Úvod > Aktuality > Svatováclavská koruna dorazí na hrad Šternberk
Památky

Svatováclavská koruna dorazí na hrad Šternberk

  • Vydáno11. září 2016
Koruna bude vystavena ve dnech 16. až 18. září 2016 v nejstarší části hradu – hradní kapli, která byla zbudována Albertem II. ze Šternberka, blízkým přítelem a rádcem Karla IV.
Svatováclavská koruna je nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů, její cena je nevyčíslitelná, a proto i její kopie je velmi cenná a není zveřejňována její hodnota. Karlštejnská kopie je celá ze stříbra a je pozlacená, má na sobě 96 drahokamů a 20 perel. Patří ke korunám ostatkovým, tzn., že v křížku nahoře je zalitý trn z trnové koruny Ježíše Krista. Kopii Svatováclavské koruny vyrobila v roce 1998 Umělecká škola pro zpracování drahých kovů v Turnově pod dohledem profesora Jaroslava Prášila.

Návštěvníci hradu Karlštejn se nemusí obávat, že místo Svatováclavské koruny zhlédnou v době 16. – 18. 9. 2016 jen prázdnou vitrínu, naopak budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si Madonu z Veveří, jejíž kopii zapůjčila správa hradu Veveří.

Na pátek 16. září 2016 jsou připraveny komentované prohlídky kopie Svatováclavské koruny. Koruna bude vystavena v nejstarší části hradu – hradní kapli, která byla zbudována Albertem II. ze Šternberka, blízkým přítelem a rádcem Karla IV. Netradiční podvečerní prohlídky proběhnou v časech 19 – 20.30 se začátky každých 30 minut. Prohlídky doplní rozšířený výklad týkající se historie koruny a prostor hradní kaple.
 
Program bude pokračovat v sobotu 17. září od 10 do 21 hodin se začátky prohlídek každých 30 minut. Expozici Svatováclavské koruny doplní historický program na nádvoří hradu. V časech 11, 13, 15 a 17 hodin vystoupí skupina historického šermu Armet s pásmem rytířských soubojů doplněný o představení zbraní. Dospělí i děti si po celý den budou moci vyzkoušet střelbu z kuše a vrhání nožů pod vedením rytířů. V podvečerních hodinách, konkrétně od 18 do 21 hodin, vystoupí v hradní kapli komorní chrámový sbor pod vedením sbormistra Tamary Margholdové. Krátké koncertní vstupy budou součástí jednotlivých prohlídek Svatováclavské koruny mezi 18 a 21 hodinou.
 
V neděli 18. září zakončí víkendový program expozice Svatováclavské koruny v hradní kapli. Provázet se bude po celý den od 10 do 16 hodin se začátky prohlídek každých 30 minut.
 
V sobotu a neděli bude nadále zdarma přístupná doprovodná výstava „Albert II. ze Šternberka ve službách Karla IV.“. Výstava prezentuje osobnost Alberta II. ze Šternberka, blízkého přítele a rádce Karla IV., a jeho dobu. Výstavní prostory se nachází na dolním nádvoří hradu Šternberk.
Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Další aktuality

Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně

Tradice Olomouckého kraje udělají radost všem vašim smyslům: tradiční regionální produkty totiž báječně chutnají i voní, a skvěle vypadají i naservírované na talířích a ve sklenicích. Tady se zrodily olomoucké tvarůžky, k návštěvě láká i prostějovská palírna U Zeleného stromu. A dopřejte si také stylový odpočinek v kolébce vodoléčby, v Lázních Jeseník.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Jarní prázdniny 2023 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve vůbec poprvé na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2023 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku první letošní novinku. A to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda

Hrad Helfštýn mimořádně otevře první lednovou sobotu své brány

Zájemci o historii mohou i letos navštívit mimořádně v sobotu 7. ledna středověký hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou. Jeho brány se otevřou pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku. Akce každoročně pořádá správa hradu a Klub českých turistů. Je jedinou příležitostí, kdy veřejnost může hrad navštívit v zimním čase. Během novoročního výstupu budou zpřístupněny pouze venkovní plochy hradu.
Olomoucký kraj | Památky