ÚvodAktuality#světovéČesko a Bismarckovy věže: rozhledny v Aši, Chebu a Mikulášovicích spojuje Železný kancléř
Příroda

#světovéČesko a Bismarckovy věže: rozhledny v Aši, Chebu a Mikulášovicích spojuje Železný kancléř

  • 25. srpna 2021
Tři masivní kamenné rozhledny na kopci Háj nad centrem Aše, druhá na Zelené hoře u Chebu a třetí u Mikulášovic ve Šluknovském výběžku mají víc společného, než by se na první pohled zdálo. Patří totiž do rozvětvené rodiny Bismarckových věží, které na přelomu 19. a 20. století vyrostly téměř po celém světě. Kancléře Bismarcka možná neznáte, ale s jeho věžemi stojí za to seznámit se zblízka!
Dvě Bismarckovy věže: rozhledna na Zelené hoře u Chebu a věž ve stylu Götterdämmerung u německého Augsburgu
Cheb
Augsburg
Fenomén Bismarckových věží se zrodil v Německu. Šlo o památníky, které měly připomínat jednoho z nejvýznamnějších politiků 19. století a budovatele sjednoceného Německa, kancléře Otty von Bismarcka (1815–1898). Nekompromisní přístup k řešení politických problémů Bismarckovi vynesl přezdívku Železný kancléř. Když byl v roce 1890 přinucen z politiky odejít, mezi lidmi se vzedmula obrovská vlna úcty. Kult osobnosti se zvýšil po Bismarckově smrti v roce 1898 a trval desítky let; ještě v roce 1939 po něm byla pojmenovaná slavná německá bitevní loď.

Vůbec nejstarší z Bismarckových věží vznikla v Ober Johnsdorfu v Dolním Slezsku už v šedesátých letech 19. století, drtivá většina památníků ovšem byla postavena až po kancléřově smrti. Mají řadu podob: od štíhlých, až 50 metrů vysokých věží až po robustní sloupy a pilíře.
 

Rozhledna Háj u AšeNejstarší ze tří českých Bismarckových věží je rozhledna na vrchu Háj u Aše, která současně drží titul nejzápadněji položené rozhledny u nás. Mohutná, 34 metrů vysoká kamenná věž stojí na nejvyšším vrcholu české části pohoří Smrčiny. Byla postavena v letech 1902–1904 podle návrhu architekta Wilhelma Kreise, který se později zapletl s nacisty a pracoval pod přímým dohledem Alberta Speera. Rozhledna, slavnostně otevřená 19. června 1904, se oficiálně po říšském kancléři jmenovala jen do roku 1918, až do roku 1946 ji ale zdobil Bismarckův bronzový reliéf. Dnes je volně přístupná a z vyhlídkové plošiny ve výšce 25 metrů uvidíte město , Krušné hory, Slavkovský a Český les. U rozhledny je sportovní areál s několika sjezdovkami a sítí tras pro pěší, cyklisty a v zimě pro běžkaře.
 

Rozhledna Tanečnice u Mikulášovic

Ve srovnání s ostatními věžemi je poměrně netypická druhá nejstarší rozhledna: 26 metrů vysoká a červeno-bílá. Od roku 1904 stojí nad Mikulášovicemi ve Šluknovském výběžku a všeobecně se jí říká Tanečnice, a to podle 598 metrů vysokého stejnojmenného vrcholu. Tanečnice je nejsevernější rozhlednou České republiky a vyrostla během několika měsíců; veřejnosti byla slavnostně předána v květnu 1905. Otevřená je denně kromě pondělí a vstupenky seženete pod rozhlednou v občerstvení Koliba. Z vrcholu je nádherný výhled na Saské Švýcarsko, České středohoří, Lužické hory, Krušné hory i Krkonoše.
 

Bismarckova věž na Zelené hoře u Chebu

Jednou ze stovek věží a mohyl, postavených na počest německého kancléře, byla rozhledna, postavená roku 1909 na místě starší dřevěné vyhlídkové věže na Zelené hoře u Chebu. Na rozdíl od starších kolegyň se jí dodnes říká Bismarckova věž, zato ale na několik desítek let zmizela ze světa. Stojí totiž necelý kilometr od česko-německých hranic, a tak když se po druhé světové válce proměnila v pozorovatelnu pohraniční stráže, ocitla se v zakázaném hraničním pásmu. Pro mnohé pamětníky bylo po změně režimu velkým překvapením, že ještě existuje. V roce 2005 se Bismarckova rozhledna dočkala rekonstrukce, je přístupná celoročně a zdarma a je z ní hezký výhled na město Cheb, Františkovy Lázně, pohoří Smrčiny, Krušné hory, Slavkovský les a za dobré viditelnosti i na Český les a část Šumavy.  Raritou jsou runové nápisy a znaky, které uvidíte při stoupání po schodišti uvnitř věže.
 

Víte, že…?

  • Monumentální Bismarckovy věže často měly na vrcholcích věží obří lucerny či mísy pro ohniště a fungovaly jako majáky. Ohně se zapalovaly zejména v den výročí Bismarckovy smrti a podle původního záměru měly vytvořit ohnivý řetěz napříč celým Německem či dokonce Evropou nebo světem.
  • Pro ohnivý řetězec byla vybaveno příslušnou technologií 167 věží, ovšem kvůli nerovnoměrnému zeměpisnému rozložení byly v síti velké mezery a myšlenka s planoucími liniemi tak nakonec zapadla.
  • Odhaduje se, že celkem vzniklo asi 240 Bismarckových věží, ale některé byly po slavném kancléři pojmenovány až dodatečně, případně jde o starší stavby (například pozdně středověká kamenná věž ve francouzském Ployart-et-Vaurseine).
  • Některé věže jsou postavené podle Kreisova modelu zvaného Götterdämmerung / Soumrak bohů a vzájemně se hodně podobají.
  • V Německu dnes stojí asi 146 Bismarckových věží, další najdete ve Francii, Polsku, Rusku, Rakousku či Dánsku, ale také v Kamerunu, Chile nebo Tanzanii. Poslední oficiálně slavnostně otevřenou Bismarckovou věží byla věž Delecke poblíž Möhnesee v roce 1934.
  • Dnes už věže ztratily svůj význam památníků; jsou to jen zajímavé připomínky historie a většinou slouží jako běžné rozhledny.
Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem Letní sporty

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Aš

Název nejzápadnějšího města České republiky, vklíněného v Ašském výběžku mezi Bavorsko a Sasko, pochází z německého jména ryby – lipana, kterého má Aš ve znaku. Hlavními turistickými lákadly nejsou historické památky, ale muzeum a zajímavá místa v okolí: rozhledna Háj a přehrada Bílý Halštrov.

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR Příroda

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.

Bismarckova rozhledna u Chebu Příroda

Bismarckova rozhledna u Chebu

Jednou ze tří českých věží, které se stavěly na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1909 a patřila k tajnostem Železné opony – stála totiž v hraničním zakázaném pásmu.

Rozhledna Háj u Aše Příroda

Rozhledna Háj u Aše

Rozhledna na vrchu Háj, jedna z našich nejmohutnějších vyhlídkových staveb, je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR. Vrchol Háj, nejvyšší vrchol české části Smrčin, se nachází kousek od Aše.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
6. červen 2024 13:51
Kultura, Karlovarský kraj

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Krušných hor, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Hory a hluboké lesy daly Krušným horám a jejich podhůří nezaměnitelný ráz. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec. Zatoulejte se do krajiny močálů a rašelinišť, hlubokých lesů i na místa zaniklých obcí a osad. Pěší a cyklistické toulky po odlehlých náhorních pláních se dají spojit s návštěvami pozoruhodných technických památek, hradů a zámků či lázeňskými městy.
30. květen 2024 6:52
Příroda, Karlovarský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Karlovarském kraji

Jste ze západních Čech a nevíte, kam s dětmi vyrazit na výlet? Anebo se chystáte na příjemnou rodinnou dovolenou v našem lázeňském trojúhelníku a hledáte tipy, kde si to společně užít? Ať tak či onak, vždy se můžete inspirovat našimi tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo stará řemesla, výlet do pohádky anebo bublající "studené sopky"? Vyberte si z tipů portálu Kudy z nudy.
29. květen 2024 7:17
Zážitky, Karlovarský kraj

Jak poznat Loket za jeden den

O Lokti, městečku s překrásným hradem se říká, že je srdcem Karlovarského kraje. Není to ale jediný kousek loketské „anatomie“: název prý Loket dostal podle řeky Ohře, která hrad a město obtéká, a skutečně připomíná ohnutou paži. Pokud byste Loket rádi navštívili, ale tlačí vás čas a máte na něj jediný den anebo dokonce jen pár hodin, na Kudy z nudy jsme s mnoha loketských zajímavostí vybrali ty nejlepší.
29. květen 2024 6:41
Památky, Karlovarský kraj

Lázně Jáchymov zahájí již 118. lázeňskou sezónu!

Lázně Jáchymov budou v sobotu 25. května 2024 zahajovat již 118. lázeňskou sezónu. Letos se návštěvníci mohou těšit na bohatý program s regionálními produkty a občerstvením. Chybět nebude slavnostní svěcení a otevírání pramenů a koncerty všech možných žánrů. Těšit se můžete také na stand-up, bubenickou show nebo na slavnostní ohňostroj.
24. květen 2024 10:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Dopřejte si procházku zámeckým parkem na Kynžvartu

Kolem zámku Kynžvart se rozkládá přírodní skvost, a to rozsáhlý anglický park, který založil slavný vídeňský dvorní zahradník Riedl v době empírové přestavby zámku. Toto nádherné krajinářské dílo patří mezi největší zámecké parky v České republice. Rozkládá se na opravdu velké ploše 293 ha. Z toho pod správu zámku náleží 245 ha. Před několika lety zde navíc došlo k výrazné obnově – bylo zde vysázeno 78 stromů a na 800 keřů. Zvoleny byly původní druhy, které zde zámečtí zahradníci vysadili i při zakládání parku. Park je možné navštívit v každém ročním období po celý den samostatně, nebo v komentované prohlídce Pod korunami stromů.
20. květen 2024 16:00
Příroda, Karlovarský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Chystáte se na dovolenou do kraje lázeňských měst, léčivých pramenů a hlubokých lesů? Jestliže navíc dáváte předost ubytování v kempu před drahým hotelem, budou se vám hodit naše tipy. Na výběr máme útulné chatky, stellplatzy pro karavanisty i místa pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v Karlovarském kraji bude nezapomenutelné!
13. květen 2024 16:44
Ubytování, Karlovarský kraj

Jarní porcelánové slavnosti v Karlových Varech budou inspirovat i bavit

Zábavný program pro děti i rodiče, živá hudba a výstava Prostřené stoly. Tak bude vypadat májový víkend 10. až 12. 5. 2024 v Karlových Varech. Na návštěvníky čeká také oblíbený doprovodný program Porcelánová školička, kde si děti mohou odekorovat svůj hrneček.
9. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj