Úvod > Aktuality > #světovéČesko a hrad Helfštýn: kov, sklo, kámen a palác se skleněným stropem
Památky

#světovéČesko a hrad Helfštýn: kov, sklo, kámen a palác se skleněným stropem

  • Vydáno16. března 2021
Helfštýn nabízí přehlídku zajímavostí, které na jiných hradech neuvidíte: v rozlehlém areálu porůznu objevíte kovové artefakty, které vznikají přímo před očima návštěvníků při každoročním mezinárodním kovářském setkání Hefaiston, nepřehlédnutelné jsou i kovářské pece na nádvoří a nově i hradní palác se skleněnou střechou a prvky z oceli. Hrad vás navíc ohromí svým rozsahem, spoustou pěkných zákoutí a fascinujícími výhledy.
Průhledné střechy při pohledu z okolí neruší, návštěvníkům ale poskytují nebývalý komfort: hradní palác na Helfštýně a rezidence saských kurfiřtů v Drážďanech
Helfštýn
Drážďany

Až se hrad Helfštýn opět otevře, nabídne nejenom známé výhledy do okolí

Traduje se, že hrad Helfštýn, který se tyčí vysoko nad údolím Moravské brány, je hned za Pražským hradem druhým největším hradním komplexem v České republice. Jeho historie sahá až do 14. století a výlet sem se vyplatí díky nedávno dokončené rekonstrukci: právě kvůli netradiční obnově jsme na portálu Kudy z nudy zařadili hrad Helfštýn do přehledu 21 nejkrásnějších proměn roku 2021.
 

Helfštýn: tři čtvrtě kilometru dlouhá procházka hradem

Když půjdete Pražským hradem, od Platzerova sousoší Souboje Titánů u prvního nádvoří až k Černé věži ujdete téměř tři čtvrtě kilometru. Na Helfštýně je to od hlavní brány až ke starému hradnímu paláci jen o málo méně, ale přesně tak dlouhou cestu musíte projít tam a zase zpět k hlavní bráně, pokud chcete vidět zlatý hřeb celé rekonstrukce. Stavba z kamene, skla a kovu je dokonalým důkazem toho, že středověká památka může jít ruku v ruce s moderní architekturou.

Renesanční hradní palác byl nepřístupný už od roku 2014 kvůli padajícímu zdivu. Přáním Olomouckého kraje coby majitele hradu byla rekonstrukce paláce společně s výstavbou nové střechy, památkáři zároveň vyžadovali, aby střecha nepřesahovala úroveň obvodových stěn a nerušila pohled na hrad z dálky.

Jak se staví hrad?

Architekti z Atelieru-r si nejprve z tisíců snímků dronu vytvořili 3D model hradu a zmapovali veškeré neobvykle tvarované zdi, typy omítek a úpravy povrchů. Nad rámec zadání technické rekonstrukce se pak snažili doplnit historickou budovu současnou architekturou, která by byla přitažlivá a zároveň našla praktické využití.

Celý koncept je založen na respektu k historické budově. S historickým vývojem paláce vás seznámí nové vyhlídkové trasy, které spojují přízemí s nově přístupnými vyššími úrovněmi paláce. Každá část je z jiného materiálu: cesty v přízemí jsou z leštěného betonu, schodiště a lávky z cortenu, speciální slitiny železa, která prochází korozí, zraje a odpovídá struktuře starých historických zdí. Palác shora částečně zakrývá skleněná střecha na ocelových nosnících. Nově přidané současné prvky jsou v historické konstrukci jasně rozeznatelné, přitom ale neruší a naopak hradu dodávají novou atmosféru. Podívejte se na fotografie, určitě se vám budou líbit.
 

Ničím nerušený výhled

Pokud jste už na Helfštýně byli, víte, že jedním z nejlepších momentů je téměř dokonalý kruhový výhled do okolí. O ten rozhodně nepřijdete: skleněné střechy zakrývají pouze několik kamenných komnat, další prostory zůstaly otevřené a povzbuzují k pohledu vzhůru k nebi. Nahoru vede točité cortenové schodiště a to, co kdysi bývalo střechou, se nyní stalo novou vyhlídkovou trasou. Přibyly také robustní lavičky ze dřeva a ocelové konstrukce, zpevňující celý hrad.
 

Diamantová střecha zámku v Drážďanech

  • Podobně jako další stavby v Drážďanech byla i bývalá rezidence saských kurfiřtů ležící naproti Zwingeru těžce poškozena při bombardování za druhé světové války. Po rekonstrukci zakrývá vnitřní nádvoří nezvyklá moderní průhledná střecha z dílků ve tvaru diamantů: pod ní vzniklo nové foyer, takže návštěvníci už nemusí čekat na prohlídky ve frontách a v dešti.
  • Podobně jako na Helfštýně i v Drážďanech si památkáři přáli, aby střecha byla zvenčí co nejméně vidět. To se splnilo, z ulice ji nespatříte. Jiný ale je pohled z dálky: nová kupole vytváří v drážďanském panoramatu působivý moderní akcent a obohacuje město o další prvek, který stojí za to vidět.
  • Kupole se skládá z dvojitě zakřivené ocelové mřížové skořepiny s 256 diamanty různých velikostí a zakřivení. Je devět metrů vysoká, má plochu 1400 metrů čtverečních a jednotlivé plochy vyplňují membránové polštáře z ETFE fólie. Na rozdíl od skla je pod ní lepší akustika, je mnohem lehčí a díky ventilačním lamelám se dokáže vyrovnávat i s vyššími teplotami v horkých letních dnech a odvětráváním.
  • Motiv diamantové struktury je velmi důležitý: je typický nejenom pro renesanční památky, ale také pro samotné Drážďany, objevuje se i na klenbách reprezentačních zámeckých sálů.

Hra světla a stínu

Kouzlo je v detailu: hra světla a stínu na hradě Helfštýn a diamantová střecha zámku v Drážďanech
Helfštýn
Drážďany
Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

V Lipníku nad Bečvou si prohlédnete nejlépe dochované městské hradby na Moravě s baštami, náměstí s renesančními a barokními domy, renesanční zámek, zvonici a několik kostelů. Skutečný klenot představuje synagoga uprostřed staré židovské čtvrti, milou kuriozitou je nábřeží Járy Cimrmana.

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Hefaiston na hradě Helfštýn 2023

25.8.
27.8.
Hefaiston na hradě Helfštýn 2023

41. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí již tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.

Lanové bludiště Helfštýn

Lanové bludiště Helfštýn

Outdoor centrum Helfštýn se nachází nad údolím Moravské brány ve stínu hradu Helfštýn. Je ideálním místem pro rodinné výlety, školní akce, aktivní odpočinek, zábavu a nevšední zážitky. Jako jediné v České republice nabízí Lanové bludiště!

Planá hrušeň na Helfštýně

Planá hrušeň na Helfštýně

Stáří plané hrušně na hradě Helfštýně se odhaduje na 250 let. Vyrůstá přímo ze skalnatého podloží strmé stěny příkopu. Kořeny musí bojovat o každý milimetr s bránícím se kamenem. Samozřejmě nechybí ani zajímavá pověst.

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Oblast Moravské brány nabízí na poměrně malém území mezi městy Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice širokou nabídku turistických zajímavostí a lákadel, jejichž návštěvu si můžete naplánovat jak v létě, tak i v zimě.

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Další aktuality

Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?

Rádi byste se podívali do mlýnů, které opravdu fungují a melou, a odhalili pár zajímavostí z provozů, kde se denně pracuje? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na exkurze do kraje pod Králickým Sněžníkem nebo do Frenštátu pod Radhoštěm. Představíme vám také mlýny, které sice již aktivně mouku nevyrábí, ale donedávna se v nich ještě mlelo a jak vypadalo mlynářské řemeslo vám ukáží v zajímavých expozicích.
Olomoucký kraj | Životní styl

Sedm nejznámějších vražd na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Obětí mordů na českých a moravských hradech a zámcích se stali králové, šlechtici, lazebnice, vojevůdci, důstojníci, ale i obyčejní lidé. Vybrali jsme ty nejznámější zločiny, objasněné i záhadné, a dokonce i takový, který se nikdy nestal. A budete se divit: mezi vrahy je i jeden zahradník!
Olomoucký kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Olomouckého kraje

Jaké proměny prožil Olomoucký kraj během posledních třiceti let? Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci byl zaspán mezi památky UNESCO, poprvé jsme se mohli podívat například na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, do termálního parku ve Velkých Losinách, Arcidiecézního muzea v Olomouci anebo se projet na kole po Rychlebských stezkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Olomouckým krajem rok za rokem!
Olomoucký kraj | Zážitky

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevřely březnové Zimní prohlídky už ve středu 1. března 2023. Trasa je přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Od března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který víkend nabízí možnost obdivovat jeho prostory. Od 4. března 2023 bude na hradě otevřeno vždy o víkendech, a to od 9 do 16 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Jesenickem se prožene Jelyman – závod na běžkách seriálu SkiTour

Závod otevřený všem milovníkům bílé stopy v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku se chystá na víkend 25. a 26. února 2023. Užijte si možnost pořádně si zazávodit na trasách 40 km, 20 km, či 10 km. Trasa vás povede z Velkého Vrbna a zpět v okolí horské chaty Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Výročí měsíce: 500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a překladatele Nového zákona

20. února 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog. A také překladatel Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické. Také díky Janu Blahoslavovi je čeština tak krásná: srozumitelný, jasný a vytříbený jazyk prvního českého překladu bible z původních jazyků totiž ovlivnil vývoj spisovné češtiny v době národního obrození.
Olomoucký kraj | Památky

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Jeseníkách

Zimní sezóna je v plném proudu, tak proč nevyrazit na hory? Pokud se rozhodnete pro Jeseníky, má pro vás Kudy z nudy tipy na nejlepší a nejoblíbenější ski areály v tomto pohoří. Vybírat můžete například ze sjezdovek v Karlově pod Pradědem, na Červenohorském sedle, na Ramzové, Ovčárně a dalších místech.
Olomoucký kraj | Zimní sporty