Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Bismarckovy věže: rozhledny v Aši, Chebu a Mikulášovicích spojuje Železný kancléř
#světovéČesko a Bismarckovy věže: rozhledny v Aši, Chebu a Mikulášovicích spojuje Železný kancléř
"> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a Bismarckovy věže: rozhledny v Aši, Chebu a Mikulášovicích spojuje Železný kancléř

  • Vydáno25. srpna 2021
Tři masivní kamenné rozhledny na kopci Háj nad centrem Aše, druhá na Zelené hoře u Chebu a třetí u Mikulášovic ve Šluknovském výběžku mají víc společného, než by se na první pohled zdálo. Patří totiž do rozvětvené rodiny Bismarckových věží, které na přelomu 19. a 20. století vyrostly téměř po celém světě. Kancléře Bismarcka možná neznáte, ale s jeho věžemi stojí za to seznámit se zblízka!
Dvě Bismarckovy věže: rozhledna na Zelené hoře u Chebu a věž ve stylu Götterdämmerung u německého Augsburgu
Cheb
Augsburg
Fenomén Bismarckových věží se zrodil v Německu. Šlo o památníky, které měly připomínat jednoho z nejvýznamnějších politiků 19. století a budovatele sjednoceného Německa, kancléře Otty von Bismarcka (1815–1898). Nekompromisní přístup k řešení politických problémů Bismarckovi vynesl přezdívku Železný kancléř. Když byl v roce 1890 přinucen z politiky odejít, mezi lidmi se vzedmula obrovská vlna úcty. Kult osobnosti se zvýšil po Bismarckově smrti v roce 1898 a trval desítky let; ještě v roce 1939 po něm byla pojmenovaná slavná německá bitevní loď.

Vůbec nejstarší z Bismarckových věží vznikla v Ober Johnsdorfu v Dolním Slezsku už v šedesátých letech 19. století, drtivá většina památníků ovšem byla postavena až po kancléřově smrti. Mají řadu podob: od štíhlých, až 50 metrů vysokých věží až po robustní sloupy a pilíře.
 

Rozhledna Háj u AšeNejstarší ze tří českých Bismarckových věží je rozhledna na vrchu Háj u Aše, která současně drží titul nejzápadněji položené rozhledny u nás. Mohutná, 34 metrů vysoká kamenná věž stojí na nejvyšším vrcholu české části pohoří Smrčiny. Byla postavena v letech 1902–1904 podle návrhu architekta Wilhelma Kreise, který se později zapletl s nacisty a pracoval pod přímým dohledem Alberta Speera. Rozhledna, slavnostně otevřená 19. června 1904, se oficiálně po říšském kancléři jmenovala jen do roku 1918, až do roku 1946 ji ale zdobil Bismarckův bronzový reliéf. Dnes je volně přístupná a z vyhlídkové plošiny ve výšce 25 metrů uvidíte město , Krušné hory, Slavkovský a Český les. U rozhledny je sportovní areál s několika sjezdovkami a sítí tras pro pěší, cyklisty a v zimě pro běžkaře.
 

Rozhledna Tanečnice u Mikulášovic

Ve srovnání s ostatními věžemi je poměrně netypická druhá nejstarší rozhledna: 26 metrů vysoká a červeno-bílá. Od roku 1904 stojí nad Mikulášovicemi ve Šluknovském výběžku a všeobecně se jí říká Tanečnice, a to podle 598 metrů vysokého stejnojmenného vrcholu. Tanečnice je nejsevernější rozhlednou České republiky a vyrostla během několika měsíců; veřejnosti byla slavnostně předána v květnu 1905. Otevřená je denně kromě pondělí a vstupenky seženete pod rozhlednou v občerstvení Koliba. Z vrcholu je nádherný výhled na Saské Švýcarsko, České středohoří, Lužické hory, Krušné hory i Krkonoše.
 

Bismarckova věž na Zelené hoře u Chebu

Jednou ze stovek věží a mohyl, postavených na počest německého kancléře, byla rozhledna, postavená roku 1909 na místě starší dřevěné vyhlídkové věže na Zelené hoře u Chebu. Na rozdíl od starších kolegyň se jí dodnes říká Bismarckova věž, zato ale na několik desítek let zmizela ze světa. Stojí totiž necelý kilometr od česko-německých hranic, a tak když se po druhé světové válce proměnila v pozorovatelnu pohraniční stráže, ocitla se v zakázaném hraničním pásmu. Pro mnohé pamětníky bylo po změně režimu velkým překvapením, že ještě existuje. V roce 2005 se Bismarckova rozhledna dočkala rekonstrukce, je přístupná celoročně a zdarma a je z ní hezký výhled na město Cheb, Františkovy Lázně, pohoří Smrčiny, Krušné hory, Slavkovský les a za dobré viditelnosti i na Český les a část Šumavy.  Raritou jsou runové nápisy a znaky, které uvidíte při stoupání po schodišti uvnitř věže.
 

Víte, že…?

  • Monumentální Bismarckovy věže často měly na vrcholcích věží obří lucerny či mísy pro ohniště a fungovaly jako majáky. Ohně se zapalovaly zejména v den výročí Bismarckovy smrti a podle původního záměru měly vytvořit ohnivý řetěz napříč celým Německem či dokonce Evropou nebo světem.
  • Pro ohnivý řetězec byla vybaveno příslušnou technologií 167 věží, ovšem kvůli nerovnoměrnému zeměpisnému rozložení byly v síti velké mezery a myšlenka s planoucími liniemi tak nakonec zapadla.
  • Odhaduje se, že celkem vzniklo asi 240 Bismarckových věží, ale některé byly po slavném kancléři pojmenovány až dodatečně, případně jde o starší stavby (například pozdně středověká kamenná věž ve francouzském Ployart-et-Vaurseine).
  • Některé věže jsou postavené podle Kreisova modelu zvaného Götterdämmerung / Soumrak bohů a vzájemně se hodně podobají.
  • V Německu dnes stojí asi 146 Bismarckových věží, další najdete ve Francii, Polsku, Rusku, Rakousku či Dánsku, ale také v Kamerunu, Chile nebo Tanzanii. Poslední oficiálně slavnostně otevřenou Bismarckovou věží byla věž Delecke poblíž Möhnesee v roce 1934.
  • Dnes už věže ztratily svůj význam památníků; jsou to jen zajímavé připomínky historie a většinou slouží jako běžné rozhledny.
Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Aš

Název nejzápadnějšího města České republiky, vklíněného v Ašském výběžku mezi Bavorsko a Sasko, pochází z německého jména ryby – lipana, kterého má Aš ve znaku. Hlavními turistickými lákadly nejsou historické památky, ale muzeum a zajímavá místa v okolí: rozhledna Háj a přehrada Bílý Halštrov.

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.

Bismarckova rozhledna u Chebu

Bismarckova rozhledna u Chebu

Jednou ze tří českých věží, které se stavěly na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1909 a patřila k tajnostem Železné opony – stála totiž v hraničním zakázaném pásmu.

Rozhledna Háj u Aše

Rozhledna Háj u Aše

Rozhledna na vrchu Háj, jedna z našich nejmohutnějších vyhlídkových staveb, je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR. Vrchol Háj, nejvyšší vrchol české části Smrčin, se nachází kousek od Aše.