Úvod > Aktuality > #světovéČesko a cesta Teplickým skalním městem za výhledy, horolezci i letním sněhem
Příroda

#světovéČesko a cesta Teplickým skalním městem za výhledy, horolezci i letním sněhem

  • Vydáno5. května 2020
Teplické skály jsou otevřené! Poznávat jejich zákoutí můžete hned – stačí projít pokladnou a vstoupíte do jiného světa. Nejste sami, kdo si při pohledu na skalní město vzpomene na jiné slavné přírodní krásy, od severoamerického národního parku Bryce Canyon přes kaňon řeky Verdon až po skalní oblast Buoux ve Francii.

Náhodné podoby skalních útvarů vás budou inspirovat stejně jako všechny návštěvníky před vámi

Teplické skály
Bryce Canyon
Kdysi byl u vstupu do Teplického skalního města na větvi zavěšený zvonek: mohli jste si jím přivolat průvodce a také nosiče „pro nemocné a pohodlné“, kteří vás za poplatek pronesli skalami. Tuhle službu už dnes ve skalách nenabízejí, chodí se tu výhradně pěšky a po svých. Čeká vás ale tak fantastická podívaná, že na bolavé nohy rychle zapomenete!
 

Vzhůru na skalní hrad Střmen

Pokud se někde v průvodcích psalo o tom, že ve skalách si užijete ticho, moc tomu nevěřte: všude v Teplických skalách uslyšíte zpěv ptáků, šumění stromů i klokotání všudypřítomné vody. Přibližně šest kilometrů dlouhá prohlídka vede po modré značce a nemusíte mít strach, že byste zabloudili. Pokud se ale poctivě chytáte číst všechny panely naučné stezky a prostudovat všechny orientační šipky poukazující na stovky skalních útvarů, na výlet si vyhraďte víc času než doporučené tři hodiny.

Rozmyslete si také, zda budete šplhat na středověký strážní hrad Střmen. Na jedné straně výhled do krásné krajiny je sice lákavý, ale na straně druhé k hradu vede 300 schodů a žebříky. Zakladateli středověkého orlího hnízda, vykutaného ve skalním masivu uprostřed hlubokých pomezních hvozdů, byli páni ze Skalice, kteří drželi také nedaleké hrady Adršpach a Vízmburk. Střmen byl zničen byl už za husitských válek a dnes jej připomínají jen zbytky schodů a opracované skalní stěny se zářezy po trámech.
 

Ozvěny z ciziny

Proč Teplické skály zařazujeme do série #světovéČesko? Leckomu totiž připomínají labyrint červeně zabarvených pískovcových skalních věží v národním parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických. Nejvyšší skály jako Skalní koruna, Hláska nebo Chrámové stěny zase přitahují fandy skalního lezení a adrenalinu: ti je přirovnávají k legendární francouzské oblasti Buoux, známé vysokými skalními převisy a jeskyněmi, kde lidé žili už v době bronzové. Možná si mezi skalními věžemi Chrámového náměstí také vzpomenete na Grand canyon du Verdon: jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě, místy až 700 metrů hluboký, vyhloubila v jižní Francii řeka Verdon. Podobně jako Chrámové stěny jsou v nejužších místech téměř svislé vápencové útesy od sebe vzdálené pouhých pár metrů.
 
 

Od Poseidonu na Sibiř

Pokud nejste horolezci, nahoru na skalní věže v Teplickém skalním městě se nepodíváte. Podobně platí, že pokud nejste speleologové, jen těžko si prohlédnete nejrozsáhlejší jeskynní labyrint ve střední Evropě nazvaný Poseidon. Systém tvoří vzájemně propojené bludiště jeskyní, soutěsek a hlubokých puklinových propastí s celkovou délkou 28 kilometrů.

Mezi rozcestím u bývalé turistické chaty a Teplické skály – Krápníky budete míjet skalní soutěsky zvané Sibiř. Jde o jedno z mála míst, kde i v létě můžete narazit na sníh. Soutěsky jsou velmi klikaté a tak hluboké, že na jejich dno nikdy nedoputuje jediný sluneční paprsek. Daří se tu chladnomilným rostlinám; ostatně ve skalách roste kromě vřesu, borůvek a brusinek spousta dalších rostlinek, které se jinde vyskytují v mnohem vyšších nadmořských polohách.
 

Přístup a další podobná místa

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Národní Geopark Broumovsko

Národní Geopark Broumovsko

Národní geoparky jsou území, která představují výjimečné geologické bohatství a další přírodní a kulturní dědictví naší země. Tuto charakteristiku splňuje i Geopark Broumovsko, který je již 9. takovým územím v České republice.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Chcete si připomenout staré časy udatných rytířů a strašlivých loupežníků? Není nic jednoduššího než se s portálem Kudy z nudy vypravit na pár zimních procházek k hradům, které kdysi posloužily jako loupežnická doupata. A budete se možná divit: je jich opravdu hodně, takže si můžete vybírat.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Barokní zámeček Bischofstein leží obklopen pískovcovými skalami na východ od adršpašskoteplických skal. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci. V okolí jsou vynikající podmínky pro horolezectví, turistiku a výlety na horských kolech.

Rekreační areál Green Valley Park – odpočinek na Broumovsku

Rekreační areál Green Valley Park – odpočinek na Broumovsku

Rekreační areál Green Valley Park se rozkládá na zvlněných zelených kopcích uprostřed nádherné přírody na okraji klidného městečka Stárkov, které je součástí CHKO Broumovsko.

K Čápu – turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

K Čápu – turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

Pro turisty Teplického skalního města byl v roce 2016 obnoven turistický výstup po zelené značené trase na rozhlednu Čáp v jižní části Adršpašsko-teplických skal.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda