Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Bílkova vila v Praze: originální secesní stavba plná symbolů
Památky

#světovéČesko a Bílkova vila v Praze: originální secesní stavba plná symbolů

  • Vydáno2. června 2021
Bílkova vila na Hradčanech patří k nejoriginálnějším stavbám secesní architektury v Praze, přesto ji zná jen málokdo: je schovaná za stromy a ani pamětní deska za plotem se jménem významného umělce období secese a symbolismu není příliš nenápadná. Přesto je Bílkův netradiční výtvarný styl rozpoznatelný na první pohled – a dokonalou ukázkou jeho mistrovství je i samotná vila.
Dva secesní domy, které pro své rodiny navrhli secesní umělci: Bílkova vila v Praze a vila, kterou si v německém Výmaru nechal postavit Henry van de Velde
Bílkova vila v Praze
Vila ve Výmaru
František Bílek (1872–1941) nebyl jen sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik, ale také architekt. Jeho první stavbou byl dům s ateliérem v rodném jihočeském Chýnově, postavený roku 1898, jemuž Bílek důvěrně říkal Chaloupka. Podle autorova vlastního návrhu vznikla roku 1911 také Bílkova vila na Hradčanech; dostanete se k ní pohodlně pěšky od stanice metra Hradčanská anebo z Malostranské přes Chotkovy sady.
 

Bílkova vila: stopa kosy v obilném lánu

Vila z režného zdiva, kterou si Bílek navrhl a nechal postavit v letech 1910 až 1911 na jedné z hradčanských bašt, je překvapivě prostá a dobře by zapadla do některé ze zahradních čtvrtí staré dobré Anglie. Teprve při bližším seznámení zjistíte, že v jednoduchosti se skrývá nejenom krása, ale i vyšší princip – a přesně to měl Bílek v plánu.

Oceňují ji i odborníci: například v knize Slavné pražské vily se píše, že Bílkova vila je považována za jediné architektonické vyjádření symbolismu, uměleckého směru známého spíše z výtvarného umění anebo z literatury.

Stavba s bílými okenními rámy a stupňovitými balkony má symbolizovat žitné pole: její půdorys je odvozen ze stopy kosy v obilném lánu, samotné pole pak symbolizuje plochá střecha, ve své době nejenom neobvyklá, ale dokonce vůbec první svého druhu v Praze. Světlé sloupy inspirované staroegyptskými motivy představují stylizované snopy klasů, symbolika se ale skrývá i v drobnostech a detailech. Nejlépe to poznáte při prohlídce interiérů – a do nich se v Bílkově vile podíváte lehce, protože o stavbu pečuje Galerie hlavního města Prahy. Ta je správcem odkazu a téměř veškeré Bílkovy pozůstalosti, a veřejnosti zpřístupňuje i vilu.
 

Umění v Bílkově vileGalerie představuje návštěvníkům Bílkovu vilu jako komplexní výtvarné dílo: sochař totiž navrhl nejenom rodinný dům s ateliérem, ale i nábytek a veškeré detaily. K našemu štěstí se budova dochovala téměř v původním stavu, a dnes ji proto můžeme považovat za Bílkovu originální galerii. Lampa nad hlavním vchodem je inspirovaná pro secesi typickým rostlinným motivem dubové větvičky s plodem žaludu. Podobné motivy se objevují v interiérech na vyřezávaných dveřích, kovaných klikách a nábytku: také ten Bílek osobně navrhoval. Obdivovat ho můžete například v jídelně, pracovně a v části prvního patra.
 

Podzimní vila, plastiky a další díla Františka BílkaNěkteré Bílkovy plastiky, kresby a grafiky jsou k vidění přímo ve vile, v ateliéru i v dalších místnostech, za jinými se vydejte společně s portálem Kudy z nudy. Nejblíž to máte k Procházkově vile, která podobně jako Bílkova vila vznikla jako součást jediného urbanistického komplexu na místě původních městských hradeb. Procházkovu vilu navrhl rovněž František Bílek, a to pro tehdejšího městského fyzika (dnes by šlo o hlavního hygienika) Ladislava Procházku. Zatímco vlastní umělcova vila měla symbolizovat léto, Procházkova vila hýří podzimními motivy.

Další výlet za dílem Františka Bílka může vést třeba k plastice Ukřižovanýkatedrále sv. Víta na Pražském hradě. Pro město Tábor Bílek vytvořil Husův pomník, v Přerově stojí pomník Jana Blahoslava, Bílkovy plastiky jsou k vidění také v ambitech poutního kostela na Křemešníku. V Chýnově kromě Bílkova domu můžete vidět monumentální plastiku Modlitba nad hroby, která zdobí umělcův náhrobek na chýnovském hřbitově, anebo dům ve Vančurově ulici, v jehož štítu stojí Bílkova Madona.
 

#světovéČesko a dům architekta v německém Výmaru

  • Vlastní dům v osobitém secesním stylu si nechal podle vlastního návrhu postavit také belgický malíř, návrhář a architekt Henry van de Velde (1863–1957). V roce 1902 přijel do německého Výmaru, aby vedl školu umění a řemesel. Domu v klidné čtvrti Ehrighsdorf na jihu města se říká Hohe Pappeln, a to podle aleje vysokých topolů lemujících cestu k zámeckému parku Belvedere. Masivní kamenné travertinové zdivo pochází z nedalekého lomu.
  • Na rozdíl od Bílka, který při stavbě své pražské vily žádné sousedy neměl, Velde od nich sklízel kvůli neobvyklému vzhledu domu kritiku. Nepravidelný tvar budovy ovšem vychází z funkčního řazení místností, uspořádání vnitřního vybavení a nejvýhodnější orientace ke světovým stranám.
  • O dům nyní pečuje nadace Klassik Stiftung Weimar, zařízení interiérů pochází z bytu, který van de Velde navrhl v roce 1903 do výmarského bytu novináře a scénáristy Maxe von Münchenhausena.
Bílkova vila v Praze

Bílkova vila v Praze

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

V Chýnově se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Pražská turistická karta Prague CoolPass – Prague Card

Pražská turistická karta Prague CoolPass – Prague Card

Prague CoolPass, digitální verze Prague Card vám umožní poznat to nejdůležitější, co Praha nabízí. Aplikace či karta vás opravňuje navštívit bezplatně 70 nejzajímavějších objektů v Praze a dalších 60 s výraznou slevou, včetně exkurzí, plaveb, zábavy a kulturních představení.

Procházkova vila v Praze

Procházkova vila v Praze

Hned vedle Bílkovy vily je dům symbolizující podzim, který pro svého dlouholetého přítele a podporovatele zahradních měst a jednoho z iniciátorů výstavby vilové čtvrti na baštách doktora Procházku, vyprojektoval František Bílek, a to v roce 1910.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness