ÚvodAktuality#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi
Zážitky

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

  • 4. dubna 2021
Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

Karel Zeman: Cesta do pravěku

Výprava do světa dinosaurů

Dvakrát cesta do pravěku: mírumilovná krajina z obrazů Zdeňka Buriana a ostrov Oahu, kde Steven Spielberg natáčel Jurský park, hororový příběh o neopatrných vědcích, kteří pomocí milionů let starého DNA způsobili dinosauří apokalypsu.

Cesta do pravěku Karla Zemana
 Jurský park Stevena Spielberga
Podobně jako řada jiných věcí by ani Zemanovy filmy nevznikly, nebýt Tomáše Bati a jeho obuvnického impéria ve Zlíně. Vlastní filmovou techniku začaly Baťovy závody využívat pro krátké reklamy už ve 20. letech, během roku 1935 pak na zlínském Kudlově během neuvěřitelných devíti měsíců od prvního výkopu vyrostly podle návrhů architekta Karfíka filmové ateliéry. V roce 1943 sem nastoupil Karel Zeman, kouzelník filmového plátna a geniální průkopník trikových filmů, který proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu cen a uznání na prestižních filmových festivalech. Na Kudlově pracoval po boku řady dalších osobností; působila tu například scenáristka, režisérka a animátorka Hermína Týrlová, skladatel filmové hudby Zdeněk Liška, filmovou kariéru tu zahájil také režisér a scénárista Oldřich Lipský. Zlínští filmaři zpracovávali materiál, který natočili na svých cestách po světě Hanzelka se Zikmundem, a v roce 1955 se právě ze zlínských filmových ateliérů vydal Karel Zeman na svou Cestu do pravěku.
 

Cesta do pravěku„Šlo mi o jedno,“
říká Karel Zeman o svém prvním filmu kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku, „ukázat fantastický svět, který vytvořila příroda před mnoha miliony let. A film mi tuto možnost nabízel.“ O Cestě do pravěku se říká, že předběhla dobu o několik desítek let. Film vypráví o čtyřech chlapcích, kteří se na loďce vydají 500 milionů let zpět proti proudu řeky času, protože chtějí najít trilobita v prvohorním moři. Cestou se setkávají s dávno vyhynulými zvířaty, která nikdy nikdo živá neviděl: na plátně ožívají dinosauři a ještěři, mamuti, ptáci a jiná zvířata. Českým čtenářům neunikne zřejmá inspirace ilustracemi Zdeňka Buriana, odborným poradcem filmu byl paleontolog Josef Augusta.

I když výsledek samozřejmě odráží paleontologické znalosti takové, jaké byly v polovině 20. století a Cesta do pravěku je z pohledu dnešních dětí prastará, malé diváky dodnes baví: svědčí o tom i nová digitalizovaná kopie, která mistrovské dílo Karla Zemana vrátila na filmová plátna v jasnějších a kontrastnějších barvách. Díky projektu Čistíme svět fantazie, na němž se podílely Nadace české bijáky, Muzeum Karla Zemana a Česká televize, dostaly v minulých letech novou šanci kromě Cesty do pravěku také další Zemanovy filmy, a to Baron Prášil a Vynález zkázy.
 

Muzeum Karla Zemana v Praze

Na Cestu do pravěku se můžete podívat nejenom v televizi nebo kině, ale online také na webu Muzea Karla Zemana. Navštívit můžete samozřejmě i samotné muzeum: objevíte ho v historickém centru Prahy pár kroků od Karlova mostu. Interaktivní a hravá expozice připomíná filmové scény a malé ateliéry, kde si přímo mezi kulisami vyzkoušíte stejné trikové postupy jako Karel Zeman. Můžete se plavit v ponorce z Vynálezu zkázy, vznášet se na létajícím stroji a projít se s Baronem Prášilem po Měsíci, seznámíte se také s originálními loutkami i dosud nepublikovanými fotografiemi z dalších Zemanových filmů. Cesta do pravěku je rovněž jednou z motivačních her, volně umístěných v expozici. Je určená pro malé dobrodruhy přibližně od čtyř do sedmi let, kteří se společně s filmovými hrdiny vydají proti proudu času do světa dinosaurů. Za správně vyřešený úkol získají samolepku, kterou si nalepí do své mapičky, odměnou pak bude trilobit, kterého si každý cestovatel může vybarvit dle vlastní fantazie.
 

Jaká byla Cesta do pravěku?

Jirka, Toník, Petr a Jenda aneb Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš a Zdeněk Husták, hlavní hrdinové Cesty do pravěku, se po letech sešli ve Zlíně na filmovém festivalu jako pánové kolem sedmdesátky. Na natáčení vzpomínali jako na báječné prázdniny, které si užívali se vším všudy. Nemuseli chodit do školy, o pauzách se mohli dívat na grotesky a King Konga, a při natáčení se vypravili dokonce k moři na Rujanu. Výjezd z jeskyně na začátku filmu se točil na zamrzlém rybníku v Jindřichově Hradci, kulisou pro scény v ledových krách byla přehrada SoušJizerských horách, do močálů se filmový štáb vydal na Třeboňsko. Lodička proplouvá také přírodní rezervací Osypané břehy v meandrech řeky Moravy u Strážnice, divokou řeku si zahrál slovenský Váh, klidnou vodu pak přehrada Fryšták u Zlína.

Film byl vyznamenán na Mezinárodním festivalu v Benátkách a získal řadu dalších cen. Měl velký úspěch v zahraničí a v New Yorku ho dokonce promítalo 96 kin najednou; to se žádnému tuzemskému režisérovi předtím ani potom už nepodařilo. A mimochodem, podle vzpomínek syna Pavla si profesor Augusta nechal model stegosaura z filmu přivézt po natáčení k sobě na fakultu a pak dlouhá léta zdobil jeho pracovnu.
 

Karel Zeman, Cesta do pravěku a Jurský park

  • V první desítce nejlepších českých sci-fi se objevují i další Zemanovy filmy, například adaptace dobrodružného románu Julese Verna Vynález zkázy. Film vycházel z klasických Benettových a Rouxových ilustrací verneovek, tedy principu ocelorytiny, a jde o mistrovské dílo, které bylo uvedeno na světové výstavě EXPO 58 a pro Československo získalo Velkou cenu.
  • Na rozdíl od Vynálezu zkázy, pro který si režisér záměrně vybral méně známé herce, se v dalším ceněném Zemanově filmu Baron Prášil objevuje řada známých herců, například Werich, Kopecký, Hrušínský, Brejchová, Höger či Záhorský.
  • Předlohou pro Jurský park, americký vědeckofantastický film režiséra Stevena Spielberga z roku 1993, byl nevydaný román amerického spisovatele Michaela Crichtona, kterou autor nabídl filmovým studiím.
  • Film se natáčel na Havaji, na oblíbených ostrovech Oahu a Kauai; kromě Jurského parku se tu natáčela i původní verze King Konga, slavný Avatar či jeden z dílů Pirátů z Karibiku. Točilo se i v Kostarice, interiéry pak ve studiích Universal a Warner Bros.
  • Při premiéře se u nás skutečně vedly vášnivé debaty, zda Steven Spielberg při tvorbě Jurského parku z Cesty do pravěku opisoval či nikoliv. Jisté je, že slavný režisér Zemanovu tvorbu obdivoval a fascinovalo ho, jak mohl Karel Zeman takový film vytvořit už v roce 1955 bez počítačů a moderní techniky.
  • Dětský časopis ABC dnešním čtenářům představuje film Cesta do pravěku jako Jurský park vašich prarodičů.
  • Ozvěnu Cesty do pravěku najdete i v jedné z úvodních scén seriálu Simpsonovi, kde je krátký souboj stegosaura s ceratosaurem, inspirovaný scénkou ze Zemanova filmu, dokonce i s podobným hudebním motivem.
  • Cesta do pravěku inspirovala také německého sochaře Franze Grusse: začal vytvářet plastiky pravěkých zvířat, které se později staly základem pro oblíbený Saurierpark / Dinopark v Kleinwelce u Budyšína.
Lesní hřbitov ve Zlíně Památky

Lesní hřbitov ve Zlíně

V sousedství zlínských filmových ateliérů nedaleko od centra města se nachází lesní hřbitov, který byl zřízen na počátku 30. let 20. století. I zbudování tohoto místa je spjato se jménem Tomáše Bati.

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Občas ještě narazíme na expozice, u nichž je vybledlým písmem napsáno „nedotýkat“. Většina muzeí ale naopak zve své návštěvníky na poznávání minulosti a přítomnosti, ke které si mohou přivonět, ohmatat ji nebo všelijak znovu poskládat. Pojďte si vyzkoušet muzea, ve kterých se nebudete nudit vy, ani vaše ratolesti!

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání Kultura

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy Zážitky

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy

Vydejte se na výpravu nejkrásnější částí Prahy po vodní hladině ve stylu Julese Vernea. Přivítá vás kapitán, který jako by z oka vypadl kapitánu Nemovi, a vezme vás na dobrodružnou plavbu do tajuplných zákoutí Čertovky a okolí Karlova mostu.

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři Kultura

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

V muzeu v Ostroměři nahlédnete do filmově a knižně zpracovaných pravěkých scenerií, jež se staly společným prvkem života a díla Eduarda Štorcha i Karla Zemana. Dále zde najdete expozici věnovanou pravěku Ostroměřska.

Filmový uzel Zlín Zážitky

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa filmu a fantazie! Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

Další aktuality

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
17. červenec 2024 11:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice, Víkend hmyzožravců v pražské zoo, Večer otevřených bran na zámku Žleby, Výstava koní, Memoriál Rudolfa Utěšila v Klánovicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
17. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Letní slavnosti staré hudby zvou do říše snů

Prázdninovou Prahu opět zpestří festival Letní slavnosti staré hudby. Od 16. července do 6. srpna 2024 zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby jsou "sny". Festivalová nabídka se tak v širokém slova smyslu tohoto motivu zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Právě při aristokratických dvorech působila celá řada špičkových skladatelů. Koncerty například nechají ožít zpívající a hrající anděly z oltářního triptychu z konce 15. století, navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum.
16. červenec 2024 15:00
Kultura, Praha

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).
16. červenec 2024 7:06
Kultura, Praha

Hledá se strom pro pražské Vánoční trhy 2024!

Pražany pomůže v těchto dnech ochladit myšlenka na vánoční strom – organizátor největších Vánočních trhů v Česku, společnost Taiko, opět vyhlašuje soutěž Hledá se strom, který ozdobí centrum Prahy v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu letošních vánočních trhů na Staroměstském náměstí mohou zájemci podávat až do 15. září 2024.
16. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny tak oživí pražskou kulturní nabídku od pátku 19. 7. do soboty 20. 7. 2024. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní více než 30 hudebních a tanečních souborů ze 14 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 600 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Zavítejte na Ovocný trh a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků , lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2024 18:55
Kultura, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby.
15. červenec 2024 14:57
Příroda, Praha

Nejlepší koupání: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání v Praze a blízkém okolí

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
15. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Praha