Úvod > Aktuality > Svatý Martin dorazí do Třeště na bílém koni v neděli

Svatý Martin dorazí do Třeště na bílém koni v neděli

Vydáno 6. listopadu 2018 Zážitky
Svátek Martina připadá na neděli 11. listopadu. Zábavné atrakce a stánkový prodej budou připraveny na Martinské pouti na náměstí T. G. Masaryka. Poté průvod vychází v 16.30 hod. od kostela sv. Martina na bývalý zimní stadion, kde bude odehrána Svatomartinská legenda a další program.
Celý podvečerní program začíná lampionovým průvodem, v němž bude svatý Martin rozdávat perníčky a rozhazovat zlaté dukátky. Svatomartinský průvod dojde až na bývalý zimní stadion a projde ulicemi Na Hrázi, Rooseweltova, nám. Svobody, K. H. Máchy, Barvířská, Nerudova a Jungmannova.

Až procesí dorazí na „zimák“, začne kulturní program. Ten odstartuje scénkou o svatém Martinovi, tedy Martinovi Tourském, který se narodil roku 316 jako syn římského důstojníka. Legenda říká, že jedné chladné noci viděl promrzlého žebráka. Neváhal a svůj plášť rozsekl napůl a jednu polovinu mu daroval. Následující noc se Martinovi zjevil Kristus zčásti oděný do jeho pláště. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít, odešel z armády a dal se na duchovní cestu. Je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vína.
Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Muzeum Tesla Třešť

Muzeum Tesla Třešť

Muzeum Tesla je nestátní nezisková expozice zřízená Historickým radioklubem československým se sídlem v Třešti. Muzeum Tesla vzniká postupně již od roku 1995 a v současné době je podle našich zdrojů největší sbírkou exponátů s podobným zaměřením v Evropě.

Kostel sv. Martina v Třešti

Kostel sv. Martina v Třešti

Nejstarší architektonickou památkou města je farní kostel sv. Martina z 13. století. Byl dostavěn ve 2. polovině 15. století a později barokně upraven. V 18. století se na vystavění nové kruchty, jižní sakristie a panské oratoře podílel místní zednický mistr Jakub Lysý.

Zámecký hotel Třešť - v dlouhodobé rekonstrukci

Zámecký hotel Třešť - v dlouhodobé rekonstrukci

Zámek v Třešti, v současné době hotel Akademie věd ČR, prochází zevrubnou rekonstrukcí a památka se na několik let pro návštěvníky uzavře. Rekonstrukce by měla skončit v roce 2020 a hotel by se měl otevřít na podzim.