Úvod > Aktuality > #světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …?
Památky

#světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …?

  • Vydáno26. října 2020
Výška šest metrů, váha pětadvacet tun, a k tomu spousta nepublikovatelných přezdívek: to je černý orloj na náměstí Svobody v Brně. Stojí tu od roku 2010 a od samého začátku budil rozruch. Budí ho dodnes, ale jisté je, že je jedinečný a v žádném jiném městě nic podobného nemají. Anebo přece…?

Nábojnice a vodní fontána, přitom ale stejný tvar: časostroj na náměstí Svobody v Brně a mrakodrap Torre Glòries v Barceloně

Brno
Barcelona
Vzniku černého časostroje na brněnském náměstí Svobody, který v popularitě předběhl i slavného draka ze Staré radnice, předcházela architektonická soutěž. V ní zvítězil návrh autorů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka. Hodinový stroj s tvarem náboje má připomínat slavnou kapitolu brněnských dějin, a to třicetiletou válku a rok 1645, kdy se Brňané ubránili přesile a obléhání švédských vojsk generála Torstensona. Jenže málo platné, lidská fantazie v kamenném útvaru z černé žuly vidí něco docela jiného.
 

Originální hodiny, kde čas přečte jen málokdo

Autoři hodinového stoje šli do soutěže s tím, že nechtějí být průměrní a že se skutečně odvážou. Buď nás vyhodí, nebo to vyhrajeme – nic mezi tím, řekli si, a ono to vyšlo. Architekt Petr Hrůša coby člen poroty vybírající vítězný návrh, už tehdy časostroj vnímal jako pozoruhodné dílo, jen prý je škoda, že na rozdíl od soutěžního návrhu na kameni chybí vygravírované římské číslice.

Ačkoli jde o hodiny, ciferník nemají a zjistit přesný čas není jednoduché. Přestože je na panelu v těsné blízkosti návod, dá to trochu práci. Navíc když se rozhlédnete, uvidíte několik dalších hodin (o vlastních hodinkách či mobilech nemluvě), takže hledat za skleněnou lupou jednu z dvanácti číslic a ze sestavy čar zkusit vyluštit, jestli je právě čtvrt, půl, třičtvrtě nebo celá, se nikomu moc nechce.

Přesto uvnitř, v obalu z jihoafrické žuly, hodinový stroj skutečně je: dutina má na šířku necelý metr, hodiny pak stejně jako věžní hodiny řídí signál z Frankfurtu. Po poruše se umí nastavit samy, jinak jsou ovládané přes SMS.
 

Chyťte si svou kuličku!

Jenže brněnský orloj proslavilo něco docela jiného než přesný čas: kdo má štěstí, může každý den přesně v jedenáct hodin v jednom ze čtyř otvorů po obvodu orloje zachytit skleněnou kuličku. Při zvláštních příležitostech nevšední suvenýr vypadává každou hodinu. Kromě klasických skleněnek vydává časostroj kuličky limitovaných edic – třeba vánoční, k výročí zoologické zahrady a odjezdu medvědice Norii, ke třináctému titulu hokejové Komety, k výročí vítězství Brna nad Švédy anebo k výročí Gregora Johanna Mendela. Komu se je nechce chytat anebo má prostě smůlu, může si kuličky koupit v brněnském Turistickém informačním centru.

A proč vypadávají právě v jedenáct? Po čtyřměsíčním obléhání Brna švédský generál Torstenson slíbil, že pokud neprovalí městské hradby do pravého poledne, odtáhne pryč. Zpráva se donesla do města, kde zvoníci začali zvonit o hodinu dřív, švédské vojsko ustoupilo a od té doby se v moravské metropoli zvoní poledne v jedenáct. Z dávné legendy vychází i vznik skleněných kuliček: Torstensona prý mohla zabít jen magická skleněná kule, odlitá o pravé půlnoci. I proto má orloj má tvar nábojnice, rakety, vojenského symbolu, ze kterého padají kuličky schopné zabít vůdce švédských nájezdníků.
 

Brněnské sochy penisů

Obří vibrátor, brněnský falus nebo přirození primátora: to je jen výběr z nelichotivých označení pro zvláštní umělecké dílo. V plánu dokonce byla výroba obrovského prezervativu, který měl orloj překrýt, ale nikdy k tomu nedošlo. Zato před silvestrovskými oslavami město svou chloubu balí do bílého vzduchového obalu: spíš než penis pak orloj připomíná tampon, jednou ho dokonce někdo polil červenou barvou.

Díky orloji a dalším falickým symbolům se Brno dokonce před několika lety dostalo do mezinárodních přehledů míst, která stojí za to navštívit. Renomovaný britský The Guardian tehdy na svém webu představil desítku nejzvláštnějších evropských atrakcí, odstavec o Brně pak nazval Brněnské sochy penisů. Zřejmě už tušíte, o čem je řeč: krátce po odhalení sochy markraběte Jošta Lucemburského na Moravském náměstí orloj přestal být nejkontroverznější brněnskou uměleckou instalací, protože Odvaha od Jaroslava Róny ho převálcovala na celé čáře. Když se postavíte pod jezdeckou sochu a pohlédnete vzhůru, navádí výletníky The Guardian, místo koňské hlavy uvidíte obří penis a koule.

Ano, má pravdu. Ale že by to bylo lechtivé téma? Ani náhodou: Brňané to berou s nadhledem a obě místa se stala skvělými symboly plodnosti – ne proto, že by prvomájové polibky pod rozkvetlými třešněmi vyšly z módy, ale proto, že na teplé jižní Moravě zkrátka bývají třešně na začátku května už odkvetlé.
 

Zářící noční ikona Barcelony

  • K výletům do Barcelony patří alespoň krátká zastávka u ikonické věže Torre Glòries, která brněnský orloj nápadně připomíná tvarem kulky. Jenže je to trochu jinak: budova byla postavena podle návrhu architekta Jeana Nouvela (mimo jiné autora budovy Zlatého Anděla na pražském Smíchově) a slavnostně se otevřela v září 2005. Tehdy se ale jmenovala Torre Agbar, protože byla sídlem společnosti Aguas de Barcelona, která se ve městě stará o vodovody. Věž proto má představovat vodní fontánu, která neustále mění svůj vzhled.
  • Kromě výstavy o barcelonském vodohospodářství 144 metrů vysoká budova nikdy nebyla přístupná pro veřejnost. Vodohospodáři ji časem prodali, z přestavby na luxusní hotel sešlo a dnes slouží jako běžná kancelářská budova.
  • Dovnitř se bohužel nedostanete, ale to nejlepší je stejně vidět zvenčí: v noci skleněný obal rozzáří celé spektrum barev. Na fasádě Torre Glòries totiž je barevná hliníková fólie s vysokým leskem, odrážející světlo. Druhou vrstvu tvoří šedesát tisíc skleněných tabulí, které lze naklonit v různých úhlech, a konečně tu je 4 500 světelných, počítačem ovládaných panelů, které se každou noc rozsvítí. Všechny detaily ve vzájemné souhře nabízejí oslňující světelné divadlo.
  • Světelná show, při níž budova mění barvy, trvá v hlavní sezoně obvykle od 21 do 24 hodin, mimo sezonu od 20 do 23 hodin. Nejlepší zážitky ovšem nenabízí pohled na Torre Glòries z její blízkosti, ale zpovzdálí.
Brněnský časostroj – nejkurióznější české hodiny

Brněnský časostroj – nejkurióznější české hodiny

Brněnský časostroj se stal novou dominantou města. Hned z počátku své existence na náměstí Svobody budí divoké emoce. Unikátní hodiny, ze kterých jen málokterý laik pozná kolik je vlastně hodin, je vyroben ze žuly pětkrát tvrdší než je silniční beton.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Kašna Parnas v Brně na Zelném trhu

Kašna Parnas v Brně na Zelném trhu

Barokní kašna Parnas stojí v centru Brna ve středu náměstí známého jako Zelný trh a je jeho výraznou dominantou.

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák

Největším a zároveň nejstarším brněnským náměstím je náměstí Svobody. Je místem mnoha kulturních akcí a setkávání.

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Další aktuality

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky