Úvod > Aktuality > #světovéČesko a světoví dvojníci zručských věží
Památky

#světovéČesko a světoví dvojníci zručských věží

  • Vydáno28. června 2020
V zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou se hrdě tyčí připomínka středověké éry dnešního zámku – Kolowratská věž. Svým tvarem se nápadně podobá kulatým věžím okouzlujícího anglického hradu Bodiam Castle či německému Olbrücku v regionu Porýní-Falc. Pseudogotickému zručskému zámku dává romantickou podobu hlavně jeho věž, opatřená hodinami. Ta je zase podobná rumunské hodinové věži ve městě Sighisoara.

Zručský zámek, stejně jako park a historie celého města, je stále ještě opředen mnoha tajemstvími.

Zámek ve Zruči nad Sázavou
Hodinové věž ve městě Sighișoara

Kolowratská věž v zámeckém parku pamatuje středověk

Kolowratská věžV zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou si prohlédnete připomínku středověké éry dnešního zámku – Kolowratskou věž. Jako obranný prvek, tehdy ještě hradu, byla postavena společně s druhou hradební linií za vlády Kolowratů (1334–1553). Zámek zaznamenal během času mnoho změn – za Kaleniců z Kalenic (1553–1623) byl přestavěn gotický hrad na renesanční zámek nebo pseudogotická proměna zámku za Schebků (1892–1894) podobu Kolowratské věže nepoznamenaly. Až ve druhé polovině 20. století se její část zřítila, konkrétně točité schody. V roce 2015 byla věž opravena a zpřístupněna. Z původní obranné věže se tak stala věž vyhlídková.

Olbruck v NěmeckuKolowratská věž je vysoká dvacet metrů, má průměr jedenáct metrů. Vnější zeď má sílu dva metry, vnitřní jeden metr a třicet centimetrů. Po vnějším obvodu je patnáct střílen, vždy pět v každém patře. Svým tvarem se nápadně podobá kulatým věžím okouzlujícího anglického hradu Bodiam Castle, který se nachází v hrabství East Sussex nedaleko obce Robertsbridge. Mohutný hrad pocházející ze 14. století hrdě stojí uprostřed klidné hladiny vodního příkopu, který v minulosti hrál důležitou obrannou funkci. Ještě bližšího „dvojníka“ má zručská Kolowratská věž v Německu. Mohutná zřícenina hradu Olbrück v regionu Porýní-Falc vyniká svou „zubatou věží“, stejně jako zručská věž. Německá věž byla postavena v polovině 14. století a měří 34 metrů. 
 

Hodinová věž ve Zruči a rumunské Sighisoaře

zámek Zruč nad SázavouPseudogotickému zručskému zámku dává romantickou podobu hlavně jeho věž, opatřená hodinami. Nebylo tomu tak vždycky. První dochovaná písemná zmínka o Zruči nad Sázavou pochází z roku 1328, je však zcela jisté, že nejstarší osídlení je mnohem starší. Možná již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad střežící důležitou obchodní stezku. Původní dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, která se později přeměnila z hradu na zámek. Do jeho historie se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowratové, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří, městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park, a především Schebkové, kteří provedli přestavbu zručského zámku do dnešní podoby – architektonický klenot pozdního romantismu. V roce 1948 byl zámek zkonfiskován a po roce 1989 vrácen potomkům posledního majitele, od roku 2003 je ve vlastnictví města. V letech 2006–2010 byl za pomoci evropských fondů nákladně rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Dnes si v něm můžete prohlédnout dva prohlídkové okruhy, muzeum Od verpánku k Baťovi, Zámeckou galerii, Svět kostiček a panenek nebo vystoupat do věže a zhlédnout do podhradí, kterým se klikatí řeka Sázava.

SighisoaraI tato zámecká věž má ve světe svého „dvojníka“. Věž s hodinami je dominantou města Sighisoara. Toto rumunské město bylo založeno transylvánskými Sasy ve 12. století a je zapsáno jako památka světového dědictví UNESCO. Turisté ho vyhledávají hlavně pro jeho zachovalé středověké kamenné ulice, opevněné kostely a kryté schodiště Scara Şcolarilor. Mimochodem, Sighisoara je také rodištěm Vlada Napichovače, který byl předlohou hraběte Drákuly z díla Brama Stokera.
 

Dvě věže ve Zruči aneb víte, že...

