Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Bořeň: dračí i ďábelská hora nad Bílinou
Příroda

#světovéČesko a Bořeň: dračí i ďábelská hora nad Bílinou

  • Vydáno2. května 2020
Bořeň, vrch s jedinečnou siluetou, je z každé strany jiný. Při pohledu z Bíliny prý připomíná ležícího lva, ze západu ale vypadá jako hlava mamuta anebo obra. Existují ale i kopce, které by se s mírnou nadsázkou daly označit za jeho kopie, třeba Koruna na Broumovsku nebo Ďáblova věž v americkém Wyomingu.

Hora Bořeň bývá často srovnáván s Ďáblovou horou ve Wyomingu v USA

Hora Bořeň
Devil's Tower
Tvar kopce Bořeň s téměř kolmo vzhůru stoupajícími stěnami je unikátní široko daleko. A tak, přestože leží už za hranicemi Českého středohoří, patří k jeho symbolům. Charakteristický je i pro město Bílinu: ostatně od zdejších lázní Kyselka vede na Bořeň nejznámější výletní trasa.
 

Bořeň: vrch jedinečný v mnoha směrech

S nadmořskou výškou 539 metrů sice Bořeň nepatří mezi nejvyšší v okolí, přesto je nepřehlédnutelný: údolí řeky Bíliny, která pod ní protéká, převyšuje o 340 metrů. Až nahoru vás dovede naučná stezka, odměnou pak je báječný kruhový výhled na hradbu Krušných horKlínovcem, Bouřňákem a Komáří hůrkou, na Ještěd, České středohoříMilešovkou, Bílinu i pozvolna se zotavující krajinu radovesické výsypky. V podkrušnohorské pánvi rozeznáte města Most, Teplice a rozsáhlé povrchové lomy, vidět jsou i vzdálené Doupovské hory nebo Děčínský Sněžník.

Kromě titulu nejskalnatějšího samostatně stojícího vrchu České republiky Bořeň představuje největší znělcové těleso v Evropě. Není divu, že černě zbarvené skalní stěny a věže, zubaté hřebeny, suťové svahy a rozsedliny si už na začátku 20. století oblíbili horolezci. Až sto metrů vysoké skalní stěny dokonce nabízejí výstupy vysokohorského rázu, navíc lezení se tu dá provozovat celoročně. Jenže kopec je díky své geologické výjimečnosti zároveň domovem řady unikátních druhů rostlin a živočichů, a tak tu už v roce 1977 byla vyhlášena národní přírodní rezervace. Proto jsou některé oblasti pro horolezce uzavřené a přednost dostala flóra a fauna.
 

Magie a draci

Neobvyklým tvarem přitahoval Bořeň pozornost už před stovkami let. Nikoho nepřekvapí, že si výstup nenechal ujít německý cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt nebo německý básník Johann Wolfgang Goethe, ale už dávno před nimi, v druhé polovině 17. století, nahoru vystoupal také jezuitský učenec, historik, literát i cestovatel Bohuslav Balbín. V latinsky psané knize Miscellanea historica regni Bohemiae, poprvé vydané roku 1681, píše: „…mezi těmi horami, jež jsem nazval Prostředními (České středohoří) a jež se táhnou v nepřerušeném sledu od Litoměřic až k Mirošovicům, je proslulá hora, které lidově říkají Bílinská (Bořeň), poněvadž ční nad Bílinou. V pravdě by se měla jmenovat Veliká Skála nebo Bradlo, z větší části je totiž příkrá a holá, na samém vrcholku pak nemá nic než beztvará skaliska, avšak toto náhodné seskupení balvanů dodává horám půvab. Staří vykládají, že tato hora má své zajímavosti: že byli někdy spatřeni draci, jak vylétají z jeskyň a opět tam zalétají. Že ve svém nitru chová zlato a stříbro a že tam byly nejednou nalezeny drahé kameny, ale také hadi s korunkami, a že tam rostou vzácné byliny. To všechno vyprávějí dávné zkazky. Sám myslím, že je to pravda.“

Dál Balbín líčí, jak nejednou na tu horu vystoupil, ačkoli se tam jde příkrou cestou a dost nebezpečně po kluzkých kamenech, a že v životě nespatřil strmější výšinu (nevyjímaje prý tu, kterou ukazují na Moravě u hradu Letovic). Popisuje, že uprostřed má Bořeň svažitou pláň podobnou louce nebo zahrádce, a tady že rostlo plno květin, které neznal a dosud nespatřil. Spatřil také vlčí doupata a jeskyni a připomněl, že u blízké vesnice Hrobčice byla roku 1438 svedena bitva s Míšňany. Padlí prý tehdy byli pochování z jedné i druhé strany hory a pří svých návštěvách objevil prastaré náhrobky s erby.
 

Stará alpská zahrada

Draky, vlky nebo zlato současným výletníkům Bořeň nabídne jen těžko, ale jedna rarita je dosud patrná. Za první republiky vznikla na úpatí kopce skvostná alpská zahrada zvaná Borschengarten, kde rostly různé druhy růží, vřesu a cypřišů, skutečným hitem se však staly skalničky. Její zakladatel ale záhy zemřel a po druhé světové válce zahrada zanikla. Kromě několika netypických dřevin už její živé pozůstatky nenajdete, dochovala se ale romantická vstupní brána a několik zdí. Najdete je kousek zatáčky na silničce stoupající k chatě Pod Bořeněm (GPS 50.5310097N, 13.7595372E).
 

Víte, že?

  • Bořeň se objevuje v ženském i mužském rodě a původ slova neznáme. Hora možná byla pojmenována podle Bořeny, manželky bájného knížete Kroka.
  • Kopce podobné Bořeni najdete i jinde, například v Broumovských stěnách. Strmý vrch Koruna s nadmořskou výškou 769 metrů se tyčí nad Božanovem, na jeho vrchol stoupá žlutě značená trasa. Z vyhlídky je rozhled na část Broumovské kotliny, polskou Hejšovinu a Bor a za dobrého počasí i na Jeseníky.
  • Dalšího bratříčka má Bořeň v americkém Wyomingu. Devils Tower / Ďáblova věž sice má nadmořskou výšku 1 559 metrů, nad okolní terén ale vystupuje „jen“ 386 metrů vysoký kužel.
  • Ďáblova věž je 200 metrů široká, Bořeň až půl kilometru. Hora se objevila například ve Spielbergově filmu Blízká setkání třetího druhu.
Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Lesopark Kyselka v Bílině

Lesopark Kyselka v Bílině

Lesopark se nachází na jihozápadě města a je součástí Lázní Bílina.

Lázně Kyselka v Bílině

Lázně Kyselka v Bílině

Lázeňský areál Bílina je komplexem budov, rekreačních zařízení a vycházkových tras. Bílina je proslulá díky Bílinské kyselce a ještě proslulejší byly její léčebné lázně s přírodní minerální vodou.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Žižkovo údolí v Bílině

Žižkovo údolí v Bílině

Jen několik minut chůze z centra Bíliny se nachází Žižkovo údolí.

Řeka Bílina – perla průmyslového severu

Řeka Bílina – perla průmyslového severu

Bílina pramení v Krušných horách v okolí Chomutova a v Ústí nad Labem se vlévá do Labe. Sjízdná je v délce cca 50 km po celý rok. Jezů je na řece pomálu a nesjízdný není ani jeden, celých 23 km není třeba loď přenášet.

Další aktuality

Botanická zahrada v Teplicích nabízí zajímavou podívanou i na podzim

Jedny z největších skleníků u nás, rozlehlý park, ale také akvária s rybami a rejnoky. To všechno nabízí Botanická zahrada v Teplicích, která je otevřena i v pozdním podzimnm čase. Oblíbený je takzvaný Křížovkářský záhon, kde návštěvníci najdou a na vlastní oči uvidí rostliny, o kterých do té doby věděli jen jako o slovech v křížovkách. Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9:00 do 17:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Zoo Děčín zve do vylepšené Soví jeskyně

Znáte všechny naše sovy? Přijďte prozkoumat jejich zajímavý život do tzv. Soví jeskyně v Zoologické zahradě Děčín. Dozvíte se tu více o sovách, které u nás žijí nebo v České republice jen příležitostně hnízdí.
Ústecký kraj | Příroda

Přijďte se v sobotu bát do děčínské zoo!

Zoo Děčín bude první listopadovou sobotu, 4. listopadu 2023, opět patřit strašidlům. Návštěvníky čeká již tradiční akce spojená s dlabáním dýní a strašidelnými soutěžemi. I letos se mají návštěvníci na co těšit! Kromě dlabání dýní a soutěže o nejhezčí dýňové strašidlo vás čeká cesta za strašidly, na které bude nutné splnit mnoho zapeklitých strašidelných úkolů.
Ústecký kraj | Příroda

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2023, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
Ústecký kraj | Kultura

Zámek v Benešově nad Ploučnicí zve na strašidla i ukončení sezóny

V pátek 27. října láká zámek v Benešově nad Ploučnicí na strašidelný večer plmý strašidel a nadpřirozených bytostí. Na státní svátek, tedy v sobotu 28. října, a poté ještě i na neděli 29. října připravil poslední letošní prohlídky zámeckých interiérů.
Ústecký kraj | Památky

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Ústecký kraj | Příroda

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 14. října na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídkce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva je spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin ze svatební hostiny jedné z členek rodiny Chotků.
Ústecký kraj | Zážitky

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 14. a 15. října 2023 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
Ústecký kraj | Kultura