Úvod > Aktuality > #světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže
Příroda

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

  • Vydáno1. května 2021
Že čarovné bylinky na bolístky všeho druhu, nachlazení nebo dobrou náladu patří jen do pohádek? Kdepak, tradice bylinkářství jsou živé i dnes. Víme o celé řadě míst, kde se bylinkaří moderně, s ohledy a respektem ke krajině a životnímu prostředí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, a užijte si skvělé výletní cíle, které do vašeho života přinesou zdraví, pohodu i radost.
Zelená zdravá krajina, kde se láskou pěstují regionální suroviny: vinice u jihomoravských Čejkovic, kde můžete navštívit Bylinkový ráj společnosti Sonnentor, a čajové plantáže na Srí Lance
Čejkovice
Srí Lanca
Nemusíte mít obří zahradu, stačí zahrádka jako dlaň nebo alespoň balkon, abyste mohli využít výlety pro inspiraci a třeba i pro nákup sazenic bylinek a dalších rostlin. Společně s nimi si můžete domů odvézt i další neobvyklé upomínkové předměty, od bylinných čajů přes koření, oleje, sirupy a další výrobky až po nejrůznější dobroty, šálky, konvice a třeba i zahradnické náčiní.
 

Čejkovicemi od bylinek až do Templářských sklepů

Skvělým místem je Bylinkový ráj, který zpracovatelskou a výrobní firmu Sonnentor v jihomoravských Čejkovicích zařadil mezi hojně navštěvované a oblíbené výletní cíle. Při exkurzi do výrobních prostor se dozvíte, odkud se bylinky v biokvalitě dováží, kdo je pěstuje, kde a jak se ukládají a co všechno se s nimi stane, než se z nich vyrobí čajový sáček. Čaje a společně s nimi kávu a další dobroty si vychutnáte v čajovém salonu Čas na čaj, je tu i terasa s úchvatnými výhledy na okolní vinohrady a překrásná Bylinková zahrada sv. Hildegardy. V ní jsou mnohé bylinky, které najdete v čajích ze Sonnentoru a které lze vypěstovat ve středoevropských podmínkách. Křesťanská mystička, přírodovědkyně, lékařka, hudební skladatelka a spisovatelka Hildegarda z Bingenu (1098–1179) dobře věděla, že příroda je mocná čarodějka a její dary mohou pomáhat při nemocech i nejrůznějších obtížích. Jejími starodávnými recepturami jsou ostatně inspirované i některé čajové směsi.

Skvělým pomocníkem při toulkách zahradou jsou cedulky se jménem bylinek a květin na jednotlivých záhonech, takže tu můžete rozšířit své znalosti, pro radost poslouží houpací sítě, bosochodníček, velké dřevěné bylinkové pexeso anebo starý repasovaný traktor Zetor, který je k dispozici všem milovníkům silných zemědělských strojů. Návštěvu Bylinkového ráje můžete spojit s prohlídkou nedalekých Templářských sklepů ze 13. století.
 

Kouzlo skryté v hlíněNež se po hlavě vrhneme do dalších voňavých království, dejme slovo tomu nejpovolanějšímu zahradníkovi. Takhle o tajemství semínek a přípravě půdy psal Karel Čapek ve skvělé sbírce fejetonů Zahradníkův rok:

„…Někteří říkají, že se tam má přidat dřevěného uhlí, kdežto jiní to popírají; někteří doporučují trochu žlutého písku, protože prý obsahuje železo, zatímco jiní před ním varují z toho prostého důvodu, že prý obsahuje železo. Jiní opět doporučují čistý říční písek, jiní pouhou rašelinu a ještě jiní dřevěné piliny. Zkrátka příprava půdy pro semínka je veliké tajemství a čarodějský obřad. Má se do ní přidávat mramorový prášek (ale kde jej vzít?), tříletý kravský trus (zde není jasno, má-li to být trus tříletých krav nebo tři leta stará hromádka), špetka čerstvé krtiny, na prach roztlučený jíl ze starých vepřovic, labský písek (ale nikoliv vltavský), tři leta stará pařeništní půda a snad ještě humus ze zlatého kapradí a hrst půdy z hrobu oběšené panny; to vše se má řádně smísit (zahradnické knihy nepraví, zda za novoluní či úplňku či v noci filipojakubské), a když tuto tajemnou půdu nasypete do květináčů (vymáčených ve vodě tři leta stojící na slunci, na jichž dno dáte vyvařené střepy a kus dřevěného uhlí, proti čemuž se jiné autority ovšem vyslovují), když tedy to vše vykonáte, šetříce přitom sta předpisů podstatně se různících, čímž se tento obřad velmi ztěžuje, můžete přikročit k jádru věci, totiž k vysetí semínek.

Pokud se týče semínek, jsou některá podobna šňupavému tabáku, jiná světloučkým a plavým hnidám, jiná lesklým a černě brunátným blechám bez nožiček; některá jsou plochá jako penízky, jiná kulatě nalitá, jiná tenká jako jehličky; křídlatá, trnitá, ochmýřená, nahá i vlasatá; veliká jako šváb i drobná jako sluneční prach. Dávám svědectví, že každý druh je jiný a každý je podivný; život je složitý. Z této velké chocholaté obludy má vyrůst nízký a suchý bodláček, kdežto z této žluté hnidy prý vzejde tučný, obrovský cotyledon. Co mám dělat? Prostě nevěřím tomu.“
 

Návštěvy zahrad, farem, sušíren a květnatých luk

Líbit se vám bude barokní areál Žireč, který najdete na cestě mezi Safari Parkem ve Dvoře Králové a barokním areálem v Kuksu. Bývalá jezuitská rezidence nabízí řadu atraktivních míst, od cyklomuzea přes kavárnupo Bylinkovou zahradu Josefa Kamela, nejstarší bylinkovou zahrádku ve východních Čechách. Svou třísetletou tradicí navazuje na středověké klášterní zahrady, bylinné produkty a domácí bylinkové sirupy se však nevyrábí jen z bylin vypěstovaných v Žirči, ale i z bylinek nasbíraných v čistých přírodních lokalitách v okolí.

Dalším královstvím bylinek je Botanicus v Ostré. Společnost vyrábějící přírodní kosmetiku je výjimečná uzavřeným cyklem pěstitel – výrobce – prodejce v rámci jedné firmy. Přírodní suroviny v biokvalitě z vlastních zahrad se zpracovávají přímo na místě, vyrábí se z nich přírodní kosmetika, čaje, oleje, svíčky či mýdla. K návštěvě láká Centrum řemesel a rozlehlé zahrady; Botanicus tak představuje nejenom zapomenutá řemesla, ale i význam a podíl řady přírodních materiálů při výrobě běžných věcí, které nás v denním životě obklopují.

Procházku mezi bylinkovými záhony si užijete také v Bylinkové zahradě v Českém Krumlově, přímo v zahradě lze zakoupit bylinky, bylinné čaje nebo knihy.

Neobvyklou možnost pro milovníky lučního kvítí nabízí společnost Planta naturalis: koupíte tu přírodní rostliny vyryté přímo z květnaté louky, kde vyrostly. Na milovníky květin a bylinek čekají také Fryzelkovi, jejich Květomluva a sušírna sv. Františka ve Vlachovicích na východní Moravě. Anebo vás lákají výlety za levandulemi? Ani na ně jsme nezapomněli!
 

Bylinky ze zámkůNa bylinkové zahrady vsadila i řada zámků a památek; někde najdete jen upravené a pečlivě označené záhony, jinde se vypěstované bylinky zpracovávají a prodávají. K takovým místům patří třeba bylinková zahrada, která se za budovou hospitalu Kuks prostírá už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby zdejší lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Zahrady byly obnoveny společně s celým areálem před několika lety, dnes tu uvidíte celkem 144 záhonů, osázených mnoha druhy bylin a léčivek. Přímo na nádvoří Kuksu pak můžete navštívit provoněný obchůdek s nabídkou bylinek a regionálních produktů; pořídíte tu třeba sušené bylinné směsi, sušené ovoce, čaje, ovocné šťávy a sirupy, medovinu, tinktury, pro děti ovocná lízátka, hraběcí čokoládu a další dobroty.

Svůj obchůdek ve skleníku má také Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar v zahradě zámku Valtice; k dostání jsou bylinky a jejich sazenice i bylinné čaje, pro zájemce se pořádají kurzy o využití bylin, jejich sběru, účincích a zpracování.
 

#světovéČesko zve na šálek cejlonského čaje

  • Jedním z nejznámějších lákadel exotické Srí Lanky jsou čajové plantáže. Od časů, kdy čínskému císaři vítr náhodně zavál do nápojové misky pár lístků čajovníku, uplynulo téměř pět tisíc let, historie čaje na Srí Lance ovšem sahá „jen“ do roku 1867. Tehdy se jeho pěstování začal věnovat Brit James Taylor, a to poté, co nákaza zcela zničila rozsáhlá pole kávovníku. První srílanskou čajovou plantáží byla 19hektarová Loolecondera nedaleko Kandy.
  • Čajové impérium na Srí Lance vybudoval ale teprve Sir Thomas Lipton: z čaje se rozhodl udělat nápoj pro všechny, nejen pro vyvolenou elitu, popíjející své „čaje o páté“. Nádherný výhled na Srí Lanku se otvírá z vyhlídky Lipton’s Seat, odkud Lipton pozoroval své plantáže v údolí.
  • Čajové plantáže jsou na ostrově doslova všude, na řadě míst si také můžete prohlédnout způsoby jeho pěstování i zpracování včetně informací, čím se černý čaj liší od zeleného a proč je ten zdejší tak výtečný. Překvapí vás také tradiční čajová jména: výrobci totiž z obchodních důvodů zůstali věrní známým koloniálním britským značkám.
  • Čaje ze Srí Lanky se rozlišují podle kvality i polohy. Vysokohorské rostou pomaleji a vyznačují se delikátnější chutí, barevnější je i jejich škála. Kromě nejznámějších zelených a černých se vyrábí i čaje růžové a bílé. Ty jsou velmi drahé, na jejich výrobu se totiž ručně sbírají pouze ochmýřené čajové pupeny pučící na jaře, případně jen svrchní dva lístky. Stejně jako zelený se i bílý čaj suší přirozeně a není dobarvován.
Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.

Čejkovice

Čejkovice

V jihomoravské vinařské obci samozřejmě objevíte spousty půvabných vinných sklepů, ale tím nabídka Čejkovic nekončí. Dochovaly se tu totiž památky na řád templářských rytířů včetně obřího středověkého sklepení a můžete se také vydat na zážitkovou prohlídku do světa bio čajů, koření a bylinek.

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Už jste někdy navštívili místo, kde roste radost? Co takhle podniknout výlet do Čejkovic na Hodonínsku, kde sídlí firma Sonnentor?

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

Levandulová pole zdaleka nejsou jen výsadou francouzské Provence. Pole voňavých fialových polštářů se zvolna objevují i u nás – a s levandulovými farmami ruku v ruce přicházejí levandulové kavárny, slavnosti, obchody a bistra. Pojďte je s portálem Kudy z nudy prozkoumat důkladněji!

Další aktuality

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již třináctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 28. září – 1. října 2023.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 30. 9. 2023 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Mezinárodní den kávy lahodným šálkem či na zajímavé akci

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v neděli 1. října, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Osmý ročník Lednicko – valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Od 23. září do 7. října se zde uskuteční večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Letošní dramaturgii tvoří umělecká symbióza mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů.
Jihomoravský kraj | Kultura

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
Jihomoravský kraj | Památky

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
Jihomoravský kraj | Kultura