Úvod > Aktuality > #světovéČesko a brány města Strážnice: past pro nepřátele i pro automobily
#světovéČesko a brány města Strážnice: past pro nepřátele i pro automobily
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a brány města Strážnice: past pro nepřátele i pro automobily

  • Vydáno1. května 2021
Vinice a vinařské stezky, skanzen, modrotisková dílna, vyhlídkové plavby po Baťově kanálu a cyklostezka po jeho březích: to jsou hlavní lákadla jihomoravské Strážnice. Pokud do města přijedete autem, rozhodně nepřehlédnete další unikát: dvě mohutné cihlové renesanční brány, které se dochovaly na okrajích Strážnice jako pozůstatky původního středověkého opevnění.
Dvě pevnosti okrouhlých tvarů se střílnami a dokonalým výhledem: městské brány v jihomoravské Strážnici a pevnost Nizwa v Ománu
Strážnice
Omán
Kdo do Strážnice přijíždí od Hodonína nebo z opačné strany od Veselí nad Moravou, nemůže Veselskou a Skalickou bránu minout. Jejich název ale není přesný: kdysi skutečně šlo o brány, dnes z nich ale zbyly jen mohutné polokruhové boční bašty. Přesto ale budete mít dojem, že skutečně vjíždíte do bran prastaré pevnosti.
Tradiční lidové umění: malované ornamenty na Slovácku a ozdobná keramika v Ománu
Strážnice
Omán

Skalická a Veselská brána ve Strážnici

Vjezdy do města Strážnice skutečně tvoří dvě dvojice cihlových bašt, středověká pevnost i klenutí bran ale už dávno vzaly zasvé. Obě brány byly součástí opevnění s valem a vodním příkopem, které nechal v druhé polovině 16. století vystavět tehdejší majitel strážnického panství Jan ze Žerotína jako obranu proti tureckým nájezdům. Bašty na hlavních přístupových cestách do města dokázaly čelit i palným zbraním těžšího kalibru. Dodnes jsou patrné výklenky, v nichž stávali vojáci na hlídkách. Z přízemí se dalo střílet z hákovnic a děl, v patrech bašt pak byly rozmístěné menší klíčové střílny. Obě bašty propojovala ze strany města chodba, z níž se také vcházelo do bytu branného. Někdejší podobu obou bran můžete vidět v Městském muzeu.

Brány byly vybaveny těžkými mřížemi a padacími mosty, které se na noc zvedaly. Ty po čase vystřídaly pevné mosty a mříže nahradila vrata. Město mělo ještě dvě menší brány, Svačinovskou a Vinohradnickou.
 

Pád strážnických hradeb

Když turecké nebezpečí pominulo, opevnění ztratilo smysl a hradby začaly zvolna mizet. Příkopy se zavážely odpadem, velké kameny se prý použily na opravu pivovarského mostu, ty malé skončily ve zdech strážnických domů a stodol. Materiálu ale i tak bylo více než dost, takže ještě v roce 1876 okresní silniční výbor vyzval městskou radu, aby odklidila kameny, povalující se už delší dobu podél cest.

Ze strážnické kroniky víme, že definitivní zboření bran nařídil Moravský zemský výbor kvůli zlepšení dopravy na hlavní silnici. Strážnickým to očividně bylo proti srsti, ale výzvy se několik let opakovaly, a tak nakonec na jaře 1876 brány skutečně padly. Strážnickým to dodnes je líto: brány v původní podobě by byly hezkou památkou, podobně jako zámek, skanzen, Baťův kanál, vinné sklepy nebo modrotisková dílna. Za jinou silnici by byli nepochybně rádi i řidiči, pro něž jsou úzké úseky v obou branách občas pastí, a to navzdory vyznačení přednosti v jízdě.
 

Kaplička, kamion a slovácké ornamenty

Pastí se v roce 2015 stala Veselská brána pro řidiče kamionu maďarské společnosti: nerespektoval zákaz vjezdu a zboural kapličku Všech svatých, která stávala kousek od brány na místě někdejšího popraviště pro ženy. Kaplička pak víc než rok ležela v sutinách, než ji postavili o kousek dál v parku u kulturního domu. Přesunem sice přišla o status kulturní památky, ale malované slovácké ornamenty se na ní znovu skví jako dřív. A řidiči? Ti si oddechli, maďarský kamion nebyl jediný, komu stavba v křižovatce překážela.
 

Výlet do Ománu za pevnostmi a keramikou

  • Cestovatelským zážitkem není jen jihomoravská Strážnice, ale také sultanát Omán na východním cípu Arabského poloostrova. Země je široko daleko známá svým voňavým zlatem aneb kadidlem, které ji proslavilo už před několika tisíci lety.
  • Legendární jsou i desítky starých pevností s masivními okrouhlými baštami, které připomínají právě strážnické bašty. Dokonalým spojením architektury a originálních obranných prvků je Nizwa, ležící dvě hodiny od hlavního města Muscat. Pevnost ze 17. století je součástí stejnojmenného města, stojí ale na základech starších staveb, odhadem už z 12. století. Její dominantou je vysoká věž, obklopená mohutnými zdmi. Zdi pevnosti byly až pět metrů silné a dokázaly odolat dělostřelbě. Válcovitý tvar podobně jako ve Strážnici obráncům dovoloval dokonalý rozhled do všech světových stran.
  • Pevnost Nizwa je prošpikovaná rafinovanými nástrahami: u vstupů a dveří jsou dokonale maskovaná propadliště, ve zdech pak desítky malých otvorů pro střelce, jimiž se dalo pálit do okolí. Najdete tu také vražedné díry, které se vmžiku daly zalít vroucí vodou či olejem. Kdo do nich spadl, neměl šanci přežít.
  • Pro Nizwu je typická keramika, a to jak ozdobné obří vázy a talíře, tak hrníčky a misky k běžnému použití.
Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech

Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech

Cesta Marie Kudeříkové vychází z Vnorov přes Strážnici do Tvarožné Lhoty a na rozhlednu Šumárník. Pokračuje na vrch Výzkum a Kobylu na slovenské hranici. Hraničním hřebenem pak dojde do obce Šance a na hraniční přechod Velká nad Veličkou/Vrbovce.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Strážnice

Strážnice

Strážnice leží na Slovácku, v rovinách u řeky Moravy pod svahy Bílých Karpat. Je to město vína a lidových tradic; každoročně se tu koná Mezinárodní folklorní festival, vyhlášený je i zdejší skanzen a zámek, v němž si prohlédnete unikátní expozici lidových hudebních nástrojů.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2022

23.6.
26.6.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2022

Srdečně zveme na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě.

Výlet za tajemstvím modrotisku do Strážnice

Výlet za tajemstvím modrotisku do Strážnice

Návštěva modrotiskové dílny spojená s ukázkou tradiční výroby, která se nezměnila od svého založení v roce 1906. Součástí dílny je také prodejena, ve které je nabízen veškerý sortiment výrobků.

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti

Zrekonstruovaná hradišťská jezuitská kolej je sídlem Slováckého centra kultury a tradic, ve kterém se nachází Uprkova s unikátní sbírkou obrazů Nadace Moravské Slovácko.

Městské muzeum Strážnice

Městské muzeum Strážnice

Muzeum bylo otevřeno v roce 1995 a zabývá se shromažďováním, ochranou a prezentací sbírkových předmětů, které mají vztah ke Strážnici a nejbližšímu okolí.

Cyklostezky Strážnicka

Cyklostezky Strážnicka

Na květnatých loukách na úpatí Karpat můžete sbírat hřiby i obdivovat množství druhů orchidejí, i díky nimž je oblast součástí biosferické rezervace UNESCO. Vydejte se do oblasti Strážnicka na kole!

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá a povětří léčí. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Cykloloď – lodní linka: Strážnice – Petrov – Sudoměřice a zpět

Cykloloď – lodní linka: Strážnice – Petrov – Sudoměřice a zpět

Lodní linka Strážnice – Petrov – Sudoměřice a zpět. Na lince většinou pluje loď Lipan. Na lince lze přepravit 11 kol. Nemusí se nikam zvedat, věšet či připevňovat do držáků. Uveze elektrokola i dvojkola. Je řízena zkušeným kapitánem, který je zároveň průvodcem.

Vyhlídkové plavby na Baťově kanálu ve Strážnici

Vyhlídkové plavby na Baťově kanálu ve Strážnici

Výletní loď Ámos s průvodcem na palubě vyplouvá po Baťa kanále. Jedná se o hodinovou vyhlídkovou plavbu s průvodcem.

Přírodní památka Žerotín s nádherným výhledem na Strážnici

Přírodní památka Žerotín s nádherným výhledem na Strážnici

Vrch Žerotín (322 m n. m.) je místem krásného výhledu na celé Pomoraví, jeho svahy jsou pokryty množstvím vinohradů a sadů. Mezi vinicemi se pyšní mohutné stromy oskoruší, které byly vyhlášeny stromem Slovácka.

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby.

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Významnou obcí Moravského Slovácka je Blatnice pod Svatým Antonínkem s památkovou rezervací vinných sklepů. Leží na úpatí Bílých Karpat pod kopci Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč. Kostel s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově nazývaného Antonínek) je jedním z nejznámějších poutních míst na Moravě.

Muzeum mlynářství – Průžkův mlýn ve Strážnici

Muzeum mlynářství – Průžkův mlýn ve Strážnici

Jedna z nejstarších dochovaných staveb Strážnice, o které se píše již v roce 1543.

Bašty u Veselské a Skalické brány ve Strážnici

Bašty u Veselské a Skalické brány ve Strážnici

Opevnění města Strážnice bylo vybudováno v době tureckého nebezpečí v 16. století, kdy byl hlavním vojenským velitelem Moravy jmenován Jan III. ze Žerotína. Ve Strážnici tak vznikly Veselská a Strážnická brána.