Úvod > Aktuality > #světovéČesko a francouzský rod Rohanů na pohádkovém Sychrově
#světovéČesko a francouzský rod Rohanů na pohádkovém Sychrově
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a francouzský rod Rohanů na pohádkovém Sychrově

  • Vydáno1. září 2020
Vyřezávaná pohádka severu aneb novogotický zámek Sychrov sloužil 125 let jako rezidence rodu Rohanů. Přepychové komnaty a sály s bohatou řezbářskou výzdobou doplňuje anglický park s řadou romantických staveb, novinkou sezony je zbrusu nový prohlídkový okruh.

Dvě pohádková sídla Rohanů dělí stovky kilometrů a několik staletí

Sychrov
Château de Josselin
Kolébkou prastarého francouzského rodu Rohanů byla Bretaň, kde se o nich dá vystopovat nejstarší zmínka již v roce 951. Sychrovské panství zakoupili roku 1820 – a právě 200 let od tohoto okamžiku zámek Sychrov oslavil otevřením nového prohlídkového okruhu soukromými apartmány Arthura a Gabriely Rohanových.
 

Květ Francie na české půdě

Luxusní interiéry bohatě zařízené původním vybavením si můžete prohlédnout kdykoliv: zámek Sychrov je totiž přístupný celý rok, a to včetně pondělků. Získáte dokonalou představu, jak se bohaté šlechtické rodině ve druhé polovině 19. století žilo na venkovském sídle – a Rohanové skutečně patřili k výkvětu francouzské smetánky. V průběhu staletí se zařadili mezi deset nejvlivnějších šlechtických rodů a zastávali důležité vojenské, politické i církevní úřady. Coby přímí bratranci francouzských králů získali titul princů z královské krve a díky obratné sňatkové politice byli spřízněni téměř se všemi panovnickými rody v Evropě.

Tohle všechno se jim vymstilo po francouzské revoluci, a tak museli z rodné země uprchnout. Usadili se v rakouské monarchii a na rozdíl od jiných šlechtických rodů se většinou do Francie nevrátili, ale naopak pevně srostli s novou vlastí. Hlavním rodovým sídlem se stal právě zámek SychrovČeském ráji.
 

Rohanové a jejich pohádkový zámek

Protože si Rohanové potrpěli na reprezentaci, nechali Sychrov několikrát přestavovat. Dnešní novogotickou podobu zámek s neobvyklými červenými fasádami získal v polovině 19. století podle projektů zahraničních architektů, ovšem na umělecké výzdobě a výrobě vyřezávaných obkladů stěn a dveří, nábytku a dalších předmětů se podíleli výhradně domácí řemeslníci.

Také interiéry nové prohlídkové trasy prošly řadou změn, od původní barokní podoby přes klasicistní vzhled až po romantickou přestavbu na sklonku 19. století. Hlavní okruh je věnován osobnosti Kamila Rohana (1800–1892), v apartmánech na nové trase žila rodina Kamilova synovce, tedy Arthur Karel Benjamin Rohan (1826–1885) s manželkou Gabrielou, rozenou Waldestein-Wartenberg (1827–1890) a devíti dětmi. Za posledních Rohanů se interiéry využívaly pro ubytování letních hostů, později tu byly depozitáře a dokonce se plánoval byt pro kastelána. K tomu naštěstí nedošlo, a tak si opět můžete prohlížet orientální salon s původními koženými tapetami z Paříže, kardinálský pokoj připomínající čtyři kardinály z rodu Rohanů, soukromé apartmá Gabriely z Rohanu, kabinet kuriozit z cest po Africe, Americe i Evropě a další zajímavosti.

Vstupenka na nový prohlídkový okruh je možné koupit pouze on-line, zatím bude ve zkušebním provozu do 31. října.
 

Sychrovská Černá paní

Sychrov samozřejmě má vlastní strašidlo: dáma v naškrobených šustících sukních, která za nocí prochází zámeckými komnatami, však není Bílá, ale Černá paní. Jmenuje se Berta a nenosí smůlu, jak by člověk podle smutné barvy jejího roucha čekal, ale naopak je to strašidlo laskavé a dobromyslné. Berta, princezna z Rohanu a kněžna z Bouillonu (1782–1841) skutečně existovala; z donucení se prý provdala za svého strýce, ale jejich jediné dítě zemřelo při porodu. Berta přežila, ale už nikdy ji nikdo neviděl jinak než v černých smutečních šatech. Po zbytek života se věnovala charitě a lidumilné činnosti, po smrti se pak vrátila na Sychrov v podobě Černé Berty. Schválně, zda ji potkáte třeba při nočních či kostýmovaných prohlídkách?
 

Cesta Rohanů z Bretaně až do Čech

  • Každé léto se na Sychrově odehrávají dětské prohlídky s princeznou, během roku se pak koná řada festivalů, jarmarků, koncertů a výstav.
  • Zajděte se podívat také do zámeckého parku. V zámecké oranžerii objevíte kavárnu, v těsném sousedství pak stojí novogotická vodárenská věž. Vodojem sloužil k zásobování parku užitkovou vodou, která se dopravovala z Mohelky pomocí čerpadla, sestrojeného Romualdem Božkem.
  • V parku stojí také půvabná Rudolfova vyhlídka či romantická zřícenina Arturův hrad, dvě věže spojené zdí s cimbuřím a bránou. Kolem něj prochází naučná stezka nazvaná Lesní putování s Kamilem Rohanem. Vede po pěšinách, které nechal v 19. století vytvořit Kamil Rohan nad údolím řeky Mohelky, a najdete na ní lesní altán a několik odpočívadel.
  • Na stopy šlechtického rodu Rohanů narazíte také na Ještědu u Rohanského kamene anebo na Štěpánce, legendární rozhledně Jizerských hor. Stavbu kamenné věže na vrchu Hvězda zahájil kníže Kamil Rohan v červenci 1847, ale práce se záhy zastavily. Proč? Podle legendy za to mohla podivná věštba, že kníže po dokončení rozhledny zemře. Na Hvězdě tak desítky let stálo nevzhledné torzo, které nakonec koupil horský spolek z nedalekého Kořenova a stavbu dokončil. Slavnostní otevření se odehrálo v srpnu 1892 a kníže Rohan skutečně měsíc poté zemřel. Možná v tom ale věštba byla nevinné: knížeti totiž bylo už 91 let.
  • Allainův kříž a novogotická Allainova věž u Lomnice nad Popelkou připomínají knížete Rohana, který tragicky zahynul při koňských dostizích.
  • Podobně pohádkovou tvář jako český Sychrov má i francouzský Château de Josselin. Sídlem rodu Rohanů je více než tisíc let, hraběte Rohana tu můžete potkat dodnes a tři věže s břidlicovými střechami, vyrůstající ze žulových hradeb nad řekou Oust a doplněné malebnými hrázděnými domy, jsou jedním ze symbolů Bretaně. Zámek je přístupný veřejnosti, takže si můžete prohlédnout také interiéry.
Naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem

Naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem

Naučná stezka vedoucí po pěšinách, které nechal v 19. století vytvořit Kamil Rohan nad údolím řeky Mohelky.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Rudolfova vyhlídka v zámeckém parku Sychrov

Rudolfova vyhlídka v zámeckém parku Sychrov

Rudolfova vyhlídka se nachází se v severní části zámeckého parku a otevírá se z ní nádherný pohled na okolní krajinu.

Arturův hrad v zámeckém areálu Sychrov

Arturův hrad v zámeckém areálu Sychrov

V zámeckém parku Sychrova lze nalézt umělou zříceninu – Arturův hrad.

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž byla postavena taktéž v novogotickém stylu roku 1891 podle návrhu Františka Wondrena. Tato novogotická věž nahradila původní vodojem, jehož podobu neznáme.

Cyklotrasa přes údolí Mohelky na Sychrov

Cyklotrasa přes údolí Mohelky na Sychrov

Cyklotrasa přes údolí Mohelky na Sychrov je dlouhá 12,8 km. Začíná v Hodkovicích nad Mohelkou, vede na Sychrov a zpět. Cestou si prohlédnete městskou památkovou zónu v Hodkovicích, projedete se údolím Mohelky a navštívit můžete také zámek Sychrov.

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově

12.11.
13.11.
Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. I letos jsme pro vás připravili premiéru nové pohádky.

Šíleně smutná princezna – pohádkové prohlídka na zámku Sychrově

28.10.
30.10.
Šíleně smutná princezna – pohádkové prohlídka na zámku Sychrově

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově.

Zámecká oranžerie na Sychrově

Zámecká oranžerie na Sychrově

Jedna z nejvýznamnějších staveb zámeckého parku.