Úvod > Aktuality > #světovéČesko a České Holandsko v Polabí
#světovéČesko a České Holandsko v Polabí
"> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

  • Vydáno21. srpna 2020
Krajině malebného Polabí se někdy přezdívá České Holandsko – rovinatý region je jako stvořený pro jízdu na kole a v okolí řeky Labe si budete skutečně připadat jako u některého z holandských kanálů. K jedné z nejkrásnějších cyklotras patří například jízda podél řeky Waal. Podobností se Zemí tulipánů však v Polabí kupodivu nalezneme víc – třeba Holandský selský dům či modré salonky zámku Křinec.

Krajině malebného Polabí se někdy přezdívá České Holandsko – rovinatý region je jako stvořený pro jízdu na kole

Polabí
Holandsko

Udělejte si cyklovýlet Českým Holandskem

české holandskoNenáročný cyklovýlet z Mlčechvostů do Horních Počapel vás zavede do polabské krajiny v okolí soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Cesta se ubírá podél Vraňansko-hořínského plavebního kanálu, po protipovodňových hrázích, kolem přístavu v Mělníku a několik kilometrů také po cyklostezce Euro Velo7, Labská. Celkem ujedete 26 km.

labe poděbradyKrásné chvíle na kole nebo in-linech si užijete také na cyklostezce z Nymburka do Poděbrad a Libice nad Cidlinou. Celá trasa vede podél Labe po příjemném asfaltovém povrchu. V Poděbradech je možnost občerstvení v místních cukrárnách v centru města, nebo ve stáncích a klidných restauracích na břehu Labe, těsně u stezky. Zpáteční cesta do Nymburka nemusí nutně vést stejnou cestou – na druhém břehu, tedy z Poděbrad na levém břehu Labe. Po proudu, vede rovněž cyklostezka, po které se můžete vydat, ovšem je zde horší kvalita povrchu stezky.

Pokud patříte mezi cyklisty a uvažujete o příjemném výletu okolo Labe, přesuňte se do Ostré, kde přímo u historické vesnice Botanicus najdete Labskou stezku (CT 2), která vás provede levým břehem Labe (proti proudu) do Nymburka, Poděbrad i Libice nad Cidlinou (28 km).
 

Holandská cyklostezka podél řeky Waal z Dodewaardu do Nijmegenu

řeka waalDíky rovinaté krajině Holandska je kolo ideálním dopravním prostředkem. Potvrzují to sami Holanďané, kteří po městech nejčastěji jezdí právě na kole. Pro cyklisty tu mají přes 20 000 kilometrů značených tras a ve větších městech mají cyklisté k dispozici vlastní červené pruhy na silnici a vlastní semafory.
 
Velmi oblíbená je trasa podél řeky Waal mezi městy Dodewaard a Nijmegen. Jedná se o 20 km příjemné jízdy okolo jednoho u ramen Rýnu, které pak ústí do delty Rýnu. Ramena této velké evropské řeky se často nacházejí nad úrovní okolní krajiny, která je chráněna vysokými hrázemi. To je případ i Waalu. Cyklostezka vede po její hrázi, která poskytuje krásné výhledy: na jedné straně uvidíte ovocné sady a na druhé čilý život na řece, která je jedou z hlavních dopravních tepen lodní dopravy. Cyklisté si také chválí výhled na starobylé město Nijmegen se stylovými říčními mosty.


Další holandské stopy v Polabí: Veltrusy a Křinec

Holandský selský domekV parku u zámku Veltrusy najdete plnou náruč exotiky, například egyptský pavilon, most se Sfingou nebo dórský chrám, proč tedy ne i stavbu, nazývanou Holandský selský domek? Přízemní budova v severní části zámeckého parku kdysi sloužila jako obydlí sadaře a později hajného, a také jako vycházkový nebo lovecký pavilon se salou terrenou, kde se panstvo zastavovalo při výletech k odpočinku a občerstvení. Dnes má domek běžnou okrovou barvu, ale kdysi podtrhovaly holandský styl červeně natřené zdi, členěné bělavými linkami a bílými rámy kolem oken, které měly připomínat stavby z režného cihelného zdiva. Dnes Holandský domek slouží jako galerie a výstavní prostor.

KřinecHolandský Delft je kouzelné městečko, které proslavil rodák Jan Vermeer, malířská škola a také modrobílá keramika. Prazvláštní ozvěnou dalekého Holandska jsou rokokové salonky na zámku v Křinci. Majitelé typického venkovského sídla nižší šlechty ve středním Polabí prý neměli tolik peněz, aby komnaty vybavili hedvábnými tapetami a leštěným dřevěným obložením, a tak zvolili výmalbu ve stylu oblíbené keramiky. Vybrali si skvěle, salonky představují skutečný unikát a neměl by si je nechat ujít žádný milovník Holandska. Letos v létě se sem můžete podívat vždy o víkendu v 10:30, 13:00 a 15:00 hodin, vstupné stojí 90 Kč pro dospělé nebo 60 Kč pro seniory a mládež.
Projížďka na kole Českým Holandskem

Projížďka na kole Českým Holandskem

Nenáročný cyklovýlet vás zavede do unikátní krajiny v okolí soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Cesta se ubírá po protipovodňových hrázích, kolem přístavu a několik kilometrů také pod úrovní hladiny plavebního kanálu.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Cyklo a in-line  trasa Nymburk – Poděbrady

Cyklo a in-line trasa Nymburk – Poděbrady

Jednu z nejlepších a zřejmě i nejfrekventovanějších cyklo a in-line stezek můžete navštívit v Polabí mezi městy Nymburk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou.

Zámek Křinec

Zámek Křinec

Rozsáhlý komplex o 122 místnostech nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel I. z Morzína. Zámek i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark

Kontaktní zoopark se zaměřením na domácí hospodářská zvířata, svou rozlohou je největší svého druhu v Čechách. Zvířata se zde chovají tak, jak to známe z minulosti. Ohleduplně a poctivě.

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

V souvislosti s regulačními pracemi na Labi na konci 19. století a otevřením mělnického lodního překladistě v roce 1897 byl vybudován laterálni kanál Mělník – Vraňany, který zkrátil lodní cestu po Vltavě. Součástí tohoto kanálu je technická památka zdymadlo Hořín, které projektoval František Sander.