Úvod > Aktuality > #světovéČesko a cesta Teplickým skalním městem za výhledy, horolezci i letním sněhem
Příroda

#světovéČesko a cesta Teplickým skalním městem za výhledy, horolezci i letním sněhem

  • Vydáno5. května 2020
Teplické skály jsou otevřené! Poznávat jejich zákoutí můžete hned – stačí projít pokladnou a vstoupíte do jiného světa. Nejste sami, kdo si při pohledu na skalní město vzpomene na jiné slavné přírodní krásy, od severoamerického národního parku Bryce Canyon přes kaňon řeky Verdon až po skalní oblast Buoux ve Francii.

Náhodné podoby skalních útvarů vás budou inspirovat stejně jako všechny návštěvníky před vámi

Teplické skály
Bryce Canyon
Kdysi byl u vstupu do Teplického skalního města na větvi zavěšený zvonek: mohli jste si jím přivolat průvodce a také nosiče „pro nemocné a pohodlné“, kteří vás za poplatek pronesli skalami. Tuhle službu už dnes ve skalách nenabízejí, chodí se tu výhradně pěšky a po svých. Čeká vás ale tak fantastická podívaná, že na bolavé nohy rychle zapomenete!
 

Vzhůru na skalní hrad Střmen

Pokud se někde v průvodcích psalo o tom, že ve skalách si užijete ticho, moc tomu nevěřte: všude v Teplických skalách uslyšíte zpěv ptáků, šumění stromů i klokotání všudypřítomné vody. Přibližně šest kilometrů dlouhá prohlídka vede po modré značce a nemusíte mít strach, že byste zabloudili. Pokud se ale poctivě chytáte číst všechny panely naučné stezky a prostudovat všechny orientační šipky poukazující na stovky skalních útvarů, na výlet si vyhraďte víc času než doporučené tři hodiny.

Rozmyslete si také, zda budete šplhat na středověký strážní hrad Střmen. Na jedné straně výhled do krásné krajiny je sice lákavý, ale na straně druhé k hradu vede 300 schodů a žebříky. Zakladateli středověkého orlího hnízda, vykutaného ve skalním masivu uprostřed hlubokých pomezních hvozdů, byli páni ze Skalice, kteří drželi také nedaleké hrady Adršpach a Vízmburk. Střmen byl zničen byl už za husitských válek a dnes jej připomínají jen zbytky schodů a opracované skalní stěny se zářezy po trámech.
 

Ozvěny z ciziny

Proč Teplické skály zařazujeme do série #světovéČesko? Leckomu totiž připomínají labyrint červeně zabarvených pískovcových skalních věží v národním parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických. Nejvyšší skály jako Skalní koruna, Hláska nebo Chrámové stěny zase přitahují fandy skalního lezení a adrenalinu: ti je přirovnávají k legendární francouzské oblasti Buoux, známé vysokými skalními převisy a jeskyněmi, kde lidé žili už v době bronzové. Možná si mezi skalními věžemi Chrámového náměstí také vzpomenete na Grand canyon du Verdon: jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě, místy až 700 metrů hluboký, vyhloubila v jižní Francii řeka Verdon. Podobně jako Chrámové stěny jsou v nejužších místech téměř svislé vápencové útesy od sebe vzdálené pouhých pár metrů.
 
 

Od Poseidonu na Sibiř

Pokud nejste horolezci, nahoru na skalní věže v Teplickém skalním městě se nepodíváte. Podobně platí, že pokud nejste speleologové, jen těžko si prohlédnete nejrozsáhlejší jeskynní labyrint ve střední Evropě nazvaný Poseidon. Systém tvoří vzájemně propojené bludiště jeskyní, soutěsek a hlubokých puklinových propastí s celkovou délkou 28 kilometrů.

Mezi rozcestím u bývalé turistické chaty a Teplické skály – Krápníky budete míjet skalní soutěsky zvané Sibiř. Jde o jedno z mála míst, kde i v létě můžete narazit na sníh. Soutěsky jsou velmi klikaté a tak hluboké, že na jejich dno nikdy nedoputuje jediný sluneční paprsek. Daří se tu chladnomilným rostlinám; ostatně ve skalách roste kromě vřesu, borůvek a brusinek spousta dalších rostlinek, které se jinde vyskytují v mnohem vyšších nadmořských polohách.
 

Přístup a další podobná místa

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Národní Geopark Broumovsko

Národní Geopark Broumovsko

Národní geoparky jsou území, která představují výjimečné geologické bohatství a další přírodní a kulturní dědictví naší země. Tuto charakteristiku splňuje i Geopark Broumovsko, který je již 9. takovým územím v České republice.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Chcete si připomenout staré časy udatných rytířů a strašlivých loupežníků? Není nic jednoduššího než se s portálem Kudy z nudy vypravit na pár zimních procházek k hradům, které kdysi posloužily jako loupežnická doupata. A budete se možná divit: je jich opravdu hodně, takže si můžete vybírat.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Barokní zámeček Bischofstein leží obklopen pískovcovými skalami na východ od adršpašskoteplických skal. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci. V okolí jsou vynikající podmínky pro horolezectví, turistiku a výlety na horských kolech.

Rekreační areál Green Valley Park – odpočinek na Broumovsku

Rekreační areál Green Valley Park – odpočinek na Broumovsku

Rekreační areál Green Valley Park se rozkládá na zvlněných zelených kopcích uprostřed nádherné přírody na okraji klidného městečka Stárkov, které je součástí CHKO Broumovsko.

K Čápu – turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

K Čápu – turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

Pro turisty Teplického skalního města byl v roce 2016 obnoven turistický výstup po zelené značené trase na rozhlednu Čáp v jižní části Adršpašsko-teplických skal.

Další aktuality

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky

Objevte Kladské pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
Královéhradecký kraj | Příroda

Zámek Opočno připravil na Dny evropského kulturního dědictví zajímavou přednášku

Jak je již zvykem, Dny evropského kulturního dědictví se na opočenském zámku nesou v duchu odborně-naučných přednášek. Letos si přijdou na své milovníci historie – zajímavé povídání je na zámku připraveno na sobotu 16. září odpoledne a bude se týkat hrdelního práva v českých dějinách.
Královéhradecký kraj | Památky

Jičín se opět stane městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 13. do 17. září Jičín! Podtitul 32. ročníku zní Pohádkové oKouzlení. Během pěti dní se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
Královéhradecký kraj | Zážitky