Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře
#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiř
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře

  • Vydáno21. června 2021
Milujete Francii a vše francouzské? Pak se nechte pozvat na báječný Francouzský trh na Kampě, do kalendáře si zapište srpnový koncert francouzské hudby na Francouzské ulici a naplánujte si letní výlet do některé z francouzských zahrad: tipů pro inspiraci najdete na Kudy z nudy víc než dost. Co třeba francouzská zahrada u zámku Dobříš anebo putování po zámcích podél české Loiry?

Francouzským zahradám vládne symetrie a perspektiva

Květná zahrada Kroměříž
Versailles Francie
Přehlídku všech typických prvků francouzského parku – tedy upravené terasy, cesty sypané pískem, letničkové záhony, sestříhané zimostrázy, fontány a vodní nádrže, sochy a upravená loubí – nabízí francouzská zahrada u zámku Dobříš. V roce 2020 byla úspěšně zkolaudována zámecká oranžérie a francouzský park. V současné době se pracuje na obnově iluzivní malby na severní stěně oranžérie.
 

Oslavte pád Bastily na Francouzském trhu na Kampě

Oslavy jednoho z nejvýznamnějších francouzských svátků, pádu Bastily, připomíná každý rok Francouzský trh na Kampě, Le Marché du 14 Juillet. V jednom z nejromantičtějších míst Prahy na ostrově Kampa se od úterý 13. července do neděle 18. července každý den od 10 do 22 hodin se představí vybraní prodejci a výrobci francouzských regionálních specialit. Co rozhodně musíte ochutnat? Například tradiční lahůdky z Le Marché, šneky z Bourgogne, bramborové koláče z Limousinu, vinařské poklady od Château De Croute, ústřice a speciality z Korsiky, sladké i slané bretaňské palačinky, klasické makronky, tartaletky a další dobroty. Chybět nebudou ani „bublinky“, tedy široký výběr šumivých vín ze všech možných regionů Francie, vyhlášené francouzské sýry nebo salámy a samozřejmě stylová hudba a levandule, od květin přes parfumérské výrobky a mýdla až po dekorační předměty. Připraven tentokrát bude i dopolední program pro děti.
 

Francouzské zahradní umění

Francouzskému zahradnímu umění, kde vládne symetrie a perspektiva, všechno má své vymezené místo a vyžaduje celoroční péči zkušených zahradníků, propadla řada zámků. Navštivte třeba zámecký park v Jaroměřicích nad Rokytnou, zámek Lednice nebo zámek Buchlovice. Ve francouzském stylu je upravená i část zahrady u zámku Milotice anebo zámecká zahrada ve Vizovicích, oči milovníků Francie potěší návštěva Květné zahrady v Kroměříži nebo malé francouzské zahrady u zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou
 

Pár francouzských zastavení na české Loiře

Fenoménem Podorlicka a zároveň výborným tipem, kam vyrazit v letních dnech, jsou zámky na řece Orlici, označované jako česká Loira. Stejně jako francouzská řeka i Divoká Orlice spojuje na několika kilometrech čtyři zámky a dva hrady. Které to jsou? Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, renesanční zámek Častolovice, renesanční zámek Doudleby nad Orlicí s bohatou sgrafitovou výzdobou a barokní zámek Potštejn, postavený podle vlastního návrhu hraběte Chamaré coby náhrada za starý a hrabětem zpustošený stejnojmenný hrad. Šestici doplňuje hrad Litice. Zámky na Orlici před časem získaly titul EDEN – Excelentní evropská destinace.
 

Další francouzské stopy

  • Klenotem všech francouzských parků je park u zámku Versailles, který pro Ludvíka XIV. vytvořil krajinný architekt André Le Nôtre. Zaujímá rozlohu 815 ha a na jeho území se nacházejí zahrady ve francouzském i anglickém stylu, zámky Velký a Malý Trianon a řada dalších menších staveb, fontán a soch. Roku 1979 byl společně se zámkem zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • kampaní #světovéČesko se můžete vypravit do míst, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říká české Versailles. Impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO, připomíná zejména rokokový zámek Nové Hrady se zahradami a labyrintem a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles. Leží v odlehlé krajině Osoblažského výběžku a dopraví vás k němu úzkorozchodná železnice, která do Osoblahy jezdí z Třemešné.
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Park a zahrada je chloubou zámku v Mníšku pod Brdy. Její historie sahá do 17. století, kdy byl zasypán původní hradní příkop a vznikl základ dnešního parku.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zmínka o zahradě pochází již z roku 1611, kdy sloužila pro pěstování hlavně léčivých rostlin. Po roce 1722 procházel celý zámecký areál úpravami.

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

V obci Lechovice, asi 10 km od Znojma, objevíte zrekonstruovaný zámek s vinotékou a krásným anglickým parkem. V rozsáhlém areálu na vás dýchne kus historie, příjemně vás naladí romantická zahrada a rozhodně neodoláte připraveným pochutinám.

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zámek v Troji obklopuje rozsáhlá terasovitá zámecká zahrada italského typu s četnými fontánami, terakotovými vázami, bustami apod. Celou východní část zámeckého parku zabírá štěpnice s centrálně umístěným labyrintem. Ten je vytvořen z habrových keřů a vodních překážek – příkopů.

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Z nádvoří náchodského zámku mohou návštěvníci vstoupit do Piccolominské zahrady, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Zahrada dostala své jméno po císařském vojevůdci Ottaviu Piccolominim, který vlastnil Náchod za třicetileté války.

Zámek Sokolov – Krajské muzeum v Sokolově na zámku rodu Nosticů

Zámek Sokolov – Krajské muzeum v Sokolově na zámku rodu Nosticů

Pozdně renesanční a raně barokní zámek se nachází ve středu města. Byl vystavěn na místě původní vodní tvrze ze 13. století. Od roku 1960 se v zámku nachází muzeum se zaměřením na dějiny regionu, historii hornictví, geologii a ekologii.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v roce 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Zámecké zahrady v Litomyšli

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.

Piknik v zahradách na zámku Liblice

Piknik v zahradách na zámku Liblice

Najděte malebná zákoutí francouzské zámecké zahrady, zažijte rozmary aristokracie a vychutnejte si naše lahodné pokrmy pod širým nebem.

Další aktuality

20.6.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky
17.6.
2022
Zkroťte vítr, věnujte se windsurfingu!

Zkroťte vítr, věnujte se windsurfingu!

Středočeský kraj | Letní sporty
16.6.
2022
Na Mělníku se pojede

Na Mělníku se pojede "Jizerská padesátka"

Středočeský kraj | Zimní sporty