Úvod > Aktuality > #světovéČesko a drsná krása České Sibiře
Příroda

#světovéČesko a drsná krása České Sibiře

  • Vydáno14. srpna 2020
Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí. Své pojmenování oblast získala díky spisovateli, novináři a politikovi Janu Herbenovi, který poprvé oblast označil za Českou Sibiř roku 1907 ve svém fejetonu.

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech, umístěná mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem

Česká Sibiř
Ruská Sibiř
česká sibiřČeské Sibiři je skutečně chladněji. Může za to pravděpodobně Vlašimská vrchovina, kde některé kopce přesahují výšku 700 m n.m., což je oproti ostatním vrškům v oblasti (350–400 m n.m.) větší výškový rozdíl. Rozdíly v počasí bývají nejmarkantnější v zimním období, kdy právě v těchto nadmořských výškách přechází déšť do sněžení.
 
Geomorfologové a klimatologové si místní nízké teploty vysvětlují rovněž tím, že prehistorické vrásnění zde vytvořilo oblast vypouklého tvaru, který podporuje intenzivnější výměnu tepla mezi povrchem a přízemní vrstvou atmosféry. Místní kopce navíc vytvářejí návětrný efekt a brání teplejšímu vzduchu v proudění, takže sníh a studený vzduch se zde udrží déle.
 

Krásy přírody i historických památek

javorová skálaKrásná kopcovitá krajina plná lesů, rybníků, luk, pastvin a polí je ideálním místem pro všechny, kteří rádi tráví volné chvíle v přírodě. Mezi nejkrásnější místa oblasti patří hora Velký Blaník se známou rozhlednou, Javorová skála – nejvyšší bod Vlašimské pahorkatiny, Čertova hrbatina, Čertovo břemeno nebo naučná stezka Stříbrná osmička.
 
Turistické trasy a cyklotrasy vás zavedou na taková místa jako je například zámek Vrchotovy Janovice, zříceniny hradů Borotín a Zvěřinec, pivovar Vítek z Prčice, zřícenině kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku, k rozhledně Kovářka či souboru lidové architektury v osadě Ounuz pod Javorovou skálou. Nesmíme zapomenout ani na rekreační areál Monínec, která patří k oblíbenému lyžařskému centru, ale v létě nabízí příjemné koupání v novém venkovním koupališti a na Pilském rybníku, kde najdete také opalovací louku a vyhlídkové molo. Milovníci přírody ocení také naučnou stezku Včely a mravenci či možnost půjčit si elektrokolo.

 
Ruská Sibiř se chlubí mnoha rekordy

Sibiř Modré jezírkoZatímco "naše Sibiř" je malým malebným krajem o nevelké rozloze, pravá Sibiř zabírá více než 13 100 000 km² a tvoří většinu Ruska. Území je to obrovské, asi tak velké jako je druhá největší země světa, Kanada. Oproti ní zde ale žije daleko méně lidí. Na jednom kilometru čtverečním méně než 8 obyvatel. Kdybyste se chtěli Sibiří projet, cesta transsibiřskou magistrálou (z Moskvy do Vladivostoku) vám zabere asi týden.
 
SibiřNa Sibiři je také všechno „nej“ – nejhlubší a nejstarší jezero světa Bajkal (rozlohou velké asi jako Holandsko a nejhlubší místo měří 1 642 m) vzniklo asi před 25–30 miliony lety. Kromě nejhlubšího a nejstaršího jezera se může Sibiř pochlubit také přítomností největších bažin na severní polokouli (53 000 km²). Navíc na Sibiři žije množství velkých šelem – vlků, medvědů a na východě území i tygrů. Mimochodem zdejší mračna komárů se mohou stát pro člověka osudnými. Na mnohých místech Sibiře byla nalezena těla uhynulých mamutů a dalších prehistorických zvířat. Ruské zimy jsou zde kruté a dlouhé, Bajkal dokonce zamrzá. V okolí města Jakutsk klesají lednové teploty až k –40 °C. Velká část půdy je tvořena permafrostem, "věčně" zmrzlou půdou, která ale v posledních letech začíná tát.
 

Jak Česká Sibiř ke svému jménu přišla

česká sibiřA jak vlastně vzniklo pojmenování České Sibiře? Název sice nevymyslel, ale rozšířil spisovatel Jan Herben, kterého zaskočily závěje sněhu na cestě z Prahy na jeho letní sídlo v Hostišově, kam vyrazil se svým přítelem malířem Antonínem Slavíčkem v předjaří roku 1907. Herben o svém zážitku do deníku Čas napsal na dvě pokračování fejeton "V České Sibiři" a vřadil ho pak jako kapitolu i do svého dvoudílného lidopisného kaleidoskopu Hostišov.

Změnami povětrnostních podmínek při výjezdu Votického kopce bývají zaskočeni chalupáři při cestě do jižních Čech i v dnešních dobách.


Doma na Sibiři a místo věčného ledu na Broumovsku

soutěska SibiřMimo České Sibiře na hranici Středočeského a Jihočeského kraje se u nás nachází ještě jedno tajuplné místo s tímto označením. Jedná se o skalní soutěsku v Teplických skalách, která nedostala svůj název jen tak. Sníh se tu běžně drží do začátku června (někdy až do srpna), a i když okolní teplota dosahuje ke třicítce, na Sibiři je jen okolo deseti stupňů Celsia. Avšak soutěska dokáže vykouzlit i rekordy zcela opačné. Když v roce 2012 republiku ochromily zvlášť tuhé mrazy, na Broumovsku naměřili několik dní po sobě až –30 °C. Ještě chladněji však bylo "na Sibiři", kde rtuť teploměru klesala až k –35 °C.

Doma na SibiřiPokud se zajímáte o opravdouvou ruskou Sibiř, její obyvatele, přírodu a další zajímavosti, neměla by vám uniknout výstava Doma na Sibiři, kterou můžete zhlédnout v pražském Náprstkově muzeu. Ve venkovní části jsou představeny tři největší sibřiské biomy – tundra, tajga a step – a jejich příroda, ale také pastevectví a lov jako nejrozšířenější způsoby obživy lidí. Do jurty, domova kočovných pastevců, můžete nahlédnout v následující části uvnitř. Výstava sbírkově vychází ze dvou zásadních kolekcí sebraných z navzájem geograficky vzdálených oblastí, a sice Tuvy na jihu a Čukotky na severovýchodě Sibiře. Tyto kolekce shromáždili etnograf Petr Skalník roku 1966 a obchodník František Poledna Vlkovský zřejmě v roce 1909. Výstava je přístupná až do 31. prosince 2020. Vstupné je za 100 Kč a otevřeno je denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00 hodin.
Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technologií. Z Prahy je vzdálen pouhých 80 kilometrů a nabízí návštěvníkům dvě červeno modré sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů i snowtubing. V létě se nabízí mnoho aktivit: lanový park, golf, koupaliště a další.

 Vesnická památková rezervace Ounuz

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.

Hora Blaník – posvátný český vrch

Hora Blaník – posvátný český vrch

Hora Blaník je legendární český vrch. V těžkých chvílích naší historie byl vždy symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa.

Motýlárium Votice

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.

Naučná stezka Stříbrná osmička u Mladé Vožice

Naučná stezka Stříbrná osmička u Mladé Vožice

Stříbrná osmička prochází okolím obce Ratibořské Hory a seznamuje návštěvníky především s bohatou historií těžby stříbra v tomto regionu, která zde probíhala cca od roku 1526 do konce středověku. Jak název napovídá, stezka v krajině vytváří obrovskou ležatou osmičku.

Kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku

Kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku

Hora Malý Blaník je již od pradávna spjat s Máří Magdalenou. Vůbec první zmínka o tomto poutu pochází z roku 1543, kdy na vlašimskou faru přišla žena z Kouřimi s žádostí o přenocování během svého putování za Máří Majdalenkou na Blaníku. Po té, co žena okradla farní kuchařku, beze stopy zmizela.

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála se nachází 6,5 km severně od Jistebnice a 4 km jihozápadně od Prčice; asi 15 km severovýchodně od Milevska a 18 km severozápadně od Tábora. Po severním úbočí Javorové skály probíhá hranice mezi Jihočeským a Středočeským krajem.

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci

Stará poštovna ze Sněžky na Monínci

Jeden z nejvyšších vršků Čertovy hrbatiny, Monínec nedaleko Sedlce-Prčice, pyšně nese české poštovní „nej“. Přestěhovala se sem totiž nejstarší česká poštovna, která léta stávala na vrcholku hory Sněžky.

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci

Na Monínci můžete díky zajímavé naučné stezce poznat mikro svět včel a mravenců. Naučná stezka vznikla na trase mezi restaurací M2 a hotelem Monínec a její délka je zhruba 1,5 km.

Bikepark Monínec

Bikepark Monínec

V bikeparku Monínec, nedaleko města Sedlec-Prčice, najdete neuvěřitelně zábavné odbočky. V horní části tratě jsou pro vaše horská kola navíc zakopané klopené zatáčky přímo na sjezdovce a pár jednoduchých skoků. Hobby trať a flow trail je propojena s funline dráhou a tunelem.

