Úvod > Aktuality > #světovéČesko a bazilika na Velehradě: barokní architektonická hostina
Památky

#světovéČesko a bazilika na Velehradě: barokní architektonická hostina

  • Vydáno9. března 2021
Klenot moravského baroka, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, je významné duchovní centrum, místo církevních poutí a cyrilometodějských oslav. Místo, v němž se setkává duchovní, náboženské a kulturní dědictví, je oblíbeným cílem poutníků i poutních cest.

Dva oslnivé barokní interiéry

Bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě a Královská kaple ve francouzském Versailles
 
Velehrad
Versailles
Poutní tradice Velehradu sahá do doby před více než osmi sty lety, kdy tu vznikl první moravský cisterciácký klášter. Zároveň připomíná apoštolskou a misijní činnost sv. Cyrila a Metoděje ve druhé polovině 9. století, kterou byla zahájena evangelizace Slovanů. Po středověkém klášteru nezbylo téměř nic, a i když dnešní podobu areál získal po barokní přestavbě v 18. století, bazilika si přesto uchovala charakter románsko-gotické stavby.
 

Velehradská bazilika

Nejde ale jen o historický monument, Velehrad je živé duchovní a kulturní centrum, kam se ze všech stran sbíhají poutní cesty a žije rušným životem. Jeho srdcem je trojlodní bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Původní trojlodní bazilika s půdorysem kříže byla sto metrů dlouhá, východní část zakončovalo pět apsid; podle archeologických výzkumů se na stavbě vystřídalo zhruba 240 kameníků.

Po dvou požárech v 15. a 17. století dali velehradští cisterciáci chrám přestavět v barokním duchu. Délka se zkrátila na 86 metrů, vzniklo západní průčelí se dvěma barokními věžemi a původní malou věžičku nad křížením obou lodí nahradila kupole. Interiér je neobyčejně působivý, od presbytáře s novorománským oltářem z bílého mramoru a obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Ignáce Raaba až po moderní obětní stůl. Po jeho stranách jsou umístěna sousoší sv. Petra a Pavla a sv. Cyrila a Metoděje. Baziliku doplňuje několik kaplí a řada uměleckých děl, například obraz Panny Marie s Ježíškem namalovaný podle starobylého byzantského obrazu z římské baziliky Santa Maria Maggiore, v níž papež Hadrian II. v roce 868 schválil slovanskou bohoslužbu. Za oltářem je vchod do královské kaple se sarkofágem olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Velehrad je rovněž místem posledního odpočinku J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ; jeho mozaikami zdobený sarkofág je umístěn v presbytáři baziliky.

K uměleckým skvostům patří rovněž vyřezávané barokní chórové lavice a varhany s více než pěti a půl tisíci píšťalami i zvonkohrou. Prohlédnout si můžete také rajský dvůr a salu terrenu s barokními freskami, muzeum, ambit, kapitulní síň a podzemí baziliky. V komplexu klášterních budov sídlí rovněž Stojanovo gymnázium a ústav sociální péče Vincentinum.
 

Ocenění pro velehradskou baziliku

Cyrilometodějský význam Velehradu ocenil v roce 1927 již papež Pius XI., když velehradskému kostelu udělil titul a výsady menší baziliky / baziliky minor. Na památku 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje v roce 1985 věnoval papež Jan Pavel II. bazilice Zlatou růži, vysokou poctu, kterou obdrželo jen několik křesťanských chrámů na světě. Osobní návštěvu papeže Jana Pavla II. z dubna 1990 připomíná obrovský kříž s jeho znakem stojící na nádvoří před bazilikou.

Oslavy příchodu slovanských věrozvěstů na Velehradě od roku 2000 každoročně připomínají Dny lidí dobré vůle. Její součástí je Národní pouť, jedna z nejvýznamnějších poutí v Česku, pořádaná v den svátku těchto světců 5. července již od roku 1863.

Kousek stranou za působivou Galerií světců s osmi barokními sochami stojí kostelík Zjevení Páně zvaný Cyrilka; byl postaven v první polovině 13. století, jeho současná podoba ale pochází z druhé poloviny 19. století. Podobou trochu připomíná repliku kostela sv. Jana z přelomu 8. a 9. století, který stojí ve svahu nad blízkým Archeoskanzenem.
 

Znáte Královskou kapli ve Versailles?

  • Možná i vám interiéry velehradské baziliky připomenou Královskou kapli ve Versailles, rezidenci francouzského krále Ludvíka XIV. Palácový komplex vznikal v letech 1661–1710, tečkou pak bylo vysvěcení zámecké kaple. Nebyla jen místem náboženských obřadů, ale patřila ke každodennímu životu královského dvora.
  • Hlavním architektem kaple byl Jules Hardouin Mansart (1646–1708), špičkový francouzský barokní architekt a mimo jiné též autor projektu Place des Victoires, Place Vendôme, zámečku Velký Trianon ve Versailles či kaple pařížské Invalidovny. Od roku 1675 měl na starosti většinu staveb ve Versailles a jeho dílem tak není zdaleka jen Královská kaple, ale i královské komnaty nebo slavný Zrcadlový sál.
  • Královskou kapli Mansart navrhl jako jednoduchý obdélník ukončený polokruhovitou apsidou. Vysvěcena byla ještě nedokončená v červnu 1710, výzdoba – která stála třetinu celkových výdajů – se protáhla ještě na několik let.
  • Tribuna přímo nad vchodem byla určena králi a členům královské rodiny, boční tribuny byly vyhrazeny urozeným šlechticům. Zbytku královského dvora bylo určeno přízemí.
  • Ačkoli dnes je Královská kaple pokládána za umělecký zázrak stvořený především k oslavě krále a daleko méně k modlitbám, Ludvík XIV. se poctivě a pravidelně účastnil nejenom ranních, ale i odpoledních mší. Z tribuny do hlavní lodě ale scházel jen ve výjimečných případech.
  • Velkolepý interiér Královské kaple posloužil jako inspirace pro další stavby, například architektovi Luigimu Vanvitellimu pro kapli královského paláce Caserta nedaleko italské Neapole.
  • V Královské kapli ve Versailles se konala řada významných společenských událostí, 16. května 1770 tu například proběhl svatební obřad dauphina, pozdějšího francouzského krále Ludvíka XVI., s Marií Antoinettou.
Velehrad

Velehrad

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice je úzce spojeno s cyrilometodějskou tradicí; právě tady možná sídlil první velkomoravský arcibiskup sv. Metoděj. Když tu v roce 1205 vznikl první cisterciácký klášter na Moravě, pojmenovali jej podle nedaleké osady Veligrad – Velehrad.

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě – největší barokní chrám v České republice

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě – největší barokní chrám v České republice

Jen šesti jiným poutním místům na celém světě udělil papež stejně jako bazilice na jižní Moravě nejvyšší vyznamenání Zlaté růže, jímž ukazuje na jejich výjimečný duchovní význam.

Galerie světců ve Velehradě

Galerie světců ve Velehradě

Na významném poutním místě ve Velehradu je ohradní zeď, která tvoří základ pro galerii světců.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Poutní trasa růžence ze Starého Města do Velehradu

Poutní trasa růžence ze Starého Města do Velehradu

Poutní cesta růžence začíná u železničního přejezdu ve Starém Městě, které je od Velehradu vzdáleno asi 4 km. Cesta, značená šipkami s nápisem „Poutní cesta“, pokračuje údolní nivou potoka Salašky.

Podzemí baziliky ve Velehradě

Podzemí baziliky ve Velehradě

V prostorách pod bazilikou a klášterními objekty se nachází základy původního cisterciáckého kláštera ze 13. století do nichž je umístěna nová expozice Martyrion – svědkové víry 20. století.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness