!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře
#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiř
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře

Vydáno 6. července 2020
Milujete Francii a vše francouzské? Pak se nechte pozvat na báječný Francouzský trh na Kampě, do kalendáře si zapište srpnový koncert francouzské hudby na Francouzské ulici a naplánujte si letní výlet do některé z francouzských zahrad: tipů pro inspiraci najdete na Kudy z nudy víc než dost, novinkou je francouzská zahrada u zámku Dobříš, která po rekonstrukci za pár dní znovu otevře své brány. Anebo vás zlákáme na putování po zámcích podél české Loiry?

Francouzským zahradám vládne symetrie a perspektiva

Květná zahrada Kroměříž
Versailles Francie
Přehlídku všech typických prvků francouzského parku – tedy upravené terasy, cesty sypané pískem, letničkové záhony, sestříhané zimostrázy, fontány a vodní nádrže, sochy a upravená loubí – nabízí francouzská zahrada u zámku Dobříš. Po rozsáhlé rekonstrukci se znovu otvírá od středy 15. července. Na pátek 17. července si můžete rezervovat první komentované vycházky. Vstupné stojí 90 Kč, rodinné 200 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma. V červenci se komentované prohlídky budou konat vždy v pátek, v sobotu a v neděli, v srpnu pak od středy do neděle.

Do francouzského parku se samozřejmě můžete podívat i samostatně, bez komentované vycházky. Vstupné je 50 Kč (jednotné vstupné) a rodinné vstupné je 150 Kč.
 

Oslavte pád Bastily na Francouzském trhu na Kampě

Oslavy jednoho z nejvýznamnějších francouzských svátků, pádu Bastily, připomíná každý rok Francouzský trh na Kampě, Le Marché du 14 Juillet. V jednom z nejromantičtějších míst Prahy na ostrově Kampa se od úterý 14. července do neděle 19. července každý den od 10 do 22 hodin se představí vybraní prodejci a výrobci francouzských regionálních specialit. Co rozhodně musíte ochutnat? Například tradiční lahůdky z Le Marché, šneky z Bourgogne, bramborové koláče z Limousinu, vinařské poklady od Château De Croute, ústřice a speciality z Korsiky, sladké i slané bretaňské palačinky, klasické makronky, tartaletky a další dobroty. Chybět nebudou ani „bublinky“, tedy široký výběr šumivých vín ze všech možných regionů Francie, vyhlášené francouzské sýry nebo salámy a samozřejmě stylová hudba a levandule, od květin přes parfumérské výrobky a mýdla až po dekorační předměty. Připraven tentokrát bude i dopolední program pro děti.
 

Francouzské zahradní umění

Francouzskému zahradnímu umění, kde vládne symetrie a perspektiva, všechno má své vymezené místo a vyžaduje celoroční péči zkušených zahradníků, propadla řada zámků. Navštivte třeba zámecký park v Jaroměřicích nad Rokytnou, zámek Lednice nebo zámek Buchlovice. Ve francouzském stylu je upravená i část zahrady u zámku Milotice anebo zámecká zahrada ve Vizovicích, oči milovníků Francie potěší návštěva Květné zahrady v Kroměříži nebo malé francouzské zahrady u zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou
 

Pár francouzských zastavení na české Loiře

Fenoménem Podorlicka a zároveň výborným tipem, kam vyrazit v letních dnech, jsou zámky na řece Orlici, označované jako česká Loira. Stejně jako francouzská řeka i Divoká Orlice spojuje na několika kilometrech čtyři zámky a dva hrady. Které to jsou? Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, renesanční zámek Častolovice, renesanční zámek Doudleby nad Orlicí s bohatou sgrafitovou výzdobou a barokní zámek Potštejn, postavený podle vlastního návrhu hraběte Chamaré coby náhrada za starý a hrabětem zpustošený stejnojmenný hrad. Šestici doplňuje hrad Litice. Zámky na Orlici před časem získaly titul EDEN – Excelentní evropská destinace.
 

Další francouzské stopy

  • Klenotem všech francouzských parků je park u zámku Versailles, který pro Ludvíka XIV. vytvořil krajinný architekt André Le Nôtre. Zaujímá rozlohu 815 ha a na jeho území se nacházejí zahrady ve francouzském i anglickém stylu, zámky Velký a Malý Trianon a řada dalších menších staveb, fontán a soch. Roku 1979 byl společně se zámkem zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • kampaní #světovéČesko se můžete vypravit do míst, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říká české Versailles. Impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO, připomíná zejména rokokový zámek Nové Hrady se zahradami a labyrintem a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles. Leží v odlehlé krajině Osoblažského výběžku a dopraví vás k němu úzkorozchodná železnice, která do Osoblahy jezdí z Třemešné.
  • První koncert francouzské hudby na Francouzské ulici v Praze se chystá v úterý 11. srpna od 19 hodin; spoustu francouzských hitů bude hrát Natália Žufan s kapelou Absolut band.
Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Kostýmové prohlídky - půjčovna historických kostýmů na zámku Milotice

25.5.
28.10.
Kostýmové prohlídky - půjčovna historických kostýmů na zámku Milotice

K lákadlům zámku Milotice na Hodonínsku patří kostýmované prohlídky, kde zájemce oblékají do historických oděvů. Je však nutné se předem zarezervovat.

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 - 2020 revitalizací.

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Park a zahrada je chloubou zámku v Mníšku pod Brdy. Její historie sahá do 17. století, kdy byl zasypán původní hradní příkop a vznikl základ dnešního parku.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Zámecké zahrady v Litomyšli

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

V obci Lechovice, asi 10 km od Znojma, objevíte zrekonstruovaný zámek s vinotékou a krásným anglickým parkem. V rozsáhlém areálu na vás dýchne kus historie, příjemně vás naladí romantická zahrada a rozhodně neodoláte připraveným pochutinám.

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zámek v Troji obklopuje rozsáhlá terasovitá zámecká zahrada italského typu s četnými fontánami, terakotovými vázami, bustami apod. Celou východní část zámeckého parku zabírá štěpnice s centrálně umístěným labyrintem. Ten je vytvořen z habrových keřů a vodních překážek - příkopů.

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.

Zámek Sokolov - Krajské muzeum v Sokolově na zámku rodu Nosticů

Zámek Sokolov - Krajské muzeum v Sokolově na zámku rodu Nosticů

Pozdně renesanční a raně barokní zámek se nachází ve středu města. Byl vystavěn na místě původní vodní tvrze ze 13. století. Od roku 1960 se v zámku nachází muzeum se zaměřením na dějiny regionu, historii hornictví, geologii a ekologii.

Zámek Liblice - relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice - relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Zámek Hořovice - půvabný zámek za Sluneční branou

Zámek Hořovice - půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v r. 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Piknik v zahradách na zámku Liblice

Piknik v zahradách na zámku Liblice

Najděte malebná zákoutí francouzské zámecké zahrady, zažijte rozmary aristokracie a vychutnejte si naše lahodné pokrmy pod širým nebem.

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zmínka o zahradě pochází již z roku 1611, kdy sloužila pro pěstování hlavně léčivých rostlin. Po roce 1722 procházel celý zámecký areál úpravami.

Piccolominská zahrada na Zámku Náchod

Piccolominská zahrada na Zámku Náchod

Z nádvoří náchodského zámku mohou návštěvníci vstoupit do Piccolominské zahrady, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Zahrada dostala své jméno po císařském vojevůdci Ottaviu Piccolominim, který vlastnil Náchod za třicetileté války.