Úvod > Aktuality > Svatý Martin 2018: dvacet slavností, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Svatý Martin 2018: dvacet slavností, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Vydáno 6. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Ať už svatý Martin letos přijede na bílém nebo blátivém koni, opět s sebou přiveze svatomartinské víno, lampionové průvody, plesy a hody. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat husy – svým kejháním prý světce kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes za trest končí na pekáčích.
Možná ten příběh znáte jinak, ale vlastně je to jedno – zkrátka je nejvyšší čas vybrat si, kam se na svatomartinské víno a husu vypravíte právě vy. Klíčovým časem je samozřejmě magické datum 11. listopadu, zpravidla v jedenáct hodin a jedenáct minut, kdy se první mladá vína otvírají.

Jedenáctý listopad ovšem letos připadá na neděli, takže mnoho svatomartinských akcí se koná již po celý víkend. Budete ctít tradice nebo to tentokrát zkusíte trochu jinak?
 

Na oslavy vlakem

A když jinak, proč ne třeba vlakem? Víte, že se do svatomartinských oslav zapojují obě nejznámější úzkokolejky? Parní vlak vyrazí v sobotu 10. listopadu z nádraží Třemešná ve Slezsku v 10:45 a doveze vás na Svatomartinské hody v Bohušově, v místním rekreačním areálu a v Penzionu pod Duby; na zpáteční cestu se vlak vydá deset minut po třetí hodině odpoledne.

Svatému Martinovi naproti se můžete vydat také Svatomartinským parním vlakem, který z Jindřichova Hradce pojede podzimně vybarvenou Českou Kanadou do Kamenice nad Lipou. Tam vás čeká v místním pivovaru speciální svatomartinské menu. Místo ve vlaku je třeba rezervovat na emailu office@jhmd.cz anebo telefonním čísle 384 361 165.
 

Festival otevřených sklepů a Svatomartinský Mikulov

Chutná vám víno přímo u vinaře ve vinném sklepě? Pak si nenechte 10. a 11. listopadu ujít ochutnávky mladých i starších vín  v autentickém prostředí na Festivalu otevřených sklepů Svatý Martin, letos pod Pálavou. V Horních Věstonicích, Dolních Věstonicích, Pavlově, Milovicích a Bulharech otevře celkem 31 sklepů větších i menších vinařů, mladých vinařství i těch s dlouholetou tradicí. Návštěvníkům nabídnou k ochutnání na 300 vzorků svých vín. V ceně vstupenky mají návštěvníci zahrnuté ochutnání všech festivalových vín a dále také kupony na nákup lahví vín v celkové hodnotě 200 Kč. K atmosféře festivalu neodmyslitelně patří setkání s vinaři, možnost nákupu vín přímo ve sklepech i bohatý doprovodný program.

Pokud se na jižní Moravě coby zemi vínu zaslíbené můžete chvíli zdržet, udělejte to. Proč? Třeba kvůli Svatomartinskému Mikulovu, několikadenní akci, která nenabídne jen obvyklý příjezd svatého Martina s družinou, svatomartinský jarmark a gastronomické speciality, ale také možnost nahlédnout do nejrůznějších památkových objektů a bohatý program pro celou rodinu. Akce začne už v pátek 9. listopadu a potrvá do neděle 18. listopadu.

Svatomartinský košt si užijete 11. 11. také v Brně, v Uherském Hradišti se bude v neděli žehnat svatomartinským vínům Slovácka a při Svatomartinských slavnostech na zámku ve Slavkově u Brna si také v neděli 11. 11. 2018 pochutnáte na víně i na zabijačkových specialitách, různých masových delikatesách, klobásách, paštikách, husích a kachních játrech a dalších laskominách. Vinné sklepy Valtice pořádají Svatomartinskou degustaci přímo v areálu vinařství ve vinařské stodole.
 

Další svatomartinské slavnosti

   
  • Kde se svatý Martin zdrží nejdéle? Jako každý rok na Festivalu vína v Českém Krumlově. Podzimní oslavy svatomartinských vín totiž začaly již v říjnu a potrvají až do 30. listopadu.
Svatomartinská husa v Pavlově

Svatomartinská husa v Pavlově

Přijeďte do Pavlova na Svatého Martina a pojďte s námi testovat jak kvalitní vína od ročníku 2019 můžeme očekávat!

Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Svatomartinské hody Kutná Hora 2019

Svatomartinské hody Kutná Hora 2019

Tradiční akce slibuje husí speciality, koláče a další občerstvení a pokrmy z místních restaurací.

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

V pondělí 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy.