Úvod > Aktuality > Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov
Kultura

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

  • Vydáno25. září 2023
Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 28. září do 1. října 2023 stane dějištěm 22. ročníku Svatováclavských slavností a 23. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
český krumlovPestrou nabídku kulturního vyžití přinese do Českého Krumlova poslední zářijový víkend a dny okolo státního svátku svatého Václava. Patřit bude oslavám tohoto patrona české země, pivovarníků a vinařů. 22. Svatováclavské slavnosti nabídnou od čtvrtka 28. září do neděle 1. října více než tři desítky zážitků.

V rámci Mezinárodního folklórního festivalu do Krumlova opět přijede řada folklórních tanečních souborů, které se představí nejen na hlavní scéně na náměstí Svornosti, ale roztančí město svými krátkými vystoupeními po celém historickém centru.

slavnosti václav krumlovNa své si přijdou rodiny s dětmi, jež láká zapojení do řemeslných dílen a rukodělné aktivity či jarmark v Klášterech Český Krumlov. Víkendový klášterní program obohatí pouliční umělci, kejklíři, hudebníci i pohádková představení. Řemeslníci navíc představí své vlastní výrobky, které bude možné přímo na místě zakoupit. Děti se budou na výtvarných dílnách a vypravěčských workshopech.

Bavit se budou nejen děti, ale i jejich rodiče. Během svátečního víkendu proběhne podzimní ochutnávka vín s pozvánkou na Festival vína, jehož letošní 11. ročník se bude konat v termínu od 6. října do 2. prosince 2023 v Českém Krumlově. Degustace vína v Klášterní zahradě zahrne širokou nabídku vína z Čech, Moravy, Rakouska, Itálie, Německa a Španělska. Degustace bude probíhat formou placených vzorků, samozřejmostí je teplé i studené občerstvení. Náměstí Svornosti ozdobí po celý prodloužený víkend tradiční Svatováclavský jarmark.
 

Netradiční podzimní zážitky a komentované prohlídky zdarma

schwarzenberská gardaMilovníci historie a legend si jistě nenechají ujít speciální prohlídky města: ve dnech 28. a 29. září od 10:00 do 22:00 bude otevřen barokní poutní areál na Křížové hoře nad Českým Krumlovem – zájemcům se zde nabízí možnost prohlídky areálu a výstav, projekce filmu, občerstvení a mimořádně bude otevřen sklep poustevníků. Tajuplnou atmosféru bude mít večerní slavnostní osvětlení kaple. Ve 21:00 se bude konat zvonění zvonu k uctění památky sv. Václava (vstupné dobrovolné). Protože krumlovské podzimní slavnosti nesou jméno nejvýznamnějšího patrona, nebude během posledního zářijového víkendu chybět ani tradiční setkání Václavů a Václavek (sobota 30. 9. v 18:15 na nám. Svornosti) či účast Schwarzenberské gardy (sobota 30. 9. v 18:00 na nám. Svornosti).

slavnosti krumlovBěhem Svatováclavských slavností se konají zdarma také oblíbené komentované prohlídky města organizované IC Český Krumlov, kde je nutné si tu svou včas rezervovat na emailu info@klasternimuseum.cz nebo telefonu 725 554 705. Kapacita jedné prohlídky je 20 osob starších 15 let. Ve čtvrtek 28. září se můžete s průvodcem v 10:00 a ve 12:00 podívat do bylinkové zahrady nad městem. V 11:00 a 13:00 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka kostela sv. Víta a kaple sv. Václava. Mimořádné prohlídky Rožmberské spojovací chodby ze zámku do kláštera se koná ve 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00 hodin. Nahlédnete do spojovací chodby, která prochází pod střechami krumlovského zámku, přilehlých domů na Latránu a areálu klášterů! A od 19:30 bude Večerní kostýmovaná prohlídka města s průvodcem ne téma legendy, pověsti a tajemné příběhy! Prohlídky pokračují i v pátek 29. září – to proběhne v 17:00 komentovaná prohlídka města a v 19:30 Večerní kostýmovaná prohlídka. V sobotu 30. září můžete přijít na Kouzelné bylinky do bylinkové zahrady v 10:00 a ve 12:00; pro děti zdarma je v 11:00, 12:00 a 13:00 připravena prohlídka Grafitového dolu. Nutná je rezervace přes e-mail grafitovydul@seznam.cz Děti i dospělí se mohoutěšit na jízdu důlním vláčkem s odbornými průvodci a zapůjčení holínek, helmy i důlní lampy. Odpoledne v 17:00 bude opět připravena komentovaná prohlídka města a v 19:30 bude Večerní kostýmovaná prohlídka.

Jižní meandr český krumlovPoslední den slavností, v neděli 1. října budou prohlídky úplně v jiném duchu – od 13:00 do 15:00 proběhne komentovaná procházka Jižním meandrem. Jižní meandr leží stranou od obecně známých a turisticky hojně využívaných komunikačních tepen středověkého centra města a poskytuje návštěvníkovi klidná zákoutí. Vydat se lze také od 14:00 do 15:30 na Gotické krovy českokrumlovských klášterů – komentovaná prohlídka zahrnuje běžně nepřístupné krovy nad minoritským konventem a klášterním kostelem i návštěvu expozice v krovu klarisek. Regionální muzeum v Českém Krumlově zve od 10:00 do 17:00 na Setkání s pravěkými lovci u Dobrkovické jeskyně – vydejte se na dalekou pouť časem, nahlédněte do života v jeskyni před desítkami tisíc let, přijďte si vyzkoušet své lovecké dovednosti, schopnost rozdělat oheň bez zápalek nebo si vyrobit pravěký nástroj! Navštívit můžete i českokrumlovská muzea, a to se slevou 50 % v Muzeum vltavínů a Pohádkovém domě. V tento den proběhne též Svatováclavské fotografování v Museu Fotoateliér Seidel a vyhlídkové plavby na voru se Svatováclavskou slevou 450 Kč. A voroplavba Maleček Rafting nabízí 10% slevu.

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Centrum Starého Města je vymezeno náměstím Svornosti, s radnicí 16. století a s Mariánským morovým sloupem z roku 1716. Několik budov na náměstí má cenné štuky a malované dekorace.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Opravená věž bývalého kostela sv. Jošta neodmyslitelně dotváří panorama Českého Krumlova. Původní kapli nebo kostelík v těchto místech založil před rokem 1334 Petr I. z Rožmberka jako součást rožmberského panského špitálu.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny – jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
Jihočeský kraj | Památky

Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova

Podle pranostiky by měl svatý Martin 11. listopadu přijet na bílém koni a přivézt s sebou první sníh i Svatomartinské víno. Během festivalu, který se koná od října až do 2. prosince, mohou návštěvníci ochutnat vína nejen z České republiky, ale i z různých koutů světa. V sobotu proběhne tradiční otevírání prvních mladých vín spojené s příjezdem sv. Martina na náměstí Svornosti v Českém Krumlově. První víno roku můžete na českokrumlovském náměstí ochutnat 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika