Úvod > Aktuality > Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov
Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

  • Vydáno11. září 2022
Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 23. do 28. září stane dějištěm 21. ročníku Svatováclavských slavností a 22. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
český krumlovPestrou nabídku kulturního vyžití přinese do Českého Krumlova poslední zářijový víkend a dny okolo státního svátku svatého Václava. Patřit bude oslavám tohoto patrona české země, pivovarníků a vinařů. 21. Svatováclavské slavnosti nabídnou od pátku 23. září do středy 28. září více než tři desítky zážitků.

V rámci Mezinárodního folklórního festivalu do Krumlova opět přijede řada folklórních tanečních souborů, které se představí nejen na hlavní scéně na náměstí Svornosti, ale roztančí město svými krátkými vystoupeními po celém historickém centru.

slavnosti václav krumlovNa své si přijdou rodiny s dětmi, jež láká zapojení do řemeslných dílen a rukodělné aktivity či jarmark v Klášterech Český Krumlov. Víkendový klášterní program obohatí pouliční umělci, kejklíři, hudebníci i pohádková představení. Řemeslníci navíc představí své vlastní výrobky, které bude možné přímo na místě zakoupit. Děti se budou na výtvarných dílnách a vypravěčských workshopech.

Bavit se budou nejen děti, ale i jejich rodiče. Během svátečního víkendu proběhne podzimní ochutnávka vín s pozvánkou na Festival vína, jehož letošní 10. ročník se koná v termínu od 7. října do 26. listopadu 2022 v Českém Krumlově. Ochutnáte okolo 60 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Itálie, Německa, Španělska. Degustace jednotlivých vzorků vína probíhá formou placených vzorků. Náměstí Svornosti ozdobí po celý víkend tradiční Svatováclavský jarmark.
 

Netradiční podzimní zážitky

schwarzenberská gardaMilovníci historie a legend si jistě nenechají ujít denní i kostýmované noční prohlídky města s průvodcem, které se budou konat v pátek i sobotu vždy v 17:00 a 19:30 hodin, rezervace předem je nutná (lze ji provést na webu ckrumlov.info). Prohlídky budou probíhat v pátek a sobotu i v krumlovských klášterech – s průvodcem zavítáte do míst běžně veřejnosti nepřístupných. Rezervace není nutná, ale doporučujeme ji, a to buď na emailu informace@divadlock.cz či telefonicky 725 554 705.
 
slavnosti krumlovProtože krumlovské podzimní slavnosti nesou jméno nejvýznamnějšího patrona, nebude během posledního zářijového víkendu chybět ani tradiční setkání Václavů a Václavek (sobota 24. 9. v 18:15 na nám. Svornosti) či účast Schwarzenberské gardy (sobota 24. 9. v 18:00 na nám. Svornosti). Během soboty bude možné také navštívit některé památky zdarma v rámci Svatováclavského večera otevřených muzeí a galerií. Proběhne od 19:00 do 23:00 a zahrnuje Egon Schiele Art Centrum, Regionální muzeum v Českém Krumlově, Kláštery Český Krumlov, Městskou knihovnu v Českém Krumlově, Museum Voroplavby Český Krumlov, Kostel sv. Jošta, Kulturní centrum Prádelna, Museum Fotoateliér Seidel (nutná rezervace), Synagoga Český Krumlov a Kvítkův Dvůr (rezervace nutná).

Multikulturní prostor Prádelna v Českém Krumlově

Multikulturní prostor Prádelna v Českém Krumlově

V bývalé prádelně v Hradební ulici v Českém Krumlově je otevřen multikulturní prostor, který dává prostor místním umělcům. Těšit se můžete na koncerty, výstavy nebo filmové projekce.

Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Opravená věž bývalého kostela sv. Jošta neodmyslitelně dotváří panorama Českého Krumlova. Původní kapli nebo kostelík v těchto místech založil před rokem 1334 Petr I. z Rožmberka jako součást rožmberského panského špitálu.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Centrum Starého Města je vymezeno náměstím Svornosti, s radnicí 16. století a s Mariánským morovým sloupem z roku 1716. Několik budov na náměstí má cenné štuky a malované dekorace.

Kvítkův dvůr u Českého Krumlova

Kvítkův dvůr u Českého Krumlova

Někdejší Pidíkův, dnes Kvítkův dvůr se nachází západně od krumlovského zámku na východním svahu masivu Liščího doupěte, u staré poutní cesty do Kájova. Vznikl zřejmě ve 13. – 14. století. Současná podoba objektu pochází z barokní přestavby, prováděné po roce 1750.