Úvod > Aktuality > #světovéČesko a světoví dvojníci zručských věží
#světovéČesko a světoví dvojníci zručských věží
"> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a světoví dvojníci zručských věží

  • Vydáno28. června 2020
V zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou se hrdě tyčí připomínka středověké éry dnešního zámku – Kolowratská věž. Svým tvarem se nápadně podobá kulatým věžím okouzlujícího anglického hradu Bodiam Castle či německému Olbrücku v regionu Porýní-Falc. Pseudogotickému zručskému zámku dává romantickou podobu hlavně jeho věž, opatřená hodinami. Ta je zase podobná rumunské hodinové věži ve městě Sighisoara.

Zručský zámek, stejně jako park a historie celého města, je stále ještě opředen mnoha tajemstvími.

Zámek ve Zruči nad Sázavou
Hodinové věž ve městě Sighișoara

Kolowratská věž v zámeckém parku pamatuje středověk

Kolowratská věžV zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou si prohlédnete připomínku středověké éry dnešního zámku – Kolowratskou věž. Jako obranný prvek, tehdy ještě hradu, byla postavena společně s druhou hradební linií za vlády Kolowratů (1334–1553). Zámek zaznamenal během času mnoho změn – za Kaleniců z Kalenic (1553–1623) byl přestavěn gotický hrad na renesanční zámek nebo pseudogotická proměna zámku za Schebků (1892–1894) podobu Kolowratské věže nepoznamenaly. Až ve druhé polovině 20. století se její část zřítila, konkrétně točité schody. V roce 2015 byla věž opravena a zpřístupněna. Z původní obranné věže se tak stala věž vyhlídková.

Olbruck v NěmeckuKolowratská věž je vysoká dvacet metrů, má průměr jedenáct metrů. Vnější zeď má sílu dva metry, vnitřní jeden metr a třicet centimetrů. Po vnějším obvodu je patnáct střílen, vždy pět v každém patře. Svým tvarem se nápadně podobá kulatým věžím okouzlujícího anglického hradu Bodiam Castle, který se nachází v hrabství East Sussex nedaleko obce Robertsbridge. Mohutný hrad pocházející ze 14. století hrdě stojí uprostřed klidné hladiny vodního příkopu, který v minulosti hrál důležitou obrannou funkci. Ještě bližšího „dvojníka“ má zručská Kolowratská věž v Německu. Mohutná zřícenina hradu Olbrück v regionu Porýní-Falc vyniká svou „zubatou věží“, stejně jako zručská věž. Německá věž byla postavena v polovině 14. století a měří 34 metrů. 
 

Hodinová věž ve Zruči a rumunské Sighisoaře

zámek Zruč nad SázavouPseudogotickému zručskému zámku dává romantickou podobu hlavně jeho věž, opatřená hodinami. Nebylo tomu tak vždycky. První dochovaná písemná zmínka o Zruči nad Sázavou pochází z roku 1328, je však zcela jisté, že nejstarší osídlení je mnohem starší. Možná již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad střežící důležitou obchodní stezku. Původní dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, která se později přeměnila z hradu na zámek. Do jeho historie se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowratové, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří, městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park, a především Schebkové, kteří provedli přestavbu zručského zámku do dnešní podoby – architektonický klenot pozdního romantismu. V roce 1948 byl zámek zkonfiskován a po roce 1989 vrácen potomkům posledního majitele, od roku 2003 je ve vlastnictví města. V letech 2006–2010 byl za pomoci evropských fondů nákladně rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Dnes si v něm můžete prohlédnout dva prohlídkové okruhy, muzeum Od verpánku k Baťovi, Zámeckou galerii, Svět kostiček a panenek nebo vystoupat do věže a zhlédnout do podhradí, kterým se klikatí řeka Sázava.

SighisoaraI tato zámecká věž má ve světe svého „dvojníka“. Věž s hodinami je dominantou města Sighisoara. Toto rumunské město bylo založeno transylvánskými Sasy ve 12. století a je zapsáno jako památka světového dědictví UNESCO. Turisté ho vyhledávají hlavně pro jeho zachovalé středověké kamenné ulice, opevněné kostely a kryté schodiště Scara Şcolarilor. Mimochodem, Sighisoara je také rodištěm Vlada Napichovače, který byl předlohou hraběte Drákuly z díla Brama Stokera.
 

Dvě věže ve Zruči aneb víte, že...

  • bodiam castleZámek stojí na návrší nad městem. Je to trojkřídlá dvoupatrová budova s třípatrovou věží v jihovýchodním nároží. Do nádvoří se otvírá několika zasklenými arkádami. Zámek je obklopen parkem, v němž jsou zachovány zbytky pseudogoticky upravených hradeb a bašt. Za zámkem se nachází zbytek bašty a v severozápadní části parku zbytek hranolové věže z původního hradu (Kolowratská věž).
  • Kolowratská věž v každém patře nabízí interaktivní hru pro děti a zábavným způsobem seznamuje malé i velké návštěvníky s její historií. Kolowratská věž je vysoká 20 m.
  • Zámecká věž měří 36 m a je součástí Velkého prohlídkového okruhu.
  • Vodní hrad Bodiam v Anglii byl postaven na konci 14. století jako obrana proti možnému útoku Francie během stoleté války. Turisté se mohou podívat na vrchol všech čtyř válcových věží, ze kterých se otevírá pěkný pohled do krajiny.
  • shighisoara rumunskoVěž německé zříceniny hradu Olbrück měří 34 m. Pochází ze 14. století a dochovala se jako nejstarší část obranného systému hradu. Ve věži, která prošla zevrubnou rekonstrukcí během 19. století se kromě vyhlídkové plošiny nachází muzeum seznamující návštěvníky s historií hradu a hradní architektury. Dnes se vstup nachází v přízemí, ale ve středověku byl umístěn až ve 2. poschodí a přístup sem vedl pouze po žebříku.
  • Hodinová věž v rumunském městě Sighisoara v sobě ukrývá i maličký orloj. Věž zároveň slouží jako rozhledna, odkud je možné spatřit celé město se všemi historickými budovami, opevněním a věžemi. Orloj ztvárňuje alegorické postavičky hříchů a neřestí.
Svět kostiček a panenek ve Zruči nad Sázavou

Svět kostiček a panenek ve Zruči nad Sázavou

V podkroví zámku naleznete zapomenutou zemi dětství, her a radosti. Je zde opravdový ráj hraček. Uvidíte hrady, zámky, zvířátka i panáčky – vše sestavené z pestrobarevných kostiček.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Naučná stezka zručským zámeckým parkem ve Zruči nad Sázavou

Naučná stezka zručským zámeckým parkem ve Zruči nad Sázavou

V roce 2015 byla slavnostně otevřena dvoukilometrová naučná stezka po zámeckém parku se čtrnácti zastaveními a dvěma herními prvky pro děti.

Zámek Zruč nad Sázavou – zámek opředený tajemstvím

Zámek Zruč nad Sázavou – zámek opředený tajemstvím

Zámek ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku nabízí prohlídkový okruh, výstup na věž a pro nejmenší zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat. V podkroví je otevřeno muzeum panenek a víceúčelový sál.

Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou

Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou

Zachytit bohatou historii a tradice vodáctví v Československu a Čechách je cílem prvního Muzea vodáctví v Čechách, které se nachází v zámeckém areálu ve Zruči nad Sázavou. Ke shlédnují jsou zde nejen zajímavé exponáty lodí, ale také další vybavení, které k vodáctví neodmyslitelně patří.

Kolowratská věž ve Zruči nad Sázavou

Kolowratská věž ve Zruči nad Sázavou

Zrekonstruovaná Kolowratská věž sloužila ve středověku jako hradní hláska, ale také jako sklad zbraní.

Zábavně-naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat ve Zruči nad Sázavou

Zábavně-naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat ve Zruči nad Sázavou

Zámecký areál je skvělé místo pro zabavení vašich dětí. Pro nejmenší děti je zde připravena stezky rytíře Miloty, kde si vyzkouší střílení z luku, hod sekyrou, šplhání na totem, rybolov aj. Pro větší děti je v areálu dětského hřiště například dopravní hřiště se šlapacími autíčky.

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

V přízemí zručského zámku se nachází regionální muzeum, které se opírá především o místní tradici ševců a obuvníků

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou

Hrad z první poloviny 13. století, původně raně gotická stavba, postupně přestavěn renesančně a barokně. V přízemí Malého paláce sídlí od roku 1938 muzeum s expozicí ve stylu 30. let minulého století.

Další aktuality