Úvod > Aktuality > #světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal
Životní styl

#světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal

  • Vydáno16. srpna 2021
Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.

Otevřené tlamy chrlící oheň a ostré zuby: drak ze Staré radnice v Brně a jeho filmový kolega Viserion

drak na radnici v Brně
Viserion
Nejblíž k drakům to máte v Brně, kde „drak“ dodnes spokojeně „žije“ v průjezdu Staré radnice. Podle jedné pověsti se kdysi usadil ve skalách u řeky Svratky, podle jiné verze ale vycpaného draka poslali do Brna jako dárek měšťané z Trutnova. I tam jsou draci doma: ve městě najdete Dračí uličku, Dračí kašnu, Dračí galerii a dokonce se tu dvakrát ročně konají Dračí slavnosti. Za fascinujícími pohádkovými tvory se můžete vydat také do lesů a do skal: na portálu Kudy z nudy vám poradíme kam.
 

Už ho nesou! aneb drak na trutnovské radnici

trutnovMěsto Trutnov má dodnes draka ve znaku a od roku 2006 – tedy od tisícího výročí zabití draka – každoročně začátkem května pořádá dračí slavnosti. Název Už ho nesou! napovídá, že vyvrcholením oslav bývá večerní průvod spojený se zavěšením draka na věž Staré radnice. Drak na radniční věži obvykle visí až do 29. září, kdy má svátek sv. Michal drakobijce; v té době se z věže sundává a až do zahájení další návštěvnické sezony dřímá ve skladišti.

Kromě toho se projděte parkem mezi Slezskou a Vodní ulicí, kde prý míval drak své doupě a kudy později vedla slavná – a dávno zbořená – Dračí ulička. Dnes v těch místech najdete malý pahorek: kdysi prý byl klíčovým bodem pro vyměření vznikajícího města. Podobně jako kolem města vedly hradby, celé dílo korunované malým drakem obepíná kovová obruč. Na ní pak je český, německý a latinský nápis, který cituje slova papežského legáta z jedné ze starých pověstí: Ty, ukrutný a hanebný netvore, jsi požehnáním tohoto města a navěky jím i zůstaneš.

Dalšího draka najdete na Dračí kašně v parku u Lesnické ulice. Socha řadu let zdobila trutnovské Krakonošovo náměstí, než ji přesunuli do parku a na její místo se nastěhoval Krakonoš.
 

Dračí skály, zuby a pohádky

Čertova ruka, rozsedlina Myší díra anebo skalní dutina Adamovo lože: tak se jmenují zajímavé skalní útvary a pohádková zákoutí Hruboskalského skalního města. Jeho východnímu cípu se říká Dračí skály a najdete tu například skály Dráček, Dračí zub nebo Dračí věž.

Dračí zub také často hledají ti, co se do Českého ráje vydávají po stopách filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Asi vás zklameme, ale na rozdíl od Podtroseckého údolí a rybníků Vidlák či Věžák Dračí zub neexistuje. Když se ale z rozcestí u Adamova lože (tedy místa, kde ve filmové pohádce přespával princ Bajaja) vydáte na Mariánskou vyhlídku a pak k symbolickému hřbitovu horolezců, asi 200 metrů za ním po žluté značce dojdete ke skále Skaut. To je filmový Dračí zub a právě tady se odehrávaly známé scény, kdy tatínek učil malého Vaška lézt na skály, než se všechno provalilo.
 

Draci na Šumavě, v Jeseníkách a na Rakovnicku

Další Dračí skály objevíte na Šumavě u Svojše, na svahu zalesněného kopce, pod který vede červená turistická značka z Rejštejna. Ze skalních útesů s ostrými výčnělky je pěkný výhled do údolí řeky Otavy, naopak skvělý pohled na Dračí skály se otvírá z Klostermannovy vyhlídky u Srní. Po dracích má jméno i vrch u obce FojtkaJizerských horách.

Od draků odvozují své názvy i dvě místa v Jeseníkách: zaniklý hrádek Drakov a skalisko Dračí zub, které se tyčí nad zeleně značenou stezkou, vedoucí z Vrbna pod Pradědem přes Medvědí vrch do Jeseníku. Až při toulkách přírodním parkem Džbán na Rakovnicku půjdete kolem rozvalin hradu Džbán, vzpomeňte si na hvízdavého draka: podle pověstí tu žil ohnivý drak, který vydával zvláštní pisklavý zvuk. Natropil spousty škod a nakonec ho s pomocí čar a kouzel zabil místní lesník.
 

Inspirováno draky a další místa ze Hry o trůny

  • Ani Hradec Králové drakům neunikl: k zavedeným značkám na české i světové divadelní scéně patří divadlo Drak s Labyrintem, netradičním muzeem loutek a interaktivní laboratoří, a na lesní Pohádkové stezce potkáte draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva.
  • Cestujete s dětmi? Spousty draků uvidíte na strašidelném zámku DraxmoorDolní Rožínce nebo při pohádkových prohlídkách hradu a zámku Staré Hrady u Jičína. Svůj domov tu našly desítky druhů draků a dráčků, od ohnivých přes lesní, noční, bahenní, písečné, hromové a zlaté draky až po draky sněžné či vodní.
  • Skvělý kamenný drak číhá v lese Prašivice u Nalžovských Hor: kolem roku 1840 si tu hrabě Taafe nechal postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte, a v okolním lesoparku postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem. Malé děti můžete vyfotit přímo v dračí tlamě, dál v lese najdete také želvu a další kamenná zvířata.
  • Pro fandy Hry o trůny zní nadějně jméno Železných hor – snadno by dalo uvěřit, že někde za nimi se schovávají třeba Železné ostrovy.
  • Možnost alespoň na chvíli usednout na trůn z mečů ze seriálu Hra o trůny máte v Galerii ocelových figurín v dolní části Václavského náměstíPraze. Prostřednictvím expozic organizátoři upozorňují na důležitost recyklace kovového odpadu. První figurína prý vznikla tak, že se zakladatel výstavy, Jose Olejnik, probíral šrotem a chtěl použitelným částečkám vdechnout nový život. Kromě trůnu uvidíte také auta, motorky a spousty filmových postav.
Muzeum strašidel v Plzni

Muzeum strašidel v Plzni

Jedinečnou expozici strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje najdete v Muzeu strašidel na náměstí Republiky. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.

Krakonošova kašna v Trutnově

Krakonošova kašna v Trutnově

Trutnovskému náměstí dominuje od roku 1892 Krakonošova kašna. Autorem návrhu kašny je profesor trutnovské reálky Josef Kirschner.

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Pověstmi opředené místo v těsné blízkosti hradebního obvodu a někdejší Dolní brány inspirovalo v roce 2004 město Trutnov k symbolickému obnovení Dračí uličky a vybudování pomníku legendární trutnovské sani.

Dračí skály u Rejštejna na Šumavě

Dračí skály u Rejštejna na Šumavě

Zajímavý skalní útvar zvaný Dračí skály (789 m.n.m.) se nachází jihozápadně od Rejštejna a zvedají se nad silnicí vedoucí na Modravu a na pravém břehu řeky Otavy.

Galerie ocelových figurín

Galerie ocelových figurín

Galerie ocelových figurín je výstava ručně vyráběných, recyklovaných exponátů, které jsou inspirovány hrdiny z pohádek a sci-fi filmů, stejně jako celebritami, zvířaty a automobily. Nově výstavu můžete najít na adrese Celetná 15, kousek od Staroměstského náměstí.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840, Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte. K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka, u lesa parkoviště není.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Dračí vrch u obce Fojtka v Jizerských horách

Dračí vrch u obce Fojtka v Jizerských horách

Dračí vrch se nachází v západní části Jizerských hor ve lese nad Libercem – Kateřinkami, asi 2,5 km jižně od vesnice Fojtka. Z Dračího vrchum který je opředem mnoha pověstmi, se odkrývá krásný výhled do okolí.

Brněnský drak – symbol města Brna

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Kovozoo Staré Město – originální zoo na Slovácku

Kovozoo Staré Město – originální zoo na Slovácku

Ojedinělou zoo v celé Evropě najdete na Slovácku ve Starém Městě u Uherského Hradiště. V současné době ji obývá již více než 400 zvířátek vytvořených z kovového šrotu. Hledáte nevšední místo, kde je možné se zabavit, inspirovat a něco se naučit?

Další aktuality

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika