Úvod > Aktuality > #světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu
Památky

#světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu

  • Vydáno27. října 2021
Jeden z nejkrásnějších českých hradů si zamilovala řad českých knížat a králů. Snadno si ho oblíbíte i vy: Křivoklátem prochází několik prohlídkových tras, do okolí se rozhlédnete z vysoké válcové věže a v hradní krčmě nebo u stánků na nádvoří si můžete dát něco dobrého k snědku. Hrad je sice schovaný mezi kopci, ale na místa, odkud se na něj otvírají hezké výhledy, vedou upravené vycházkové trasy. Poradíme vám, co na hradě podniknout a kde najdete nejhezčí záběr pro společnou fotku!
Dva impozantní středověké hrady: hrad Křivoklát a hrad Bran, nejnavštěvovanější turistická památka Rumunska
Křivoklát
Bran
Nádherná hradní kaple, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, bohaté Fürstenberské muzeum a obrazárna, bývalé vězení a mučírny s mučicími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem anebo hejtmanství s příležitostnými výstavami: to je stručné představení hradu Křivoklát. Tip pro romantiky? Vydejte se do Křivoklátu vlakem, vyhnete se hledání místa na parkovištích a užijete si romantickou jízdu motoráčkem z Berouna údolím Berounky nebo z Rakovníka údolím Rakovnického potoka. Cesta z vlakové stanice k hradní bráně měří jen něco málo přes půl kilometru.
 

Křivoklátští slavíciHistorie Křivoklátu se začala psát ve 12. století a už za panování Přemysla Otakara II. to byl rozsáhlý, velkolepý královský hrad. Vypráví se o něm spousta příběhů, nejkrásnější z křivoklátských pověstí nás zavede do dob Karla IV. Na Křivoklátě strávil velmi šťastné časy, a to navzdory nepříjemným zážitkům z dětství. Jeho otec Jan Lucemburský se obával, že se Eliška Přemyslovna chystá synovým jménem převzít vládu v zemi, a tak královské batole nechal uvěznit napřed na Lokti a potom právě na Křivoklátě. Chlapec tu v odloučení od matky strávil tři roky, než jej roku 1323 odeslali na výchovu k francouzskému královskému dvoru.

Už jako sedmiletého jej oženili se stejně starou Blankou z Valois. Po návratu do Čech se manželé usadili na Křivoklátě a právě tady se v květnu 1335 narodila jejich první dcera Markéta. Podle pověsti tehdy Karel zaměstnal všechny lovce a ptáčníky, kteří měli z okolních lesů pod okna Blančiných komnat sehnat slavíky z širokého okolí. Zpěv slavíků mladou maminku těšil v šestinedělí i později v osamění, když její muž odjížděl za vladařskými povinnostmi.Později, už jako císař, rozkázal Karel IV. svým křivoklátským poddaným, aby se o stejné rozptýlení postarali každé královně, která by na Křivoklátě přivedla na svět své dítě. Této pocty se ale prý dostalo už jen jediné ženě – Filipíně Welserové, tajné manželce arciknížete Ferdinanda Tyrolského, která v roce 1560 porodila na Křivoklátě syna Karla a o tři roky později dvojčata Filipa a Marii.
 

Hrad známý z filmových pohádekHradem prochází tři prohlídkové trasy v trvání od hodiny do přibližně hodiny a půl, speciální okruhy pro školy a volný okruh bez průvodce spojený s prohlídkou hradeb a návštěvou velké věže, Křivoklát nabízí i zimní prohlídky. Leckterá místa vám budou povědomá, namátkou horní nádvoří, věznice s mučírnou a hladomornou anebo velký královský sál, po Vladislavském sále na Pražském hradě druhý největší gotický sál v Česku. Není divu, snad ještě víc korunovaných hlav než ve skutečnosti hostil Křivoklát na filmovém plátně. Natáčely se tu pohádky Třetí princ, Jak se budí princezny a Tři veteráni, scénky z Křivoklátu se objevují i v pohádce Anděl Páně, muzikálu Noc na Karlštejně, filmech Slasti otce vlasti, Johanka z Arku nebo Bathory. Na hradě se zastavily i hollywoodské hvězdy, například Matt Damon a Heath Ledger v pohádkové Kletbě bratří Grimmů.
 

Středověké poklady ve StříbrniciZa vidění stojí i pokladnice zvaná Stříbrnice; nachází se v přízemí pod Královským sálem a za husitských válek sem Zikmund Lucemburský nechal převézt české korunovační klenoty. Později se tu skladovaly zbraně hradní posádky nebo ulovená zvěř z okolních lesů. Nyní si tu prohlédnete dva modely hradu, archeologické nálezy i původní dubové dveře z roku 1490. Až si budete lámat hlavu, jak je možné tak přesně odhadnout rok jejich vzniku, podívejte se na ně pozorněji: kolem dveří na kovové aplikaci se dodnes zachoval původní nápis „Letha boziho tisiczeho cztirsteho sedmdesateho devateho ty su dwerze dielany za Hrozska z Prossowicz hitmana na hradku Krivoklatu.“ Dveře byly poškozeny požárem v roce 1826, a proto Fürstenberkové nechali do vchodu vsadit jejich věrnou kopii. Mimochodem, klepadlo je ještě starší, pochází z doby kolem roku 1250.

Prohlídky hradu si můžete zpestřit doprovodnými výstavami, oblíbené mezi dětmi jsou i ukázky střelby z kuší a luků, malé tržiště na velkém nádvoří a také nedaleký lesní zážitkový areál s hřištěm. Po prohlídce anebo naopak před ní, pokud budete muset chvíli čekat, se po úzké pěšině vydejte k pomníku knížete Fürstenberka, užijte si patrně nejhezčí vyhlídku na hrad, a pokračujte na vyhlídku Paraplíčko nad řekou Berounkou. Cesta tam a zpátky vám zabere asi hodinu.
 

#světovéČesko a rumunský hrad Bran

  • Zatímco hrad Křivoklát si spíš než na strašidla potrpí na zajímavé historky, na hradě Bran nedaleko rumunského Brašova si užijí všichni fandové upírské tematiky. Přezdívá se mu Drákulův hrad, protože si jej irský spisovatel Bram Stoker (1847–1912) vybral jako předlohu pro sídlo svého upířího hraběte Draculy. Inspirací pro něj se navíc stal skutečný místní středověký vladař Vlad Dracula.
  • Vojenská pevnost, strategicky umístěná v Branském průsmyku, střežila přechod mezi dvěma rumunskými knížectvími, Transylvánií a Valašskem. Je nejnavštěvovanější turistickou památkou Rumunska, i když přímo na místě zájemce o prohlídku často odradí nekonečné fronty a dlouhé čekání.
  • Pokud se nenecháte odradit, možná vás překvapí, že hradní interiéry jsou vcelku moderně zařízené. Dochovaly se v podobě, jak je nechala upravit rumunská královna Marie v první polovině 20. století.
  • Slavného upíra tu potkáte doslova na každém kroku: cení zuby ze stěn, triček, hrnků, tašek a tisíců turistických suvenýrů.
Berounskem a Křivoklátskem po stopách Karla IV. na kole

Berounskem a Křivoklátskem po stopách Karla IV. na kole

S osobností českého krále a římského císaře Karla IV., jedné z nejvýznamnějších osobností národních dějin, je spojena řada mýtů a legend, které určitě všichni znáte – zákaz vstupu žen na Karlštejn, jeho uvěznění na Křivoklátě nebo pověst o hradu Karlík, který byl podle nejslavnějšího fabulátora českých dějin Hájka z Libočan, vystavěn pro české královny. Tuto hypotézu později Jaroslav Vrchlický zakomponoval do své hry Noc na Karlštejně. Naše trasa vhodná pro statné cyklisty vede právě těmito místy, kde odhalíte, jak to bylo doopravdy.

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Lesnický park Křivoklátsko

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Naučná stezka Brdatka u hradu Křivoklát

Naučná stezka Brdatka u hradu Křivoklát

Naučná stezka se nachází v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko – spojuje městys Křivoklát s obcí Zbečno přes území přírodní rezervace Brdatka, rozkládající se na strmém zalesněném svahu nad řekou Berounkou.

Křivoklát

Křivoklát

Impozantní lovecký hrad Křivoklát zná každý, ale znáte také jeho okolí a stejnojmenné městečko? Původně šlo o osadu drobných řemeslníků, která pod hradem vznikla na přelomu 14. a 15. století a říkalo se jí Budy. Společně s Čamrdovsí, Častonicemi a Amalínem se spojila do dnešního Křivoklátu.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Křivoklátské okruhy – vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy – vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy jsou systémem atraktivních silničních cyklistických tras různé obtížnosti využívajícím komunikace s minimálním provozem a současně kvalitním povrchem pro pohodlnou a co možná nejbezpečnější cyklistiku.

Rekreačně naučný areál Křivoklát – Lesní hřiště

Rekreačně naučný areál Křivoklát – Lesní hřiště

Rekreačně naučný areál Křivoklát Lesní hřiště nabízí několik možností jak příjemně strávit volný čas v přírodě. Nechybí tu ani lanová dráha, skluzavka, sportovní hřiště a připraveno je i ohniště. Areál je přístupný celoročně široké veřejnosti a vstup je zdarma.

Kellyho Žalář – dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě

Kellyho Žalář – dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě

Zaklapnou za vámi těžké dveře a ocitnete se ve středověké cele, ve které byl v 16. století Rudolfem II. vězněn alchymista magistr Edward Kelley.Vydejte se na cestu do tajemné minulosti, zapojte svůj důvtip, řešte hádanky a pokuste se během 69 minut dostat zpět na denní světlo.

Pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka na Křivoklátě

Pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka na Křivoklátě

Pomník byl postaven v letech 1858 – 1860 jako úcta a památka Karlu Egonu II. z Fürstenbergu, jehož busta z bílého mramoru je umístěna ve středu monumentu.

Královským Křivoklátskem s průvodcem v zelené kamizole

Královským Křivoklátskem s průvodcem v zelené kamizole

Lesní správa Křivoklát provádí turisty nejzajímavějšími místy Křivoklátska, k tomu nabízí zajímavý doplňkový program, stylové ubytování v několika lokalitách.

Další aktuality

Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou

O víkendu 10. a 11. června 2023 ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 200 vybraných hrnčířů a keramiků. Najdete zde nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale také širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akce bývají rovněž koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.
Středočeský kraj | Kultura

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 10. až 11. června 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Historické traktory a zemědělské stroje v pohybu uvidíte v Čáslavi

Zájemce o historickou zemědělskou techniku láká na tradiční akci muzeum v Čáslavi. Pro návštěvníky je připraven ve dnech 3. a 4. 6. 2023 bohatý program. Tradičně budou předváděny v chodu unikátní exponáty ze sbírek muzea, ale i od soukromých sběratelů. Po celý víkend bude probíhat předváděcí akce historické zemědělské techniky s názvem Pradědečkův traktor.
Středočeský kraj | Kultura

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 3. a 4. června se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
Středočeský kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Sedlec

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
Středočeský kraj | Památky

Do Kutné Hory se po třech letech vrátí Královské stříbření

Poslední červnový víkend 24. a 25. 6. 2023 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po dvacáté deváté. V uplynulých třech letech se Stříbření z různých důvodů neuskutečnilo. Pořadatelé si letos dali za cíl obnovit akci tak, jak ji diváci znají. Proto je i v letošním roce připravena ve známém konceptu a se všemi stálými účinkujícími, kteří již ke Stříbření zkrátka patří.
Středočeský kraj | Zážitky

Přijelo panstvo: ubytujte se na hradech a zámcích jako zámečtí páni

Na portálu Kudy z nudy najdete ubytování mnoha stylů a kategorií, dokonce i v chatičkách bez elektřiny anebo v chalupách, kde se vyspíte na peci. Co když se ale budete podobně jako hrdinové z pohádek chtít ubytovat v sídlech králů a princezen? Zámeckých hotelů je spousta, mnohem méně je však hradů či zámků, kde budete téměř sami. Na portálu Kudy z nudy ale víme o místech, kde se budete cítit jako panstvo, které přijelo na své sídlo, kde si užijete romantiku starých časů, z hradeb se rozhlédnete po svém dočasném panství a pak se uložíte do měkoučkých postelí pod načechranými nebesy.
Středočeský kraj | Ubytování

Objevte kouzlo francouzské zahrady na zámku Dobříš a interaktivních výstav o lese a vodě

Rokoková památka z 18. století, francouzský park s překrásnými buxusy, fontánami, majestátnými sousošími a květinovou výsadbou, unikátní nově zrekonstruovaná Oranžérie s mnoha výstavami pro celé rodiny, kterým dominuje postava Krtečka, legendární pohádkové postavičky od Zdeňka Milera. Zámek Dobříš je prostředí s výrazným geniem loci a pro své návštěvníky nabízí širokou nabídku vyžití. Navštívit ho můžete od středy do neděle, o letních prázdninách pak denně kromě pondělí.
Středočeský kraj | Památky