Úvod > Aktuality > #světovéČesko a jeskyně Postojna: největší jeskyně Českého ráje, kam se leze po čtyřech
#světovéČesko a jeskyně Postojna: největší jeskyně Českého ráje, kam se leze po čtyřech
"> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a jeskyně Postojna: největší jeskyně Českého ráje, kam se leze po čtyřech

Vydáno 11. dubna 2021
Skalní hradba se spoustou jeskyní a jeskyněk, úzkými průchody, báječnými výhledy a dokonce se skalním hradem: to všechno objevíte s přírodní rezervaci Klokočské skály. Tím ale překvapení nekončí: malé skalní město totiž ukrývá také vůbec největší jeskyni v Českém ráji. Jmenuje se Postojna, tedy stejně jako nejznámější jeskyně Slovinska.

Dvě jeskyně se stejným názvem nabízejí zajímavé zážitky, na každém místě jiné, ale pokaždé působivé: jeskyně Postojna v Českém ráji a jeskyně Postojna ve Slovinsku

Jeskyně PostojnaKlokočských skalách je největší jeskyně Českého ráje a také jediná, do které se můžete podívat na vlastní oči. Krasovou výzdobu tu sice nenajdete, ale i přesto vás čeká nevšední zážitek – pro ty méně ohebné už před samotným vstupem, protože dovnitř se leze po kolenou nebo po čtyřech.
Postojna v Českém ráji
Postojna ve Slovinsku

Kousek od obou jeskyní se stejným jménem Postojna objevíte skalní hrady: hrad Rotštejn v Klokočských skalách v Českém ráji a hrad Predjama ve Slovinsku


Hruboskalskem nebo Prachovskými skalami se Klokočské skály co do velikosti měřit nemohou, ale na poměrně malém prostoru mezi Turnovem a Kozákovem najdete všechno, co máte na Českém ráji rádi. Asi kilometr a půl dlouhou skalní stěnu u obce Klokočí prolamují Klokočské průchody, úzká stezka se spoustou schodišť a kliček, do skal se dostanete také kolem zříceniny skalního hradu Rotštejn. K jeskyni Postojna se dá dojít i ze severovýchodního okraje Turnova po červené turistické stezce přes rozcestí a vyhlídku Zdenčina skála, anebo po žluté přes Bělou a Bukovinu. Váš cíl leží na konci Zeleného dolu, přibližně 750 metrů od rozcestí Klokočské průchody.
Rotštejn
Predjama

Jeskyně Postojna v Českém ráji

V pískovcích Klokočských skal nevznikla jen řada skalních věží, stěn a rozsedlin, ale také jeskyně a skalní dutiny. Je jich asi tři sta a do žádné z nich se nesmí, tedy s jedinou výjimkou: tou je právě jeskyně Postojna, někdy nazývaná také Amerika.

Nízký vstup trochu klame, dovnitř se nejlépe dostanete po čtyřech. Možná si trochu ušpiníte dlaně i kolena, ale nenechte se tím odradit: hned za vchodem se pohodlně postavíte, dokonce se ani nebudete muset hrbit. Hlavní síň jeskyně je přibližně 18 metrů dlouhá a 16 metrů široká, za ní následuje ještě malá síň s rozměry osm krát čtyři metry, nižší okrouhlá komůrka s průměrem dva metry a nakonec chodbička, kde se opět budete muset hodně pokrčit. Celkem dosahují chodby délky asi 75 metrů a k průzkumu se určitě bude hodit čelovka.
 

Proč se Postojna jmenuje Postojna?

Archeologické výzkumy potvrdily, že Postojnu a další okolní jeskyně obývali pravěcí lidé již v době kamenné, jako útočiště je využívali i v mladší době bronzové; nálezy jsou k vidění v turnovském Muzeu Českého ráje. Skutečně ale Postojna dostala jméno podle slovinské jeskyně v Dinárském krasu?

Jiné vysvětlení nabízí Tichá stezka, naučná trasa pro neslyšící a nevidomé, která se vine Klokočskými skalami. Na jednom informačním panelu se uvádí, že název jeskyni dali hospodáři z vesnice, která se nacházela na nedalekých pláních. V těchto místech se prý občas ztrácela dobytčata, a ve snaze zvířata ochránit na ně lidé volali „Postůj, malá,“, z čehož prý časem vzniklo jméno Postojna.
 

Jemné cesty v pískovciVšechny stezky Klokočskými skalami jsou určené jen pro pěší. Pískovec je měkký a pod koly by docházelo k jeho narušování a vymílání, na stezkách je navíc řada schodišť.

Na panelu je dokonce prosba, aby se do jeskyní nevstupovalo, protože jakákoliv přítomnost člověka narušuje citlivé vnitřní prostředí tohoto fenoménu. U Postojny záleží jen na vás, zda poslechnete – zatím je přístupná, ale už za pár let může být všechno jinak.

Zříceninu skalního hradu Rotštejn objevíte v jihovýchodní části Klokočských skal. Možná vám budě něčím povědomý: ano, skalní rozsedlina kousek od něj se v pohádce S čerty nejsou žerty proměnila ve vstup do pekla.
 

Originální jeskyně Postojna, podzemní klenot Slovinska

  • Postojna jama (jama = jeskyně) ve slovinském Krasu u městečka Postojna v jihozápadní části Slovinska patří k nejkrásnějším na světě. Podzemní krasový labyrint, který vytvořila podzemní říčka Pivka, je dlouhý asi 19 kilometrů, takže Postojna je rovněž nejdelší jeskyní Slovinska. Zároveň je jedinou zpřístupněnou jeskyní na světě, kam byla zavedena železnice a na vlastní oči zde spatříte takzvanou člověčí rybu.
  • První návštěvníci se do jeskyně podívali již v roce 1819 a elektrické osvětlení bylo v jeskyni nainstalováno již v roce 1872, což bylo dříve než v hlavním městě Lublaň.
  • Trasa podzemím měří přes pět kilometrů, ale převážnou část pojedete podzemním vláčkem. Prohlídka trvá asi 90 minut.
  • K nejzajímavějším místům patří Ruský most hlubokou jeskynní propast, který budovali za první světové války ruští zajatci. Obdivovat můžete také velký krápník zvaný Briljant.
  • A jak je to s člověčí rybou? Říká se tak vzácnému slepému obojživelníkovi macarátovi jeskynnímu, který nemá pigment a vypadá jako had s nožičkami a dračí hlavou. Na konci prohlídkové trasy si ho prohlédnete ve speciálním teráriu. Víte, že se dožívá až stovky let a deset let dokáže vydržet bez jídla?
  • Jen několik kilometrů od jeskyně stojí unikátní pohádkový hrad Predjama. Je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako největší jeskynní hrad na světě; právě díky síti skalních chodeb a tajných tunelů jeho obyvatelé ve středověku dokázali přežít i dlouhodobé obléhání. Legendárním a smutně proslulým hrdinou byl rytíř Erazem Lueger Predjamský, na kterého si nepřátelé počíhali na latríně. Fanouškům fantasy seriálu Hra o trůny jeho osud nepochybně připomene příběh Tywina Lannistera.
Turnov

Turnov

Co odlišuje Turnov od všech ostatních měst v České republice? Jsou to brusiči drahých kamenů, kteří tu pracují od konce 16. století, a výroba šperků. V okolí se nacházejí četná naleziště drahokamů, přímo ve městě pak můžete navštívit šperkařské dílny, brusírny kamenů a nejrůznější řemeslnické dílny.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Kristova jeskyně v Klokočských skalách

Kristova jeskyně v Klokočských skalách

Kristova jeskyně je malá a dobře utajená Kristova jeskyně v Klokočských skalách nedaleko Turnova. Zvědavým turistům je nepřístupná, obzvláště v zimním odbobí, kdy zde zimují netopýři.