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Mezi Jistebnicí a Sedlcem – Prčice se nachází malebná oblast členité kopcovité krajiny s pestrou mozaikou polí, luk a lesíků, s množstvím vodních ploch a menších toků. Odborně se nazývá Jistebnická vrchovina, ale místní jí neřeknou jinak než Čertova hrbatina.

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Přírodní rezervace Malý Blaník

Přírodní rezervace Malý Blaník

Malý Blaník leží jihozápadně od svého velkého bratra. Jeho hřebenitý skalnatý vrchol se tyčí do výšky 564 m.n.m. a od svého souseda je oddělen úzkým údolím, kterým se táhne pruh silnice z Louňovic pod Blaníkem do Načeradce.

Veřejova skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Veřejova skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Na severozápadním úpatí hory Velký Blaník se nachází výrazný skalní útvar zvaný Veřejová skála. Podle mnoha legend se právě v této skále nachází vstup do bájného podzemí hory, kde odpočívají blaničtí rytíři, kteří vyjedou ze skály na pomoc, až nám bude nejhůř.

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotína se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších v Čechách. K dávným obyvatelům mohutného hradu se váže řada pověstí a tajuplných vyprávění.

Naučnou stezkou na vrchol Blaníku

Naučnou stezkou na vrchol Blaníku

Přes vrchol legendární hory Velký Blaník vede naučná stezka. Začíná a končí na parkovištích na opačných stranách hory (nad obcemi Louňovice pod Blaníkem a Kondrac) a vede od úpatí Velkého Blaníku k rozhledně na vrcholu.

Rozhledna na hoře Velký Blaník

Rozhledna na hoře Velký Blaník

Na Velkém Blaníku v nadmořské výšce 638 m se nachází dřevěná krytá věž vysoká 29,5 m. Součástí věže je výklenek, který se nazývá oltářní mensa. Zde se v současné době na přání snoubenců může konat svatební obřad.

Chrámové náměstí, Sibiř nebo Vlčí rokle: Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou

Chrámové náměstí, Sibiř nebo Vlčí rokle: Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou

Pokud hledáte ideální tip na hezkou procházku v přírodě, poradíme vám, kde vám bude zaručeně dobře a zároveň vás uchvátí nádherné okolní scenérie. Řeč je o Teplických skalách u Teplic nad Metují, kde v údolí Skalního potoka najdete Sibiř, Ozvěnu, Chrámové náměstí i Ledního medvěda.

Koupací biotop Pilař ve Voticích

Koupací biotop Pilař ve Voticích

Přírodní koupací biotop, koupaliště bez chemie, se ve Voticích nachází poblíž rybníka Pilař. Vodu v nádrži čistí rostliny a řasy, bez přidání chemických látek. Koupání je tak vhodné i pro alergiky.

Přírodní koupání a potápění v lomu Bořená Hora

Přírodní koupání a potápění v lomu Bořená Hora

Nejlepší přírodní voda ke koupání s viditelností až 5 metrů, zážitek a relaxace. Vstup do vody je díky rekonstrukci pozvolný a pohodlný. Je zde možnost občerstvení v kiosku či restauraci.

Naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova

Naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova

Stezka informuje o jedné z největších bitev Třicetileté války. Je netradičně řešená – u každého zastavení se nachází odpočívadlo, informační tabule jsou umístěny na kamenném podkladu. Také zpracování historických událostí je velice zajímavé.

Skála Čertovo Břemeno

Skála Čertovo Břemeno

Žulový skalní útvar na severním okraji Jistebnické vrchoviny leží asi 7 km jižně od Prčice. Na jeho vrcholku (715 m n. m.) lze pozorovat řadu skalních misek, které zde podle pověsti zanechal jako otisky svých zad a kopyt čert.

Rozhledna Kovářka s kovářským muzeem

Rozhledna Kovářka s kovářským muzeem

Rozhlednu Kovářka najdete na území obce Moraveč – Slapsko u Mladé Vožice. Věž, postavená z kamene, je vysoká 13m s ocelovým točitým schodištěm – po kterém vyjdete-li 50 schodů, ocitnete se v dřevěné vyhlídce, ze které se skýtá nádherný výhled do celého kraje.

Kališťské louky a mokřady

Kališťské louky a mokřady

Přírodní památka Kališťské louky a mokřady je chráněné území nalézající se severně od obce Kaliště.

Další aktuality

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty