Úvod > Aktuality > #světovéČesko a české Dolomity na Maloskalsku
Příroda

#světovéČesko a české Dolomity na Maloskalsku

  • Vydáno17. srpna 2020
Suché skály patří k velmi oblíbeným horolezeckým terénům u nás, a ne nadarmo se jim přezdívá "české Dolomity". Charakteristický skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet, které jsou velmi podobné italským skalám u vesnice Santa Maddalena.

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály

České Dolomity
Italské Dolomity
suché skályCharakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály stejně tak, jako skalní masiv Furchetta v italské obci Santa Maddalena, v srdci Dolomit. U nás ojedinělá skalní rozeklaná hradba vznikla posouváním zemských ker, kdy došlo k vyzdvižení spodní vrstvy pískovce a jeho pootočení kolmo k zemskému povrchu. Od ostatních skalních masívů se Suché skály odlišují mimořádnou tvrdostí a také ttím, že jejich povrch nenasákne vodu, a jsou proto vyhledávaným horolezeckým terénem, který je navíc možný lézt bezprostředně po dešti.

Skály se člení zhruba na 20 věží, z nichž nejznámější jsou např. Hlavní a Sokolí věž, Jižní spára nebo Samotář.  Od roku 1965 jsou Suché skály vyhlášeny národní přírodní památkou.
 

Do českých Dolomit značky nevedou

Suché skályV okolí Suchých skal na příliš turistů nenarazíte – jednak jsou v poměrně náročnějším kopcovitém terénu a pak k nim nevede turistická značka. Z Malé Skály vede okolo českých Dolomit modrá značka směrem na Koberovy a druhou stranou se klikatí silnice z místní části Malé Skály – Vranové do Besedic. Od parkoviště Suché skály vede pouze „horolezecká“ vyšlapaná pěšina k nástupním lezeckým místům ve skalách a na pěšinu vedoucí po vrcholu skal. Pokud se přesto rozhodnete do skal vstoupit, buďte mimořádně opatrní, hrozí zde totiž velké nebezpečí pádu kamenů a zranění. Mějte také na vědomí, že strmé dřevěné žebříky mezi skalami slouží primárně horolezcům, kteří jsou zvyklí pohybovat se v terénu.
 
Jestliže hledáte nejlepší místo, odkud se na Suché skály podívat, prozradíme, že snad nejkrásnější pohled na skalní masiv je z vyhlídky na vrchu Sokol (Besedické skály) nebo z vesnice Líšný.
 

Jedním z nejznámějších skalních masivů Dolomit je Furchetta

Santa MaddalenaJeden z nejznámějších pohledů na Dolomity představuje skalní masiv Furchetta u obce Santa Maddalena v italském Jižním Tyrolsku, regionu Horní Adiže. Náleží do skupiny skal Odle a tvoří jejich nejvyšší horu 3025 m n.m. Podle místního nářečí „Furchetta“ znamená „Vidlička“ – svůj název hora získala podle hlubokého skalního zlomu, který ji rozděluje na dvě části: vysokou Furchettu (3025 m) a malou Furchettu (3010 m). Někdy se masivu také přezdívá „otevřené nůžky“.

V roce 1870 horu poprvé zdolal lovec Johann Baptist Vinatzer, po němž byla pojmenována jedna z cest na vrchol. Dnes se na vrchol dostanete nejsnadněji z opačné strany údolí, z vesnice Santa Cristina. Lanovkou Santa Cristina Gherdëina se dostanete do sedla Col Raiser, odtud se dá pěšky (cca 1,5 km) dojít k lanovce Fermeda, která vás vyveze do sedla Seceda a pak se vydat vrcholovou cestou asi 5 km k vrcholu Vidličky. Během výšlapu na Furchettu (ze sedla Seceda) počítejte s převýšením 736 m.
 

Zajímavosti italských i českých Dolomit, aneb víte, že…?

  • Suché skálySuché skály měří 475 m.n.m., Furchettu tvoří dvě skály vysoké 3 025 m a 3 010 m.
  • Na Suchých skalách se nachází nejtvrdší pískovce v celém Českém ráji. Vznikly tak, že ve třetihorách a čtvrtohorách došlo v důsledku tlaků z nitra Země ke kolmému vztyčení původně vodorovných cenomanských písčitých vrstev (pískovce a slepence mořského cenomanu) a následně byl vytvarován postupným zvětráváním.
  • DolomityDolomity v Itálii tvoří hornina dolomit. Podle odhadů tvoří dolomit asi 1 % objemu celé zemské kůry. Hornina dolomit vzniká tzv. dolomitizací vápenců, a to buď tak, že vápencová usazenina reaguje ještě v moři s hořčíkem rozpuštěným v mořské vodě, takže z kalcitu CaCO3 vzniká dolomit CaMg(CO3)2, anebo se z vápence stal dolomit až na souši, kde horninu pronikaly roztoky, které přeměnily jednotlivá zrna kalcitu na dolomit.
  • Suché skály jsou tradičním hnízdištěm poštolky obecné, sokola stěhovavého a krkavce, skály využívá i rehek domácí. Z dalších živočichů zde žije výr velký a kuna skalní či brouci mravkolev běžný a kutilka písečná.
  • DolomityV Dolomitech bylo doloženo 116 hnízdících druhů ptáků, což odpovídá téměř polovině italských hnízdních druhů. Žije zde 14 druhů dravých ptáků, včetně orlů skalních a šesti druhů sov. Ornitologové zde poznají kavče žlutozobé, pěnkaváky sněžné, pěvušky podhorní, zedníčky skalní, orebice horské nebo bělokury horské. Pozornost přitahují kozorožci, kamzíci, zajíci běláci a často můžeme slyšet hvízdání ostražitých svišťů.
Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity".

Další aktuality

Sezona na unikátní zubačce začne tuto sobotu v Kořenově

V sobotu 3. června 2023 bude zahájená letošní sezóna na Zubačce. Železniční společnost Tanvald letos poprvé vypraví zvláštní vlaky po jediné české ozubnicové trati, v Kořenově bude připraven program především pro děti.
Liberecký kraj | Zážitky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.
Liberecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Zoologická zahrada, mezi jejíž největší lákadla patří bílí tygři a lachtani, moderní science centrum s planetáriem a stovkami originálních interaktivních exponátů iQlandia, a DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly patří tradičně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Všechna tři místa najdete v krajském městě Liberci. Tradičně velmi oblíbené jsou i hrady a zámky, zejména zámek Sychrov a hrady Trosky a Frýdlant.
Liberecký kraj | Zážitky

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu Májové noci aneb Noc hradních kaplí nabídne v sobotu 27. května 2023 noční prohlídku hradu Bezděz s nasvícením gotické kaple svíčkami a také noční rozhledy z Velké věže hradu. Připraven je i bohatý kulturní program.
Liberecký kraj | Památky

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Tento víkend zaplní zámecký park na Sychrově dětský smích. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou plnit úkoly od pohádkových postav. Chybět nebudou princezny, víly nebo loupežníci. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Akce trvá po oba dny (27. a 28. května) od 9 do 17 hodin.
Liberecký kraj | Zážitky

Lázně Libverda zahajují lázeňskou sezónu

V sobotu 27. května 2023 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness

Česko mezi řádky: Winterbergova poslední cesta, vlaky a Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš (*1972) žije střídavě v Česku a Německu, přesto je Winterbergova poslední cesta prvním románem, který napsal v němčině. Do češtiny román přeložila Michaela Škultéty. Kniha se stala záhy po vydání literární událostí, byla nominována na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a získala nominaci na cenu Magnesia Litera za překladovou knihu 2022.
Liberecký kraj | Životní styl