Úvod > Aktuality > #světovéČesko a deset zastavení u svobodných zednářů
Památky

#světovéČesko a deset zastavení u svobodných zednářů

  • Vydáno24. dubna 2020
Úhelník a kružítko, kladivo a zednická lžíce, krychle, hvězda, lebka, Měsíc, Slunce a vševidoucí oko: to je jen výčet z mnoha známých zednářských symbolů. Určitě jste o nich už slyšeli, ale víte, kde narazíte na jejich stopy ve střední Evropě?
Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Zkusme proto nehlédnout za oponu dráždivého tajemna a podívat se do míst, která v minulosti byla anebo jsou se zednáři úzce spojená.
 

Nejvzácnější památky dávných stavitelů v Praze

Roku 1312 byl na papežův příkaz zrušen řád templářů. Ti začali zakládat stavitelské cechy zedníků a kameníků, zachovali si své okultní znalosti i tajemství a stali se spojnicí mezi starými a soudobými zednáři. Za krále Václava I. se usadili v Praze a na Moravě. Poznávali se podle zvláštního pozdravu a rozlišovali se podle stupňů vědomostí na učně, tovaryše, mistry a velmistry. Věděli jste, že mezi nejvzácnější památky těchto stavitelů patřil například Týnský chrám, Prašná brána nebo letohrádek královny Anny?
 

Znovuobjevená zednářská zahrada v Lednici

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známé části parku s palmovým skleníkem, minaretem či akvaduktem i další, dávno zapomenutá zednářská zahrada? Vznikla na základě barokní kompozice: stromy a květiny tvořily geometrické obrazce, uprostřed stával sluneční chrám, ze zednářských symbolů vycházely i do kruhů vysázené stromy nebo klikaté cestičky s palouky. Z někdejší krásy zbylo jen torzo, ale v klíčových bodech někdejší Zednářské zahrady ještě dnes stojí prastaré kaštany. Zahrada, dnes zakletá v porostu stromů, se probouzí jen jednou za rok, když v parku rozkvetou právě tyto staré kaštany.
 

Tajemná lóže na zámku Zbiroh

Na zednářský salonek narazíte také při prohlídce zámku Zbiroh. Kolem zdejší lóže bylo živo hlavně v letech 1912–1926, kdy tu Alfons Mucha maloval svou jedinečnou a nezapomenutelnou Slovanskou epopej. Slavný malíř byl jedním z členů tajného uskupení a jezdili za ním zednáři z celé Evropy. Za druhé světové války místo znesvětili svými rituály nacisté.
 

Rituální zednářské zástěry na Kynžvartě

Při prohlídce zámku Kynžvart se podíváte i do kabinetu kuriozit knížete Metternicha. Ten zednáře nesnášel, jejich pokrokové myšlenky považoval za mimořádně podezřelé a nesměli mu na oči. O to pikantnější je, že jak jeho otec, tak jeho syn k zednářům patřili. V kabinetu tak naleznete i obřadní zednářské zástěry a další předměty, které zednáři při svých rituálech používali. Podotkněme, že v roce 2002 se na zámku zednáři sešli na zasedání lóže.
 

Mystický salonek ve Vranově nad Dyjí

Na zednářskou minulost se vzpomíná také na zámku Vranov. Zednářský salon si nechal na počátku 19. století zřídit hrabě Stanislav Mniszek, aktivní člen polské lóže. Výzdoba, která nemá na žádném moravském zámku obdoby, souvisí se spirituální alchymií, esoterismem i rituály v zednářských lóžích. Salon tak představuje zasvěcovací místnost, ve které je zobrazena prostřednictvím emblémů a zednářských symbolů cesta zasvěcence za poznáním.
 

Vzdělávací ústav na zámku Kunín

Na zámku v Kuníně žila na přelomu 18. a 19. století hraběnka Marie Walburga hraběnka z Waldburg-Zeilu (1762–1828), dobře známá mezi brněnskými zednáři. Právě díky nim na zámku založila jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy, jehož nejznámějším žákem byl pozdější historik František Palacký. Na náboženském vyznání hraběnce nezáleželo a duch tolerance na Kuníně přetrvává dodnes.
 

Náhrobní kámen mistra zednářského cechu

Když zvenčí obejdete brněnskou katedrálu sv. Petra a Pavla, v její zadní části mezi kameny na venkovní stěně presbytáře spatříte vsazený krásně zachovaný náhrobní kámen mistra zednického cechu, datovaný do roku 1579. Jedná se o náhrobek mistra Beníčka, který v Brně žil asi dvě stě let před zdejším rozvojem zednářství, ale právě on stál u prvopočátků zednářské symboliky v českých zemích.
 

Muzeum tajných spolků v Lokti

Město Loket ze tří stran obtékané řekou Ohří má pěkné náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice a řadou měšťanských historických domů. Prohlédnout si můžete nádherný středověký hrad a několik muzeí. Jedno z nich se věnuje tajným spolkům, zejména svobodným zednářům. Nikde jinde neproniknete hlouběji do jejich tajemství než právě tady!
 

Zednářské muzeum v Rakousku

Anebo přece? Zednářská muzea se nacházejí také v Německu, Anglii, Francii i Spojených státech. Nejblíž to ale máme do Rakouska, kde muzeum svobodných zednářů našlo domov na zámku Rosenau ve stejnojmenné obci západně od Zwettlu.
 

Za zednáři na Slovensko

V posledních letech se osobitou atmosférou slovenského Gemeru nechali inspirovat tvůrci výpravného historického seriálu 1890. Ve filmu jste se seznámili nejenom se zámkem Betliar, ale i s okolní podmanivou přírodou a rozlehlým zámeckým parkem s mnoha romantickými stavbami. Vedle jeskyně, umělého vodopádu a několika rybníčků narazíte například na sedmibokou okrouhlou Rotundu, která původně sloužila jako knihovna a rodinný archiv, kamennou grottu zvanou Hermésova studně anebo zednářský pavilon, plný tajemných symbolů.
 
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost – jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích – leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Za svobodnými zednáři na jižní Moravu

Za svobodnými zednáři na jižní Moravu

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Pojďte se s námi vypravit na jih Moravy, kde po sobě zednářské sdružení zanechalo časem zaváté stopy. Prohlédnete si unikátní zednářský salonek, zkusíte najít tajnou zednářskou zahradu a nakonec se zastavíte u zakladatele svobodného zednářství v českých zemích.

Po stopách zednářů v Česku: 28 zednářských lóží z celé země slaví 100. výročí svého založení

Po stopách zednářů v Česku: 28 zednářských lóží z celé země slaví 100. výročí svého založení

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Zkuste s Kudy z nudy poodhalit zednářské stopy v České republice a seznámit se nejenom s místy, která jsou se zednáři úzce spojená, ale i s Řádem svobodných zednářů.

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Kostel Matky boží před Týnem patří mezi nejvýznamnější pražské kostely. Původní románský kostel patřil ke špitálu kupců v dnešním Ungeltu. Na jeho místě byl ve 13. stol. postaven raně gotický kostel. Za husitských časů býval kostel hlavní baštou husitů.

Letohrádek Mitrovských v Brně

Letohrádek Mitrovských v Brně

Navštivte místo, kde se scházela brněnská aristokratická smetánka, a které navštívil 8.12.1805 i sám císař Napoleon. Ve freskové výzdobě hlavního sálu můžete objevit i skryté a tajemné symboly zednářské lóže. Přilehlé sály lákají na pravidelné atraktivní výstavy.

Vyhlídka Bednář u Teletína – skrytá vyhlídka na Vltavu

Vyhlídka Bednář u Teletína – skrytá vyhlídka na Vltavu

Vyhlídka Bednář je kousek od obce Teletín, nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu.

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.

Další aktuality

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.
Praha | Kultura

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda