Úvod > Aktuality > Otec a syn Svěrákovi představují první záběry z filmu Betlémské světlo
Životní styl

Otec a syn Svěrákovi představují první záběry z filmu Betlémské světlo

  • Vydáno6. prosince 2021
Spisovatel Karel Šejnoha a jeho svět. To je ústřední motiv nového filmu osvědčeného dua Svěráků s názvem Betlémské světlo. Scénář vychází z knižních bestsellerů Povídky a Nové Povídky Zdeňka Svěráka. Jde o příběh spisovatele, jemuž do života vstupují postavy z jeho vlastních povídek. Ty ztvárnili například Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Ondřej Vetchý, Vladimír Javorský nebo Jitka Čvančarová. Nový film otce, syna a už i vnuka Svěrákových sice dorazí do českých kin až na jaře 2022, už teď ale tvůrci odtajnili trailer snímku, který vznikl na motivy oblíbených povídek Zdeňka Svěráka.

Betlémské světlo: Svěrák & Svěrák

Film o hledání životní harmonie, o hranici mezi vyrovnaností a rezignací, rozptýlené humorem, stylizací a velkou nadsázkou. Scénář vychází z knižních bestsellerů Povídky a Nové povídky Zdeňka Svěráka a je vyprávěný jako příběh o spisovateli, jemuž do běžného života vstupují postavy z vlastních povídek. Kromě Zdeňka Svěráka se diváci můžou těšit na Danielu Kolářovou, Vojtu Kotka, Terezu Ramba, Ondřeje Vetchého, dánskou herečku Patricii Schumann či Jitku Čvančarovou.
Za kameru se postavil držitel osmi Českých lvů a dalších pěti nominací – fenomenální kameraman Vladimír Smutný, který začal se Svěrákovými spolupracovat již na Koljovi před 25 lety. Osvědčený tým dále tvoří oceňovaný architekt Jan Vlasák a kostýmní výtvarnice Simona Rybáková. Střihu celého filmu se poprvé ujme pokračovatel rodinné tradice, syn režiséra a vnuk hlavního představitele, střihač František Svěrák.
 
Film se natáčel od konce března převážně v Praze, štáb se ale přemístil i do věznice v Plzni nebo do Stráže nad Nežárkou. V dalších rolích se objeví také například Ondřej Vetchý, dánská herečka Patricia Schumann či Jitka Čvančarová.
 
Snímek Betlémské světlo natočený letos na jaře uvede do kin v březnu příštího roku společnost Bioscop. Koproducentem filmu je Česká televize.
 
S osobností na procházku: s Emou Destinnovou ze Stráže nad Nežárkou k Nové řece na Třeboňsku

S osobností na procházku: s Emou Destinnovou ze Stráže nad Nežárkou k Nové řece na Třeboňsku

Černý nábytek, křišťálovou kouli, kostlivce důvěrně přezdívaného Ivánek, tajné chodby a tajné východy by člověk čekal snad v muzeu alchymie nebo v kabinetu kuriozit – ale kdepak, jste úplně vedle. Takhle si zařídila své bydlení ve Stráži nad Nežárkou slavná česká operní pěvkyně Ema Destinnová.

Stráž nad Nežárkou

Stráž nad Nežárkou

V jižních Čechách v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní leží městečko Stráž nad Nežárkou. Iniciály „ED“ na bráně zámku připomínají doby, kdy jej na počátku 20. století vlastnila světoznámá operní pěvkyně Ema Destinnová. Město znají také vodáci, plavící se po známé řece Lužnici.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zámek je zároveň i místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.

Další aktuality

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl