Úvod > Aktuality > Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

  • Vydáno11. listopadu 2023
Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Sněhu se možná letos dočkáme v horských polohách a koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality budou určitě! Kam se za prvními letošními víny a gastronomickými dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy. A nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
Svatý martinSvátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Ale kdo vlastně byl svatý Martin a proč se jeho jméno váže ke sněhovým vločkám a hodování? Narodil se v roce 316 v římské provincii Panonie ve městě Sabaria (území dnešního Maďarska). Jméno získal po bohu války "Martovi", protože jeho otec, vysloužilý římský voják, si velmi přál, aby syn navázal na jeho vojenskou minulost. Ještě za Martinova útlého dětství se rodina přestěhovala do Pavie v severní Itálii, kde Martin strávil většinu svého mládí. Poprvé se tu setkal s křesťanstvím a toto učení ho velmi oslovilo. Obdivoval a vzhlížel k poustevníkům z Egypta a Sýrie, o kterých se tradovaly nejrůznější příběhy.

sv. MartinNicméně otcem předurčená vojenská dráha se začala záhy naplňovat a Martin byl již v 15 letech odveden. Své povinnosti plnil svědomitě a zodpovědně, nechyběla mu ani odvaha. Žil skromným životem v souladu s křesťanským učením a podle vyprávění pamětníků se chval stejně k otroku jako se svému bratrovi. Celý život strávil v uniformě, byl povýšen na důstojníka a převelen k císařským gardistům. Největší kus své vojenské služby strávil ve Francii. Od ostatních vojáků se výrazně lišil a o jeho dobrém srdci se zmiňuje velmi známá legenda o tom, jak v zimě roku 335 podaroval žebráka v Amiens svým teplým pláštěm, který přeťal na dva kusy. Jeden si nechal a druhý podal nebožákovi. Teprve roku 339 přijal Martin křest a rozhodl se zasvětit svůj život Bohu. V roce 372 se v Tours stal biskupem, ovšem i tak žil stále velmi skromně v chatrném domku poblíž řeky Loiry. Tam také nakonec vzniklo i opatství Marmoutier. Zemřel, pro světce "neobvykle", zcela přirozenou smrtí v 81 letech ve městě Candes nedaleko Tours. Stal se patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Pro křesťanské malíře se pak námět o dělení pláště stal jedním z nejznámějších – bývá zobrazován na koni s půlkou pláště a stojícím žebrákem.
 

Bílý kůň, husy i rohlíčky

sníhI když svatý Martin nejraději chodil pěšky a na hodování si ve své skromnosti nepotrpěl, říká se že k nám přijíždí na bílém koni. Důvod je jednoduchý – v našich klimatických podmínách zkrátka bývá polovina listopadu spojena s prvním sněhem. Naši předci tak propojili světcovo jméno s bílým koněm, symbolizujícím první sněhové vločky. Dodejme, že v Krkonoších (na vrcholových partiích) letos napadl první poprašek už 8. října, na Šumavě a v Jeseníkách až 17 cm sněhu napadlo 4. listopadu 2023. A zatímco vloni vešla na Šumavu zima zcela zvolna, v roce 2021 uhodily na Kvildě první pořádné mrazy už 1. října, když teplota klesla na -6,9 °C. Letos 10. října chyběly k -10 °C pouhé 3 desetiny stupně na stanici Horská Kvilda, u Hamerského potoka. Silný mráz v polovině října zažilo i Luzenské údolí, kde stanice Březník zaznamenala jen o půl stupně mírnější mráz s hodnotou -9,2 °C, pomyslnou třetí příčku drží Perla na Kvildě s naměřenou minimální teplotou vzduchu -8,9 °C. Zima přichází časně vždy také na Rokytskou slať, hřebeny Krkonoš, do Jeseníků a Beskyd. Dodejme ještě, že průměrná teplota v listopadu je v Česku 2,8 °C. Dosud nejchladnější byl předposlední kalendářní měsíc v roce 1965 s průměrem minus 0,8 stupně. Naopak nejteplejší byl listopad roku 2006, kdy se průměr teplot dostal na 6,7 stupně Celsia.

husyBílého koně bychom tedy měli, ale co oblíbené husy? K nim se pojí několik legend. Říká se, že než se Martin stal misionářem a následně biskupem v Tours předcházela tomu neobvyklá příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

rohlíčkyPravdivější bude zkrátka fakt, že tradice martinské husy (někde i martinského vepře), souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti, s adventním šestitýdenním půstem (začínajícím 12. listopadu) a ve vinařských oblastech s ochutnávkou prvního vína. V tento den končila najatým pomocníkům v zemědělství služba a její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči. Tak svatomartinské oslavy jako čas dobrého jídla a pití přetrvaly až do současnosti. V některých oblastech se zapalovaly martinské ohně, které nahradily lampiony, světil se chléb a peklo obřadní pečivo. Jde o tzv. svatomartinské rohy, podkovy nebo rohlíčky; těmi údajně obdarovávala děvčata své milé. Velkým plněným rohlíkem bývala pak obdarovávána i čeleď, která opouštěla službu.


Okoštujte Svatomartinské víno

svatommartinské vínoSvatomartinské víno zdaleka není každé mladé víno, které dokáží vinaři vyrobit před 11. listopadem a odpovídá daným odrůdám. Svatomartinská vína nejprve procházejí kontrolou nezávislé komise, která zhodnotí, zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice. Označení Svatomartinské tak mohou nést pouze moravská a česká vína, která splní všechna požadovaná kritéria. Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

vínoOd soboty 11. 11. na všechny milovníky svěžích a aromatických Svatomartinských vín čeká cca 2,5 milionu lahví, tedy o něco více než v loňském roce. Pořídíte je například ve vinařství Annovino Lednice, Bohemia Sekt, Gotberg z Popic, Hrabal z Velkých Bílovic, Château Valtice, Nové vinařství Drnholec, vinařství Pavlovín, Šlechtitelské stanice vinařská Velké Pavlovice, Vinařství Maňák z Kyjovska, Templářské sklepy Čejkovice, Vinařství U Kapličky, Víno Hruška, vinařství Vinofol Novosedly, Zámecké vinařství Bzenec, ZD Sedlec nebo Znovín Znojmo.
 

Kam se vydat za martinskou husou?

svatomartinskéVynikající svatomartinskou husu v tradiční kombinaci s mladými víny ochutnáte v restauraci Selský Dvůr v pražské Hostivaři, kde se od 4. do 26. listopadu koná akce s názvem Česko-slovenský Husí pochod aneb nejlepší svatomartinská husa v Praze. K husám se budou podávat pravé slovenské domácí lokše, výborná přírodní šťáva, bílé i červené zelí a pochopitelně nebude chybět ani několik druhů domácích knedlíků. Na jižní Moravě se právě dopékají husy a kachny v restauraci Bukovanský mlýn, kde je můžet eochutnat od 9. do 12. listopadu. Samozřejmě nebude chybět ani tradiční mladé víno. Na severní Moravě nabízí tradiční svatomartinské menu s husou, víny a koláče Mlýn vodníka Slámy na Opavsku od 9. do 19. listopadu. Rezervovat si své místo můžete na tel. 724 803 462. Vůní pečené husy nebo kachny to zavoní v Českých Budějovicích, pražské náplavce na Výtoni, Hustopečích, Českém Krumlově, Brně... a na dalších místech.
I letos přiveze svatý Martin tradiční husu a mladá vína!

I letos přiveze svatý Martin tradiční husu a mladá vína!

Svatý Martin přijíždí v listopadu na bílém koni. Kromě prvního sněhu přiváží do Čech i na Moravu tradiční posvícení a mladé víno. Sníh jistý není, víno a svatomartinské menu 2023 vám však nabídnou v nejedné restauraci! Na mnoha místech se budou konat tradiční oslavy s příjezdem sv. Martina a jeho družiny, někde vám nabídou vinné trhy a vybrané martinské pochoutky, kterým vévodí dobře připravená pečínka s tradičními knedlíky a zelím, a samozřejmě již zmiňované mladé víno.

Svatomartinské slavnosti v Hustopečích

16.11.
Svatomartinské slavnosti v Hustopečích

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s jarmarkem. Nebude chybět ani cimbálová muzika.

Svatomartinská degustace na Vinařské stodole ve Valticích 2024

11.11.
Svatomartinská degustace na Vinařské stodole ve Valticích 2024

Přijďte si vychutnat svěží a jiskrná vína z ročníku 2024 a užít si příjemné odpoledne v Hlavním městě vína – ve Valticích.

Další aktuality

Kam jít na skvělé obložené chlebíčky? Vyberte si ze stylových chlebíčkáren

Také si dáte rádi chlebíček k rychlé svačině anebo jako lahůdku na nejrůznějších oslavách? Možná vás překvapí, že se obložené chlebíčky považují za výhradně českou specialitu. Světlo světa poprvé spatřily roku 1916 a následného rozkvětu se dočkaly za 1. republiky. Ostatně populární jsou dodnes, kdy se bez nich neobejde žádná společenská událost. A jaký chlebíček máte rádi vy? Humrový, šunkový, s vajíčkem, roastbeefem, hermelínem anebo třeba s husími játry či lososem? Kde si vychutnáte ten nejlepší vám poradí Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice, dokonalá ve své jednoduchosti: to jsou obložené chlebíčky. Do pražského lahůdkářství Jana a Štěpánky Paukertových na Národní třídě se na ně chodilo ještě dřív, než vznikla samostatná Československá republika.
Gurmánská turistika

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

25 tipů, kde se naučit poznávat víno

Ochutnávejte víno při odborném a zábavném výkladu sommelierů! Poznejte to nejlepší moravské a české víno, které bylo oceněno zlatou medailí Salonu vín 2023. K degustaci vás zve nejen Salon vín, ale především sami vinaři, kteří nabízí řízené ochutnávky vína spojené s prohlídkou vinařství pod vedením zkušeného someliéra přímo ve vinném sklípku.
Gurmánská turistika

Sezóna lanýžů je tady: 10 tipů, kam na lanýže v Česku

Ačkoli listopad nepatří k zrovna nejoblíbenějším měsícům v roce, gurmáni se ho každoročně přímo nemohou dočkat. Jeho druhá polovina bývá totiž spojena s lanýži a pokrmy, kterým tato vzácná houba dominuje. Sezóna lanýžů je v plném proudu a Kudy z nudy vám přináší přehled několika vybraných restaurací, kde vám nyní nabídnou lahůdky světové kuchyně okořeněné touto výjimečnou a chuťově jedinečnou houbou.
Gurmánská turistika

Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že asi ne, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci Svatomartinská vína ročníku 2023 tradičně ochutnávat až od soboty 11. listopadu. Čekají na vás tóny plané švestky a sušeného ovoce, květinová vůně po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2023 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?
Gurmánská turistika

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?
Gurmánská turistika