Úvod > Aktuality > Světová výstava Titanic zůstane v Brně až do května

Světová výstava Titanic zůstane v Brně až do května

Vydáno 24. března 2019 Zážitky
Světová výstava Titanic, kterou mohli návštěvníci vidět v pavilonu C brněnského výstaviště již od října minulého roku, se bude prodlužovat. Kvůli obrovskému zájmu veřejnosti je výstava prodloužena až do 19. 5. 2019. Poté Titanic definitivně odpluje do dílen restaurátorů a v této podobě se do Evropy již nikdy nevrátí. Výstavu navštěvují všechny věkové kategorie. Muži asi nejvíce obdivují části výstavy věnované technickému vybavení lodi, ženy zase oceňují luxusní prostory francouzské kavárny nebo kajut první třídy, kde cestovala tehdejší smetánka. Pro děti je na výstavě připravena speciální dobrodružná stezka, na které plní zajímavé úkoly.
Titanic byl ve své době největší osobní parník světa. Byl určen pro převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou. Právě ohromné transatlantické parníky symbolizovaly velkolepý rozvoj techniky a nástup nových technologií. Titanic však ztroskotal ve vodách Atlantiku již během své první plavby dne 15. dubna 1912. Zahynulo na něm přes 1500 osob.
 
Každý návštěvník při vstupu na výstavu dostane boarding pass – palubní vstupenku. Díky této vstupence s konkrétním jménem reálného člověka, který na Titaniku v době jeho katastrofy byl, prožije celou prohlídku výstavy jako jeden z cestujících na palubě. Uvidí stovky originálních artefaktů vyproštěných ze slavného vraku na dně oceánu.

Mezi exponáty jsou části vybavení lodi, kusy nábytku, porcelán a osobní předměty cestujících, jako jsou šperky, kabelky i části oblečení. Díky dokonalé rekonstrukci kajut, strojovny nebo jídelny návštěvníci nasají atmosféru přepychu a technického pokroku počátku 20. století. Zažijí nádheru dobových interiérů i hluk strojoven a dotknou se osudného ledovce. Atmosféru Titaniku dokonale přiblíží věrné rekonstrukce kajut i francouzské kavárny, ale také bezpečnostní dveře, telegraf a část kotelny

Osobní prožitky a mnoho reálných exponátů řadí výstavu Titanic k nejoblíbenějším na celém světě. Výstavu doplňuje československá stopa, která mapuje podíl Čechů a českých výrobků na legendárním Titaniku. Ddoprovodnou akcí, kterou pořadatelé připravují, bude připomenutí 107 výročí potopení Titaniku, který se potopil 15. dubna 1912.