Úvod > Aktuality > #světovéČesko a houpavá lávka ve Svatošských skalách: adrenalin nad Ohří
Příroda

#světovéČesko a houpavá lávka ve Svatošských skalách: adrenalin nad Ohří

  • Vydáno9. července 2021
Visuté mosty, schodiště a lávky se vám občas postarají o zážitky plné dobrodružství a adrenalinu. Leckomu stačí drobný pohyb pod nohama, ale někde se pohoupáte opravdu pořádně: třeba na lávkách přes řeku Ohři u Svatošských skal.
Jen se tak trochu zhoupnout můžete na výletech po houpavých mostech: stará lávka přes Ohři u Svatošských skal a Capilano Suspension Bridge v kanadském Vancouveru
 lávka přes Ohři u Svatošských skal
Capilano Suspension Bridge, Vancouver
Jedno z oblíbených výletních míst v okolí Karlových Varů najdete kousek od města v hlubokém kaňonu řeky Ohře. Svatošské skály leží mezi Loktem a známým lázeňským městem, z městské části Doubí k nim vede pohodlná asfaltová cesta – ideální pro výlet pěšky, na kole či kolečkových bruslích. Romantická procházka vede po pravém břehu řeky, až se před vámi po několika kilometrech otevře výhled na Svatošské skály na protějším břehu.
 

Nová lávka přes Ohři u Svatošských skalOba břehy přímo pod Svatošskými skalami spojovala letitá lávka, která se citelně pohupovala. Není sice v perfektním technickém stavu, ale stále ještě stojí. Protože však okolo skal vede několik mezinárodních cyklotras i naučná stezka, a kromě pěších turistů a cyklistů úzký můstek využívají v letních měsících i vodáci, kteří po něm chodí k restauracím, jde o hodně frekventované místo. Když stará lávka přestala stačit, vznikla o kousek výš po proudu nová lávka. Na jejím místě kdysi stával most, v roce 1928 poškozený povodní; zbyly po něm jen betonový pilíř v řece a zbytky pilíře a opěry na levém břehu. Právě tudy nyní vede nová lávka, 61,5 metru dlouhá a natolik široká, že ji díky moderní konstrukci v případě nutnosti mohou použít i záchranáři. Mostovka je z dubu, zábradlí z modřínového dřeva má tvar takzvaných ondřejských křížů. A skvělá zpráva? Také se houpe!
 

Zkamenělí svatebčané nad houpací lávkou

Lidská fantazie nezná mezí, a tak Svatošské skály a bizarní skalní jehly, stěny i věže tyčící se nad řekou do výšky několika desítek metrů opředla pověstí o zkamenělém svatebním průvodu. Nejznámější verze vypráví, že svatebčany zaklela vodní víla z řeky Ohře, opuštěná nevěrným ženichem Janem Svatošem. Na informačních panelech je pečlivě vyznačeno pořadí jednotlivých postav, a tak směrem od západu k východu před vámi defilují mírně stranou stojící Kapucín a Ministranti, přímo nad starou lávkou se pak tyčí Ženich s Nevěstou, rozložitý Páter a za ním Svědkové, opodál pak stojí Muzikanti, Tchán, Tchýně a nakonec Zámek coby místo, kam průvod nikdy nedojel. Skalních útvarů je ale v okolí víc, pojmenovaných i bezejmenných: z říčního meandru směrem k Lokti na celou scénu dohlíží Strážce zvaný též Samotář, skále nad cestou od Karlových Varů se zase říká Trpaslík. Nic vám nebrání v pátrání po dalších členech svatebního průvodu a projít se po okolí, abyste mohli v klidu naslouchat šumění řeky a užít si chvíle klidu. Přestože se zdá, že Svatošské skály jsou jen pro horolezce, s určitou opatrností se na většinu skal dá dostat zezadu. Nejhezčí výhledy jsou prý ze Zámku, odkud je pěkně vidět jak do okolí, tak dolů k restauracím a řece Ohři se starším houpacím mostem.
 

Jan Svatoš alias Hans Heiling

Skály se již v první polovině 19. století staly oblíbeným výletním cílem karlovarských lázeňských hostů. Stejně jako jiná romantická místa v okolí přitahovaly umělce, a tak si Svatošských skal všiml Goethe, bratři Grimmové a další. Motiv o zkamenělém průvodu se objevuje v opeře Hans Heiling / Jan Svatoš Heinricha Augusta Marschnera, pěkně zpracovanou pověst najdete také v knížce Zdeňka Šmída Strašidla a krásné panny. Neváhejte a přečtěte si ji, určitě tam najdete spousty dalších inspirativních výletních tipů z Karlovarska!

A pokud se vám houpavé lávky líbí, zajděte se projít i po jiných podobných stavbách. Pohupuje se například zavěšená lávka přes řeku Ohři u Šabiny, lávka přes Václavský jez v Písku i lávka přes řeku Moravu mezi Stření a Lhotou nad Moravou v Litovelském Pomoraví. Ve větru se mírně kýve i rozhledna na Čebínce nebo rozhledna na Kelčském Javorníku.
 

#světovéČesko a nejdelší visutý most na světě

  • Jen pár kilometrů od centra kanadského Vancouveru najdete úžasnou a vyhledávanou adrenalinovou atrakci, která se jmenuje Capilano Suspension Bridge. Visutý most je upevněný pouze na svém začátku a konci, a tak když po něm procházejí turisté, pořádně se houpe.
  • Most je 136 metrů dlouhý a vede 70 metrů nad řekou Capilano. Jeho zvláštností je, že nejde o novodobou turistikou atrakci: v roce 1889 ho postavil skotský inženýr George Grant McKay a byl určený pro snazší přístup k pile. Výletníkům začal sloužit až po rekonstrukci v polovině 20. století a dnes patří k oblíbeným atrakcím Vancouveru.
  • V přírodním parku podél řeky najdete další lákadla, například další visuté mosty vedoucí lesem ve výšce 30 metrů nad zemí (obdoba našich stezek korunami stromů) anebo visuté lávky, obtáčející skály; některé z nich mají skleněné chodníky.
Výlety na místa známá z legend a pověstí

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Prozkoumejte tajemná zákoutí české a moravské krajiny, opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vyprávějí z generace na generaci. Poznejte místa, kde spí udatní rytíři nebo kde čert vyoral velkou brázdu. Prozradíme vám, kudy jezdí kocouří spřežení pana Krčína anebo kde potkat přízraky z umrlčí kaple.

10 tipů na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku

10 tipů na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku

Krušné hory s mnoha rašeliništi i rozeklanými vrcholy, málo známé Smrčiny či hornatý ostrov zeleně Slavkovský les s močály a vývěry minerálních pramenů, kam patří i Soos, přezdívaný český Yellowstone… to vše nabízí Západočeské lázně, region protkaný sítí turistických cest, které zvou na výlety za přírodními zajímavostmi od jara do zimy.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Loket

Loket

Město na výrazném skalním ostrohu s nádherným středověkým hradem a ze tří stran obtékané řekou Ohří má pěkné náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice a řadou měšťanských historických domů. Právě tady, na terase hotelu Bílý kůň, prý požádal Johann Wolfgang Goethe o ruku Ulriku von Lewetzov.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Lehká trasa bez většího převýšení v délce 110 km a vede přes regiony Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko a Ostrovsko. Cyklostezka Ohře navazuje na Valdštejnovu cyklostezku v Bavorsku označenou jako Wallenstein-Radweg.

Zkamenělá svatba ve Svatošských skalách

Zkamenělá svatba ve Svatošských skalách

Mezi Loktem a Karlovými Vary protéká Ohře romantickým hlubokým údolím, které patří k nejhezčím říčním úsekům u nás. Břehy po levé straně lemují Svatošské skály, mohutné žulové stěny a věže, které obestírají roztodivné pověsti. Ta nejznámější vypráví o zhrzené lásce a krutém trestu, kdy lesní víla proměnila průvod svatebčanů v kámen.

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály je zaměřená na historii osídlení a archeologii, hornictví, geologii a ekologii. Začíná v Karlových Varech – Doubí a končí v obci Hory.

Svatošky dětský ráj u řeky Ohře

Svatošky dětský ráj u řeky Ohře

Volnočasový areál Svatošky pro rodiny s dětmi nabízí ubytování, občerstvení, jízdu na indiánských koních, vzduchovou trampolínu, lanové centrum a také minizoo. Nachází v místě bývalého tábora České pošty v kouzelném prostředí Svatošských skal jen 200 metrů za houpacím mostem.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Další aktuality

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od 5. listopadu do 26. března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
Karlovarský kraj | Památky

Ekofarmy Karlovarského kraje: tipy, kam za relaxací i skvělými bioprodukty

Chybí vám k pocitu štěstí příroda, klid a relaxace? Pak je pro vás výlet na farmu skvělým řešením! Dopřejte si pár dnů na venkově a věnujte se docela obyčejným věcem, jako jsou procházky, práce kolem hospodářství, péče o zvířata, projížďky na koních, rybolov, houbaření a hlavně – ochutnávání domácích dobrot.
Karlovarský kraj | Životní styl

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 3. listopadu 2023. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
Karlovarský kraj | Zážitky

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?
Karlovarský kraj | Zážitky

Lázeňský festival jablek se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 15. října se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních dvanáctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
Karlovarský kraj | Gurmánská turistika

V Karlových Varech začala nová koncertní sezóna

Nejen léčebné prameny a mezinárodní filmový festival proslavily největší západočeské lázně. Pojmem je Karlovarský symfonický orchestr. Ten právě vstoupil do nové koncertní sezóny 2023/24 a posluchačům přinese nezapomenutelné hudební zážitky. Těšit se mohou například na Mou vlast, závěrečný koncert Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, koncert v rámci Jazzfestu Karlovy Vary anebo vánoční koncerty.
Karlovarský kraj | Kultura

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
Karlovarský kraj | Letní sporty