tywina Lannistera.
Turnov

Turnov

Co odlišuje Turnov od všech ostatních měst v České republice? Jsou to brusiči drahých kamenů, kteří tu pracují od konce 16. století, a výroba šperků. V okolí se nacházejí četná naleziště drahokamů, přímo ve městě pak můžete navštívit šperkařské dílny, brusírny kamenů a nejrůznější řemeslnické dílny.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Kristova jeskyně v Klokočských skalách

Kristova jeskyně v Klokočských skalách

Kristova jeskyně je malá a dobře utajená Kristova jeskyně v Klokočských skalách nedaleko Turnova. Zvědavým turistům je nepřístupná, obzvláště v zimním odbobí, kdy zde zimují netopýři.

Další aktuality

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry. Rod Habsburků je neodmyslitelně spjat se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.
Liberecký kraj | Památky