  • bodiam castleZámek stojí na návrší nad městem. Je to trojkřídlá dvoupatrová budova s třípatrovou věží v jihovýchodním nároží. Do nádvoří se otvírá několika zasklenými arkádami. Zámek je obklopen parkem, v němž jsou zachovány zbytky pseudogoticky upravených hradeb a bašt. Za zámkem se nachází zbytek bašty a v severozápadní části parku zbytek hranolové věže z původního hradu (Kolowratská věž).
  • Kolowratská věž v každém patře nabízí interaktivní hru pro děti a zábavným způsobem seznamuje malé i velké návštěvníky s její historií. Kolowratská věž je vysoká 20 m.
  • Zámecká věž měří 36 m a je součástí Velkého prohlídkového okruhu.
  • Vodní hrad Bodiam v Anglii byl postaven na konci 14. století jako obrana proti možnému útoku Francie během stoleté války. Turisté se mohou podívat na vrchol všech čtyř válcových věží, ze kterých se otevírá pěkný pohled do krajiny.
  • shighisoara rumunskoVěž německé zříceniny hradu Olbrück měří 34 m. Pochází ze 14. století a dochovala se jako nejstarší část obranného systému hradu. Ve věži, která prošla zevrubnou rekonstrukcí během 19. století se kromě vyhlídkové plošiny nachází muzeum seznamující návštěvníky s historií hradu a hradní architektury. Dnes se vstup nachází v přízemí, ale ve středověku byl umístěn až ve 2. poschodí a přístup sem vedl pouze po žebříku.
  • Hodinová věž v rumunském městě Sighisoara v sobě ukrývá i maličký orloj. Věž zároveň slouží jako rozhledna, odkud je možné spatřit celé město se všemi historickými budovami, opevněním a věžemi. Orloj ztvárňuje alegorické postavičky hříchů a neřestí.
Svět kostiček a panenek ve Zruči nad Sázavou

Svět kostiček a panenek ve Zruči nad Sázavou

V podkroví zámku naleznete zapomenutou zemi dětství, her a radosti. Je zde opravdový ráj hraček. Uvidíte hrady, zámky, zvířátka i panáčky – vše sestavené z pestrobarevných kostiček.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Naučná stezka zručským zámeckým parkem ve Zruči nad Sázavou

Naučná stezka zručským zámeckým parkem ve Zruči nad Sázavou

V roce 2015 byla slavnostně otevřena dvoukilometrová naučná stezka po zámeckém parku se čtrnácti zastaveními a dvěma herními prvky pro děti.

Zámek Zruč nad Sázavou – zámek opředený tajemstvím

Zámek Zruč nad Sázavou – zámek opředený tajemstvím

Zámek ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku nabízí prohlídkový okruh, výstup na věž a pro nejmenší zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat. V podkroví je otevřeno muzeum panenek a víceúčelový sál.

Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou

Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou

Zachytit bohatou historii a tradice vodáctví v Československu a Čechách je cílem prvního Muzea vodáctví v Čechách, které se nachází v zámeckém areálu ve Zruči nad Sázavou. Ke shlédnují jsou zde nejen zajímavé exponáty lodí, ale také další vybavení, které k vodáctví neodmyslitelně patří.

Kolowratská věž ve Zruči nad Sázavou

Kolowratská věž ve Zruči nad Sázavou

Zrekonstruovaná Kolowratská věž sloužila ve středověku jako hradní hláska, ale také jako sklad zbraní.

Zábavně-naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat ve Zruči nad Sázavou

Zábavně-naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat ve Zruči nad Sázavou

Zámecký areál je skvělé místo pro zabavení vašich dětí. Pro nejmenší děti je zde připravena stezky rytíře Miloty, kde si vyzkouší střílení z luku, hod sekyrou, šplhání na totem, rybolov aj. Pro větší děti je v areálu dětského hřiště například dopravní hřiště se šlapacími autíčky.

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

V přízemí zručského zámku se nachází regionální muzeum, které se opírá především o místní tradici ševců a obuvníků

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou – Medvídkové království

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou – Medvídkové království

Hrad Ledeč nad Sázavou nabízí především dětem speciální okruh Medvídkové království. Spolu s průvodcem se na tomto dětském okruhu podívají nejmenší návštěvníci na ohromnou sbírku hraček, ve které dominují plyšoví medvídci.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 7. a 8. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Koně na Kačině přinesou zábavu nejen pro milovníky koní

V sobotu 7. října 20223 se od 10 do 17:00 hodin konají na zámku Kačina oblíbené slavnosti věnované koním. Koně na Kačině opět představí nejrůznější koňská plemena, k vidění bude přehlídka jezdeckého umění i ukázky práce s koňmi. Nebude chybět sváteční Hubertova jízda zámeckým parkem a bohatý doprovodný program v podobě divadel, koncertů, výstav nebo řemeslné tržnice. Součástí jsou také projížďky na koních či ve voze pro děti i dospělé.
Středočeský kraj | Památky

Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika