ÚvodAktuality#světovéČesko a bazilika na Velehradě: barokní architektonická hostina
Památky

#světovéČesko a bazilika na Velehradě: barokní architektonická hostina

  • 9. března 2021
Klenot moravského baroka, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, je významné duchovní centrum, místo církevních poutí a cyrilometodějských oslav. Místo, v němž se setkává duchovní, náboženské a kulturní dědictví, je oblíbeným cílem poutníků i poutních cest.

Dva oslnivé barokní interiéry

Bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě a Královská kaple ve francouzském Versailles
 
Velehrad
Versailles
Poutní tradice Velehradu sahá do doby před více než osmi sty lety, kdy tu vznikl první moravský cisterciácký klášter. Zároveň připomíná apoštolskou a misijní činnost sv. Cyrila a Metoděje ve druhé polovině 9. století, kterou byla zahájena evangelizace Slovanů. Po středověkém klášteru nezbylo téměř nic, a i když dnešní podobu areál získal po barokní přestavbě v 18. století, bazilika si přesto uchovala charakter románsko-gotické stavby.
 

Velehradská bazilika

Nejde ale jen o historický monument, Velehrad je živé duchovní a kulturní centrum, kam se ze všech stran sbíhají poutní cesty a žije rušným životem. Jeho srdcem je trojlodní bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Původní trojlodní bazilika s půdorysem kříže byla sto metrů dlouhá, východní část zakončovalo pět apsid; podle archeologických výzkumů se na stavbě vystřídalo zhruba 240 kameníků.

Po dvou požárech v 15. a 17. století dali velehradští cisterciáci chrám přestavět v barokním duchu. Délka se zkrátila na 86 metrů, vzniklo západní průčelí se dvěma barokními věžemi a původní malou věžičku nad křížením obou lodí nahradila kupole. Interiér je neobyčejně působivý, od presbytáře s novorománským oltářem z bílého mramoru a obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Ignáce Raaba až po moderní obětní stůl. Po jeho stranách jsou umístěna sousoší sv. Petra a Pavla a sv. Cyrila a Metoděje. Baziliku doplňuje několik kaplí a řada uměleckých děl, například obraz Panny Marie s Ježíškem namalovaný podle starobylého byzantského obrazu z římské baziliky Santa Maria Maggiore, v níž papež Hadrian II. v roce 868 schválil slovanskou bohoslužbu. Za oltářem je vchod do královské kaple se sarkofágem olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Velehrad je rovněž místem posledního odpočinku J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ; jeho mozaikami zdobený sarkofág je umístěn v presbytáři baziliky.

K uměleckým skvostům patří rovněž vyřezávané barokní chórové lavice a varhany s více než pěti a půl tisíci píšťalami i zvonkohrou. Prohlédnout si můžete také rajský dvůr a salu terrenu s barokními freskami, muzeum, ambit, kapitulní síň a podzemí baziliky. V komplexu klášterních budov sídlí rovněž Stojanovo gymnázium a ústav sociální péče Vincentinum.
 

Ocenění pro velehradskou baziliku

Cyrilometodějský význam Velehradu ocenil v roce 1927 již papež Pius XI., když velehradskému kostelu udělil titul a výsady menší baziliky / baziliky minor. Na památku 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje v roce 1985 věnoval papež Jan Pavel II. bazilice Zlatou růži, vysokou poctu, kterou obdrželo jen několik křesťanských chrámů na světě. Osobní návštěvu papeže Jana Pavla II. z dubna 1990 připomíná obrovský kříž s jeho znakem stojící na nádvoří před bazilikou.

Oslavy příchodu slovanských věrozvěstů na Velehradě od roku 2000 každoročně připomínají Dny lidí dobré vůle. Její součástí je Národní pouť, jedna z nejvýznamnějších poutí v Česku, pořádaná v den svátku těchto světců 5. července již od roku 1863.

Kousek stranou za působivou Galerií světců s osmi barokními sochami stojí kostelík Zjevení Páně zvaný Cyrilka; byl postaven v první polovině 13. století, jeho současná podoba ale pochází z druhé poloviny 19. století. Podobou trochu připomíná repliku kostela sv. Jana z přelomu 8. a 9. století, který stojí ve svahu nad blízkým Archeoskanzenem.
 

Znáte Královskou kapli ve Versailles?

  • Možná i vám interiéry velehradské baziliky připomenou Královskou kapli ve Versailles, rezidenci francouzského krále Ludvíka XIV. Palácový komplex vznikal v letech 1661–1710, tečkou pak bylo vysvěcení zámecké kaple. Nebyla jen místem náboženských obřadů, ale patřila ke každodennímu životu královského dvora.
  • Hlavním architektem kaple byl Jules Hardouin Mansart (1646–1708), špičkový francouzský barokní architekt a mimo jiné též autor projektu Place des Victoires, Place Vendôme, zámečku Velký Trianon ve Versailles či kaple pařížské Invalidovny. Od roku 1675 měl na starosti většinu staveb ve Versailles a jeho dílem tak není zdaleka jen Královská kaple, ale i královské komnaty nebo slavný Zrcadlový sál.
  • Královskou kapli Mansart navrhl jako jednoduchý obdélník ukončený polokruhovitou apsidou. Vysvěcena byla ještě nedokončená v červnu 1710, výzdoba – která stála třetinu celkových výdajů – se protáhla ještě na několik let.
  • Tribuna přímo nad vchodem byla určena králi a členům královské rodiny, boční tribuny byly vyhrazeny urozeným šlechticům. Zbytku královského dvora bylo určeno přízemí.
  • Ačkoli dnes je Královská kaple pokládána za umělecký zázrak stvořený především k oslavě krále a daleko méně k modlitbám, Ludvík XIV. se poctivě a pravidelně účastnil nejenom ranních, ale i odpoledních mší. Z tribuny do hlavní lodě ale scházel jen ve výjimečných případech.
  • Velkolepý interiér Královské kaple posloužil jako inspirace pro další stavby, například architektovi Luigimu Vanvitellimu pro kapli královského paláce Caserta nedaleko italské Neapole.
  • V Královské kapli ve Versailles se konala řada významných společenských událostí, 16. května 1770 tu například proběhl svatební obřad dauphina, pozdějšího francouzského krále Ludvíka XVI., s Marií Antoinettou.
Velehrad

Velehrad

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice je úzce spojeno s cyrilometodějskou tradicí; právě tady možná sídlil první velkomoravský arcibiskup sv. Metoděj. Když tu v roce 1205 vznikl první cisterciácký klášter na Moravě, pojmenovali jej podle nedaleké osady Veligrad – Velehrad.

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě – největší barokní chrám v České republice

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě – největší barokní chrám v České republice

Jen šesti jiným poutním místům na celém světě udělil papež stejně jako bazilice na jižní Moravě nejvyšší vyznamenání Zlaté růže, jímž ukazuje na jejich výjimečný duchovní význam.

Galerie světců ve Velehradě Památky

Galerie světců ve Velehradě

Na významném poutním místě ve Velehradu je ohradní zeď, která tvoří základ pro galerii světců.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad Příroda

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Poutní trasa růžence ze Starého Města do Velehradu Příroda

Poutní trasa růžence ze Starého Města do Velehradu

Poutní cesta růžence začíná u železničního přejezdu ve Starém Městě, které je od Velehradu vzdáleno asi 4 km. Cesta, značená šipkami s nápisem „Poutní cesta“, pokračuje údolní nivou potoka Salašky.

Podzemí baziliky ve Velehradě Památky

Podzemí baziliky ve Velehradě

V prostorách pod bazilikou a klášterními objekty se nachází základy původního cisterciáckého kláštera ze 13. století do nichž je umístěna nová expozice Martyrion – svědkové víry 20. století.

Další aktuality

V Bílých Karpatech vás čeká zážitkové léto: od růžové zahrady po kovářské výrobky

Kouzlo Bílých Karpat můžete letos objevovat prostřednictvím unikátního projektu Zážitkové léto 2024. Zve k objevování skrytých pokladů přírody, řemesel a umění prostřednictvím pestré palety aktivit, které připravují místní členové Společenství tvořivých lidí, Stvol. Nabízí vám nevšední zážitky i hlubší spojení s okolní krajinou i vnitřním světem.
19. červenec 2024 8:00
Zážitky, Zlínský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat ve Zlínském kraji

Sluníčko láká k vodě všechny milovníky koupání a vodních radovánek! Jestliže trávíte léto na Moravě, ať už doma, u babičky nebo dědy či jako turisté, inspirujte se tipy Kudy z nudy, které vám tantokrát doporučí, kde si užít parádní den u vody ve Zlínském kraji. Vybírat můžete z nabídky akvaparků, koupališť, biotopů... a spousty dalších míst.
17. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Pochutnejte si na Gulášfestu ve Valašském Meziříčí

Další ročník Gulášfestu je tady! Od čtvrtka 18. do soboty 20. července 2024 proběhne na fotbalovém stadionu ve Valašském Meziříčí. Festival během tří dnů nabízí návštěvníkům přes třicet druhů guláše a připraveny jsou také večerní koncerty. Letošní novinkou jsou degustační porce, můžete si tak dopřát menší porce a ochutnat ještě více druhů lahodných gulášů.
15. červenec 2024 20:01
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Pekařská sobota přinese do Rožnova pod Radhoštěm soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaplní v sobotu 20. července 2024 pekaři. Pekařská sobota naplní Dřevěné městečko vůní čerstvého chleba a přivítá pekařské firmy, které představí svůj sortiment – nabídnou nejen „běžné“ pečivo, tedy chléb a rohlíky, ale také sladké pečivo, koláče a cukroví. Pekaři se také zapojí do tradičních soutěží o nejlepší chleba a nejlepší rohlík. Zpestřením budou netradiční pekařské discipliny, tzv. pekařský trojboj.
15. červenec 2024 9:51
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Valašské muzeum v přírodě je v létě plné zážitků

Během prázdnin ožívá Valašské muzeum v přírodě v Rožnově nejrůznějšími programy pro děti i dospělé. Letní programovou nabídku ve skanzenu zpestřují zajímavé komentované prohlídky, bylinkové procházky, vyprávění valašských bájí a prázdninové tvoření a hraní. Tyto aktivity probíhají na Valašské dědině v rámci oživení všedních dnů. Novinkou je procházka s hajným pod názvem Léto na hájovně, kde se zájemci seznámí s jeho prací, pomůckami a příběhy o stromech, zvířatech a přírodě. V kuchyni pak můžete pomoci paní hajné, která vám ukáže pozapomenuté náčiní a recepty. Nechybí ani kouzelné bytosti z valašských pohádek. V Dřevěném městečku vystoupí cimbálové muziky odpoledne 18. 7. a 22. 8. a proběhne příběhová hra O pacholku Divínovi.
12. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Vůně dřeva vás přiláká na Hejův nožík ve Valašském muzeu

Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 13. července 2024 již třiadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který se v rožnovském skanzenu těší velké oblibě, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, jenž je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, postav lidí i zvířat, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9:00 do 18:00 hodin.
11. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Je tu Masters of Rock, největší rockový open-air festival v České republice

Jubilejní XX. ročník jedné z největších kulturních akcí v republice, mezinárodního open-air festivalu Masters of Rock, proběhne od čtvrtka 11. do neděle 14. července 2024 v důvěrně známém a oblíbeném prostředí likérky R. Jelínek ve Vizovicích. Tradičně se na Valašsko kromě domácích příznivců mnoha rockových a metalových žánrů vydají i fandové z více než 36 zemí světa a rozhodně se můžou těšit na skvělé hudební zážitky i na vynikající atmosféru. Letošní krásné, kulaté festivalové jubileum přijíždído Vizovic oslavit řada rock-metalových velikánů!
11. červenec 2024 6:00
Zážitky, Zlínský kraj

Ve Valašské Bystřici zažijete Portášské slavnosti

Tradiční regionální akce představí historii portášů a četnických a policejních sborů. Pro návštěvníky je připravena také bitevní ukázka z období napoleonských válek. Hlavní den slavností je sobota 13. 7.2024. Připraveno je i bohaté občerstvení a ukázky výcviku historických vojenských jednotek. Návštěvníci se blíže seznámí se slavnou portášskou tradicí a uvidí i ukázky bojů.
10. červenec 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj