Úvod > Aktuality > Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!
Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

  • Vydáno11. listopadu 2021
Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Na sníh to sice letos nevypadá, ale koštování mladého vína, martinské trhy a husí speciality určitě budou! Kam se za prvními letošními víny a gastronomickými dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy. A nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
Svatý martinSvátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Ale kdo vlastně byl svatý Martin a proč se jeho jméno váže ke sněhovým vločkám a hodování? Narodil se v roce 316 v římské provincii Panonie ve městě Sabaria (území dnešního Maďarska). Jméno získal po bohu války "Martovi", protože jeho otec, vysloužilý římský voják, si velmi přál, aby syn navázal na jeho vojenskou minulost. Ještě za Martinova útlého dětství se rodina přestěhovala do Pavie v severní Itálii, kde Martin strávil většinu svého mládí. Poprvé se tu setkal s křesťanstvím a jeho učení ho velmi oslovilo. Obdivoval a vzhlížel k poustevníkům z Egypta a Sýrie, o kterých se tradovaly nejrůznější příběhy.

sv. MartinNicméně otcem předurčená vojenská dráha se začala záhy naplňovat a Martin byl již v 15 letech odveden. Své povinnosti plnil svědomitě a zodpovědně, nechyběla mu ani odvaha. Žil skromným životem v souladu s křesťanským učením a podle vyprávění pamětníků se chval stejně k otroku jako se svému bratrovi. Celý život strávil v uniformě, byl povýšen na důstojníka a převelen k císařským gardistům. Největší kus své vojenské služby strávil ve Francii. Od ostatních vojáků se výrazně lišil a o jeho dobrém srdci se zmiňuje velmi známá legenda o tom, jak v zimě roku 335 podaroval žebráka v Amiens svým teplým pláštěm, který přeťal na dva kusy. Jeden si nechal a druhý podal nebožákovi. Teprve roku 339 přijal Martin křest a rozhodl se zasvětit svůj život Bohu. V roce 372 se v Tours stal biskupem, ovšem i tak žil stále velmi skromně v chatrném domku poblíž řeky Loiry. Tam také nakonec vzniklo i opatství Marmoutier. Zemřel, pro světce "neobvykle", zcela přirozenou smrtí v 81 letech ve městě Candes nedaleko Tours. Stal se patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Pro křetanské malíře se pak námět o dělení pláště stal jedním z nejznámějších – bývá zobrazován na koni s půlkou pláště a stojícím žebrákem.
 

Bílý kůň, husy i rohlíčky

sníhI když svatý Martin nejraději chodil pěšky a na hodování si ve své skromnosti nepotrpěl, říká se že k nám přijíždí na bílém koni. Důvod je jednoduchý – v našich klimatických podmínách zkrátka polovina listopadu bývá spojena s prvním sněhem. Naši předci tak propojili světcovo jméno s bílým koněm, symbolizujícím první sněhové vločky. Dodejme, že v Krkonoších, Jeseníkách, na Šumavě i v Beskydech už první sníh napadl před několika týdny. První mrazy uhodily letos už 1. října na Šumavě, když klesly na -6,9 °C na Kvildě! Zima přichází časně také na  Rokytskou slať, Březník a Horskou Kvildu, hřebeny Krkonoš, do Jeseníků a Beskyd. Tam všude už se během října prvního sněhu dočkali. Dodejme ještě, že průměrná teplota v období od 2. do 29. listopadu je v Česku 2,8 stupně Celsia. Dosud nejchladnější byl předposlední kalendářní měsíc v roce 1965 s průměrem minus 0,8 stupně. Naopak nejteplejší byl listopad roku 2006, kdy se průměr teplot dostal na 6,7 stupně Celsia.

husyBílého koně bychom tedy měli, ale co oblíbené husy? K nim se pojí několik legend. Říká se, že než se Martin stal misionářem a následně biskupem v Tours předcházela tomu neobvyklá příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

rohlíčkyPravdivější bude zkrátka fakt, že tradice martinské husy (někde i martinského vepře), souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti, s adventním šestitýdenním půstem (začínajícím 12. listopadu) a ve vinařských oblastech s ochutnávkou prvního vína. V tento den končila najatým pomocníkům v zemědělství služba a její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči. Tak svatomartinské oslavy jako čas dobrého jídla a pití přetrvaly až do současnosti. V některých oblastech se zapalovaly martinské ohně, které nahradily lampiony, světil se chléb a peklo obřadní pečivo. Jde o tzv. svatomartinské rohy, podkovy nebo rohlíčky; těmi údajně obdarovávala děvčata své milé. Velkým plněným rohlíkem bývala pak obdarovávána i čeleď, která opouštěla službu.


Okoštujte Svatomartinské víno

svatommartinské vínoSvatomartinské víno zdaleka není každé mladé víno, které dokáží vinaři vyrobit před 11. listopadem a odpovídá daným odrůdám. Svatomartinská vína nejprve procházejí kontrolou nezávislé komise, která zhodnotí, zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice. Označení Svatomartinské tak mohou nést pouze moravská a česká vína, která splní všechna požadovaná kritéria. Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

vínoOd čtvrtka 11. 11. na všechny milovníky svěžích a aromatických Svatomartinských vín čeká cca 2,2 milion lahví, tedy cca o půl milionu více než v loňském roce. Pořídíte je například ve vinařství Annovino Lednice, Bohemia Sekt, Gotberg z Popic, Hrabal z Velkých Bílovic, Château Valtice, Nové vinařství Drnholec, vinařství Pavlovín, Šlechtitelské stanice vinařská Velké Pavlovice, Vinařství Maňák z Kyjovska, Templářské sklepy Čejkovice, Vinařství U Kapličky, Víno Hruška, vinařství Vinofol Novosedly, Zámecké vinařství Bzenec, ZD Sedlec nebo Znovín Znojmo.
 

Kam se vydat za martinskou husou?

svatomartinskéVynikající svatomartinskou husu v tradiční kombinaci s mladými víny ochutnáte v restauraci Selský Dvůr v pražské Hostivaři, kde se od 3. do 28. listopadu koná akce s názvem Česko-slovenský Husí pochod aneb nejlepší svatomartinská husa v Praze. K husám se budou podávat pravé slovenské domácí lokše, výborná přírodní šťáva, bílé i červené zelí a pochopitelně nebude chybět ani několik druhů domácích knedlíků. Svatomartinské speciality si můžete vychutnat od 6. do 14. listopadu v Arnoštově krčmě ve Slaném, kde si s předstihem můžete objednat i celou husu.

Na jižní Moravě se právě dopékají husy a kachny v restauraci Bukovanský mlýn, kde je můžet eochutnat od 11. do 14. listopadu. Samozřejmě nebude chybět ani tradiční mladé víno. Na severní Moravě nabízí tradiční svatomartinské menu s husou, víny a koláče Mlýn vodníka Slámy na Opavsku od 10. do 21. listopadu. Rezervovat si své místo můžete na tel. 724 803 462.
Svatomartinský Mikulov

11.11.
20.11.
Svatomartinský Mikulov

Svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín, víkendový jarmark na Náměstí, který bude doplněn o doprovodný program.

I letos přiveze svatý Martin tradiční husu a mladá vína!

I letos přiveze svatý Martin tradiční husu a mladá vína!

Svatý Martin přijíždí v listopadu na bílém koni. Kromě prvního sněhu přiváží do Čech i na Moravu tradiční posvícení a mladé víno. Sníh jistý není, víno a svatomartinské menu vám však nabídnou v nejedné restauraci! Na mnoha místech se po loňské pauze budou opět konat tradiční oslavy s příjezdem sv. Martina a jeho družiny, někde vám nabídou vinné trhy a vybrané martinské pochoutky, kterým vévodí dobře připravená pečínka s tradičními knedlíky a zelím, a samozřejmě již zmiňované mladé víno.

Svatomartinská degustace na Vinařské stodole

11.11.
Svatomartinská degustace na Vinařské stodole

Přijďte si vychutnat svěží a jiskrná vína z ročníku 2022 a užít si příjemné odpoledne v Hlavním městě vína – ve Valticích.

Svatomartinský večer ve vinařství Annovino

11.11.
Svatomartinský večer ve vinařství Annovino

Oslavte svatého Martina v pátek 11. 11. stylově přímo ve vinařství!