ÚvodAktualityProhlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem
Památky

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
katedrála sv. vítaKatedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Na místě dnešní katedrály původně stála rotunda sv. Víta, kterou zde nechal kolem roku 925 postavit sv. Václav. O století později – po roce 1060, ji nahradila románská bazilika. Roku 1344 zahájil Karel IV. stavbu gotické katedrála. První stavitelé, Matyáš z Arrasu a později Petr Parléř, postavili chór s věncem kaplí, Svatováclavskou kapli, Zlatou bránu a spodní část Velké jižní věže. Tu začal stavět Petr Parléř, ale nedokončil ji. Do původně zamýšlené výšky ji doplnil renesanční ochoz a helmice ze 16. století, kterou ale v 18. století nahradila současná kupole. Stavbu katedrála v roce 1419 přerušily husitské války a chrám zůstal po staletí nedokončen, přestože se někteří panovníci pokoušeli pokračovat ve stavbě. Mimo jiné byla postavena hudební kruchta a průčelí chrámu bylo provizorně uzavřeno. Teprve ve 2. polovině 19. století zahájila Jednota pro dostavění chrámu sv. Víta opravu původní části a dostavbu katedrály v novogotickém slohu (přistavěna byla  západní loď chrámu se dvěma věžemi). V roce 1929 byl chrám slavnostně vysvěcen. Ještě v pozdějších letech se ladil interiér katedrály.

katedrála sv. vítaKromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Katedrála je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. V jejím impozantním interiéru se nachází mj. malbami a polodrahokamy nádherně vyzdobená Svatováclavská kaple s hrobem sv. Václava, v podzemí hrobka českých králů (v současné době uzavřena) a Korunní komora, kde jsou uloženy korunovační klenoty. Otevírací doba katedrály svatého Víta se liší podle období. V letní sezóně (duben-říjen) je otevřená 9:00-17:00 a v neděli až od 12:00. V zimní sezóně (listopad-březen) je pak otevírací doba o hodinu zkrácená 9:00-16:00 hodin.
 

Prohlídka katedrály sv. Víta zdarma

katedrála sv. vítaJestliže vám stačí jen letmé nahlédnutí do katedrály bude vám stačit pouze vstup do přední části katedrály, která je návštěvníkům přístupná zdarma. Pro návštěvníky bez vstupenky je vymezen prostor pod západní kruchtou, neboli kůrem. Jedná se tedy o vstup do přední novogotické části katedrály. Novogotickou část katedrály tvoří hlavní loď a úzké boční lodi s postranními kaplemi osvětlenými barevnými okny a severní křídlo příčné lodi. Na západní kruchutu mají být umístěny nové varhany z Barcelony. Kvůli stavebním úpravám je tak bezplatná zóna od října 2023 až do odvolání uzavřena.

katedrála sv. vítaPřesto však existuje způsob, jak se do katedrály sv. Víta bezplatně dostat. Všichni věřící a poutníci jsou dovnitř zváni zdarma, a to nejen k účasti na pravidelných či svátečních liturgiích, ale i mimo liturgický provoz k individuální modlitbě či jako organizované poutní skupiny. Věřící (jednotlivci či rodiny), kteří přicházejí za účelem modlitby, mají bezplatný vstup i během turistického návštěvního provozu, a to na vyžádání u pracovníků ostrahy při vchodu do katedrály. Každý pátek se v eucharistické kapli také koná celodenní výstav Nejsvětější Svátosti. V případě, že přijdete do katedrály na bohoslužbu, musíte po celou dobu jejího trvání sedět v lavici a nesmíte fotit. Po skončení mše však máte trochu času chrám si projít. Poslední možný vstup je 20 minut před koncem otevírací doby. Návštěvní doba může být podle provozních podmínek upravena, zejména s ohledem na konání bohoslužeb – v průběhu církevních obřadů není prohlídka chrámu možná.

Organizované skupiny poutníků se musejí k návštěvě objednat nejméně tři dny předem na adrese katedrala@efara.cz, v případě potřeby je možno kontaktovat pracovníky provozu katedrály na tel. čísle +420 724 558 889 nebo +420 734 648 727. Skupiny poutníků doprovázené katolickým knězem mohou také slavit mši svatou v eucharistické kapli katedrály.
 

Prohlídka katedrály sv. Víta s průvodcem

katedrála sv. vítaTuristický provoz katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha spadá pod Správu Pražského hradu, takže je nutné pořídit si vstupenku na celý okruh Hradem. Tu si zakoupíte v infocentru Pražského hradu na 2. a 3. nádvoří za 450 Kč. Základní okruh zahrnuje Starý královský palác, Baziliku sv. Jiří, Zlatou uličku a konečně katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Vstupenka se vstupem pouze do katedrály neexistuje.

Dostupná je však zvláštní prohlídka s názvem Katedrála sv. Víta zblízka. Je k zakoupení zvlášť on-line. Jedná se o detailní prohlídku katedrály s průvodcem, která zabere asi 75 minut. Zájemci nahlédnou v rámci výkladu i do míst se zvláštní památkovou ochranou, kam se běžný turista nepodívá. Trasa zahrnuje celé přízemí katedrály sv. Víta, Královskou hrobku a Svatováclavskou kapli. Cena prohlídky je 600 Kč – platí se standardní vstupné do objektu (tedy na okruh), plus 150 Kč.
 

Jižní věž katedrály sv. Víta

katedrála sv. vítaNa velkou jižní věž katedrály můžete vystoupat denně od 10 do 18 hodin, poslední vstup je vždy v 17:30. Tato bezmála sto metrů vysoká věž nabízí jedinečný výhled na Prahu. Během výstupu po více než 280 schodech se naskytne jedinečný výhled na hlavní město, areál Pražského hradu i pohled na zvony Svatovítské katedrály. Těch je zde sedm, mezi nimi i největší zvon v České republice – Zikmund, pocházející z roku 1549. Na vrchol věže se platí zvláštní vstupné ve výši 200 Kč. Poslední vstup do věže je půl hodiny před zavírací dobou. Ale pozor, v případě nepříznivého počasí zůstává věž uzavřena.
 

Katedrála zvenčí

Jestliže jste již interiér katedrály viděli, anebo vám stačí obdivovat ji jen zvenčí, areál Pražského hradu je otevřený po celý rok 6:00-22:00 hodin. Všímavým návštěvníkům odkryjí exteriéry katedrály mnohá další tajemství.

katedrála sv. vítaNapříklad hrůzu nahánějící chrliče – na katedrále byste jich napočítali přesně 132. První vznikly už ve 14. století a jejich funkcí bylo mimo jiné odvádět vodu od katedrálních stěn. Voda se do nich dostává přes opěrné oblouky kanálky, které jsou skryté pod kamennými stříškami. Není bez zajímavosti, že některé kanálky a jejich vedení v kameni jsou odborníkům dosud utajené. Voda z chrličů padá až několik metrů od zdi katedrály. Ze středověku zůstaly na katedrále pouze 4 kompletní chrliče, ostatní jsou už z mladší doby. Druhá funkce chrličů je duchovního rázu – měly odstrašovat zlé síly zvenčí anebo jsou to naopak démoni, připoutaní ke katedrále. Jejich podoba je opravdu různorodá: najdete zde dračí hlavy, podoby ďábla a démonů, hrůzná monstra, ale i porodní bábu, kováře nebo žida s prasetem. V případě posledního zpodobnění se jedná o postavu vousatého muže, který za ucho drží sele skryté pod dlouhým kabátem. Pochází z roku 1885 a je stále funkční. Některé chrliče bylo třeba časem vyměnit, protože docházelo k opotřebení díky povětrnostním podmínkám, a škodu utrpěly také při požáru roku 1541 nebo při ostřelování Prusy roku 1757. Na tuto událost odkazuje i jedna kuriozita v interiéru – zavěšená dělová koule ve Šternberské kapli. Je připomínkou obléhání Prahy, kdy nepřítel na chrám během 23 dnů poslal 770 koulí! Právě tato urazila mimo jiné mramorové zábradlí, které od té doby zůstalo úmyslně neopravené.

katedrála sv. vítaNávštěvníci vstupují do katedrály portálem v západním průčelí, proti průchodu mezi II. a III. nádvořím Pražského hradu. Bronzové dveře jsou zdobeny reliéfy s výjevy z historie chrámu a z legend o svatém Václavu a Vojtěchu. Vyobrazeni jsou na nich svatý Václav a Karel IV. a jsou zde i tváře stavitelů katedrály. A to jak těch středověkých – Matyáše z Arrasu a Petra Parléře –, tak i novodobých – Kamila Hilberta či Josefa Mockera.

katedrála sv. vítaDalším prvkem hodným obdivu je monumentální kulaté okno, tzv. rozeta, jenž se podobá květu rozvité růže. Najdete ji nad vchodem do katedrály. Bylo dokončeno v roce 1928 a za jeho architektonickým návrhem stojí Kamil Hilbert. Vitráž na téma Stvoření světa navrhl František Kysela. Při bližším zkoumání okna zjistíte, že se skládá z několika obrazů. Malé barevné kousky skla vložené do olověných proužků tvoří v celku kompletní obraz. Nejvýše je obraz, který znázorňuje Boha, pod ním jsou v kruhu v jednotlivých pětilístcích z barevných sklíček vyskládány jednotlivé dny podle biblického Stvoření světa. Rozeta vypráví o stvoření dne a noci, stvoření vody, pevniny a rostlinstva, světla na obloze, zvířat, člověka a sedmý den je věnován odpočinku.

katedrála sv. vítaPřímo na Velké jižní věži je Zlatá brána a napravo od ní nádherná zlatá mozaika Posledního soudu. Z této strany býval původní vstup do katedrály – tudy vycházel nově korunovaný panovník a tudy dovnitř vstupovaly davy poutníků. Stěnu nad portálem dal osadit mozaikou Karel IV. Autorem její předlohy byl pravděpodobně malíř Nicollo Semitecolo. Mozaika je vyskládána asi z miliónu skleněných kostek v několika desítkách odstínů, na některé části obrazu byly místo skla použity různobarevné křemeny. V zemích na sever od Alp je taková mozaika naprostým unikátem. Pro její provedení byli povoláni nejspíše benátští umělci, kteří ji dokončili roku 1371. Pro její rozsáhlé zlacení se vstupu do chrámu začalo říkat Zlatá brána.

Další tajemství katedrály
Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

O Praze se mluví jako o unikátním městě hluboké mystiky a skryté magie. K jejím nejzajímavějším příběhům patří ty, které s polohou různých kostelů spojují nejrůznější geometrické hříčky. S Kudy z nudy se ale tentokrát vypravíme i za Prahu, dál do krajiny středních Čech, a budeme společně pátrat po skrytém poselství Lucemburské a Přemyslovské čáry.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

Věda a historie není nuda: kdo byl Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup a přítel krále Karla IV.?

Věda a historie není nuda: kdo byl Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup a přítel krále Karla IV.?

Patron města Pardubic, první pražský arcibiskup, přítel i rádce krále Karla IV., kterého sám korunoval: to byl Arnošt z Pardubic. Byl také reformátorem života církve i společnosti, štědrým donátorem umění a díky neuvěřitelnému rozhledu často působil jako diplomat ve službách krále. Pojďte se s ním seznámit na Kudy z nudy!

Cesty za uměním: slavní umělci českého středověku a jejich díla

Cesty za uměním: slavní umělci českého středověku a jejich díla

Umělci, které neznáme jménem, ale jen podle míst, kde působili: právě to jsou mistři českého středověku. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s takovými velikány, jako byli Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik či Mistr Třeboňského oltáře. Víte, kde si prohlédnete výsledky jejich práce? My ano!

Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

1. 3.31. 12.
Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu Památky

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci Kultura

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Kdy se začalo Praze říkat stověžatá? Spočítal vůbec někdy někdo všechny pražské věže? A kolik jich vlastně je doopravdy? Pojďte se s Kudy z nudy prozkoumat pražské věže podrobněji, od těch nejvyšších a nejznámějších až po ty zapomenuté a maličké. Sami brzy zjistíte, že stověžatá Praha je název z dávné minulosti, v současnosti má věží několik tisíc.

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože její základní kámen byl položen roku 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

V katedrále sv. Víta v Praze je pohřbeno celkem 14 knížat a králů. Z Kaple sv. Kříže vedou schody do podzemních prostor chrámu, kde se nalézá královská hrobka se sarkofágy Karla IV., jeho dětí, čtyř manželek a dalších českých králů; Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad a Rudolfa II.

Svatovítský poklad na Pražském hradě Památky

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Okno v katedrále Svatého Víta v Praze – největší umělecky ztvárněné okno v České republice

Okno v katedrále Svatého Víta v Praze – největší umělecky ztvárněné okno v České republice

Největší umělecky ztvárněné chrámové okno se nachází v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Bylo zhotoveno v letech 1937 – 39 podle návrhu Maxe Švabinského (1873 – 1962) a nazývá se Poslední soud. Okno se nachází na jižní straně příčné lodi a rozkládá se na ploše 160 m.

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

Hlavní a největší pražský chrám, duchovní symbol českého státu a impozantní koruna Pražského hradu: to je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V jejím interiéru objevíte spousty zajímavostí a na prohlídku se vyplatí vyhradit si hodně času: jsou tu nádherně vyzdobené kaple, podzemní hrobka českých králů anebo obří náhrobek sv. Jana Nepomuckého z čistého stříbra.

Další aktuality

Plesová sezóna 2025 je za dveřmi! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.
14. říjen 2024 16:37
Kultura, Praha

Světlo ve tmě: udělejte si procházku světelnými parky

V průběhu podzimních a zimních večerů, kdy tma přichází velmi brzy, se může hodit pár tipů na místa, která dlouhou noc prozáří pěknými světelnými instalacemi. Kudy z nudy vás pozve do světelných parků a expozic, které naleznete nejen v Praze a okolí. Užijte si netradiční procházku do zářivého světa fantazie.
14. říjen 2024 16:35
Zážitky, Praha

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

Od 16. října do 8. listopadu 2024 pořádá Skandinávský dům již 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
14. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Světový den vombatů v Zoo Praha, Královské vinobraní na Točníku, Máslovické dýňování 2024, Osadníci z Prstenu, Rio Botičo – vodácká klasika uprostřed Prahy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
12. říjen 2024 6:13
Památky, Praha

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2024 v Praze!
12. říjen 2024 5:05
Zážitky, Praha

Dušičkové tipy nejen na víkend na konci října v Praze a okolí

Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. Je to období plné tajemných rituálů a podivuhodných setkání, při kterých se prolíná svět živých se světem mrtvých. Bubáci se vyrojí zejména poslední říjnový den, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween. Věřte nebo ne, jeho název vznikl prostým zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých – a přesně tak to je, protože připadá na první listopadový den a den nato se slaví dušičky – Památka zesnulých. Zkrátka příležitostí ke strašidelným prohlídkám s tajuplnými světýlky se nabízí víc než dost!
11. říjen 2024 16:49
Zážitky, Praha