Úvod > Aktuality > #světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy
Kultura

#světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy

  • Vydáno31. srpna 2020
Když nemůžeme do Egypta, přivezeme si ho k nám, řekli si v Národním muzeu v Praze a připravili skutečně ojedinělý výstavní projekt. Na výstavě Sluneční králové tak během podzimních a zimních dnů zažijete atmosféru sluncem zalité starověké říše. Kromě toho se seznámíte s českými archeology, na vlastní oči poznáte nejvýznamnější objevy a také spousty zajímavostí. Sluneční králové zkrátka přijeli do Prahy.

Cesta za historií slunečních králů

Národní muzeum v Praze
Abúsír
Milujete filmy s Indiana Jonesem? A víte, jak práce archeologa vypadá ve skutečnosti? Zjistíte to na výstavě Sluneční králové, která je pro Národní muzeumPraze zlatým hřebem letošní sezony. Unikátní soubor předmětů z doby staré egyptské říše ze starověkého královského pohřebiště Abúsír, kde už desítky let pracují naši egyptologové, bude ozdobou historické budovy až do února 2021.

A na co se můžete těšit? Třeba na zrekonstruované archeologické naleziště Dvora princezny Šeretnebtej s jedinečným souborem soch z období 2500 až 2350 let př. n. l., první filmové zpracování příběhu ze slavného Papyru Westcar anebo sochu krále Raneferefa, jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru. Díky moderním technologiím nahlédnete rovněž do nevykradeného šachtového hrobu správce paláců a kněze předčitatele velmože Iufay. Byl objeven v únoru 1998 osmnáct metrů pod zemským povrchem a šlo o naprostý unikát: nevykradenou hrobku se podařilo nalézt naposledy v roce 1941.
 

Kdo byli sluneční králové?

Jako sluneční králové jsou v egyptských dějinách označováni panovníci páté staroegyptské dynastie (asi 2435–2306 př. n. l.). Jde o období prvních stavitelů pyramid a prvních faraonů, kteří jsou spojeni s lokalitou Abúsír, sousedící na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou. Během vlády slunečních králů právě tady vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami.

Díky vystaveným předmětům a prostřednictvím audiovizuální projekce v Národním muzeu prozkoumáte nejenom bohatou reliéfní výzdobu a vybavení pohřebiště, ale i běžný chod pyramidových komplexů. Sluneční chrámy coby stavby, které ve starém Egyptě sloužily k provozování kultu boha Re, zatím byly objeveny pouze dva, ačkoli písemné prameny uvádí existenci dalších čtyř. Na výstavě se seznámíte s historií zádušního chrámu krále Sahurea nebo nejznámější částí slunečního chrámu krále Niuserrea, takzvanou svatyní ročních období.

Výstava ale nemapuje jen osudy vládců, podíváte se i do obyčejného Abúsíru. Místo totiž sloužilo k pohřbům staroegyptských elit mnohem dříve, než se stalo královskou nekropolí. Vydáte se tak na předlouhou cestu od prvních pohřbů v době sjednocení Egypta okolo roku 3000 př. n. l. přes období stavitelů pyramid, imperiálního rozmachu egyptského státu v době Nové říše až po období cizích nadvlád nad Egyptem v průběhu 1. tisíciletí př. n. l.
 

Poklady z celého světa

Zajímavostí a rarit je kolem výstavy Sluneční králové celá řada. Například je to vůbec poprvé, co Egypt umožní vyvézt do zahraničí tak velký soubor vzácných exponátů; jen jejich pojistná hodnota je asi miliarda korun. Kousek historického Egypta ale nepřijede jen z Egyptského muzea v Káhiře či z Velkého egyptského muzea v Gíze. Bohaté zápůjčky poskytla také světová muzea v Berlíně (odkud například na výstavu přicestovaly dva největší exponáty, a sice části sloupů z pyramidového komplexu), Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem. K vidění budou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru.
 

Pár slunečních střípků

  • Nejlepší by bylo přivézt do Prahy celý Abúsír: místo na okraji Káhiry má úžasnou atmosféru. K nejzajímavějším a nejcennějším detailům patří nástěnné obrazy a výzdoba jednotlivých pyramid a hrobek. Abyste si Abúsír mohli představit v celé jeho velikosti, do chodu výstavy se zapojí multimédia: 3D realita, videomaping a další technologie.
  • Už v 60. letech při stavbě obří přehrady v Asuánu, pod jejíž hladinou mělo zmizet množství unikátních památek z období starověkého Egypta, se naši vědci podíleli na záchranné akci UNESCO v Núbii. Stavba Asuánské přehrady se stala impulsem k založení Egyptologického ústavu na filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
  • Práce českých egyptologů výrazně přispěla k poznání dějin Egypta, ostatně Egyptologický ústav získal koncesi pro výzkum na pyramidových polích v Abúsíru už v roce 1960. Vědci objevili například hrobku vezíra 5. dynastie Ptahšepsese, zatím největší známou nekrálovskou hrobku Staré říše, neporušenou pohřební komoru kněze Neferinpua z doby před čtyřmi a půl tisíci lety nebo hrobku kněze Inpunefera.
  • Myslíte, že ve starém Egyptě měli vliv pouze členové královské rodiny? Kdepak! Příkladem může být Ptahšepses, který to z kadeřníka dotáhl dokonce na králova zetě a vezíra. I s jeho osudy se na výstavě seznámíte.
  • Dělníci pracující na stavbě pyramid dostávali zajímavou odměnu: pouze chléb a džbány piva. Výhodou džbánů však bylo, že měly vždy stejnou velikost a tím i hodnotu, takže se daly na trhu směnit za jiné věci. A co vy? Stačil by vám za práci pořádný džbán piva?
  • Papyrus měl v dávné minulosti důležitou funkci. Zajímavostí je, že dodnes ho neumíme přesně napodobit a vyrobit v takové kvalitě jako to uměli lidé ve starověku. Pokud jste papyrus nikdy neviděli na vlastní oči, možnost budete mít právě na výstavě Sluneční králové.
  • Vstupné na výstavu Sluneční králové stojí 250/170 Kč, ovšem za příplatek 150/100 Kč získáte další výhody. Národní muzeum nabízí dlouhodobou akci Devět muzeí v pěti dnech, kdy se můžete podívat nejenom do obou budov na Václavském náměstí včetně kupole historické budovy, ale také do dalších pražských poboček Národního muzea.
  • Pokud si koupíte vstupenku online, ušetříte čas strávený ve frontě. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin a vstupenka je platná 30 dní, můžete přijít kdykoliv. Sluneční králové se vás nemohou dočkat!
Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Národní divadlo uvádí v roce 2023 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2023 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika.
Praha | Kultura

Objevte perly kubistické a funkcionalistické architektury Josefa Gočára

Víte, že v anketě o největší osobnost české architektury 20. století zvítězil Josef Gočár, stavitel kubismu a funkcionalismu? Josef Gočár se narodil 13. března 1880 v Semíně u Přelouče, zemřel 10. září 1945 v Jičíně. Málokterý jiný tvůrce by dovedl zosobnit moderní českou architekturu lépe než Josef Gočár. Jeho díla zdobí řadu našich měst a jeho jméno znají i lidé, kteří se o architekturu příliš nezajímají.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 1. a 2. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
Praha | Zážitky

50 tipů, kam jít se psem v Praze na procházku

Jaro je tady, květiny a keře začínají kvést... a také krásně vonět. Udělejte si procházku spolu se svým čtyřnohým kamarádem, který bude mít radost z nových vůní, zatímco vy se potěšíte pohledem na kvetoucí rostliny. Kam spolu s vaším pejskem v Praze vyrazit na příjemnou procházku vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Životní styl

Na Vltavě v Praze opět fungují všechny přívozy

Od 25. 3. 2023 je opět možné využít v Praze všechny sezonní přívozy. Oblíbené lodní spoje jsou začleněny do systému Pražské integrované dopravy, takže cestujícím stačí jízdenka na MHD. K tradičně nejoblíbenějším patří přívozy v Sedlci či Podbabě, které zpestřují zejména cyklistům výlety v blízkém okolí Prahy. Za zkoušku však stojí také přívozy, které fungují v centru a spojují například Císařskou louku a Smíchov nebo Modřany a Lahovičky. Holešovicko-karlínský přívoz P7 vypluje i letos, ale v provozu bude jen do termínu otevření nové lávky HolKa, které se očekává cca v červenci 2023. Naopak od data ukončení provozu přívozu P7 bude obnoven provoz nejnovějšího pražského přívozu P4 mezi Velkou Chuchlí (Dostihová) a Hodkovičkami (Belárie). Na ostatních sezonních lodních linkách nedochází k žádným změnám oproti loňské sezoně.
Praha | Zážitky

Velikonoční trhy v centru Prahy začnou už tuto sobotu!

Centrum Prahy se opět ponoří do velikonoční atmosféry. Již tuto sobotu 25. března začnou tradiční Velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků nabídnou prodejci typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklórní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo. Návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v České republice. Velikonoční trhy potrvají až do 16. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Pražská Zoo vstoupí v sobotu už do 92. návštěvnické sezóny

V sobotu 25. března 2023 se od 11 hodin uskuteční slavnostní zahájení 92. sezony Zoo Praha. Stěžejním tématem se stane představení plánů nadcházející sezony. Zástupci zoologické zahrady seznámí veřejnost s vybranými zvířecími osobnostmi a spustí tak novou kampaň Seznamte se! Písničkář Pokáč následně zahraje v živé premiéře svůj nový „zoosong“. Vrcholem dopoledne pak budou křtiny mláděte luskouna.
Praha | Příroda