Úvod > Aktuality > Svatý Martin přiveze první vína z letošní sklizně
Svatý Martin přiveze první vína z letošní sklizně
"> "> "> Brnem projede 11. listopadu pruvod v cele se svatým Martinem
Gurmánská turistika

Svatý Martin přiveze první vína z letošní sklizně

  • Vydáno7. listopadu 2019
Letos poprvé netradičně se budou moci prodávat Svatomartinská vína ročníku 2019 už v pátek 8. listopadu. Těšit se můžeme na 366 vín od 97 vinařů a vinařských firem, a na trh se tak dostane přes 2 200 000 lahví Svatomartinských vín ročníku 2019. Tipy na místa, kde ochutnáte svěží víno s ochrannou známkou Svatomartinské, vám přináší portál Kudy z nudy.

Jaké bude Svatomartinské 2019?

svatomartinské vínoV letošním roce lze říci obecně, že Svatomartinská vína budou velmi svěží, ovocitá, lehká. Bude to typická ukázka mladých vín, jak by měla vypadat. Bílá vína jsou ovocitá s tóny broskví a tropického ovoce, růžová budou mít tóny po višních, drobném bobulovém ovoci se smetanovo jogurtovou dochutí. Červená vína budou šťavnatá, hravá, příjemně ovocitá po trnkách a višních.
 

Svatomartinské odrůdy

vínoNejvíce, a to 169, je tradičně bílých Svatomartinských vín. Odrůdy Müller Thurgau 95, Muškátu moravského 48 a Veltlínského červeného raného 26. U růžových vín a klaretů se letos můžeme těšit na 105 vín. Růžových Svatovavřineckých 51, Zweigeltrebe 44 a Modrého Portugalu 10 vín. Červených Svatomartinských vín zatím nabídnou vinaři, vinotéky, obchody a restaurace 92, Modrého Portugalu 59 a Svatovavřineckého 33 vín. 

Jakostní zařazení vín je následující. Nejvíce, a to 330, je Moravského zemského vína, 16 jakostního odrůdového vína, 13 kabinetního vína, 5 pozdního sběru a 2 jsou Česká zemská vína. Co se týče vinařských oblastí jasně vede Morava s 363 víny. Nejvíce vín má Velkopavlovická vinařská podoblast, a to 158, následuje Slovácka s 92, Mikulovská s 53 a Znojemská s 10. 50 vín z Moravy je bez podoblasti. Čechy mají 3 vína, 1 z Mělnícké vinařské podoblasti, 1 z Litoměřické a 1 bez podoblasti.
 

Kde letošní první vína ochutnáte?

vínoV sobotu 9. 11. ochutnáte husu a mladá vína například na pražské Náplavce na Výtoni. Svá mladá vína představí 25 českých a moravských vinařství. Pro návštěvníky bude k dispozici kolem šesti tisíc lahví vína.

V unikátních prostorech Jezuitské koleje můžete  degustovat mladá a Svatomartinská česká vína, včetně vína kutnohorského, a to v neděli 10. listopadu, kdy se konají tradiční Svatomartinské hody.

víno vinařV sobotu a neděli 9. a 10. listopadu 2019 se v Modrých horách – tj. na území obcí Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice, Kobylí a Němčičky se otevře v rámci Festivalu otevřených sklepů Svatý Martin třicet čtyři sklepů, degustace vín budou probíhat z rukou vinařů, těšit se můžete na kulturní program a krajové speciality. Návštěvníkům nabídnou k ochutnání na 300 vzorků svých vín. Sklepy budou otevřeny v sobotu mezi 10. a 21. hodinou, v neděli mezi 10. a 15. hodinou.

košt vín náměstí svobody brnoŘemeslný jarmark, kejklíři a mimořádně zpřístupněné památky vás čekají v rámci Svatomartinského Mikulova, který se koná od 8. do 17. listopadu. Na náměstí bude vyhrávat cimbálová muzika, prodávat se budou regionální speciality na jarmarku a zámek nabídne každodenní degustace zdejších vín. Mimo to se budou konat prohlídky města a otevřené zůstanou i některé památkové objekty.

V pondělí 11. listopadu se vypravte do Brna, kde se bude opět konat tradiční Svatomartinský košt! Přiťukněte si mladým vínem 11. 11. od 11.00 hod. na náměstí Svobody.

víno martin botanická trojaPodobně to bude vypadat i v Uherském Hradišti na Masarykově náměstí, kde budou za hlaholu zvonů 11. listopadu v 11 hodin pokřtěna mladá, svatomartinská vína Slovácka.

V pondělí 11. 11. přesně v 11 hodin se otevřou první láhve mladých vín na oslavách SvatomartinskéhoBotanické zahradě na vinici sv. Kláry v Praze-Troji.
 

Kde se vzala martinská tradice?

Podzimní ochutnávky vína na svatého Martina nejsou žádnou módní novinkou. Otevřít nová vína a připít na počest světce, který proslul svou dobrosrdečností, když daroval mrznoucímu žebrákovi polovinu svého pláště, bylo zvykem už na dvoře syna Marie Terezie Josefa II.

Právě na svatého Martina končila vinařům v českých zemích služba u větších sedláků a její pokračování se domlouvalo s pečenou husou na talíři u skleničky prvního vína podzimní sklizně.
Svatomartinský Mikulov

11.11.
20.11.
Svatomartinský Mikulov

Svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín, víkendový jarmark na Náměstí, který bude doplněn o doprovodný program.

Svatomartinská degustace na Vinařské stodole

11.11.
Svatomartinská degustace na Vinařské stodole

Přijďte si vychutnat svěží a jiskrná vína z ročníku 2022 a užít si příjemné odpoledne v Hlavním městě vína – ve Valticích.