Úvod > Aktuality > #světovéČesko a České Holandsko v Polabí
Letní sporty

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

  • Vydáno21. srpna 2020
Krajině malebného Polabí se někdy přezdívá České Holandsko – rovinatý region je jako stvořený pro jízdu na kole a v okolí řeky Labe si budete skutečně připadat jako u některého z holandských kanálů. K jedné z nejkrásnějších cyklotras patří například jízda podél řeky Waal. Podobností se Zemí tulipánů však v Polabí kupodivu nalezneme víc – třeba Holandský selský dům či modré salonky zámku Křinec.

Krajině malebného Polabí se někdy přezdívá České Holandsko – rovinatý region je jako stvořený pro jízdu na kole

Polabí
Holandsko

Udělejte si cyklovýlet Českým Holandskem

české holandskoNenáročný cyklovýlet z Mlčechvostů do Horních Počapel vás zavede do polabské krajiny v okolí soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Cesta se ubírá podél Vraňansko-hořínského plavebního kanálu, po protipovodňových hrázích, kolem přístavu v Mělníku a několik kilometrů také po cyklostezce Euro Velo7, Labská. Celkem ujedete 26 km.

labe poděbradyKrásné chvíle na kole nebo in-linech si užijete také na cyklostezce z Nymburka do Poděbrad a Libice nad Cidlinou. Celá trasa vede podél Labe po příjemném asfaltovém povrchu. V Poděbradech je možnost občerstvení v místních cukrárnách v centru města, nebo ve stáncích a klidných restauracích na břehu Labe, těsně u stezky. Zpáteční cesta do Nymburka nemusí nutně vést stejnou cestou – na druhém břehu, tedy z Poděbrad na levém břehu Labe. Po proudu, vede rovněž cyklostezka, po které se můžete vydat, ovšem je zde horší kvalita povrchu stezky.

Pokud patříte mezi cyklisty a uvažujete o příjemném výletu okolo Labe, přesuňte se do Ostré, kde přímo u historické vesnice Botanicus najdete Labskou stezku (CT 2), která vás provede levým břehem Labe (proti proudu) do Nymburka, Poděbrad i Libice nad Cidlinou (28 km).
 

Holandská cyklostezka podél řeky Waal z Dodewaardu do Nijmegenu

řeka waalDíky rovinaté krajině Holandska je kolo ideálním dopravním prostředkem. Potvrzují to sami Holanďané, kteří po městech nejčastěji jezdí právě na kole. Pro cyklisty tu mají přes 20 000 kilometrů značených tras a ve větších městech mají cyklisté k dispozici vlastní červené pruhy na silnici a vlastní semafory.
 
Velmi oblíbená je trasa podél řeky Waal mezi městy Dodewaard a Nijmegen. Jedná se o 20 km příjemné jízdy okolo jednoho u ramen Rýnu, které pak ústí do delty Rýnu. Ramena této velké evropské řeky se často nacházejí nad úrovní okolní krajiny, která je chráněna vysokými hrázemi. To je případ i Waalu. Cyklostezka vede po její hrázi, která poskytuje krásné výhledy: na jedné straně uvidíte ovocné sady a na druhé čilý život na řece, která je jedou z hlavních dopravních tepen lodní dopravy. Cyklisté si také chválí výhled na starobylé město Nijmegen se stylovými říčními mosty.


Další holandské stopy v Polabí: Veltrusy a Křinec

Holandský selský domekV parku u zámku Veltrusy najdete plnou náruč exotiky, například egyptský pavilon, most se Sfingou nebo dórský chrám, proč tedy ne i stavbu, nazývanou Holandský selský domek? Přízemní budova v severní části zámeckého parku kdysi sloužila jako obydlí sadaře a později hajného, a také jako vycházkový nebo lovecký pavilon se salou terrenou, kde se panstvo zastavovalo při výletech k odpočinku a občerstvení. Dnes má domek běžnou okrovou barvu, ale kdysi podtrhovaly holandský styl červeně natřené zdi, členěné bělavými linkami a bílými rámy kolem oken, které měly připomínat stavby z režného cihelného zdiva. Dnes Holandský domek slouží jako galerie a výstavní prostor.

KřinecHolandský Delft je kouzelné městečko, které proslavil rodák Jan Vermeer, malířská škola a také modrobílá keramika. Prazvláštní ozvěnou dalekého Holandska jsou rokokové salonky na zámku v Křinci. Majitelé typického venkovského sídla nižší šlechty ve středním Polabí prý neměli tolik peněz, aby komnaty vybavili hedvábnými tapetami a leštěným dřevěným obložením, a tak zvolili výmalbu ve stylu oblíbené keramiky. Vybrali si skvěle, salonky představují skutečný unikát a neměl by si je nechat ujít žádný milovník Holandska. Letos v létě se sem můžete podívat vždy o víkendu v 10:30, 13:00 a 15:00 hodin, vstupné stojí 90 Kč pro dospělé nebo 60 Kč pro seniory a mládež.
Projížďka na kole Českým Holandskem

Projížďka na kole Českým Holandskem

Nenáročný cyklovýlet vás zavede do unikátní krajiny v okolí soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Cesta se ubírá po protipovodňových hrázích, kolem přístavu a několik kilometrů také pod úrovní hladiny plavebního kanálu.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Cyklo a in-line  trasa Nymburk – Poděbrady

Cyklo a in-line trasa Nymburk – Poděbrady

Jednu z nejlepších a zřejmě i nejfrekventovanějších cyklo a in-line stezek můžete navštívit v Polabí mezi městy Nymburk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou.

Zámek Křinec

Zámek Křinec

Rozsáhlý komplex o 122 místnostech nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel I. z Morzína. Zámek i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré

Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark

Kontaktní zoopark se zaměřením na domácí hospodářská zvířata, svou rozlohou je největší svého druhu v Čechách. Zvířata se zde chovají tak, jak to známe z minulosti. Ohleduplně a poctivě.

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

V souvislosti s regulačními pracemi na Labi na konci 19. století a otevřením mělnického lodního překladistě v roce 1897 byl vybudován laterálni kanál Mělník – Vraňany, který zkrátil lodní cestu po Vltavě. Součástí tohoto kanálu je technická památka zdymadlo Hořín, které projektoval František Sander.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 7. a 8. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Koně na Kačině přinesou zábavu nejen pro milovníky koní

V sobotu 7. října 20223 se od 10 do 17:00 hodin konají na zámku Kačina oblíbené slavnosti věnované koním. Koně na Kačině opět představí nejrůznější koňská plemena, k vidění bude přehlídka jezdeckého umění i ukázky práce s koňmi. Nebude chybět sváteční Hubertova jízda zámeckým parkem a bohatý doprovodný program v podobě divadel, koncertů, výstav nebo řemeslné tržnice. Součástí jsou také projížďky na koních či ve voze pro děti i dospělé.
Středočeský kraj | Památky

Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika