ÚvodAktuality#světovéČesko a české Dolomity na Maloskalsku
Příroda

#světovéČesko a české Dolomity na Maloskalsku

  • 17. srpna 2020
Suché skály patří k velmi oblíbeným horolezeckým terénům u nás, a ne nadarmo se jim přezdívá "české Dolomity". Charakteristický skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet, které jsou velmi podobné italským skalám u vesnice Santa Maddalena.

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály

České Dolomity
Italské Dolomity
suché skályCharakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály stejně tak, jako skalní masiv Furchetta v italské obci Santa Maddalena, v srdci Dolomit. U nás ojedinělá skalní rozeklaná hradba vznikla posouváním zemských ker, kdy došlo k vyzdvižení spodní vrstvy pískovce a jeho pootočení kolmo k zemskému povrchu. Od ostatních skalních masívů se Suché skály odlišují mimořádnou tvrdostí a také ttím, že jejich povrch nenasákne vodu, a jsou proto vyhledávaným horolezeckým terénem, který je navíc možný lézt bezprostředně po dešti.

Skály se člení zhruba na 20 věží, z nichž nejznámější jsou např. Hlavní a Sokolí věž, Jižní spára nebo Samotář.  Od roku 1965 jsou Suché skály vyhlášeny národní přírodní památkou.
 

Do českých Dolomit značky nevedou

Suché skályV okolí Suchých skal na příliš turistů nenarazíte – jednak jsou v poměrně náročnějším kopcovitém terénu a pak k nim nevede turistická značka. Z Malé Skály vede okolo českých Dolomit modrá značka směrem na Koberovy a druhou stranou se klikatí silnice z místní části Malé Skály – Vranové do Besedic. Od parkoviště Suché skály vede pouze „horolezecká“ vyšlapaná pěšina k nástupním lezeckým místům ve skalách a na pěšinu vedoucí po vrcholu skal. Pokud se přesto rozhodnete do skal vstoupit, buďte mimořádně opatrní, hrozí zde totiž velké nebezpečí pádu kamenů a zranění. Mějte také na vědomí, že strmé dřevěné žebříky mezi skalami slouží primárně horolezcům, kteří jsou zvyklí pohybovat se v terénu.
 
Jestliže hledáte nejlepší místo, odkud se na Suché skály podívat, prozradíme, že snad nejkrásnější pohled na skalní masiv je z vyhlídky na vrchu Sokol (Besedické skály) nebo z vesnice Líšný.
 

Jedním z nejznámějších skalních masivů Dolomit je Furchetta

Santa MaddalenaJeden z nejznámějších pohledů na Dolomity představuje skalní masiv Furchetta u obce Santa Maddalena v italském Jižním Tyrolsku, regionu Horní Adiže. Náleží do skupiny skal Odle a tvoří jejich nejvyšší horu 3025 m n.m. Podle místního nářečí „Furchetta“ znamená „Vidlička“ – svůj název hora získala podle hlubokého skalního zlomu, který ji rozděluje na dvě části: vysokou Furchettu (3025 m) a malou Furchettu (3010 m). Někdy se masivu také přezdívá „otevřené nůžky“.

V roce 1870 horu poprvé zdolal lovec Johann Baptist Vinatzer, po němž byla pojmenována jedna z cest na vrchol. Dnes se na vrchol dostanete nejsnadněji z opačné strany údolí, z vesnice Santa Cristina. Lanovkou Santa Cristina Gherdëina se dostanete do sedla Col Raiser, odtud se dá pěšky (cca 1,5 km) dojít k lanovce Fermeda, která vás vyveze do sedla Seceda a pak se vydat vrcholovou cestou asi 5 km k vrcholu Vidličky. Během výšlapu na Furchettu (ze sedla Seceda) počítejte s převýšením 736 m.
 

Zajímavosti italských i českých Dolomit, aneb víte, že…?

  • Suché skálySuché skály měří 475 m.n.m., Furchettu tvoří dvě skály vysoké 3 025 m a 3 010 m.
  • Na Suchých skalách se nachází nejtvrdší pískovce v celém Českém ráji. Vznikly tak, že ve třetihorách a čtvrtohorách došlo v důsledku tlaků z nitra Země ke kolmému vztyčení původně vodorovných cenomanských písčitých vrstev (pískovce a slepence mořského cenomanu) a následně byl vytvarován postupným zvětráváním.
  • DolomityDolomity v Itálii tvoří hornina dolomit. Podle odhadů tvoří dolomit asi 1 % objemu celé zemské kůry. Hornina dolomit vzniká tzv. dolomitizací vápenců, a to buď tak, že vápencová usazenina reaguje ještě v moři s hořčíkem rozpuštěným v mořské vodě, takže z kalcitu CaCO3 vzniká dolomit CaMg(CO3)2, anebo se z vápence stal dolomit až na souši, kde horninu pronikaly roztoky, které přeměnily jednotlivá zrna kalcitu na dolomit.
  • Suché skály jsou tradičním hnízdištěm poštolky obecné, sokola stěhovavého a krkavce, skály využívá i rehek domácí. Z dalších živočichů zde žije výr velký a kuna skalní či brouci mravkolev běžný a kutilka písečná.
  • DolomityV Dolomitech bylo doloženo 116 hnízdících druhů ptáků, což odpovídá téměř polovině italských hnízdních druhů. Žije zde 14 druhů dravých ptáků, včetně orlů skalních a šesti druhů sov. Ornitologové zde poznají kavče žlutozobé, pěnkaváky sněžné, pěvušky podhorní, zedníčky skalní, orebice horské nebo bělokury horské. Pozornost přitahují kozorožci, kamzíci, zajíci běláci a často můžeme slyšet hvízdání ostražitých svišťů.
Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji Příroda

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity Příroda

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity".

Další aktuality

Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje

Již podvanácté budou moci lidé o víkendu 20. a 21. července 2024 navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 15 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Letošní ročník vás zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Těšit se můžete na divadelní a folklorní vystoupení či výstavy a tematické přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny.
16. červenec 2024 16:00
Památky, Liberecký kraj

Pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu a skvělou zábavu nejen v Harrachově

Kdo má rád pivo, ten si o prázdninách může vybrat hned z několika festivalů a slavností. Na všech vás čeká hudba, pivní soutěže, zábava a hlavně ochutnávky zajímavých piv z mnoha desítek malých i velkých pivovarů.
15. červenec 2024 15:23
Gurmánská turistika, Liberecký kraj

Turistické autobusy v Českém ráji vás svezou na výlet i s kolem

I v letošním roce můžete opět využít při poznávání Českého ráje letních linek turistických autobusů s přepravou kol. Využitím turistického autobusu šetříte nejen přírodu, ale nebudete mít žádné starosti s parkováním vašeho auta. Turistické autobusy jezdí letos na osmi linkách a zavezou vás k nejoblíbenějším místům Českého ráje.
14. červenec 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
9. červenec 2024 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Léto láká děti do přírodního parku Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Znáte přírodní zábavní park Šťastná země nedaleko Turnova? Dětem se tu určitě bude líbit! Najdou zde velké množství atrakcí, které jsou navíc šetrné k přírodě a životnímu prostředí. Je zde například trpasličí vesnička, ke hrám vybízející dřevěný hrad, oblíbené trampolíny a všelijaké prolézačky. Děti se navíc mohou těšit na originální programy a doprovodné aktivity.
5. červenec 2024 10:48
Zážitky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2024: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede deset samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo, zábavnou talk show i jógový kemp! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
26. červen 2024 15:24
Kultura, Liberecký kraj

Hrad Grabštejn láká na nový okruh Grabštejnské poklady

Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých zdech skrývá, navštivte nový okruh zpřístupněný od června 2024. Zavede vás nejen do grabštejnského sklepení, ale i do jedinečné renesanční kaple svaté Barbory a čeká vás také výstup a rozhled z hradní věže. O tom, jak přínosné jsou archeologické nálezy a co všechno díky nim o životě na hradě víme, svědčí i plánované rozšíření archeologické expozice na doplňkovém prohlídkovém okruhu Grabštejnské poklady.
22. červen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Bike Park v Rokytnici má otevřeno každý víkend

Bikepark Rock-It-Nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři trasy v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý. V červnu, září a říjnu je bikepark otevřený každý víkend od 9:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu každý den.
16. červen 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj