ÚvodAktuality#světovéČesko a hrad Vízmburk: znovuobjevené východočeské Pompeje
Památky

#světovéČesko a hrad Vízmburk: znovuobjevené východočeské Pompeje

  • 16. června 2021
Zapomenutý, znovuobjevený a opět přístupný: to je hrad Vízmburk na Náchodsku. V sedmdesátých letech dostal přezdívku východočeské Pompeje. Hrad totiž byl kompletně ukrytý pod téměř deset metrů vysokým nánosem hlíny a kamení. To, co původně odborníci pokládali za zbytky základů, ve skutečnosti byla jen horní patra.

Zříceniny hradu Vízmburk a italského města Pompeje

... sdílely stejné osudy: byly zasypány pod několikametrovou vrstvou hlíny (Vízmburk), lávy, popela a sutin (Pompeje). Svět na ně zapomněl, objeveny byly až po mnoha staletích a dnes opět patří k vyhledávaným památkám
Vízmburk
Pompeje
Zbytky gotického hradu Vízmburk na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Úpy objevil v roce 1972 archeolog Antonín Hejna. O existenci opevněného sídla se sice vědělo, ale nikdo netušil, jak rozsáhlá a zachovalá stavba se pod kopcem hlíny vlastně ukrývá. Není divu, že se o Vízmburku záhy začalo mluvit jako o východočeských nebo podkrkonošských Pompejích. Dnes jeho zdi z bílého a červeného pískovce opět svítí do dálky a lákají k návštěvě: po turistických značkách se sem pohodlně dostanete z Červeného Kostelce, z Úpice i ze Rtyně v Podkrkonoší. I z Babiččina údolí je to sem jen deset kilometrů, navíc krásnou přírodou a přes spoustu dalších zajímavých míst.
 

Hrad Vízmburk



Hrad založil Tas z Vízmburka, přední šlechtic z okruhu krále Václava II. Významné postavení majitele ovlivnilo charakter jeho sídla, proto také nad řekou Úpou vyrostla stavba, která si v ničem nezadala s tehdejšími královskými hrady. Vízmburk vystřídal několik majitelů a od roku 1330 patřil pánům z Dubé. Sice přečkal řádění husitů, ale jeho okolí bylo několikrát vypleněno slezskými vojsky. Právě měšťané a páni z Lužice a Slezska nakonec rozhodli o jeho osudu, a to značně netradiční cestou: místo vojenské výpravy prostě Vízmburk a některé další hrady v okolí vykoupili a po dohodě s majiteli pobořili. Stejně skončil hrad Adršpach pana Hynka Červenohorského i hrady Žacléř, Belver a Skály pana Jana Salavy. Honosný Vízmburk se změnil v ruinu, která se na 500 let skryla pod zalesněným pahorkem.
 

Hrad, který se stal pouhou vzpomínkou

Pozůstatky Vízmburku objevil až v roce 1972 pod vrstvou hlíny archeolog Antonín Hejna, jeden ze zakladatelů archeologie středověku v tehdejším Československu. Práce na zalesněném pahorku zahájil v srpnu 1972 a původně počítal s akcí na jednu sezonu v rámci dlouhodobého projektu, jímž chtěl objasnit průběh vnější kolonizace na českoslezském pomezí ve druhé polovině 13. století. Hejna předpokládal, že pod vrstvou hlíny najde zbytky prostého hrádku, vybudovaného ze dřeva a hlíny, ale když se nad zemí začaly objevovat masivní vysoké zdi, změnil názor. Odborníci poté rozhodli, že celý hradní komplex má být vykopán a po restaurování zpřístupněn veřejnosti.



Během následujících dvanácti let byl Vízmburk postupně odkryt a prozkoumán. Zjistilo se, že v roce 1447, kdy byl zničen, slezská vojska podkopala velkou válcovou věž, která svojí masou zavalila celý hrad. Dočasní slezští majitelé si odvezli jen to nejcennější, jinak hrad opustili tak, jako by právě vstali od stolu. Díky tomu se na Vízmburku uchovaly jak spousty běžných předmětů, tak cenné architektonické články. Jenže v roce 1986 Hejna zemřel a východočeské Pompeje jako by opět zemřely s ním. Nebyl nikdo, kdo by nálezy zpracoval, samotný hrad byl oplocen a provizorně zastřešen, všechny pokusy o záchranu selhaly.
 

Vízmburk opět ožívá

Zdi Vízmburku se vinou povětrnostních vlivů postupně drolily a zbytky jedinečného hradu se zmenšovaly. Změna nastala v roce 2008, kdy se skupina dobrovolníků ze Sdružení pro Vizmburk pustila do odstraňování náletových dřevin a později i do oprav zdí. Sdružení připravilo první ročník Vízmburských slavností, zahájilo první etapu rekonstrukce a v roce 2014 se na Vízmburk přišli podívat první turisté. Naplno se také rozjely záchranné práce pod dozorem pracovníků Národního památkového ústavu.



Zhruba půl století po objevení hradu skončila jeho oprava a památka je kompletně přístupná. Při návštěvě si prohlédnete fotografie z archeologického výzkumu, podíváte se, jak se na hradě v minulých staletích žilo, v hodovní místnosti pak uvidíte figuríny postav, historické sklo i keramiku. Hlavní expozici doplňuje sklepení s archeologickými nálezy a další výstavy.
 

Víte, že… aneb skutečné italské Pompeje

  • Pompeje, jedno z měst v Neapolském zálivu v italském regionu Kampanie, zná celý svět jako místo, zničené roku 79 našeho letopočtu výbuchem sopky Vesuv. Přestože několik měsíců před katastrofou vyschly veškeré studny a sopka o sobě dávala vědět i jinak, obyvatelé města se domnívali, že je již dávno vyhaslá a varovných znamení si nevšímali.
  • Když sopka vybuchla, sopečný prach zaclonil slunce a město pohřbil nános lávy a sopečného prachu. Erupce trvala tři dny a vrstva zaschlé lávy, sutin a prachu sahala do výšky šesti metrů. Na následky výbuchu a otravy jedovatými plyny zemřelo přibližně šestnáct tisíc lidí.
  • Silná vrstva popela pokryla dvě města na úpatí sopky, jejichž poloha a jména byly na dlouho zapomenuty. Herculaneum bylo objeveno v roce 1738, Pompeje o deset let později. Od 19. století v oblasti probíhal rozsáhlý archeologický průzkum, v roce 1997 byly Pompeje zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • Město je unikátním způsobem zakonzervováno a nabízí dokonalý pohled na život v 1. století. Pompeje se rovněž staly námětem pro mnoho uměleckých děl, filmových či televizních zpracování a knih.
Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje Památky

Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje

Babiččino údolí v Kladském pomezí, to nejsou jen zámek Ratibořice a Staré bělidlo. Pokud se vydáte proti proudu řeky Úpy, narazíte na zříceninu hradu Vízmburk nazývanou také Východočeské Pompeje. V 70. letech 20. století byl znovuobjeven při archeologickém výzkumu.

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Pestrá kopcovitá krajina u polských hranic nenabízí jen notoricky známá skalní města Adršpach a Broumovské stěny. Najdete zde tiché kouty nádherných přírodních scenérií, kde se budete toulat zapomenutými obchodními stezkami, bludišti skal i nejedním romantickým údolím. Na své si přijdou i obdivovatelé zámeckých interiérů a do svých expozic zvou také muzea či hraniční pevnosti.

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové v Úpici Kultura

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové v Úpici

Mezi stálé expozice patří obrazy J. W. Mezerové, rodina Čapkova, národopisná expozice, Vízmburk a sbírka zbraní. Kromě stálých expozic jsou zde pravidelně obměňovány tématické výstavy. Muzeum je umístěno v budově staré radnice na náměstí v Úpici.

Cesta Boženy Němcové Letní sporty

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.

Úpice

Úpice

Město v údolí řeky Úpy v Krkonošském podhůří je centrem Jestřebích hor. Úpice vznikla jako strážní osada na odbočce zemské stezky do Slezska u brodu přes řeku Úpu. Kdysi patřila k vízmburskému panství pánů z Dubé, kteří Úpici udělili četná práva včetně práva hrdelního, tržního a vaření piva.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují Památky

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Výlety pro samotáře: objevte kouzlo Podkrkonoší

Výlety pro samotáře: objevte kouzlo Podkrkonoší

Naše nejvyšší hory jsou plné turistů snad v každém ročním období, a přece se v jejich podhůří najdou místa, která stojí stranou hlavních turistických cest, a přitom nabízejí krásné výhledy, tichá zastavení v krajině i historické památky. Udělejte si výlet do kraje K. J. Erbena a K. V. Raise.

Další aktuality

Jičín se opět stal městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých proníhá od 11. do 15. září v Jičíně! Podtitul 33. ročníku zní Věda děda Vševěda. Během festivalu Jičín – město pohádky se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
12. září 2024 11:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech budou oslavou sklizně a zemědělství – pro rok 2024 zrušeno

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní jubikejní 20. ročník se koná v pátek 13. a v sobotu 14. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, výstava drobných i velkých hospodářských zvířat, tradiční řemesla, dožínkové tržiště a farmářské stánky, slaměné hřiště, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
12. září 2024 8:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Kuks bude v sobotu patřít vínu

Druhý víkend v září vždy patří slavnostem vína a burčáku v romantickém prostředí Hospitalu Kuks. Nejinak tomu bude i letos – na Kuks se v sobotu 14. září 2024 sjede několik desítek vinařů nejen z vinařské oblasti Čechy, Morava, ale i ze zahraniční provenience, aby představili návštěvníkům své nejlepší produkty, které nabízejí. A pro milovníky vína máme ještě jednu dobrou zprávu: letos opět poteče víno po zámeckém schodišti!
9. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Orlickými horami provází děti princezna Kačenka

Pokud na výlet do Orlických hor vyrážíte se svými dětmi, pak je můžete zabavit a potěšit pohádkovým putování po horách. Putování po Kačenčině pohádkové říši je hra, kterou každoročně pořádají horské obce sdružené v "pohádkové říši" Orlických hor. Navíc v Deštném v Orlických horách vznikla pro děti speciální pohádková stezka, na které zažijí spolu s Kačenkou všelijaká dobrodružství. Stezka je každoročně v provozu od 1. května do 31. října.
8. září 2024 0:04
Zážitky, Královéhradecký kraj

Září v broumovském klášteře bude ve znamení burčákobraní a Podzimního trhu

Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat pohodovou atmosféru sousedských trhů! Potkat se, popovídat si, relaxovat u hudby, ochutnat burčák nebo nakoupit regionální produkty na trhu… To budou hlavní cíle dvou tradičních zářijových akcí v broumovském klášteře: Klášterního Burčákobraní, které se bude konat v sobotu 7. září, a Podzimního trhu, který na nádvoří kláštera „vyroste“ v sobotu 21. září. Na obě akce je vstup zdarma. Návštěvníky čeká široká nabídka lokálních produktů.
5. září 2024 13:15
Zážitky, Královéhradecký kraj

V České Skalici se chystají Jiřinkové slavnosti

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu neodmyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 6. až 8. září 2024. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.
3. září 2024 14:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda

V sobotu 7. září 2024 se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program, který se na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, odehraje v centru města Náchoda. Těšit se můžete na divadlo, hudbu, prodejní stánky i komentované prohlídky muzea.
2. září 2024 7:09
Zážitky, Královéhradecký kraj

Nevíte, kam na výlet an Hradecku? Vyzkoušejte Fajnpark u Chlumce nad Cidlinou

Užijte si skvělý den s dětmi při návštěvě zábavního parku, který nabízí atrakce pro malé i velké! Fajnpark nedaleko Chlumce nad Cidlinou láká na trampolíny, zvířátka, dinosaury nebo třeba autodráhu s Ufo Cars. Otevřeno je tu od dubna do konce října.
31. srpen 2024 10:00
Zážitky, Královéhradecký kraj