!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Švestková dráha zahájila každodenní provoz - sveze vás z Litoměřic do Mostu
Švestková dráha zahájila každodenní provoz - sveze vás z Litoměřic do Mostu
"> "> "> ">
Památky

Švestková dráha zahájila každodenní provoz - sveze vás z Litoměřic do Mostu

Vydáno 18. prosince 2019
Na Švestkovou dráhu, vedoucí malebnou krajinou Českého středohoří, se 15. prosince 2019 vrátil každodenní železniční provoz. Společnost AŽD totiž zahájila v objednávce Ústeckého kraje linku U10 Litoměřice horní nádraží – Most. Stalo se tak po dvanácti letech od doby, kdy na tehdy zastaralé a pomalé trati vlaky přestaly jezdit.
Švestková dráhaPodle schváleného jízdní řádu každý všední den vyjede mezi Litoměřicemi horním nádražím a Mostem jedenáct párů vlaků a dalších sedm bude jezdit v úseku Litoměřice horní nádraží – Třebívlice. Nové spoje zastavují ve stanicích a zastávkách: Litoměřice horní nádraží, Litoměřice Cihelna, Žalhostice, Lovosice závod, Lovosice, Sulejovice, Čížkovice, Třebenice, Třebenice město, Dlažkovice, Podsedice, Třebívlice, Židovice, Libčeves, Bělušice a Most.

Dopravu zajišťují tři modernizované nízkopodlažní jednotky RegioSprinter a jednu mají na Švestkové dráze v záloze.

švestková dráhaVlaky pochází z Německa a po modernizaci jsou vybaveny klimatizací, Wi-Fi, zásuvkami na 230 V, velkoprostorovým vakuovým WC a možností přepravy kočárků a kol. Každá jednotka pojme 65 sedících a 100 stojících cestujících. Podpis smlouvy s Ústeckým krajem byl podmíněn také tím, že vlaky budou jezdit rychleji než autobusy. Společnost AŽD proto trať kompletně opravila a doplnila o nejmodernější zabezpečovací zařízení, čímž se rychlost vlaků zvýšila místy až na 100 km/h.

Ve vlacích AŽD platí papírové jízdenky i elektronické čipové karty Dopravy Ústeckého kraje (DÚK). Papírové jízdenky bude možné zakoupit také u průvodčích. Švestková dráha má vlastní webové stránky svestkovadraha.cz a je aktivní i na sociálních sítích Facebook, Instagram a Twitter.
 

Vzkříšení Švestkové dráhy

švestková dráhaSpolečnost AŽD koupila Švestkovou dráhu od státu v roce 2016 jako zbytnou. Během krátkého času ji uvedla do normového stavu, aby vybudovala zkušební polygon pro testování vlastních technologií. Současně zde začala ve spolupráci s Ústeckým krajem provozovat víkendovou turistickou linku T4 Lovosice – Most. Obliba víkendového provozu a příslib kratších jízdních dob s moderními soupravami se staly impulsem k jednání vedoucím k obnovení každodenního provozu.

Společnost AŽD, která je významným českým výrobcem a dodavatelem zabezpečovací, telekomunikační a automatizační techniky se zaměřením na oblast kolejové a silniční dopravy, plánuje na Švestkové dráze postupně představit nové chytré systémy nejen pro regionální dopravu. Instalované technologie od roku 2020 umožní na Švestkové dráze mimo jiné zkoušet i autonomní vlaky, tedy vlaky bez strojvedoucích.
Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Lovosice s Mostem. Její historie sahá do 90. let 19. století - konkrétně do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak.

Další aktuality

16.4.
2021
Edmundova soutěska v Hřensku je opět v provozu

Edmundova soutěska v Hřensku je opět v provozu

Severozápadní Čechy | Letní sporty
16.4.
2021
Pět zajímavostí, co nevíte o Řípu

Pět zajímavostí, co nevíte o Řípu

Severozápadní Čechy | Příroda
7.4.
2021
Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na severozápadě Čech

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na severozápadě Čech

Severozápadní Čechy | Ubytování
12.3.
2021
10 tipů na nejkrásnější fotomísta v Ústí nad Labem

10 tipů na nejkrásnější fotomísta v Ústí nad Labem

Severozápadní Čechy | Zážitky