Úvod > Aktuality > #světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana
Příroda

#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

  • Vydáno9. října 2020
Tisíce let byl v Evropě doma, až jej v 19. století člověk vyhubil. Řeč je o evropském divokém koni tarpanovi, který obýval lesy a stepi východní a střední Evropy. Mezi přímé potomky tohoto původního evropského koně patří huculové, horské a velmi houževnaté plemeno, kterému se u nás daří. V České republice žije více než polovina světové populace těchto koní.

Huculové jsou zařazeni do genových zdrojů České republiky

Hucul
Tarpan
huculHuculský kůň se považuje za nejpřímějšího potomka divokého koně evropského – tarpana, který v roce 1879 vyhynul. První zmínka o huculovi pochází z knihy „Hippica“ od Mikołaje Dorohostajského z roku 1603. Toto plemeno vzniklo v Bukovině a ve východních Karpatech. Hucul je jedním z nejstarších primitivních plemen získaný křížením různých koní, jako je tarpan, kůň Przewalského, ale i arabští, turečtí, tatarští koně a koně s norskou krví.
 
huculovéHuculský kůň je menšího vzrůstu, měří v kohoutku 134-146 cm. Na svou velikost je výjimečně silný a vyniká obratností v terénu. Je dlouhověký, odolný, vytrvalý a přizpůsobený horským podmínkám. Jméno získal po východoslovanském etniku Huculů, karpatských horalů.

Dnes jsou huculové zařazeni na seznam českého hmotného kulturního dědictví a řadí se také do genových zdrojů České republiky. V současnosti u nás žije více než polovina světové populace těchto koní.


Základem hucula je tarpan a kůň Przewalského

HuculHouževnatý horský koník se vyvinul pravděpodobně už počátkem čtvrtohor přímo z tarpana lesního. Odborníci předpokládají, že vzešel jako divoký kůň z křížení tarpana a koně Przewalského. Tuto teorii dokládá úhoří pruh na hřbetu zvířete a zebrování na nohou. Jeho původní domovinou byly především rumunské a ukrajinské Karpaty. Lidé jej začali využívat v zemědělství a v zápřahu.
 
Samotné pojmenování hucul má snad původ v rumunském „hoc“ (loupežník) a „ul“ („ten“). Národ karpatských horalů zřejmě vznikl v průběhu 17. a 18. století z obyvatel východní Evropy, kteří uprchli před válečnými událostmi do odlehlých částí Karpat. Podle tradice pořádali Huculové loupeživé výpravy do nížin, aby pak na svých drobných houževnatých konících zmizeli i s kořistí v nepřístupných horách.
 
Hucul může být zbarvením hnědák, plavák nebo myšák. Huculští koně jsou chováni v těchto zemích: Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Rumunsko, Rakousko, Ukrajina, Německo a Francie.
 

Co se stalo s tarpany?

TarpanDivoký kůň tarpan od nepaměti žil ve střední a východní Evropě. Vyskytoval se tam už v poslední době ledové. Při změně podnebí se zčásti stáhl na východ do černomořských stepních oblastí, zčásti zůstal ve střední Evropě. Vyvinuly se dvě formy – lesní a stepní. Lesní tarpani žili na sever od Alp po hranici stepí na východě. Stáda stepních tarpanů se zase vyskytovala na pláních Ruska, Ukrajiny, Ázerbájdžánu a Maďarska. Tarpani byli stádovými zvířaty a žili stejným způsobem života jako například koně Przewalského – ve stádech čítajících od 5 do 20 kusů, která vedl jeden dospělý hřebec.
 
TarpanTarpan byl menšího vzrůstu než dnešní domácí koně a proti koni Przewalského byl štíhlejší a lehčeji stavěný. Zbarven byl šedavě, často až s tmavě myší barvou, na zádech měl tzv. úhoří pruh tmavěji zbarvené srsti a na nohách lehounce naznačené zebrování. Hříva byla krátká a stojatá, uši špičaté a tmavými žíněmi porostlý ocas byl kratší než u domácích koní.
 
Lidé se je snažili zdomestikovat, avšak tarpani se ochočit nedali a na práci se nehodili. V tahu byli nepoužitelní ale i když se naučili chodit pod sedlem, nebyli lidem nijak zvlášť užiteční. Proto je začali je lovit na maso a vybíjet jako škůdce a konkurenty domácích koní. V polovině 70. let 19. století žila na jižní Ukrajině poslední skupinka divokých tarpanů, z níž nakonec zůstala jediná klisna. Tu pro svou zábavu však místní na Vánoce roku 1879 uštvali. Posledními ruskými tarpany byli dva (vykastrovaní) samci v petrohradské a moskevské zoo, kteří uhynuli v letech 1886-1887. Za 1. světové války žil na východě Ukrajiny úplně poslední plodný samec, kterého však zemědělci v hladových poválečných letech snědli.

taarpaniVědecký svět si až příliš pozdě uvědomil, jakou ztrátu způsobilo vybíjení tarpanů. Po první světové válce přistoupili Poláci k zpětnému vyšlechtění těchto koní. Základem obnoveného „chovu“ tarpanů bylo starobylé plemeno nazývané konik, v jehož žilách zřejmě kolovalo velké množství tarpaní krve. Křížením koniků, kteří se nejvíce podobali tarpanům ze starých obrázků, vznikli koně, které lze považovat za velmi podobné původnímu tarpanovi. S novodobými tarpany se můžete setkat i u nás, chová je Zoopark v Chomutově. Ten je získal již roku 1985 z Polska. V zooparku se narodilo 11 hříbat a v současné době je zde chováno 8 tarpanů. Zajímavé je také to, že za představitele domácích koní s příměsí krve tarpana se mimo huculů řadí i starokladrubský kůň.
 

Kde se setkáte s huculy

farma hucul vítkoviceJedním z tradičních míst chovu huculských koní je Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory, v obci Vítkovice, v západní části Krkonoš. Na 170 hektarech pastvin, jež sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice. Mezi služby, které Farma Hucul svým návštěvníkům nabízí, patří výuka jízdy na koni, vyjíždky do terénu, dětské tábory a ubytování.
 
Farma Y CunkovTaké Farma /Y Cunkov u Jistebnice chová huculské koně. Nachází se v krásném prostředí Čertovy hrbatiny mezi obcemi Sedlec-Prčice a Jistebnicí. Chovatelé se zabývají chovem a výcvikem huculských koní. Příchozím nabízejí jízdu na koních, výuku na jízdárně nebo projížďku kočárem či ve sportovním vozíku.
 
Kopcovitá krajina Středního Povltaví je domovem huculů z farmy Čapí letka. Farma se nachází nedaleko přehrady Orlík. V okolí je krásná příroda, cykloturistické trasy, agroturistika, přírodní a kulturní zajímavosti a lidová architektura. Pro zájemce je zde připraven pobyt na farmě.

Farma OlšovkaFarma Olšovka se nachází přibližně 35 km jižně od Plzně, v nádherné krajině s výhledem na Šumavu. Statek, jehož historie sahá do počátku 17. soletí, je v současné době provozován jako rodinná farma se zaměřením na chov huculských koní, masného skotu, ovcí a vodní a hrabavé drůbeže. Na farmě se můžete ubytovat a využít i další služby: relaxační vyjížďky na koni, výuka jízdy na koni, hipoterapie, atp.
Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Koňský víkend u přehrady Orlík – pobyt na farmě Čapí letka

Koňský víkend u přehrady Orlík – pobyt na farmě Čapí letka

Farma s chovem huculských koní, koz a bernských salašnických psů, která nabízí ubytování v dřevem obložených domcích nebo stanech. Čapí letka má vlastní tábořiště o rozloze 3 ha na okraji malebné vesničky Mokřice nedaleko Orlické přehrady.

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Na 300 hektarech pastvin v západní části Krkonoš, které sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice.

Farma Olšovka – statek s krásou huculských koní

Farma Olšovka – statek s krásou huculských koní

Farma Olšovka se nachází přibližně 35 km jižně od Plzně, v nádherné krajině s výhledem na Šumavu. Statek, jehož historie sahá do počátku 17 soletí, je v současné době provozován jako rodinná farma se zaměřením na chov huculských koní, masného skotu a ovcí.

Další aktuality

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
Liberecký kraj | Příroda

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Liberecký kraj | Příroda