Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi
Zážitky

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

  • Vydáno4. dubna 2021
Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

Karel Zeman: Cesta do pravěku

Výprava do světa dinosaurů

Dvakrát cesta do pravěku: mírumilovná krajina z obrazů Zdeňka Buriana a ostrov Oahu, kde Steven Spielberg natáčel Jurský park, hororový příběh o neopatrných vědcích, kteří pomocí milionů let starého DNA způsobili dinosauří apokalypsu.

Cesta do pravěku Karla Zemana
 Jurský park Stevena Spielberga
Podobně jako řada jiných věcí by ani Zemanovy filmy nevznikly, nebýt Tomáše Bati a jeho obuvnického impéria ve Zlíně. Vlastní filmovou techniku začaly Baťovy závody využívat pro krátké reklamy už ve 20. letech, během roku 1935 pak na zlínském Kudlově během neuvěřitelných devíti měsíců od prvního výkopu vyrostly podle návrhů architekta Karfíka filmové ateliéry. V roce 1943 sem nastoupil Karel Zeman, kouzelník filmového plátna a geniální průkopník trikových filmů, který proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu cen a uznání na prestižních filmových festivalech. Na Kudlově pracoval po boku řady dalších osobností; působila tu například scenáristka, režisérka a animátorka Hermína Týrlová, skladatel filmové hudby Zdeněk Liška, filmovou kariéru tu zahájil také režisér a scénárista Oldřich Lipský. Zlínští filmaři zpracovávali materiál, který natočili na svých cestách po světě Hanzelka se Zikmundem, a v roce 1955 se právě ze zlínských filmových ateliérů vydal Karel Zeman na svou Cestu do pravěku.
 

Cesta do pravěku



„Šlo mi o jedno,“
říká Karel Zeman o svém prvním filmu kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku, „ukázat fantastický svět, který vytvořila příroda před mnoha miliony let. A film mi tuto možnost nabízel.“ O Cestě do pravěku se říká, že předběhla dobu o několik desítek let. Film vypráví o čtyřech chlapcích, kteří se na loďce vydají 500 milionů let zpět proti proudu řeky času, protože chtějí najít trilobita v prvohorním moři. Cestou se setkávají s dávno vyhynulými zvířaty, která nikdy nikdo živá neviděl: na plátně ožívají dinosauři a ještěři, mamuti, ptáci a jiná zvířata. Českým čtenářům neunikne zřejmá inspirace ilustracemi Zdeňka Buriana, odborným poradcem filmu byl paleontolog Josef Augusta.

I když výsledek samozřejmě odráží paleontologické znalosti takové, jaké byly v polovině 20. století a Cesta do pravěku je z pohledu dnešních dětí prastará, malé diváky dodnes baví: svědčí o tom i nová digitalizovaná kopie, která mistrovské dílo Karla Zemana vrátila na filmová plátna v jasnějších a kontrastnějších barvách. Díky projektu Čistíme svět fantazie, na němž se podílely Nadace české bijáky, Muzeum Karla Zemana a Česká televize, dostaly v minulých letech novou šanci kromě Cesty do pravěku také další Zemanovy filmy, a to Baron Prášil a Vynález zkázy.
 

Muzeum Karla Zemana v Praze

Na Cestu do pravěku se můžete podívat nejenom v televizi nebo kině, ale online také na webu Muzea Karla Zemana. Navštívit můžete samozřejmě i samotné muzeum: objevíte ho v historickém centru Prahy pár kroků od Karlova mostu. Interaktivní a hravá expozice připomíná filmové scény a malé ateliéry, kde si přímo mezi kulisami vyzkoušíte stejné trikové postupy jako Karel Zeman. Můžete se plavit v ponorce z Vynálezu zkázy, vznášet se na létajícím stroji a projít se s Baronem Prášilem po Měsíci, seznámíte se také s originálními loutkami i dosud nepublikovanými fotografiemi z dalších Zemanových filmů. Cesta do pravěku je rovněž jednou z motivačních her, volně umístěných v expozici. Je určená pro malé dobrodruhy přibližně od čtyř do sedmi let, kteří se společně s filmovými hrdiny vydají proti proudu času do světa dinosaurů. Za správně vyřešený úkol získají samolepku, kterou si nalepí do své mapičky, odměnou pak bude trilobit, kterého si každý cestovatel může vybarvit dle vlastní fantazie.
 

Jaká byla Cesta do pravěku?

Jirka, Toník, Petr a Jenda aneb Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš a Zdeněk Husták, hlavní hrdinové Cesty do pravěku, se po letech sešli ve Zlíně na filmovém festivalu jako pánové kolem sedmdesátky. Na natáčení vzpomínali jako na báječné prázdniny, které si užívali se vším všudy. Nemuseli chodit do školy, o pauzách se mohli dívat na grotesky a King Konga, a při natáčení se vypravili dokonce k moři na Rujanu. Výjezd z jeskyně na začátku filmu se točil na zamrzlém rybníku v Jindřichově Hradci, kulisou pro scény v ledových krách byla přehrada SoušJizerských horách, do močálů se filmový štáb vydal na Třeboňsko. Lodička proplouvá také přírodní rezervací Osypané břehy v meandrech řeky Moravy u Strážnice, divokou řeku si zahrál slovenský Váh, klidnou vodu pak přehrada Fryšták u Zlína.

Film byl vyznamenán na Mezinárodním festivalu v Benátkách a získal řadu dalších cen. Měl velký úspěch v zahraničí a v New Yorku ho dokonce promítalo 96 kin najednou; to se žádnému tuzemskému režisérovi předtím ani potom už nepodařilo. A mimochodem, podle vzpomínek syna Pavla si profesor Augusta nechal model stegosaura z filmu přivézt po natáčení k sobě na fakultu a pak dlouhá léta zdobil jeho pracovnu.
 

Karel Zeman, Cesta do pravěku a Jurský park

  • V první desítce nejlepších českých sci-fi se objevují i další Zemanovy filmy, například adaptace dobrodružného románu Julese Verna Vynález zkázy. Film vycházel z klasických Benettových a Rouxových ilustrací verneovek, tedy principu ocelorytiny, a jde o mistrovské dílo, které bylo uvedeno na světové výstavě EXPO 58 a pro Československo získalo Velkou cenu.
  • Na rozdíl od Vynálezu zkázy, pro který si režisér záměrně vybral méně známé herce, se v dalším ceněném Zemanově filmu Baron Prášil objevuje řada známých herců, například Werich, Kopecký, Hrušínský, Brejchová, Höger či Záhorský.
  • Předlohou pro Jurský park, americký vědeckofantastický film režiséra Stevena Spielberga z roku 1993, byl nevydaný román amerického spisovatele Michaela Crichtona, kterou autor nabídl filmovým studiím.
  • Film se natáčel na Havaji, na oblíbených ostrovech Oahu a Kauai; kromě Jurského parku se tu natáčela i původní verze King Konga, slavný Avatar či jeden z dílů Pirátů z Karibiku. Točilo se i v Kostarice, interiéry pak ve studiích Universal a Warner Bros.
  • Při premiéře se u nás skutečně vedly vášnivé debaty, zda Steven Spielberg při tvorbě Jurského parku z Cesty do pravěku opisoval či nikoliv. Jisté je, že slavný režisér Zemanovu tvorbu obdivoval a fascinovalo ho, jak mohl Karel Zeman takový film vytvořit už v roce 1955 bez počítačů a moderní techniky.
  • Dětský časopis ABC dnešním čtenářům představuje film Cesta do pravěku jako Jurský park vašich prarodičů.
  • Ozvěnu Cesty do pravěku najdete i v jedné z úvodních scén seriálu Simpsonovi, kde je krátký souboj stegosaura s ceratosaurem, inspirovaný scénkou ze Zemanova filmu, dokonce i s podobným hudebním motivem.
  • Cesta do pravěku inspirovala také německého sochaře Franze Grusse: začal vytvářet plastiky pravěkých zvířat, které se později staly základem pro oblíbený Saurierpark / Dinopark v Kleinwelce u Budyšína.
Lesní hřbitov ve Zlíně

Lesní hřbitov ve Zlíně

V sousedství zlínských filmových ateliérů nedaleko od centra města se nachází lesní hřbitov, který byl zřízen na počátku 30. let 20. století. I zbudování tohoto místa je spjato se jménem Tomáše Bati.

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Objevte muzea, která baví děti i dospělé

Občas ještě narazíme na expozice, u nichž je vybledlým písmem napsáno „nedotýkat“. Většina muzeí ale naopak zve své návštěvníky na poznávání minulosti a přítomnosti, ke které si mohou přivonět, ohmatat ji nebo všelijak znovu poskládat. Pojďte si vyzkoušet muzea, ve kterých se nebudete nudit vy, ani vaše ratolesti!

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy

Vydejte se na výpravu nejkrásnější částí Prahy po vodní hladině ve stylu Julese Vernea. Přivítá vás kapitán, který jako by z oka vypadl kapitánu Nemovi, a vezme vás na dobrodružnou plavbu do tajuplných zákoutí Čertovky a okolí Karlova mostu.

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

V muzeu v Ostroměři nahlédnete do filmově a knižně zpracovaných pravěkých scenerií, jež se staly společným prvkem života a díla Eduarda Štorcha i Karla Zemana. Dále zde najdete expozici věnovanou pravěku Ostroměřska.

Filmový uzel Zlín

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa filmu a fantazie! Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

Další aktuality

Nejpálivější festival Chilli Fest přiostří pražské Výstaviště

V sobotu 7. října se na pražské, Výstavišti v Holešovicích uskuteční devátý ročník nejpálivějšího festivalu s názvem Chilli Fest. Festival vás zavede do světa více či méně pálivých pokrmů a taky tradičních směsí koření, které se používají v jednotlivých zemích či regionech. Budete žasnout, co všechno zvládnou ozvláštnit díky feferonkám, jalapeños, habaneros či anjos. Kromě známých chilli či pikantních a ještě pikantnějších omáček budete mít možnost vyzkoušet i řadu netradičních sladkostí.
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na víkend 7. a 8. října 2023.
Praha | Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Praha | Zážitky

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky