!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Svatováclavská koruna dorazí na hrad Šternberk
Svatováclavská koruna dorazí na hrad Šternberk
"> ">
Památky

Svatováclavská koruna dorazí na hrad Šternberk

  • Vydáno11. září 2016
Koruna bude vystavena ve dnech 16. až 18. září 2016 v nejstarší části hradu – hradní kapli, která byla zbudována Albertem II. ze Šternberka, blízkým přítelem a rádcem Karla IV.
Svatováclavská koruna je nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů, její cena je nevyčíslitelná, a proto i její kopie je velmi cenná a není zveřejňována její hodnota. Karlštejnská kopie je celá ze stříbra a je pozlacená, má na sobě 96 drahokamů a 20 perel. Patří ke korunám ostatkovým, tzn., že v křížku nahoře je zalitý trn z trnové koruny Ježíše Krista. Kopii Svatováclavské koruny vyrobila v roce 1998 Umělecká škola pro zpracování drahých kovů v Turnově pod dohledem profesora Jaroslava Prášila.

Návštěvníci hradu Karlštejn se nemusí obávat, že místo Svatováclavské koruny zhlédnou v době 16. – 18. 9. 2016 jen prázdnou vitrínu, naopak budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si Madonu z Veveří, jejíž kopii zapůjčila správa hradu Veveří.

Na pátek 16. září 2016 jsou připraveny komentované prohlídky kopie Svatováclavské koruny. Koruna bude vystavena v nejstarší části hradu – hradní kapli, která byla zbudována Albertem II. ze Šternberka, blízkým přítelem a rádcem Karla IV. Netradiční podvečerní prohlídky proběhnou v časech 19 – 20.30 se začátky každých 30 minut. Prohlídky doplní rozšířený výklad týkající se historie koruny a prostor hradní kaple.
 
Program bude pokračovat v sobotu 17. září od 10 do 21 hodin se začátky prohlídek každých 30 minut. Expozici Svatováclavské koruny doplní historický program na nádvoří hradu. V časech 11, 13, 15 a 17 hodin vystoupí skupina historického šermu Armet s pásmem rytířských soubojů doplněný o představení zbraní. Dospělí i děti si po celý den budou moci vyzkoušet střelbu z kuše a vrhání nožů pod vedením rytířů. V podvečerních hodinách, konkrétně od 18 do 21 hodin, vystoupí v hradní kapli komorní chrámový sbor pod vedením sbormistra Tamary Margholdové. Krátké koncertní vstupy budou součástí jednotlivých prohlídek Svatováclavské koruny mezi 18 a 21 hodinou.
 
V neděli 18. září zakončí víkendový program expozice Svatováclavské koruny v hradní kapli. Provázet se bude po celý den od 10 do 16 hodin se začátky prohlídek každých 30 minut.
 
V sobotu a neděli bude nadále zdarma přístupná doprovodná výstava „Albert II. ze Šternberka ve službách Karla IV.“. Výstava prezentuje osobnost Alberta II. ze Šternberka, blízkého přítele a rádce Karla IV., a jeho dobu. Výstavní prostory se nachází na dolním nádvoří hradu Šternberk.
Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Další aktuality